انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

پیشخوان خبرهای مهم فدراسیون روسیه 1399/10/29

توجه: خبرهای مذکور برگرفته از سایت خبری کشور روسیه به نشانی www.ria.ru می‌باشند.

دانشمندان روسی عنصری در سم مار کشف کردند که می تواند ویروس کرونا را سرکوب کند

Российские ученые нашли компонент змеиного яда, блокирующий коронавирус

زیست شناسان روسیِ انستیتوی شیمی بیولوژیکی آکادمی علوم روسیه و مرکز تحقیقات ملی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی گامالیا، دریافته اند که یکی از آنزیم های سم مار، بر ضد ویروس کرونا SARS-CoV-2 از خود فعالیت نشان می دهد. نتایج تحقیق در سایت bioRix منتشر شده است.
سم مار حاوی ترکیبات بسیاری است که دارای خواص ضد باکتریایی، ضد انگلی و ضد ویروسی هستند. محققان در شرایط آزمایشگاهی یکی از عناصر آن را مورد بررسی قرار دادند، فسفولیپاز A2 (PLA2) – گروهی از آنزیم ها هستند که دارای طیف گسترده ای از عملکردهای بیولوژیکی هستند. آنها در درجه اول، در متابولیسم لیپیدها نقش دارند.
مشخص شد که PLA2 دارای فعالیت ویروسی قوی در برابر SARS-CoV-2 است و از تعامل پروتئین سنبله (تاج) ویروس کرونا با گیرنده ACE2، که از طریق آن ویروس وارد سلول های سالم می شود، جلوگیری می کند.
فعالیت آنزیم های PLA2 بیشتر به این مسئله که نوع غشای ویروس کرونا از کدام لیپیدها تشکیل شده است، بستگی دارد. اگر از فسفولیپیدها تشکیل شده باشد، در این صورت آنزیم ها می توانند با هیدرولیز آن را از بین ببرند.
پیش از این، دانشمندان ثابت کرده بودن که PLA2 می تواند با شکافتن گلیسرو فسفولیپیدهای غشای ویروس، ویروس تب دنگی نوع 2 را غیرفعال کند، اما بر ویروس های کوکساکی و انسفالومیوکاردیت که فاقد غشای لیپیدی هستند، تأثیری ندارد. این آنزیم ها همچنین در برابر ویروس های غشای پلاسما غیرفعال هستند.
در مشاهدات آزمایشگاهی، محققان دریافتند که یکی از آنزیم های گروه PLA2 اثر سیتوپاتیک مرتبط با SARS-CoV-2 را سرکوب می کند و از تغییرات انجام شده در سلول های مرتبط با تولید مثلِ ویروس، جلوگیری می کند.

منبع:www.ria.ru

 
پوتین دستور داد تا طرح واحد دستیابی به اهداف ملی را نهایی کنند

Путин поручил доработать единый план достижения национальных целей

اتحادیه اقتصادی اوراسیا

ولادیمیر پوتین، به نخست‌وزیر، میخائیل میشوستین دستور داد که پیش نویس یک طرح واحد برای دستیابی به اهداف ملی را تا اول فوریه نهایی کند. سند مربوطه در وب سایت کرملین منتشر شد.
این پروژه باید به شورای توسعه استراتژیک ریاست جمهوری ارسال شود. همچنین پوتین دستور داد که تا اول آوریل در صورت لزوم، پروژه های ملی و برنامه های دولتی را تنظیم و آنها را در برنامه واحد وارد کند.
سال گذشته دولت یک برنامه ملی واحد به منظور توسعه کشور در ده سال آینده تهیه کره بود. در ماه دسامبر، رئیس دولت پیشنهاد کرد که آن را به عنوان برنامه پایه در نظر گرفته و سپس با احتساب نتایج سال 2020، آن را اصلاح کند.
این طرح، اهداف ملی، پروژه ها و برنامه های دولتی را با هم پیوند می دهد. بیش از 39 تریلیون روبل برای اجرای آن در سه سال آینده اختصاص داده خواهد شد.
برنامه ریزی شده است تا سال 2030، برای اطمینان از رشد پایدار درآمد شهروندان و نرخ رشد تولید ناخالص داخلی بالاتر از متوسط جهانی، ضمن حفظ ثبات اقتصاد کلان، سطح فقر به نصف کاهش یابد.

منبع:www.ria.ru

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *