انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

شوری: عدم شناخت متقابل میان ایران و روسیه از مشکلات رابطه این دو کشور است

معاون موسسه مطالعات ایران و اوراسیا در نشست هم‌اندیشی انجمن دوستی ایران و روسیه که روز شنبه در هتل اسپیناس برگزار شد، گفت: در حال حاضر مشکل روابط دو کشور در همه بخش‌ها به ویژه بخش اقتصاد، عدم شناخت متقابل میان دو طرف است که انشاءالله با تلاش‌هایی که انجام می‌شود برطرف شود.

به گزارش ایسنا، محمود شوری گفت: بیش از 500 سال است که دو کشور ایران و روسیه در تعامل هستند اما ارتباط آنها بیشتر در حوزه سیاسی بوده است و متاسفانه این رابطه دیرینه هیچ وقت فرصت نیافت در سطح مردمی گسترش یابد.

وی ادامه داد: اول دلایل فرهنگی، زبان و دین موجب شد مردم در گذشته با یکدیگر ارتباط پیدا نکنند و دیگر به دلایل جغرافیایی بوده است. هر چه روسیه به ایران نزدیک تر شد مسائل سیاسی و نظامی و اقتصادی اش برای ایران موثرتر شد. نزدیک شدن روسیه به ایران چندان خوشایند نبود و جنگ های روسیه با ایران خاطره ناخوشایندی برای مردم ایران به جای گذاشت و شاید هم همچنان این مساله در اذهان تاریخی مردم ایران حفظ شده است.

وی با اشاره به نقش روس ها در سیاست ایران در دوران قاجاریه گفت: در این دوران اولین ارتباطات مردم ایران با روس ها آغاز شد اما با انقلاب 1917 پیام جدیدی به ایران و دنیا ارسال شد. ترس از پیوند خوردن با اندیشه‌های مارکسیستی اجازه نمی داد مردم بتوانند با روسیه ارتباط برقرار کنند. از سویی چهره ابرقدرتی که خیلی خشن و دور از ما بود تغییر کرد و ارتباط فهم روسیه برای مردم ایران بیشتر شد.
شوری اظهار مرد: در 30 سال گذشته ارتباطات مان با مردم روسیه بیشتر شد، سفرهای دانشجویان، تجار، گردشگران بیشتر شد اما واقعیت این است که هنوز نمی توانیم از ارتباطات مردمی به عنوان یک پایه در روابط دو کشور یاد کنیم و بین ملت ها فاصله زیاد است. اگر پیشران اقتصادی فعال شود چون بخش خصوصی فعال می شود، می توان تغییرات مثبتی را ایجاد کرد. صرف روابط سیاسی کارگشا و پایدار نیست و باید در حوزه فرهنگ اقدامات مؤثرتری انجام داد.
منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *