انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

پیشخوان خبرهای مهم فدراسیون روسیه 1399/11/25

توجه: خبرهای مذکور برگرفته از سایت خبری کشور روسیه به نشانی www.ria.ru می‌باشند.

Более трети месячной нормы осадков выпало в Москве за сутки

بیش از یک سوم نرمالِ بارندگیِ ماهانه در طی یک شبانه روز در مسکو اتفاق افتاد

میخائیل لئوس، متخصص برجسته مرکز آب و هوا شناسی “Фобос” به ریانواستی گفت، در مسکو رکورد میزان بارندگی در طول یک شبانه روز به میزان 15 میلی متر به ثبت رسید.
کارشناس هواشناسی خاطر نشان کرد که تنها در طی اولین شبانه روز، بارش برف، بیش از یک سومِ نرمال بارندگی در ماه فوریه را به پایتخت آورد. این یک رکورد جدید برای میزان بارندگی در طی یک شبانه روز بود که در 12 فوریه به ثبت رسید، رکورد قبلی متعلق به سال 1973 (7.4 میلی متر) بود.
علاوه بر این، ارتفاع بارش برف در پایتخت به 40 سانتی متر رسیده است. این کارشناس هواشناسی تصریح کرد که در 13 فوریه، رکورد ارتفاع پوشش برف در مسکو 60 سانتی متر خواهد بود که چنین اتفاقی در سال 1956 ثبت شده است و به احتمال زیاد شکسته نخواهد شد.

منبع:www.ria.ru

Мусульмане выпустили электронную версию уникального перевода Корана

مسلمانان نسخه الکترونیکی ترجمه منحصر به فردِ قرآن را منتشر کردند

ریانواستی به نقل از سرویس مطبوعاتی Муфтият گزارش داد، سازمان معنوی مسلمانانِ تاتارستان (DUM RT) یک برنامه تلفن همراه با ترجمه معانی قرآن به زبان تاتاری منتشر کرده است.
به گفته سازمان معنوی مسلمانان تاتارستان “ترجمه معنایی قرآن به زبان های روسی و تاتاری، قبلاً در قالب های متفاوتی مانند کتاب ها، نسخه های صوتی، برنامه های تلفن همراه، منتشر شده است. این آثار در شبکه های اینترنتی برای دسترسی رایگان عمومی قرار داده شده‌اند. اکنون در روسیه تمام امکانات لازم برای اینکه هر مسلمانی بتواند معانی حقیقی دین اسلام و سخنان خداوند متعال را درک کند، فراهم است”.
ترجمه معانی قرآن به زبان های روسی و تاتاری نتیجه هفت سال کار دانشمندان و عالمانِ دینی است. همانطور که در سازمان معنوی مسلمانان جمهوری تاتارستان خاطر نشان کردند، این اولین نسخه منتشر شده از این نوع در روسیه است.
در این سازمان ذکر شده است که “از ویژگی های منحصر به فرد این اثر می-توان به انتقال دقیق ساختار نحوی و ترکیب واژگانی متن کتاب مقدس به زبان های تاتاری و روسی اشاره کرد که مانع از سوء تعبیر در معانی می شود. برای راحتی خواننده و تسهیل درک معانی قرآن، متن این اثر حاوی نظراتی است که توسط پرانتز از ترجمه تحت الفظی جدا شده است. بنابراین ترجمه معانی قرآن به زبان های تاتاری و روسی به خواننده این امکان را می دهد که نه تنها معنای تحت الفظی آن، بلکه زمینه تاریخی – فرهنگی وقوع متن قرآن، ظرایف، کنایه ها و استعاره ها را نیز درک کند”.

منبع:www.ria.ru

Ученые нашли важную причину таяния арктических льдов

دانشمندان علت مهم ذوب شدن یخ های قطب شمال را کشف کردند

 دانشمندانِ پروژه بین‌المللی آب و هوایی CLOUD دریافته اند که یکی از دلایل ذوب سریع یخ های قطب شمال، ایجاد ابرهای حاوی ید در اقیانوس منجمد شمالی است. هسته های چگالش برای تشکیل آنها، ذرات ید آزاد شده از آب دریا هستند. نتایج تحقیق در مجله Science منتشر شده است.
ابرهای به هم پیوسته در ارتفاع پایین بر روی قطب شمال و قطب جنوب، به گرم شدن این مناطق کمک کرده و مانع از حذف گرمای موج بلند از سطح زمین می شود.

منبع:www.ria.ru

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *