انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

ویژه نامه «روسیه در سالی که گذشت»

 

علیرغم آنچه انتظار می رفت، سال 2020 حوادث و اتفاقات ناخوشایندی را برای تمام مردم دنیا به ارمغان آورد. بشر هرگز تصور نمی کرد که در قرن 21 با ظهور یک بیماری ویروسی متحمل زیان های عظیم انسانی، اقتصادی و دیگر حوزه های زندگی خود شود. روسیه نیز همچون سایر کشورها با مشکلات سال 2020 دست و پنجه نرم کرده و همچنان مشغول مبارزه است. برنامه های بلندمدت راهبردی و محاسبات برای تحقق هر یک از اهداف ملی متأثر از این شرایط ناگوار، به تعویق افتاده و یا برای مدتی مسکوت می مانند. اما آنچه که مسلم است و تمامی تحلیل گران دنیا اذعان دارند، این است که روسیه در مقایسه با دیگر کشورهای توسعه یافته اقتصادی دنیا موفق تر عمل کرده است. آمار و داده های موجود حاکی از آن هستند که روسیه در دور دوم پاندمی با مدیریت صحیح منابع و تمهیدات پیشگیرانه در جهت جبران افت نمودار اقتصادی برآمده و بنا بر گفته های کارشناسان، تا پایان سال جاری به رقم مورد انتظار و پیش بینی شده از قبل نزدیک خواهد شد.
شاید بتوان گفت که مهمترین حادثه نیمه دوم سال 2020 در رابطه با روسیه، بالا گرفتن تنش ها در منطقه قره باغ و عملکرد روسیه در برخورد با دو جمهوری ارمنستان و آذربایجان بود، اگرچه حواشی حول انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده امریکا، اختلاف نظرها با کشورهای اروپای، موضوع ناوالنی و حمایت او از سوی برخی کشورها نیز کم اهمیت نیستند، با این حال در ویژه‌نامه حاضر عمده تمرکز را به بخش های متأثر از شیوع ویروس کرونا در کشور معطوف کرده ایم.
به طور کلی سال 2020 سالی پر از ترس‌ها و امیدهای مختلفی بود. در گزارش پیش رو تلاش شده است تا بخش های مختلف زندگی روسیه در سال 2020 مورد بررسی قرار گیرند. امیدواریم این سلسله مطالب برای محققین، کارشناسان و دست اندرکاران امور مختلف بین ایران و روسیه راهگشا باشند. از همکاران خود که در این تهیه و نشر این گزارش تلاش کردند نیز کمال تشکر را دارم. به امید طرح‌ریزی و دست‌یابی به یک روند مدیریت شده و بر مبنای واقعیات و توان مندی های روز دو کشور در تمامی عرصه.

جهت دانلود رایگان و کامل این ویژه نامه اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *