انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

انتشارات پروگرس

«پروگرس»، موسسه انتشاراتی شوروی و روسیه است که در سال 1931 تاسیس شد. این موسسه در زمینه انتشار آثار ادبی به زبان های خارجی و آثار ترجمه شده تخصص دارد.

تاریخچه انتشارات
انتشارات مرکزی در سیستم کمیته دولتی شورای وزیران اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی در امور انتشارات، صنعت چاپ و تجارت کتاب، ادبیات شوروی را در زمینه مسائل انسانی (در درجه اول در زمینه ایدئولوژیک)، به زبان های خارجی و همچنین آثار ادبی ترجمه شده به زبان روسی را منتشر میکرد. این موسسه در شهر مسکو تاسیس شد. در سال 1939 به نام انتشارات ادبیات به زبان های خارجی، تغییر نام داد و در سال 1963، بعد از تجدید سازمان، این انتشارات و انتشارات ادبیات خارجی به نام «پروگرس» تغییر نام یافت.
تا ماه آگوست سال 1991 در ترکیب انتشارات، اقداماتی انجام می شد که از انتشارات ویراستاری تخصصی ادبیات خارجی به ارث مانده بود و به ترجمه و چاپ کتب با تیراژ پایین که توسط Галив ممنوع شده بودند، میپرداختند.
این کتاب ها مطابق با لیست تایید شده توسط ЦК КПСС ، در میان حلقه باریکی از مقامات توزیع می شد. این کتاب ها با مهر مخصوص «توزیع شده بر اساس لیست خاص» بودند و هر نسخه شماره گذاری شده بود.
در سال 1981، با حکم هیئت رئیسه شورای عالی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، نشان پرچم سرخ کار به این انتشارات اعطا شد.

در سال 1982 این انتشارات به انتشارات «پروگرس» (ادبیات علمی و سیاسی) و «رادوگا» (ادبیات) تفکیک شد.
در سال های دهه 1980 انتشارات «پروگرس» یک اداره اصلی نشر بوده است که مستقیما تابع انتشارات دولتی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی بوده است.
آدرس این انتشارات در سال 1987: 119847، مسکو، بلوار زوبفسکی، 17 (2).
با دستوری که در 25 سپتامبر 1991، شماره 24۶-[۱۱] [۱۲] صادر شدُ، کمیته دارایی دولتی روسیه موافق خود را با تغییر انتشارات «پروگرس» به شرکت سهامی خاص “گروه انتشاراتی «پروگرس»” اعلام کرد و همچنین خود را به عنوان موسس این شرکت سهامی و ضاحب مجموعه سهام آن به میزان 34 درصد از سرمایه قرارداده شده، معرفی کرد.
پس از مدتی، انتشارات عملکرد فعال خود را متوقف کرد. ساختمان انتشارات در بلوار زوبفسکی به دفاتر اجاره داده شد؛ از سال 1997 تا 2016 شرکت تلوزیونی «REN TV» در آنجا مستقر بود.
در آوریل 2011، به مناسبت جشن 80 سالگی، انتشارات «Автограф века» ، مجموعه ای از خاطرات پیشکسوتان «پروگرس» را منتشر کرد.

تحولات
پس از انحلال کمیته دولتی مطبوعات اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیتی در سال 1991، اوضاع انتشارات «پروگرس» تغییر کرد، بر اساس آن شرکت سهامی خاص “گروه انتشاراتی «پروگرس» ایجاد شد و سپس گروه انتشاراتی به «پروگرس – اونیورس»، «پروگرس-ترادیتسیا»، «پروگرس-پلیادا» تفکیک شد. ضمنا هر سه انتشارات جدید برای مدت طولانی از ISBN با پیشوند انتشارات «والد» استفاده می کردند.

پروگرس-اونیورس
انتشارات «پروگرس –اونیورس» در حال حاضر فعال نیست.

پروگرس–ترادیتسیا
انتشارات «پروگرس-ترادیتسیا» در سال 1997 توسط کارمندان سابق انتشارات «پروگرس» تاسیس شد. به انتشار آثار علمی و آموزشی اختصاص دارد. مدیر این انتشارات، باریس واسیلویچ آرِشین است.

پروگرس- پلیادا
انتشارات پروگرس-پلیادا در سال 2001 توسط منتقد ادبی استانیسلاو ستِفانوویچ لیسنفسکی تاسیس شد که تا سال 2014 مدیر آن بود. این انتشارات آثار ادبی کلاسیک و معاصر را منتشر می کند: آثاری از بلوک و آخماتوا، مجموعه اشعار کارنیلاوا، یفتوشنکو، کوشنرا، ژیگولینا، اشعار و منظومه های تواردفسکی، نثر سالژنیتسین و ماکسیموف، آثار باراتینسکی، «نامه های» بِلی و بلوک، مجموعه مقالات مارک شیگلف «در نیمه راه. سخنی درباره ادبیات روسیه».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *