انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

کسب و کار و کارآفرینی در کشور روسیه

کشور روسیه به عنوان پهناورترین و پرجمعیت ترین کشورجهان، دارای اقتصادی قوی و صنایعی متنوع در تمام حوزه های اقتصادی می باشد. این کشور علاوه بر سرمایه گذاران داخلی، از سرمایه گذاران خارجی نیز بهره می برد. این امر علاوه بر تزریق ارز به اقتصاد کشور روسیه، سبب کاهش درصد تورم این کشور نیز خواهد شد.

پیشینه ی اقتصادی و کارآفرینی کشور روسیه حاکی از آن است که این کشور از سال 1990 به سمت بازار اقتصاد حرکت و شروع به رشد کرده است. در این میان موانع زیادی بر سر راه کارآفرینان روسی وجود دارد که فعالیت های کارآفرینانه روسی ها را دچار اختلال می کند. دریافت پروانه ها، گواهینامه ها و مجوزها از سازمان های مختلف برای کارآفرینان جدید، نرخ های مالیات بر درآمد افراد و بنگاهها درروسیه و نیز هزینه های محلی و منطقه ای، از جمله این موانع می باشد.

با این وجود مردمان روسی زیادی هستند که دارای کسب و کاری از خودشان می باشند، به طوری که طبق آمار مرکزی منابع کسب وکارهای کوچک و متوسط روسیه در سال های 2002و 2003، سهم بنگاههای کوچک و متوسط در روسیه از کل تعداد بنگاههای این کشور 94% بوده است. البته تعریف کارآفرینی در کشور روسیه متفاوت است، به طوری که اغلب صاحبان کسب و کار که صاحبان شرکت هستند، خودشان را نیز کارآفرین می دانند. تعداد کل فعالیت های کارآفرینانه در این کشور 5/2% بود است، اما رشد سازمان های کارآفرینی سالانه 6% بوده و با سرعت زیادی به ویژه در مسکو در حال توسعه است. کشور روسیه با برگزاری استارت آپ ها در زمینه ی کارآفرینی و ایجاد انگیزه در کارآفرینان با اعطای امتیازات به آنان، به حمایت از کارآفرینان و توسعه ی روحیه ی کارآفرینی در روسیه می پردازد. حمایت دولت روسیه از کارآفرینی، کیفیت فعالیت های کارآفرینی در این کشور را نیز بالا برده است.

نرخ آمار بیکاری جوانان در روسیه پایین است و این به دلیل وجود تعداد زیادی کارآفرین و تأسیس شرکت های کوچک و بزرگ در کشور روسیه است. رشد کارآفرینی در کشور روسیه همچنین تأثیر به سزایی بر روی اقتصاد این کشور دارد.

مهاجرت کاری به روسیه

کشور روسیه به عنوان بزرگترین و قدرتمندترین کشورهای جهان، نهمین اقتصاد پیشرفته و بزرگ دنیا را دارد. وجود اقتصاد بسیار پیشرفته در این کشور سبب جلب توجه بسیاری از افراد و مهاجرت آنان به این کشور شده است. کشور روسیه با داشتن صنایع پیشرفته و متعدد و نیز کارخانه ها و شرکت های بزرگ در حوزه های مختلف و وجود برندهای متعدد در هر صنعتی، محل مناسبی برای ترقی و رشد می باشد. لذا این امر باعث شده است که هر ساله به تعداد متقاضیانی که درخواست مهاجرت کاری دارند افزوده شود.

به دلیل شرایط کار خوب و نیز کمبود نیروی کار در بازار کار روسیه، همواره متقاضیان زیادی برای مهاجرت کاری به این کشور وجود دارد. با وجود نرخ رشد جمعیت پایین و نیاز به نیروی کار ساده در روسیه، روس ها بیشتر ترجیح می دهند که از نیروی کار تاجیکی که از دوران بچگی با آموزش زبان روسی بزرگ شده اند استفاده کنند. همچنین افرادی که به کارآفرینی در کشور روسیه مشغول هستند نیز از کارمندان تاجیکی به عنوان نیروی کار بهره می برند. با این وجود شرایط کاری به گونه ای است که اگر نیروی کار روسی توانایی کاری بهتری در شغل مورد نظر را داشته باشد، انجام شغل توسط نیروی کار خارجی امری غیرقانونی محسوب می شود.

در کشور روسیه، خارجی ها فرصت های شغلی فوق العاده ای را در حوزه های کسب و کار همانند برنامه نویسی، طراحی گرافیک، معماری، مدیریت پروژه، مشاغل آموزش انگلیسی، فرصت های کارآفرینی و بسیاری شغل های دیگر پیدا می کنند. همچنین کارفرمایان روسی، از مهارت های مدیریت استراتژیک و مهارت های تصمیم گیری متخصصان خارجی به شدت استقبال می کنند، از آنجایی که کارفرمایان عادی روسی خود چنین توانایی های ندارند. به طوری که برطبق تحقیقات HSBC (Hongkong and Shanghai Banking Corporation) در سال 2010، 36% از خارجیان واجد شرایط در روسیه که به عنوان مهاجرت کاری به این کشور رفته اند، بیش از 250 هزار دلار در سال درآمد کسب کرده اند.

مشاغلی که مهاجران در آن مشغول به فعالیت هستند معمولا در دسته شغل هایی قرار دارند که مهارت زیادی برای انجام آنها نیاز است و معمولا به عنوان بخش های مدیریت ارشد کاری محسوب می شوند. همچنین برای افراد خارجی و دارای حرفه و مهارت، در بخش هایی مانند ساخت و ساز، آی تی، مهندسی و آموزش تقاضای زیادی وجود دارد. علاوه بر آن، در کشور روسیه برای مهاجران کار، در سازمان های انسان دوستانه، ماموریت های دیپلماتیک و شرکت های بین المللی که در این کشور شعبه ای تأسیس کرده اند نیز فرصت های شغلی زیادی وجود دارد.

با این وجود، نکته مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که در وهله ی اول می بایست اطلاعاتی در مورد شرایط قانون کار در این کشور را مورد بررسی قرار داده و از مزایای و منافعی که بعد از شاغل شدن در این کشور به دست می آید اطلاعات دقیقی کسب نمود.

شرایط مهاجرت کاری به روسیه

اولین شرط جهت مهاجرت کاری به کشور روسیه، دریافت ویزای کاری روسیه می باشد. ویزای کاری روسیه یکی از انواع ویزاهایی است که به دلیل شرایط بهتر زندگی به نسبت بسیاری از کشورهای آسیایی و کشورهای منطقه، طرفداران زیادی پیدا کرده است. محیط اروپایی شهرهایی نظیر مسکو و سن پترزبورگ باعث شده که متقاضیان ویزای کاری روسیه بیشتر به فکر مهاجرت به روسیه بیفتند. از طرفی ویزای کار روسیه این امکان را می دهد که بعد از سپری کردن اقامت موقت و پرداخت مالیات به دولت بتوانند درخواست تابعیت این کشور را داده و اقامت اصلی را دریافت کنند. همچنین مشاغل بسیار زیادی در کشور روسیه وجود دارد که با دریافت ویزای کار روسیه افراد به راحتی می توانند به دنبال کار مورد علاقه خود رفته و مشغول به درآمد شوند.

از راحت ترین راه های اخذ ویزای کاری روسیه می توان به داشتن دعوتنامه کاری از سوی یک کارفرمای روسیه ای اشاره کرد که در این صورت فرد متقاضی به راحتی و در کوتاه ترین زمان ممکن می تواند ویزای کاری خود را تهیه نموده و به کشور روسیه مهاجرت نماید.. البته باید به این نکته توجه داشت که اخذ دعوتنامه معتبر از سوی شرکت روسیه ای به سادگی امکان پذیر نیست.  برای دریافت دعوتنامه معتبر از طرف شرکت روسیه ای، فرد متقاضی باید رزومه و مدارک علمی بسیار معتبری را تهیه و آماده کند تا کارفرمای مربوطه با مطالعه ی رزومه وی، به این همکاری پاسخی مثبت دهد.

همچنین شرایط کار در روسیه ایجاب می نماید که کارفرما و یا شرکت معتبر موجود در روسیه قبل از اخذ نیروی کار خارجی، باید مجوز کاری دریافت نماید. کارفرما باید تعداد نیروی کاری اخذ شده را با توجه به ظرفیت و منطقه در نظر بگیرد. بنابراین کارفرمایان روسی با کسب اجازه کار نیروی کار خارجی در روسیه و با ارسال دعوت نامه رسمی کاری به متقاضی خارجی کار، متقاضی را ملزم به دریافت ویزای کاری می نماید. مجوز کاری که در روسیه برای نیروی کار صادر می شود شامل دو مورد می باشد. کسب اجازه کار از طرف کارفرما و تأیید شخصی که ضمانت نیروی کار خارجی را بر عهده گرفته است. همچنین متقاضیان خارجی باید بدانند به جهت شرکت در مصاحبه حضوری در کنسولگری روسیه، باید نشان دهند که چه میزان با فرهنگ و آداب و رسوم کشور روسیه، آشنا می باشند و چه میزان می توانند خود را با این شرایط وفق دهند .

از دیگر شرایط لازم برای مهاجرت سن قانونی فرد متقاضی مهاجرت کاری است که حتما باید از 18 سال بیشتر باشد. نداشتن هیچ گونه سوء پیشینه و ارائه گواهی پزشکی نیز از دیگر شرایط لازم برای مهاجرت می باشد که متقاضیان به این موارد نهایت دقت و توجه را داشته باشند تا در هنگام سفر خود با هیچ گونه مشکلی رو به رو نشوند.

تاکید می شود داشتن دانش زبان انگلیسی می تواند به عنوان امتیازی در یافتن کار در روسیه محسوب می شود ولی آنچه در کاریابی روسیه حائز اهمیت است دانستن زبان روسی است .یادگیری زبان روسی ضروری می باشد چرا که مردم این کشور به زبان روسی صحبت می کنند و تمام مراوده ها و فعالیت ها به زبان روسی صورت می گیرد.

مدارک لازم برای دریافت ویزای کار روسیه

برای اخذ ویزای کار روسیه اسنادی لازم است که متقاضیان باید آنها را جمع آوری کنند:

 • دعوت نامه برایویزای کار روسیه از طریق سفارت و اداره پلیس مهاجرت.
 • گواهی پزشکی طبق سند برای ارائه.
 • اجازه استخدام کارگران خارجی.
 • مشاغلی که نیاز به کسب اجازه ندارند

افرادی که مقیم کشور روسیه و یا اقامت روسیه را اخذ نموده اند نیازی به اجازه کار ندارند. همچنین مشاغلی مانند معلمان و  دبیرانی که از سازمان آموزش عالی برای آن ها دعوت به عمل آمده است و یا سفیران و یا افرادی که در سازمان های بشر دوستانه مشغول به کار می باشند نیز مشمول این قانون نمی شوند.

کاریابی در روسیه

فرد متقاضی کار در کشور روسیه می بایست با یک پیشنهاد کاری وارد آن کشور شود. داشتن پیشنهاد کاری جهت ورود به کشور روسیه به نوعی به عنوان برگ برنده به حساب می آید و حتی بعد از ۳ الی ۴ سال شخص را به اقامت دائم آن کشور می رساند. متقاضیان می توانند به جهت کاریابی در روسیه از طریق وب سایت های کاریابی در روسیه و یا از طریق آژانس های کاریابی در کشور مقصد و حتی مبدأ اقدام نمایند. متعاقبا موسسات کاریابی اهمیت فراوانی جهت اشتغال و فراهم آوردن پیشنهاد کاری ایفا می کنند. هنگامی که متقاضی درخواست کارخود را در کشور روسیه اعلام می کند موسسه کاریابی در روسیه با بررسی مدارک تحصیلی شخص متقاضی و دریافت مدرک زبان روسی اقدام به ارائه پیشنهاد های مربوط و متناسب با تحصیلات متقاضی می کند. متقاضیان می توانند از طریق روزنامه، مانند مسکو تایم نیز برای یافتن کار اقدام نمایند. مدارک ارائه شده به آژانس ها، موسسات و یا وب سایت های کاریابی در روسیه، باید به صورت روسی و در بعضی از مواقع به زبان انگلیسی نیز ترجمه شود. ارائه مدارک شامل ارائه CV، انگیزه نامه، سوابق تحصیلی، سوابق کاری و دیگر مدارک به صورت آن لاین و به صورت ترجمه شده به زبان روسی می شود که می توان در اختیار موسسات کاریابی در روسیه و یا کمپانی هایی که در زمینه یافتن کار فعالیت دارند قرار داد.

نکات مورد توجه در مهاجرت کاری به روسیه

 • ویزای توریستی 90 روز است و افرادی که با ویزای توریستی وارد کشور روسیه می شوند اجازه کار و اخذ ویزای کار در روسیه را ندارند.
 • افرادی که به کشور روسیه به منظور کار سفر می کنند می توانند در حوزه هایی مانند حسابداری، قانون، هتلداری و گردشگری نیز فعالیت داشته باشند.
 • آشنایی مهاجران کار با فرهنگ و آداب و رسوم مردمان محلی کشور روسیه و احترام گذاشتن به آنها.
 • یادگیری هر چه سریع تری زبان روسی.
 • آشنایی با قوانین حاکم بر جامعه روسی و به خصوص افرادی که به عنوان مهاجر کار وارد این کشور می شوند.
 • در صورتی که مهاجری کار خود را از دست بدهد دولت روسی هبرای او در حدود 3 ماه فرصتی را در نظر می گیرد تا بتواند شغل مناسب جدیدی را پیدا کند، در غیر این صورت مجبور به ترک روسیه خواهد بود.
 • ارگان های دولتی برای افرادی که ویزای کار روسیه را اخذ کرده اند کارهایی را مد نظر قرار داده است که افراد باید به صورت تمام وقت مشغول به کار شوند.
 • افرادی که به زبان رسمی کشور تسلط داشته باشند به راحتی و نسبت به خیلی دیگر از افراد می توانند ویزای کار روسیه را اخذ نمایند و وارد بازار کار شوند.
 • افراد متخصص و حرفه ای به راحتی می توانند ویزای کاری روسیه را بدست آورند.
 • ویزای کار روسیه با ارائه دعوت نامه ی کاری صادر می شود و به فرد اجازه اقامت 3 ماهه را در این کشور می دهد، همچنین به این ویزای کار روسیه تک ورود نیز گفته می شود.
 • ویزای کاری دیگری نیز وجود دارد که از سوی پلیس مهاجرتی روسیه صادر می شود و اعتبار 1 ساله دارد.
 • شرایط ساعاتکاری به گونه ای می باشد که بیش از چهل ساعات تجاوز نمی نماید و میزان ساعات کاری اضافه بنا به قانون تصویب شده بیش از چهار ساعت مجاز نیست .

    مشاغل پرطرفدار در کشور روسیه

 • رشته هایی که فرد شاغل نیاز به داشتن مهارت بالایی از زبان انگلیسی دارد مانند تدریس زبان انگلیسی، رشته های مربوط به صنعت توریسم و هتلداری.
 • رشته های مربوط به فن آوری اطلاعات (IT) مانند برنامه نویس وب، برنامه نویس موبایل و برنامه نویس سیستم های تجاری.
 • رشته های مهندسی مانند مهندسی تولید و ساخت، الکترونیک و مخابرات.
 • رشته های مربوط به مهندسی نفت و گاز.
 • مهندسی عمران و معماری جهت ساخت و مرمت آپارتمان و بناهای دیگر.
 • رشته های مربوط به بانکداری.
 • مدیریت ریسک
 • دندانپزشکی
 • کارکنان IT
 • حسابداری
 • پزشکی
 • مهندسی برق
 • برنامه نویسی

به گزارش اسپوتنیک، برنامه نویسان،مدیران تجاری، مدیران سیستمی، حسابداران، کارمندان آژانس‌های مسکن، مهندسین ساختمان، متخصصان بازاریابی و تبلیغات و وکلاء، از جمله پردرآمدترین مشاغل در روسیه هستند

کار ضمن تحصیل در روسیه

طبق قانون وضع شده وزارت کار و رفاه اجتماعی در روسیه، اجازه کار نیمه وقت در ادارات دولتی وجود ندارد و فقط افراد و یا کارمندانی می توانند در این سازمان های دولتی مشغول به کار شوند که به صورت تمام وقت و در وقت اداری حضور داشته باشند. از طرفی دانشجویان در این کشور حق کارهای تمام وقت و حتی دولتی را ندارند، آنها باید کارهای نیمه وقت را تجربه کنند.لذا اقامت کاری روسیه، برای دانشجویانی که در حال تحصیل در این کشور هستند و خواستار کار ضمن تحصیل در روسیه می باشند، توسط ادارات دولتی امکان پذیر نیست. لازم به ذکر می باشد که این شرایطی که ذکر شد برای ارگان ها و سازمان های دولتی در روسیه می باشد، اما به طور کلی دانشجویان به هنگام تحصیل می توانند به صورت نیمه وقت مشغول به کار باشند .

پیدا کردن یک کار ضمن تحصیل در روسیه در حالی که فرد در روسیه تحصیل می کند، می تواند یک فرصت عالی برای باشد که بتواند درآمد کسب کند، تجربه ای کسب کند، دوستان جدید پیدا کند و در مورد بازار کار در کشوری که در آن تحصیل می کند، یاد بگیرد. اگر چه کار ضمن تحصیل در روسیه به فرد کمک می کند تا برخی از هزینه های زندگی خود را در روسیه تأمین کند، همیشه باید در نظر داشته باشید که کار ضمن تحصیل در روسیه کمک نمی کند تمام هزینه ها را پوشش دهد.

با توجه به اینکه قوانین دائماً تغییر می کنند، همیشه باید اطمینان حاصل شود که طبق اطلاعات به روز شده، دانشجویان جویای کار در روسیه در مقطع کارشناسی می تواند به مدت ده ساعت در هفته و دانشجویان کارشناسی ارشد به مدت بیست ساعت در هفته و دانشجویان دکتری در روسیه می توانند به مدت سی ساعت در هفته مشغول به کار باشند و حقوقی برابر پانزده تا بیست دلار در روز دریافت نمایند. دانشجویان می توانند با داشتن این حقوق، بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل در روسیه را برای خود تأمین نمایند .همچنین دانشجویان می توانند بعد از اتمام تحصیل خود در روسیه و با در دست داشتن مدرک با نمرات بالا و با اخذ ویزای کار در روسیه، به صورت تمام وقت مشغول به کار در روسیه شوند.

برای کار ضمن تحصیل در روسیه نیز، دانشجویان باید حداقل 18سال داشته باشند و مجوز لازم را از ادارات امور مهاجرت وزارت کشور روسیه دریافت کنند. دانشجویان می توانند تنها با توجه به حرفه ای که در مجوز مشخص شده اند و در منطقه (شهر) که دانشگاه آن ها واقع شده است، کار کنند مجوزی که صادر می شود یکساله است و باید برای مدت قرارداد مربوطه به آن تمدید شود. اگر دانش آموزان دوره خود را ترک کنند، مجوز لغو می شود. دانشجو می تواند به راحتی بدون نیاز به اجازه ی کارجدید، محل کارش را تغییر دهد و تمام کاری که باید انجام دهد این است که طی 7 روز به ادارات امور مهاجرت وزارت کشور روسیه مراجعه و تغییرات ایجاد شده را گزارش کند.

از سال ۲۰۱۴، برای دانشجویان بین المللی گرفتن مجوز کار ضمن تحصیل در روسیه آسان تر شده است. تعداد اسناد مورد نیاز و نیز مدت پردازش آن کمتر شده است. اکنون تمام دانشجویان خارجی که در دانشگاه های روسیه تحصیل می کنند می توانند مشاغل قانونی را بر اساس ویزای دانشجویی دریافت کنند. قبلاً دانشجویان خارجی مجبور بودند به طور غیرقانونی به دلیل مشکلات در اخذ مجوز کار ضمن تحصیل در روسیه مشغول به کار شوند، اما اکنون شانس آن ها برابر با شهروندان روسی است. پس از آنکه دانشجویان در دانشگاه ثبت نام می کنند، ویزای آنها به عنوان اجازه کار قانونی عمل می کند.

میزان ساعات و هزینه کار دانشجویی در روسیه

شغل های دانشجویی به طور معمول پاره وقت، در سطح های اولیه و با حقوق می باشند و به افرادی که در حال تحصیل در مقاطع عالی هستند، اختصاص دارد. دانشجویان در یک هفته ی کاری می توانند 10 تا 30 ساعت کار کنند و تا زمانی شغلشان را حفظ کنند که دانشجو باشند.

کارهای دانشجویی گزینه ای جذاب برای دانشجویانی است که می خواهند تجربه ی کاریشان را در زمینه ی رشته ی دانشگاهیشان افزایش دهند.

دانشجویان مقطع کارشناسی اجازه ۱۰ ساعت کار در هفته را دارند که حداقل حقوق در یافتی آن حدودا ۸ تا ۱۰ دلار در ساعت می باشد که تقریبا هزینه های زندگی در یک سال را در روسیه پوشش می دهد. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه امکان پذیراست که حدودا ۲ ساله می باشد. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در روسیه ۲۰ ساعت در هفته اجازه کار دارند و میانگین حقوق دریافتی دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد حدودا بین ۸ تا۱۰ دلار در هر ساعت است که تقریبا هزینه های زندگی، خورد و خوراک، رفت و آمد در یک سال سال را پوشش می دهد.

بسیاری از افراد برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر تحصیلی مانند دکترا تحصیل در مقطع ارشد را در کشور روسیه می گذرانند، زیرا این گونه می توانند شانس شان را برای بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا افزایش دهند. دانشجویان مقطع دکترا در روسیه اجازه ۳۰ ساعت کار در هفته دارند و حقوق دریافتی دانشجویان درمقطع دکتری حدودا بین ۸ تا۱۰ دلار در هر ساعت می باشد که در واقع دانشجو می تواند از در آمد حاصله خود به راحتی هزینه های زندگی و تحصیل خود را در یک سال پوشش دهد .

دریافت مجوز کار ضمن تحصیل در روسیه

برای مجوز کار ضمن تحصیل در روسیه، باید به اداره کل امور مهاجرت وزارت کشور روسیه یا اداره منطقه ای مراجعه شود که در آن اسناد زیر باید ارائه شوند:

 • درخواست مجوز کار ضمن تحصیل در روسیه
 • گذرنامه
 • کارت مهاجرت
 • دریافت و پرداخت هزینه
 • قرارداد استخدام
 • گواهی تأیید وضعیت HIV منفی، تأیید هیچ گونه بیماری عفونی یا اعتیاد به مواد مخدر
 • داشتن یک نامه از دانشگاه محل تحصیل که تأیید کند که دانشجو در یک دوره پایه تمام وقت ثبت نام کرده است.

دانشجویانی که بدون مجوز مشغول به کار در روسیه می شوند، جریمه ای بین ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ روبل باید بپردازند. در مسکو، سن پترزبورگ و لنینگراد، مجازات شامل مجازات ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ روبل و اخراج از روسیه است.

مشاغل دانشجویی در روسیه

 • فعالیت در حوزه توریست به عنوان تور لیدرهای ایرانی.
 • لیدر دانشجویان ایرانی در دانشگاه (انجام کارهای بانیک، گرفتن بیمه، خرید کتاب، اجاره اتاق و…).
 • مشاغل خدمات فنی.
 • صنایع و کارخانه های بزرگ و چند ملیتی زیادی در روسیه فعالیت دارند که می توانند محل کار در حین تحصیل برای دانشجویان خارجی در روسیه باشند.

کار پس از تحصیل در روسیه

پیدا کردن کار پس از تحصیل در روسیه می تواند راه عالی برای دیدار با مردم محلی و تجربه فرهنگ روزمره باشد. اما کار پس از تحصیل در روسیه آسان نخواهد بود. پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه روسی، خارجی ها نمی توانند در روسیه مشغول به کار شوند. در این حال نیاز به یک ویزای کار یا اجازه کار می باشد تا در روسیه کار کنند. بدون ویزا کار پس از تحصیل در روسیه، اجازه کار در روسیه غیر قانونی است. تخلف از قانون می تواند جریمه، اخراج و ممنوعیت وارد شدن به روسیه را به مدت پنج سال ایجاد کند.

 

افرادی که تصمیم دارند بعد از فارغ التحصیل شدن کار پس از تحصیل در روسیه به صورت تمام وقت داشته باشند، باید زبان روسی را به طور کامل فرا بگیرند و دانشجوی ممتازی باشند تا شغل مناسبی به دست آورند. همان طور که در بیشتر کشورها است، هفته کاری معمولاً از دوشنبه تا جمعه و ساعات کاری به طور متوسط ۴۰ ساعت است. البته هر کارفرمایی می تواند نیازهای خود را برای ساعات کاری تعیین کند، اما معمولاً از ساعت ۹ صبح تا ۶ بعدازظهر و یا از ساعت ۱۰ صبح تا ۷ بعد از ظهر می باشد.

کارآفرینی در روسیه

مهاجرت از طریق کارآفرینی از جمله اهداف و دلایل بسیاری از افراد جهت مهاجرت به کشور روسیه می باشد. سالانه می توان شاهد مهاجرت کارآفرینان زیادی به کشور روسیه بود که این افراد با سرمایه ای که در اختیار دارند می توانند به عنوان کارآفرین در این کشور حضور یافته و کسب درآمد کنند. در حال حاضر تعداد زیادی مهاجر کارآفرین شروع به کارآفرینی در این کشور کرده اند و با یافتن فرصت ها و فضاهای جدید کارآفرینی، به توسعه ی ایده های خود در این کشور می پردازند. با توجه به اطلاعات آمار مرکزی منابع کسب و کارهای کوچک در سال 2013، در حدود 25 هزار مهاجر در کشور روسیه اجازه کار دریافت کرده اند که در سال هایاخیر دولت روسیه با وضع قوانین جدید، شرایط کارآفرینی در این کشور را برای خارجیان آسان تر کرده است.

اگرچه فعالیت های کارآفرینان خارجی تأثیر مثبتی بر روی اقتصاد کشور روسیه خواهد داشت، اما بی شک کارآفرینی در این کشور برای کارآفرینان نیز مزایای خاص خود و حمایت ها و کمک های دولت روسیه را نیز در پی خواهد داشت. رقابت کم، فرصت های سرمایه گذاری زیاد و نیز زمان مناسب، از جمله مهم ترین مزایای کارآفرینی در کشور روسیه است.

 • رقابت کم: اقتصاد وسیع، مقیاس جغرافیایی و تراکم جمعیت کم، باعث وجود رقابت کم در این بازار است. به طوری که با ارائه ی یک مدل کسب و کار خارجی یا یک محصول جدید می توان جایگاه مهمی در بازار روسیه کسب کرد.
 • فرصت های زیاد سرمایه گذاری: فرشتگان سرمایه گذار روسی، با تأمین سرمایه برای کسب و کارهای جدید، فرصت های سرمایه گذاری در این کشور را افزایش می دهند. صندوق های مشترک VC و صندوق های سرمایه گذاری روسی، سرمایه گذاری های زیادی را برای حمایت از ایده های کارآفرینی جدید و امیدوارکننده و کسب و کارهای متوسط و حتی شرکت های سازمانی انجام می دهند.
 • زمان مناسب: دسترسی به اطلاعات و بازارهای جهانی، حمایت های دولتی و نهادی و نیز فرهنگ رو به رشد کارآفرینی در کشور روسیه، نشان دهنده ی تحول مثبتی برای نوآوری های کارآفرینی در روسیه در دهه ی آینده خواهد بود.
 • مهاجرت و اقامت از طریق کارآفرینی در روسیه

آمار کارآفرینی در کشور روسیه نشان می دهد که مهاجرانی که از طریق کارآفرینی وارد این کشور می شوند، نسبت به سایرین که از طریق دعوت نامه ی رسمی شرکت یا کارآفرما به این کشور مهاجرت می کنند رضایت بیشتری دارند. همچنین قوانین و مقررات بسیار راحت برای مهاجران کارآفرین جهت تأسیس کسب و کارهایشان در این کشور نیز افزایش دهنده ی آمار کارآفرینان مهاجر به این کشور است.

کارفرمای خارجی در روسیه برای دریافت جواز شرکت کارآفرینی خود، باید بعد از 30 روز کاری اقدام نماید. اخذ این جواز برای شرکت کارآفرین 90 روز کاری طول می کشد، اما فرد می تواند در این مدت زمانی به کار شرکت خود به طور قانونی بپردازد. اعتبار فعالیت شرکت بنا به فعالیت های شرکت تعیین می گردد و فرد می تواند جواز شرکت را هر ساله تمدید کند. پس از کسب جواز شرکت، فرد کارآفرین می تواند اقدام به اخذ ویزای روسیه و اخذ اقامت موقت در روسیه نیز نماید. بعد از راه اندازی کسب و کار، دعوت از خانواده و اقامت دائم برای آنان نیز امکان پذیر می شود.

از لحاظ میزان درآمد می توان گفت، افراد کارآفرین در روسیه درآمد قابل توجه و خوبی دارند. از نظر رضایت شغلی نیز بیشتر افراد کارآفرینی که خود کارفرمای خود هستند و شرکتی در روسیه ثبت نموده اند، نسبت به افرادی که تحت پوشش شرکت بزرگ در روسیه فعالیت می کنند، رضایت شغلی بیشتری دارند.

مهاجرت کارآفرینی به کشور روسیه دارای ضوابطی نیز می باشد. افرادی که از طریق کارافرینی مهاجرت می کنند و در شرکت های بزرگ روسیه به فعالیت می پردازند باید مالیت پرداخت نمایند. کارآفرینان مهاجر باید حتما دارای تسلط کامل به زبان روسی باشند. همچنین افرادی ک برای کارآفرینی به کشور روسیه مهاجرت می کنند باید دارای سابقه و رزومه ی کاری مناسب در کشور مبدأ باشند. لازم به ذکر است که مهاجرانی که از این طریق به کشور روسیه وارد می شوند مورد توجه دولت روسیه قرار می گیرند و از مزایای قابل توجه نیز بهره می برند.

مدارک لازم جهتکارآفرینی در روسیه

کارآفرینی در روسیه نیازمند تهیه ی یک سری مدارک است تا کارآفرین بدون وجود مشکل بتواند به تأسیس کسب و کار خود بپردازد و فعالیت های کارآفرینی خود را شروع کند. از مدارک لازم جهت کارآفرینی در کشور روسیه می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • ارائه اصل پاسپورت فرد متقاضی و ترجمه پاسپورت فرد تبعه خارجی.
 • ارائه کپی از مدارک شناسایی فرد متقاضی.
 • اخذ و دریافت ویزای کارآفرینی در روسیه  (این مورد از مهم ترین و ضروری ترین مراحل می باشد).
 • در اختیار داشتن اقامت موقت و دائم فرد کار آفرین  .
 • در اختیار داشتن رسید تأیید پرداخت مبلغی به دولت روسیه .
 • تأسیس شرکتی در کشور روسیه.
 • ایجاد نام تجاری برای کسب و کار خود و ثبت شرکت خود در سامانه شرکت های تازه تأسیس این کشور.
 • باز کردن حساب بانکی به اسم شرکتی که تازه تأسیس شده است.
 • ارائه مدرک زبان روسی معتبر.

هزینه هایکارآفرینی در روسیه

بدیهی است هر کدام از راه های مهاجرت به روسیه هزینه هایی را در بر میگیرد. مهاجران کارآفرین  برای کارآفرینی در روسیه نیز باید هزینه هایی را متحمل شوند. از جمله ی هزینه های کارآفرینی در روسیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه های مربوط به دریافت و اخذ ویزای کارآفرینی در روسیه.
 • هزینه های مربوط به تأسیس شرکت و ثبت آن (باید حداقل مبلغ ماهیانه بر اساس هزینه های شرکت را پوشش دهد).
 • هزینه های مربوط به تنظیم اساسنامه و فیش های مالیاتی.
 • هزینه های مربوط به حق وکیل.

از دیگر هزینه های کارآفرینی در روسیه می توان به اجازه و یا خرید محل سکونت و تأسیسات برای شرکت جدید اشاره کرد. هزینه ی خرید و اجاره ی شرکت کار آفرینی براساس نوع مکان ثبت شرکت و شهر مورد نظر در روسیه می باشد.

 

ثبت شرکت در روسیه

ثبت شرکت در روسیه فقط مختص سرمایه گذاران است و اقامت از این طریق نسبت به اخذ ویزای کاری روسیه و یا ویزای تحصیلی روسیه دشوارتر است. لذا افرادی که شرایط لازم جهت ثبت شرکت را ندارند، می توانند از راههای دیگر مهاجرت جهت دریافت اقامت روسیه اقدام نمایند. سرمایه گذاران نیز باید متوجه باشند که اخذ ویزا از طریق ثبت شرکت پیچیدگی ها و دشواری های زیادی به همراه خواهد داشت که در صورت نقص در این اقدام، این عمل با شکست مواجه می شود.

بنابراین سرمایه گذاران می بایست قبل از اقدام به ثبت شرکت، با وکلای ثبت شرکت در روسیه از طریق موسسات حقوقی مشاوره معتبر، ارتباط برقرار کنند تا از شرایط کسب و کار در روسیه و نوع فعالیت تجاری در این کشور اطلاع پیدا کنند.

ساختارهای ثبت شرکت در روسیه

 • ثبت شرکت در روسیه به صورت سهامی خاص: طبق قوانین کار در روسیه، این مدل شرکت ها به دو صورت حق فعالیت دارند: یکی به این صورت است که سهام قابل انتقال است و می توان به اشتراک عمومی گذاشته شود. نوع فعالیت دیگر این مدل شرکت ها به این صورت است که انتقال سهام تنها بین سهامداران امکان پذیر می باشد و قابل انتقال به عموم نخواهد بود. تعداد سرمایه گذاران و سهامدارن در این نوع شرکت حداقل پنجاه نفر می باشد. در شرکت سهامی خاص، ورود و خروج سهامداران و افزایش سرمایه بدون نیاز به محضر (دفتر اسناد رسمی) و به صورت داخلی (ثبت در شرکت های ثبت اطلاعات سهامداران) قابل انجام است. سهام داران شرکت می توانند حقیق یا حقوقی باشند.
 • ثبت شرکت در روسیه به صورت مسئولیت محدود: این نوع ساختار یکی از محبوب ترین نوع ثبت شرکت در روسیه و کل دنیا می باشد. در این روش می توان سرمایه اولیه را به صورت نیمی از آن پرداخت کرده و مابقی را دو ماه دیگر به حساب شرکت واریز نمود. در این روش اگر یکی از سهامداران قصدخروج از شرکت را داشته باشد نیازی به اجازه سهامداران دیگر نیست و می توان به صورت خود رای انتخاب نماید و دیگر سهامداران موظف به قبول نظر وی می باشند. در این نوع ساختار تمام تصمیم گیری ها توسط مدیریت
 • انجام می پذیرد و سهامداران باید تابع قوانین باشند. در شرکت با محدودیت محدود، ورود و خروج سهامداران و افزایش سرمایه فقط از طریق محضر (دفتر اسناد رسمی) قابل انجام است. سهامداران شرکت می توانند حقیقی یا حقوقی باشند. این نوع شرکت پرطرفدارترین نوع شرکت در روسیه و مناسب ترین نوع شرکت برای ایرانیان است.
 • ثبت شرکت در روسیه به صورت مشارکت کلی: در این روش که از دو یا سه شریک شرکت تأسیس میگردد نیز قوانینی حاکم می باشد که طبق آن تمامی شرکاء مسئولیت یکسان خواهند داشت و در واقع تجارت با توافق بین شرکاء به انجام می رسد. نکته ی قابل توجه این است که اگر میزان دارایی شرکت به حد نصاب نرسد این شرکت منحل می گردد. در این نوع شرکت، ورود و خروج سهامداران و افزایش و کاهش سرمایه، بدون نیاز به محضر (دفتر اسناد رسمی) و از طریق پذیره نویسی در بورس انجام می شود. سهامداران شرکت می توانند حقیقی یا حقوقی باشند.
 • نمایندگی یا شعبه: نمایندگی فقط می تواند تحقیق بازار انجام دهد و حق تجارت و فعالیت اقتصادی ندارد. شعبه همانطور که از نام آن مشخص است، شعبه ای از شرکت مادر است و پس از تأیید توسط اتاق بازرگانی، می تواند در روسیه فعالیت داشته باشد و عملا شرکت خارجی محسوب می شود، نه شرکت روسی. شعبه هم اسم شرکت مادر است و همان فعالیت هایی را باید انجام دهد که شرکت مادر انجام می دهد. سهامداران شرکت می توانند حقیق یا حقوقی باشند.
 • جواز کسب: به نوعی همانند جواز کسب در ایران است. مغازه داران و تاجران خرد، جواز کسب دارند. جواز کسب را فقط شهروندان روسی و یا دارندگان اقامت دائم روسیه می توانند ثبت کنند. دارندگان جواز کسب، حق داشتن حساب بانکی ارزی و تجارت بین المللی (واردات و صادرات) را ندارند. جواز کسب فقط یک عضو می تواند داشته باشد و از این جهت شرکت محسوب نمی شود. اسم جواز کسب، اسم مالک آن است.

مراحل ثبت شرکت در روسیه

اولین گام در جهت ثبت شرکت در روسیه انتخاب نامی مناسب برای شرکت و متناسب بافعالیت های شرکت است. برای انجام این گام می توان سه نام انتخاب کرد و اطلاعاتی در مورد ساختار سهام و اطلاعاتی جامع در خصوص فعالیت هایی که شرکت در آینده می بایست انجام دهد نیز تهیه و ارائه داده شود. همچنین تمامی مدارک سهامداران و شرکاء جمع آوری و کپی آنها ارائه گردد. این مدارک شامل مدارکی همچون گذرنامه و مدارک شناسایی می باشد که باید به زبان روسی ترجمه و مهره دادگستری داشته باشد.

در گام دوم باید ساختار شرکت مشخص گردد و سپس اساسنامه شرکت تهیه شود. در اساسنامه نوع فعالیت تجاری، نام تمامی سهامداران و میزان سرمایه اولیه ثبت می گردد. آدرس دقیق از دفتر حقیقی و مجازی با شماره تلفن و فکس نیز در اساسنامه باید درج گردد.

نکته قابل توجه این است که تمامی سهامداران باید برای مدت حداکثر یک هفته در مسکو حضور یافته و جهت امضاء مدارکشان به دفتر اسناد رسمی روسیه مراجعه نمایند.

ردیف مرحله توضیحات اقدام مهم
      1 اجاره دفتر مدارک: سهامداران حقیقی (اصل پاسپورت) و سهام داران حقوقی (کلیه مدارک ثبتی) اطلاعات: نام، موضوع فعالیت- حق امضاء- ترکیب سهامداران- سرمایه اولیه- نشانی و تلفن- نوع سیستم مالیاتی – اجاره دفتر در مسکو

-انتخاب سیستم مالیاتی

       2 ثبت شرکت سهامداران حقیقی: حضور کلیه سهامداران حقیق در محضر الزامی است.

سهامداران حقوقی: حضور نماینده سهامداران حقوقی در محضر الزامی است.

یک فرد روس به طور موقت مدیر عامل استخدامی (بدون سهام) شرکت می شود.

– تایید امضا در محضر
       3 افتتاح حساب بانکی مدیرعامل وقت روس بدون نیاز به حضور سهامداران شرکت، در یک بانک روس، حساب بانکی افتتاح و سرمایه اولیه را به حساب شرکت واریز می کند.
       4 اخذ جواز کار جواز کار یکساله: حضور مدیر عامل ایرانی در مسکو برای آزمون زبان روسی الزامی است.

جواز کار سه ساله: آزمون روسی ندارد.

– فقط جواز کار یکساله.

– حضور در مسکو

– آزمون زبان روسی

       5 تغییر مدیرعامل مدیرعامل ایرانی که جواز کار گرفته، جایگزین مدیرعامل روس می شود.

مدیرعامل ایرانی، با حضور در بانک، حق امضای مدیر عامل روس را از آن خود می کند.

– حضور در مسکو

– انجام کارهای اداری

 

مدارک لازم جهت ثبت شرکت از سوی کارآفرین در روسیه

 • اصل پاسپورت و کپی برابر اصل از تمام صفحات پاسپورت فرد کارآفرین
 • در اختیار داشتن ویزای روسیه
 • حضور فرد کارآفرین جهت امضا برای اسناد
 • دریافت شماره ی اقتصادی و دریافت فیش مالیاتی
 • حضور شخص کار آفرین جهت افتتاح حساب بانکی
 • ساختن نام تجاری شرکت به همراه مهر شرکت
 • ذکر زمینه ی فعالیت شرکت که باید در اسناد ثبت شود
 • نشانی محل اقامت دائم و ثبت شده شرکت
 • ذکر و تایید نامه ی کار آفرینی
 • هزینه های ثبت شرکت کار آفرینی در روسیه
 • هزینه تنظیم اساسنامه، فرم های مخصوص ثبت شرکت
 • هزینه فیش اداره ی مالیاتی
 • واریزی های دولتی جهت ثبت شرکت
 • هزینه وکالت نامه محضری
 • هزینه ساخت دو عدد مهر با نام شرکت
 • مزایای ثبت شرکت در روسیه
 • به راحتی می توان از طریق ثبت شرکت در روسیه به بازار های اروپایی دسترسی پیدا نمود.
 • از طریق ثبت شرکت در روسیه می توان بعد از گذشت پنج سال، اقامت دائم این کشور را هم برای فرد متقاضی و هم برای خانواده وی اخذ نمود.
 • متقاضی به راحتی می تواند صادرات و واردات انجام دهد.
 • هیچ گونه تبعیضی بین سرمایه گذارن داخلی و سرمایه گذاران خارجی وجود نخواهد داشت و همه برابر خواهند بود .
 • بعد از اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در روسیه می توان از تحصیل رایگان در این کشور بهره مند شد.
 • برخورداری از خدمات درمانی و رفاهی.
 • نیازی به شریک و مدیر روسی نیست و مالکیت صددرصد شرکت امکان پذیر می باشد .
 • رونق فعالیت تجاری در کشوری که از نظر اقتصادی یکی از قدرت های دنیا محسوب میگردد .

 

سرمایه گذاری در روسیه

سرمایه گذاری در روسیه نسبت به شرایط مناسب اقلیمی، منابع، صنایع  و فراوانی های غنی در این کشور بسیار درآمد زا و راحت به نظر می آید. از نظر اقتصادی کشور روسیه جز یکی از قدرتمند ترین کشورهای اروپا از نظر اقتصادی می باشد. با وجود بحران های اقتصادی که در دنیا به وجود آمده است اما دولت روسیه برای سرمایه گذاران خارجی امکانات مناسبی را جهت سرمایه گذاری و ثبت شرکت در روسیه فراهم کرده است .دولت روسیه امکاناتی مانند نیروی کار ماهر و متخصص و ایجاد یک فضای بهره برداری نشده را برای جذب سرمایه گذاران خارجی فراهم کرده است. نکته ی دیگری که بسیار حائز اهمیت می باشد این است که دولت روسیه جزء آن دسته از کشورهایی می باشد که به هیچ عنوان بین سرمایه گذاران خارجی و سرمایه گذاران داخلی تبعیض نمیگذارد و این امر باعث جذب بیشتر سرمایه گذاران در روسیه شده است.

سرمایه هایی که برای افراد خارجی مد نظر گرفته شده می تواند با تزریق سرمایه های بیش از 260 هزار دلار آمریکا نیز باشد. سرمایه گذاری در روسیه برای سرمایه گذاران خارجی با 260 هزار دلار آمریکا تعریف شده است. اقتصاد قوی و پیشرفت روزانه  فناوری و اطلاعات در کشور روسیه، موقعیت جعرافیایی مناسب برای زندگی و کسب درآمد، صنایع زیاد و منابع طبیعی وسیع از جمله دلایل مهمی جهت سرمایه گذاری در روسیه می باشد. افرادی که حتی برای خود شغلی مناسب و با بازده بالا دارند می توانند با سرمایه گذاری مبلغی در حدود 10 میلیون روبل روسیه، سالیانه صاحب 10 % از تجارتی سودمند شوند.

سرمایه گذاری در روسیه طبق قانونی جدید که در اوایل سال 2018 میلادی وضع شده است پیشنهادات بسیار جالبی را به متقاضیان اعطا کرده است. دولت روسیه  برای کسب اقامت این کشور در موارد دیگری اعلام کرده است که متقاضیان می توانند با تزریق سرمایه در موسسه های خیریه اقامت این کشور را اخذ نمایند. سرمایه گذاری در روسیه  امکان دسترسی متقاضیان را به بازارهای بزرگ جهانی فراهم می کند، در واقع این بازار اقلام، اجناس مصرفی زیادی را در اختیار افراد می گذارد. همچنین نظارت مالیاتی قابل توجهی در روسیه  مشاهده می شود و این امتیاز مثبتی برای خارجیان سرمایه دار محسوب می شود. هم چنین سرمایه گذاران با تأسیس کسب و کارهای مختلفی در این کشور، سبب شاغل شدن درصدی از نیروی بیکار این کشور شده که این عامل نیز یکی از دیگر از دلایل حمایت دولت روسیه از سرمایه گذاران می باشد.

در حدود 23 کشور جهان از  اواسط سال 2013 شرکتهایی با ملیت های مختلف را که در مناطق ویژه کشور روسیه سالها بود تاسیس شده را آپدیت کرده و سرمایه های بیشتری در این شرکت ها تزریق کردند. بیشترین سرمایه گذاران خارجی در روسیه از کشورهای انگلستان , هلند , قبرس و سوئیس می باشند و طبق آماری که گرفته شده است سرمایه گذاران این کشورها بخاطر صنایعی مانند کشاورزی، گاز، نفت، چوب و تولید غذا جذب این کشور شده اند .

مناطقویژه اقتصادی برای جذب سرمایه گذاران

کشور روسیه به مانند دیگر کشورهای جهان مناطق مهم و ویژه اقتصادی برای جذب سرمایه گذاران خارجی دارد. مناطقی برای تولیدات و صنایع (سامارا،کالوگا، پسکوف و..، ،فناوری و نو آوری(جمهوری تاتارستان،مسکو، سن پترزبورگ)، مناطقی برای گردشگران و توریست (جمهوری چچن، چرکس، داغستان، اینگوش، جمهوری اوستیای شمالی و…)، مناطق بندری (مورمانسک، اولیانوفسک). این مناطق ابزارهایی برای جذب سرمایه های بزرگ افراد خارجی تلقی می شود.

در مناطق بندری مانند اولیانوسفک تولیدات قطعات هواپیمایی بسیار دیده می شود. در این بین تعمیرات، تجهزیزات و سرویس های خدماتی هواپیمایی انجام  می شود. منطقه ویژه اقتصادی اولیانوسفک در حال حاظر در تولیدات هواپیماهای کوچک نیز فعالیت دارد.

افراد باید در نظر داشته باشند که با سرمایه گذاری در روسیه مالیاتی به صورت سالانه به دولت روسیه پرداخت کنند. مالیات در مناطقی که از لحاظ اقتصادی ویژگی های خاص خود را دارد بسیار مناسب و آیده آل به شمار می آید. دولت در این منطقه اقتصادی مالیات بردرآمد شهروندان را از 20% به 6% کاهش داده است. شهروندانی که در مناطق فناوری، نوآوری، گردشگری و تفریحی هستند از پرداخت مالیات های بردرآمد خود به دولت معاف شده اند. در مناطق ویژه اقتصادی و در بخش های ملک و املاک و حمل و نقل تا حداکثر 15 سال مالیاتی برای متقاضیان در بر نخواهد داشت. همچنین معافیت های مالیاتی بر زمین برای افرادی که در سطوح فدرال سرمایه گذاری می کنند تعریف شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *