انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

پیشخوان خبرهای مهم فدراسیون روسیه 1399/11/15

توجه: خبرهای مذکور برگرفته از سایت خبری کشور روسیه به نشانی www.ria.ru می‌باشند.

Выявлены клетки, способствующие выздоровлению от COVID-19

کشف سلول­هایی که توانایی بهبود یافتن از COVID-19 را دارند

ویروس کرونا کوید 19دانشمندان آمریکایی تجزیه و تحلیل فنوتیپی[1]سلول­های ایمنی در خون را با درجات مختلف شدت COVID-19 انجام دادند و دریافتند که نقش کلیدی در کاهش خطر ابتلا به اشکال شدید و کشنده بیماری SARS-CoV-19 را سلول­های-T  ایفا می­کنند که ممکن است در افراد بهبود یافته تنها هنگام واکسیناسیون ظاهر شوند. نتایج تحقیق در medRxiv منتشر شده است.

سیستم ایمنی انسان از دو قسمت ایمنی سلولی (سلول-T) و هومورال (سلول- B) تشکیل شده است. اگرچه هنگام بروز عفونت هر دو شاخه ایمنی با هم عمل می­کنند، محققان آمریکایی دریافته­اند که سلول­های T نقش مهمی در مبارزه با ویروس جدید SARS-CoV-2 دارند، که به عقیده آنها می­توانند بر پاتوژن­، حتی زمانیکه واکنش سلولB ناکافی است، فائق بیایند.

از مطالعات قبلی مشخص شده است که یکی از علائم پایدار COVID-19 شدید، لنفوپنی[2] سلول T، سطح غیرطبیعی پایین لنفوسیت­ها در خون است. اکنون دانشمندان به سرپرستی دکتر جیسون نیدلمان از انستیتوی گلدستون و دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو، تصمیم گرفتند دریابند کدام سلول­های T، قادر هستند اپیتوپ­های ویروس SARS-CoV-2 را تشخیص دهند و در شکل­گیری پاسخ ایمنی بدن نقش دارند.

بعد از بررسی بر روی نمونه­های گرفته شده از بیماران مبتلا به کووید-19 با درجات ابتلای متفاوت، مشخص شد که بهبود یافتگان از این بیماری از نوع خاصی از سلول­های T برخوردارند که توانایی پاسخ فیزیولوژیکی به این ویروس را دارند.

منبع:www.ria.ru

 Саратовские театры и музеи возобновляют работу, приостановленную с марта

تئاترها و موزه­ های شهر ساراتوف فعالیت­های خود را که از ماه مارس به حالت تعلیق درآمده بود، از سر گرفتند

فرماندار والری رادایف گفت، مقامات منطقه ساراتوف ممنوعیت پذیرش بازدیدکنندگان از تئاترها و سایر مؤسسات فرهنگی را که از ماه مارس به دلیل تهدید شیوع کرونا برقرار شده بود، لغو کردند.

منبع:www.ria.ru

 Назад в будущее: уникальное кинетическое искусство в Третьяковке

بازگشت به آینده: هنر سینتیک[3] منحصر به فرد در گالری ترتیاکوف

پس از وقفه­ای اجباری که چندین ماه به طول انجامید، گالری ترتیاکوف همزمان هفت نمایشگاه افتتاح کرد. یکی از غیرمعمول ترین آنها به هنر سینتیک “آزمایشگاه آینده” اختصاص دارد و به طور مشترک با سالن نمایشگاه مرکزی سن‌پترزبورگ”Msnezh” و گالری هنر معاصر “Triumph” مسکو برپاشده است.

نمایشگاه جدید، جایی که تقریباً تمام نمایشگاه حرکت می­کند، یا به اصطلاح توهم حرکت ایجاد می­کند، برپا شده است. در خاستگاه این جریان هنری هنرمندان آوانگارد روسی: آلکساندر رودچنکو، کازیمیر مالوویچ، ال لیستیسکی، لیوبوف پاپوا  قرار دارند.

اگرچه هسته اصلی نمایشگاه در گالری ترتیاکوف، از آثار هنرمندان شوروی دهه­های 1960 تا 1970 تشکیل شده است، زمانی که می­توان آن را شکوفایی هنر سینتیک (جنبشی) در اتحاد جماهیر شوروی دانست.

منبع:www.ria.ru

[1] فنوتیپ از بیان ژنهای یک ارگانیسم و همچنین تأثیر عوامل زیست محیطی و تعامل بین این دو نتیجه می­شود. فنوتیپ خصوصیات بیوشیمیایی یا فیزیولوژیکی است.

[2] لنفوپنی یا لنفوسیتوپنی، پایین رفتن تعداد لنفوسیت­ها در گردش خون است. از جمله علل ایجاد آن، عفونت­های ویروسی مانند سرماخوردگی، کووید-19، مصرف کورتیکواستروئیدها، ایدز، لوپوس، سوء تغذیه، عفونت‌های باکتریایی و قارچی و …

[3] هنر سینتیک مکتبی است که در دهه 1960 در اروپا به وجود آمد و در آثار هنری از مسئله حرکت به عنوان بُعد چهارم استفاده کرد. در آفرینش طرح­های گرافیکی به دلایلی چند پیوندهای بسیار مستحکمی بین طراحی گرافیک متحرک و علم حرکت و جنبش وجود دارد. این پیوندها در عرصه­های قابل ملاحظه­ای از جداسازی دانسته­های حسی مانند رنگ، خطوط، رنگ مایه و حرکت، قابل توجه هستند. اصطلاح جدید هنری به نام سینتیک نقش مهمی را در 50 سال اخیر در هنرهای تجسمی ایفا کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *