انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

بازگشایی مرزهای روسیه منوط به تصمیم مقامات این کشور است

سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو امروز (دوشنبه) در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:در پی شیوع بیماری کرونا در روسیه و ابراز برخی نگرانی‌ها در خصوص احتمال شیوع این بیماری در خوابگاه‌های دانشجویی، سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو طی اطلاعیه‌های قبلی خود به دانشجویان توصیه کرد با ارجحیت بخشیدن به حفظ سلامتی خود، تا پایان اپیدمی و بهبود شرایط به میهن برگردند. به همین منظور تاکنون تلاش شده است هر هفته یک پرواز و بعضا دو پرواز بین مسکو و تهران برقرار باشد.

در این اطلاعیه یادآور شده است: با توجه به گسترش جهانی بیماری کووید-۱۹ و ناشناخته بودن بسیاری از ابعاد آن، پیش بینی در خصوص بهبود شرایط فعلی، میسر نیست. به همین دلیل بسیاری از کشورها و از جمله فدراسیون روسیه برای مهار آن، علاوه بر اتخاذ شرایط فوق العاده داخلی، اقدام به بستن مرزهای ورودی خود کرده‌اند.

سفارت ایران در مسکو اعلام کرده است که هرگونه تصمیم گیری در خصوص زمان بازگشایی مرزهای فدراسیون روسیه نیز برعهده و صلاحدید مقامات ذیربط این کشور است.

این سفارتخانه در این اطلاعیه تأکید کرده است که اطلاعیه‌های آن صرفا حاوی توصیه‌هایی عمومی برای حفظ سلامتی هم میهمان بوده و مسئولیتی در قبال بازگشایی مرزهای ورودی و زمان بازگشت به روسیه بر عهده سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو نیست.

به گزارش فارس، در پی شیوع ویروس کرونا در روسیه و تعطیلی دانشگاه‌ها آن هم برای مدتی نامعلوم،  رایزن علمی سفارت ایران در مسکو به دانشجویان ایرانی در روسیه توصیه کرد که تا زمان بهبود شرایط به کشور بازگشته و برنامه آموزشی را از راه دور دنبال کنند و در همین خصوص با تلاش‌ها و رایزنی‌های انجام شده و با وجود لغو پروازها، ایران توانست برای تعداد محدودی پرواز غیر برنامه‌ای از آژانس فدرال حمل و نقل هوایی روسیه مجوز دریافت کند.

بر همین اساس، در پی دریافت این مجوز در هفته دو پرواز از فرودگاه شرمتیوو مسکو به تهران انجام و اقدام به انتقال دانشجویان ایرانی به داخل کشور کرد.

در همین خصوص کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو پیش از این در گفتگویی با بیان اینکه حدود چهار هزار دانشجوی ایرانی در روسیه مشغول به تحصیل هستند، گفت: برقراری این خط پروازی می‌تواند باعث تسهیل در بازگشت دانشجویان ایرانی به کشور شود و با گفتگوهای انجام شده این خط حفظ و با شرکت ماهان نیز گفتگو کردیم که قیمت ثابت بماند.

منبع: خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *