انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

پیشخوان خبرهای مهم کشور روسیه 1399/06/05

توجه: خبرهای مذکور برگرفته از سایت  خبری کشور روسیه (http://ria.ru/world/) می باشند.

هشدار انیشنکو درباره تهدید اصلی در سال تحصیلی جدید

گینادی انیشنکو، معاون اول رئیس کمیته تحصیلات و علوم پارلمان روسیه، تهدید اصلی را آغاز سال تحصیلی دانست. وی در این باره در مصاحبه با Ura.ru صحبت کرد.
به گفته وی، با وجود وضعیت اپیدمیولوژیک کووید-19 امکان شروع آموزش “حتی در شدیدترین کانونهای آلوده” از اول سپتامبر فراهم می شود.علاوه بر آن، کودکان، در انتقال عفونت کروناویروس “نسبتا بی اثر” هستند.
علاوه بر این، انیشنکو خاطر نشان کرد مهمترین خطر این است که با آغاز سال تحصیلی، امکان شیوع انواع جدید ویروس آنفولانزا وجود دارد.
انیشنکو گفت: “ما بیشتر از افزایش شیوع بیماری آنفولانزا میترسیم، در سال جاری ما سه نوع جدید از این ویروس را داریم. به احتمال زیاد آنها با شروع سرما و کاهش دما شیوع خواهند یافت”.
انیشنکو افزود: کروناویروس جایی نخواهد رفت، اما ما باید بازگشت به زندگی عادی با رعایت اقدامات حفاظتی در برابر عفونت را آغاز کنیم.
نماینده دوما خاطر نشان کرد: “باید با اطمینان به سوی آغاز سال تحصیلی برویم و انگیزه ای قدرتمند برای بازگشت به زندگی عادی فراهم کنیم”.
پیشتر رادیو اسپوتنیک گزارش داده بود که در دومای دولتی پیشنهاد جا به جایی زمان آغاز سال تحصیلی به دلیل کروناویروس به اول اکتبر شده بود، اما وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه با این نظر جدید مخالفت کرد.

منبع خبر: https://radiosputnik.ria.ru

افزایش نرخ یورو برای اولین بار از ماه مارس به 89 روبل
متن خبر: بر اساس داده های معاملاتی نرخ یورو برای اولین بار از ماه مارس به 89 روبل افزایش پیدا کرد. در اوایل بهار، واحد پول اروپا به 89.6 روبل رسید. رکورد تاریخی این نرخ در سال 2014، به میزان 100.74 به ثبت رسیده است. دلار هم در کنار یورو با افزایش 55 کاپیکی به 75.22 روبل رسید. ضمنا امروز واحد پول امریکا به بیشترین میزان خود یعنی 75.40 روبل، از ماه می تاکنون رسیده است.
منبع خبر: https://ria.ru

مقامات بلاروس، گذرنامه های روزنامه نگاران روسی را خراب کردند
متن خبر: ریانواستی به نقل از وزارت کشور روسیه گفت: گذرنامه های روزنامه نگاران روسی که در آنها مهر پنج ساله منع ورود به بلاروس درج شده است، آسیب دیده اند.
در پاسخ سازمان به درخواست مرتبط آژانس گفته شد: مطابق با بند 6 قطعنامه دولت روسیه “درباره تصویب آیین نامه مرتبط با گذرنامه شهروندان فدراسیون روسیه، فرم نمونه و شرح پاسپورت شهروندان فدراسیون روسیه” درج اطلاعات، علائم و یادداشت هایی که در آئین نامه جدید مقرر نشده است، ممنون می باشد. گذرنامه ای که حاوی اطلاعات، علائم و نوشته هایی است که در این آیین نامه منظور نشده است، نامعتبر می باشد”.
در عین حال این وزارت خانه خاطر نشان کرد از آنجا که صاحبان مدارک مقصر نیستند، آنها مسئولیت اداری این مسئله را نخواهند پذیرفت.
چند روزنامه نگار روسی بعد از انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس دستگیر شدند. برخی از آنها پس از رهاشدن از ورود به بلاروس منع شدند. به ویژه، صحبت درباره ایلیا پیتالف، عکاس خبرنگار خبرگزاری “روسیه امروز”، نیکیتا تلیژنکو روزنامه نگار Znak.com، ماکسیم سوپولوف، خبرنگار ویژه “مدوزا” و دیگران است.

اعتراض در بلاروس
در بلاروس از 9 آگوست اعتراضات گسترده ای برگزار شدند که پس از انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد. بر اساس آنها و طبق اطلاعات کمیسیون مرکزی انتخابات (ЦИК)، رئیس فعلی دولت برای ششمین بار در انتخابات پیروز شد و 80.1 درصد آرا را بدست آورد. مخالفان معتقد هستند که سوتلانا تیخانفسکایا در این انتخابات پیروز شده است.
در ابتدا، نیروهای امنیتی با استفاده از گازهای اشک آور، ماشین های آب پاش، نارنجک های صوتی و گلوله های لاستیکی اقدامات اعتراضی را سرکوب می کردند. سپس تظاهرات کنندگان متفرق شدند.
طبق آمار رسمی، تقزیبا هفت هزار نفر در روزهای اول دستگیر شدند. طبق گزارش وزارت کشور جمهوری بلاروس، صدها نفر زخمی شدند که در میان آنها بالغ بر 120 مامور اجرای قانون وجود داشت. سه تن از معترضان درگذشتند.
منبع خبر: https://ria.ru

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *