انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

پیشخوان خبرهای مهم فدراسیون روسیه 1399/11/08

توجه: خبرهای مذکور برگرفته از سایت خبری کشور روسیه به نشانی www.ria.ru می‌باشند.

Ученые назвали причину массовой гибели тюленей в Каспийском море

دانشمندان علت مرگ دسته جمعی فُک ها در دریای کاسپین را ذکر کردند

بر اساس نتیجه گیری موسسه تحقیقات شیلات و اقیانوس شناسی روسیه (VNIRO) بیش از 300 فُک در سواحل دریای خزر یافت شده اند که به احتمال زیاد، به دلیل انتشار متان طبیعی یا گازهای همراه که می‌تواند آرامش دریا و فعالیت لرزه ای را تحریک کند، کشته شده اند.
از ابتدای دسامبر، ساکنان داغستان پخش فیلم هایی را در شبکه های اجتماعی آغاز کرده اند که در آنها ده ها لاشه های فُک که بر روی امواج دریا شناور بودند، دیده می شد. بیش از 300 لاشه توسط امواج دریا به ساحل آورده شده‌اند. کمیته بوم‌شناسی و حفاظت از محیط زیست دومای دولتی، استعلام هایی را به وزارت منابع طبیعی، دادستانی کل و وزارت کشور ارسال کرد. همانطور که سازمان فدرال شیلات متذکر شده بود، نمونه های مربوط به مسمومیت حیوانات با فلزات سنگین یا سموم دفع آفات و همچنین کشته شدن آنها در شیلات تائید نشده است.
همانطور که دانشمندان خاطر نشان می کنند، مشخصه دریای کاسپین، انتشار گازهای مختلف نفت و گازی است، که شدت آنها می‌تواند در اثر وقایع لرزه ای به شدت افزایش یابد. تجزیه و تحلیل ها نشان داد که در ماه نوامبر در سواحل داغستان و بخش غربی کاسپین شمالی، بیش از 40 شوک لرزه ای به بزرگی 3.3 تا 4.8 ریشتر از جمله در 3، 8 و 10 نوامبر به ثبت رسیده است.
دانشمندان به این نتیجه رسیدند که :”در شرایطی که وزش باد بسیار ملایم است، انتشار منطقه ای متان می‌تواند بر روی سطح دریا، لایه ای سمی که برای تنفس نامناسب است، ایجاد کند و منجر به مرگ انبوهی از فک های کاسپین شود که در آن زمان در امتداد ساحل داغستان به سمت مناطقی در شمال به منظور تولید مثل در حال مهاجرت هستند.

منبع:www.ria.ru

Гидрометцентр предупредил о понижении температуры в Европейской России

هشدار مرکز آب و هواشناسی درباره کاهش دما در روسیه اروپایی

رومن ویلفند، مدیر علمی مرکز آب و هواشناسی، به ریانواستی گفت، روز پنج شنبه، سرما به آرامی در مرکز روسیه اروپایی آغاز می شود. وی تأکید کرد که دما به تدریج تا پایان ماه کاهش می یابد.
گردشگری بلغارستان توریسمویلفند گفت:”در نیمه دوم هفته، از روز پنجشنبه، دما به آرامی کاهش می یابد. در روز جمعه، دمای هوا در طول روز در حدود صفر، هنگام شب -3 تا 5- درجه خواهد بود، در روز شنبه 6 تا 7 درجه بالاتر از حد نرمال و در روز یکشنبه انتظار می رود که دمای هوا 3 تا 4 درجه بالاتر از حد معمول باشد. میانگین دمای هوا در طول روز -5 تا -7 درجه خواهد بود”.
این دانشمند کاهش دمای هوا را با جریانات هوای عبوری از سمت جنوب شرقی مرتبط دانست.
علاوه بر این، طبق گفته وی، در پایان هفته کاهش فشار هوا پیش بینی می شود. ویلفند همچنین تصریح کرد که هوای صاف در مناطق این قسمت از کشور انتظار نمی رود.

منبع:www.ria.ru

Россия возобновила авиасообщение с четырьмя странами

از سرگیری پروازهای روسیه با چهار کشور

پرواز مسکوروسیه در روز چهارشنبه مواصلات هوایی متوقف شده به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا را با کشورهای فنلاند، ویتنام، هند و قطر از سر گرفت.
اکنون شرکت های هواپیمایی می توانند پروازهای مسکو- هانوی (دوبار در هفته)، مسکو-دهلی (هفته ای دوبار)، مسکو- هلسینکی (هفته ای دوبار)، سن‌پترزبورگ- هلسینکی (هفته ای دوبار)، مسکو – دوحه (سه بار در هفته) را انجام دهند.
دیمیتری گورین، نایب رئیس انجمن تورگردانان روسیه، در مورد برنامه های از سرگیری پروازها، در 21 ژانویه به ریانواستی گفت که ورود به این کشورها به منظور اهداف توریستی هنوز امکان پذیر نیست. وی یادآور شد که این کشورها همچنان محدودیت های خود را برای ورود حفظ کرده اند.
از ماه اوت، روسیه به تدریج شروع به از سرگیری ارتباطات هوایی با سایر کشورها کرده است. در حال حاضر، پرواز به ترکیه، تانزانیا، سوئیس، مصر، امارات، بلاروس، قرقیزستان، قزاقستان، صربستان، کره جنوبی، ژاپن، اتیوپی، فنلاند، ویتنام، هند، قطر، کوبا، سشیل و مالدیو مجاز است.

منبع:www.ria.ru

Apple создает складной iPhone с необычными камерами

اپل قصد دارد آیفون تاشو با دوربین های غیرمنتظره تولید کند

اپل در حال کار بر روی تلفن هوشمندی است که بدنه ای انعطاف‌پذیر، بسیار متفاوت از آیفون های قبلی داشته باشد. خبر ثبت اختراع جدید توسط PatentlyApple گزارش شده است.
در این گزارش آمده است، قرار است در این اختراع جدید از چندین دوربین برای به دست آوردن یک تصویر پانوراما استفاده شود. سنسورهای دوربین در یک محفظه انعطاف‌پذیر ادغام می شوند که زاویه دید متفاوتی را برای آنها فراهم می کند. مسلماً چنین دستگاهی صفحه تاشو نیز خواهد داشت.
تاریخ انتشار اولین گوشی هوشمند تاشو از جانب شرکت اپل اعلام نشده است و در گزارش حق ثبت اختراع تنها به این فناوری اشاره شده است. شاید در سال های آینده یک آیفون تاشو معرفی شود.

منبع:www.ria.ru

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *