انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

کار و تحصیل همزمان دانشجویان درخارج از کشور

اگرچه تحصیل و حفظ شغل یک تعهد بزرگ‌تر در مقایسه با فقط یک دانشجوی معمولی تمام وقت دارد، اما هزاران دانشجو ثابت کرده‌اند که این امر نه تنها امکان‌پذیر است، بلکه در حقیقت مدیریت آن نیز بسیار آسان است. کار در حین تحصیل یک مزیت بزرگ و یکی از گزینه‌های محبوب در بین دانشجویان بین‌الملل است. مشاغل در کشورهای مختلف جهان متفاوت است، اما کار کردن در یک فرهنگ و محیط متفاوت همیشه هیجان‌انگیز خواهد بود. کار کردن و تحصیل در خارج از کشور این امکان را به دانشجویان می‌دهد تا کشور مقصد را به‌عنوان محلی نه‌تنها جهت دیدن مکان‌های توریستی بلکه در واقع برای زندگی در فرهنگی متفاوت تجربه کنند. اشتغال در طول تحصیل یا در تعطیلات تابستانی یا زمستانی در حین تحصیل، راهی عالی برای کسب درآمد اضافی، ایجاد یک شبکه حرفه‌ای، عملکرد تحصیلی بهتر، توسعه مهارت‌های مدیریت زمان و کسب تجربه ارزشمند است که می‌تواند به اهداف شغلی موردنظر دانشجویان تبدیل گردد. پیدا کردن شغل پاره‌وقت برای دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند می‌تواند فرصتی عالی برای آنها باشد تا بتوانند مقداری پول کسب نمایند، تجربه کاری به دست آورند، دوستانی جدید پیدا کنند، در مورد بازار کار کشوری که در آن به تحصیل می‌پردازند کسب اطلاعات نمایند و نیز به‌عنوان یک هدف مهم به زبان محلی کشوری که در آن تحصیل می‌کنند تسلط یابند. همچنین آنها می‌توانند از این فرصت استفاده نمایند تا ضمن ادامه تحصیل، با کارفرمایان محلی ارتباط برقرار نموده و آینده شغلی خود را بهتر ترسیم نمایند. در این رابطه دانشکده و کارمندان دانشکده می‌توانند منابع اطلاعاتی مفیدی را در اختیار دانشجویان قرار دهند.

مزایای کار حین تحصیل در خارج از کشور

  • کار پاره‌وقت می‌تواند به دانشجویان کمک کند تا در پرداخت هزینه‌های دانشجویی دچار مشکل نشوند و پس از فارغ‌التحصیلی بار مالی کمتری داشته باشند.
  • کار کردن در خارج از کشور ممکن است یک تجربه همه‌جانبه‌تر داشته باشد و در طی کار پاره‌وقت، دانشجویان می‌توانند مهارت‌های زبانی قوی‌تری کسب نمایند.
  • کار حین تحصیل سبب می‌شود دانشجویان راحت‌تر فرهنگ کشور مقصد را بپذیرند.
  • دانشجویان می‌توانند کار در حین تحصیل را به‌عنوان تجربه در رزومه خود اضافه نمایند تا کارفرمای آینده نسبت به پذیرش سریع‌تر دانشجو اقدام نماید.
  • کار حین تحصیل برای دانشجویان در ایجاد شبکه‌های حرفه‌ای و کسب تجربه بسیار تأثیرگذار است.

 

در صورتی که دانشجو متقاعد شود که دوست دارد هنگام تحصیل در خارج از کشور نیز کار کند، قدم بعدی این است که مشخص نماید آیا کشور مقصد به او اجازه می‌دهد به‌صورت قانونی با ویزای دانشجویی کار کند. کار کردن در حین تحصیل در خارج از کشور یک مسئله حقوقی است که کاملاً  به کشور مبدأ و کشوری که دانشجو جهت تحصیل به آن وارد می‌شود بستگی دارد. قوانین مربوط به کار برای دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند متفاوت است و تعداد معدودی از کشورها به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهند تا در حین تحصیل نیز به کار بپردازند.

در برخی از کشورها علاوه بر ویزای دانشجویی، دانشجویان ممکن است نیاز به مجوز کار نیز داشته باشند، بدین صورت که حق کار با ویزای دانشجویی صادر نمی‌شود، بلکه به مدارک و ویزای جداگانه نیازمند است. دانشجویان علاقه‌مند به کار در حین تحصیل می‌بایست قبل از سفر مطالعات خود را در زمینه کشورهایی که به دانشجویان اجازه کار در حین تحصیل را می‌دهند انجام داده و نیز شرایط کار حین تحصیل را در این کشورها بررسی نمایند. همچنین از آنجایی که قوانین کشورها به‌طور مداوم در حال تغییر است، این اطلاعات باید به‌روز شده باشند.

در متداول‌ترین مقاصد جهت اخذ مدرک تحصیلی در خارج از کشور، معمولاً کار برای دانشجویان بین‌المللی در حدود 20 ساعت در هفته محدود می‌شود. همچنین کار دانشجویی به‌طور متوسط در هر جایی بین 5 تا 15 یورو در ساعت و تقریباً در حدود 450 یورو در ماه درآمد دارد و این پرداخت به دانشجویان مشمول مالیات نمی‌شود. معمولاً دستمزدها در شهرهای بزرگ بیشتر است اما هزینه زندگی در آن شهرها نیز در سطح بالاتری قرار دارد.

گزینه‌های اشتغال پاره‌وقت دانشجویان بسته به تحصیل انتخاب شده آنها در خارج از کشور، تجربه کاری قبلی و مجموعه مهارت‌های آن‌ها و نیز موضوع موردنظر برای تحصیل متفاوت خواهد بود، اما تقریباً در همه موارد، دوره تحصیل دانشجویان در خارج از کشور باید تمام‌وقت باشد تا به آنها امکان کار پاره‌وقت در کنار تحصیل را بدهد. بهترین نوع مشاغل برای دانشجویان بین‌المللی کارهایی است که به آنها این امکان را می‌دهد که کشور مقصد را به عنوان یک فرهنگ جدید و فراتر از دیدگاه دانشگاهی و صرفاً اجتماعی ببینند. از جمله عمده‌ترین مشاغل پاره‌وقت پیشنهادی برای دانشجویان خارج از کشور می‌توان به مشاغل دانشگاه، آموزش یا تدریس زبان انگلیسی، کار تدریس و ترجمه، مشاغل اداری، تدریس خصوصی، کسب‌وکار اینترنتی و راهنمای تور اشاره نمود.

با وجود اینکه کار حین تحصیل به دانشجویان کمک می‌کند تا برخی از هزینه‌های خود را در هنگام زندگی و تحصیل در خارج از کشور برطرف نمایند، اما باید در نظر داشت که کار پاره‌وقت دانشجویان به آنها کمک نمی‌کند تا تمام هزینه‌های خود را تأمین کنند. همچنین دانشجو باید این نکته را در نظر بگیرد که کار هنگام تحصیل در دانشگاه خارج از کشور می‌تواند دشوار باشد؛ دانشجویان ممکن است در تعادل کار و دانشگاه در یک محیط خارجی دچار مشکل شوند. نظرات افراد در مورد این موضوع که کار هم‌زمان با تحصیل برای دانشجویان خارج از کشور تأثیر مثبت یا منفی دارد، متفاوت است، با این وجود در صورتی که دانشجو متعهد شود که این هماهنگی را به‌درستی انجام دهد تأثیرات مثبت آن بیشتر خواهد بود.

دانشگاه و برنامه کلاسی دانشجویان می‌تواند تأثیر زیادی در میزان موفقیت آنها در کار و گرفتن مدرک همزمان داشته باشد. اگر ساختار و برنامه‌هایی که انتخاب می‌کنند متناسب با برنامه‌های دانشجو باشد، یک قدم به کار حین تحصیل نزدیک‌تر است.  توسعه مهارت‌های مدیریت زمان نقش مهمی در شانس موفقیت دانشجویان در ترکیب کار با تحصیل دارد. از آنجایی که دانشجویان خارج از کشور از خانواده دور هستند و زمان انعطاف‌پذیرتری دارند مدیریت زمان برای آنها کار آسان‌تری می‌باشد. با توجه به اینکه دانشجویان به طور متوسط حدود 20 ساعت در هفته مجاز به کار دانشجویی می‌باشند، لذا این 20 ساعت می‌تواند در اوقات فراغت و نیز روهای آخر هفته متمرکز گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *