انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

کتاب تفاوت ها و همانندی های اتحاد جماهیر شوروی و فدراسیون روسیه

ابوذر ابراهیمی ترکمان

بررسی تفاوت‌ها و همانندی‌های فدراسیون روسیه با اتحاد جماهیر شوروی از آن جهت ضرورت دارد که خواننده را از تصور این همانی خارج ساخته و به یک دید واقع‌گرایانه نزدیک می‌کند. فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 موجب شد تا الزامات حکومت کمونیستی که نفوذ خود را به تمام ساختارهای حاکمیتی گسترش داده بود، به یکباره متزلزل شود. گستره این الزامات آنچنان وسیع بوده که هنوز بخشی از آنها در ساختار حاکمیتی فدراسیون روسیه نیز دیده می‌شود. بنابراین بررسی تطبیقی همانندی‌ها و تفاوت‌های شوروی با روسیه می‌تواند دامنه دید وسیعی را در برابر خواننده این کتاب قرار دهد تا روسیه کنونی را همان‌گونه که هست، بشناسد.
نوشتار حاضر در جستجوی طرح و تبیین نسبت‌های مفروض بین شوروی و روسیه و نتیجه‌گیری براساس شواهد عینی، واقعیات تاریخی، الزامات ژئوپلتیکی و تحولات جهانی است. براین اساس، ابتدا تفاوت‌های ساختاری اتحاد جماهیر شوروی و فدراسیون روسیه، به تفصیل و با ارائه شواهد و مدارک و پس از آن تشابهات ساختاری موردبررسی قرار خواهند گرفت.
در ادامه با فرض امکان تفاوت‌ها و همانندی‌ها بین این دو کشور، با ابتناء به موارد و مسائل مطرح شده در دو گفتار پیشین، نسبت بین این دو ترسیم خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *