انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

پیشخوان خبرهای مهم فدراسیون روسیه 1399/12/16

توجه: خبرهای مذکور برگرفته از سایت خبری کشور روسیه به نشانی www.ria.ru می‌باشند.

Мясников назвал неожиданный фактор, повышающий риск заболеть COVID-19

میسنیکُف از عامل غیرمنتظره ای که خطر ابتلا به COVID-19 را افزایش می دهد نام برد

الکساندر میسنیکُف، پزشک و مجری تلویزیون، در کانال تلوزیونی “روسیه 1″ توضیح داد که در کدام جنسیت (زن یا مرد) میزان ابتلا به ویروس کرونا بیشتر است. به گفته  این پزشک، پاتوژن (عامل بیماری زا) COVID-19 از طریق گیرنده های مخصوص تبدیل آنژیوتانسین در ریه ها وارد بدن می شود.
میسنیکُف گفت:”این گیرنده ها در مردان بیشتر از زنان است و هر کسی که گیرنده های بیشتری داشته باشد، شانس بیشتری برای ابتلا به ویروس کرونا و ذات الریه دارد”.
بنابراین بر اساس سخنان وی، زنان در مقایسه با مردان، به میزان بسیار کمتری به ویروس کرونا مبتلا می شوند. همچنین وی افزود که کودکان تقریباً چنین گیرنده ای ندارند، به همین دلیل کودکان به ندرت به COVID-19 مبتلا می شوند.
علاوه بر این، میسنیکُف گفت که تعداد گیرنده های تبدیل کننده آنژیوتانسین در بین نژادهای مختلف، متفاوت است. نژاد استرالو- نگروئید و آسیایی گیرنده های بیشتری از اروپایی ها دارند، به همین دلیل نمایندگان دو نژاد اولی بیشتر و سنگین تر به کووید-19 مبتلا می شوند.

منبع:www.ria.ru

С начала года производство тепличных овощей увеличилось практически на треть

از ابتدای سال تولید سبزیجات گلخانه ای تقریباً یک سوم افزایش یافته است

در حال حاضر سرعت تولید سبزیجات گلخانه ای به طور قابل توجهی بیشتر از سال گذشته است. طبق داده های سازمان های منطقه ای مجتمع کشت و صنعت، از تاریخ 2 مارس 2021، 172.5 هزار تن سبزیجات در گلخانه های زمستانی کشت شده است که 28.6 درصد بیشتر از مدت مشابه سال 2020 است. برداشت خیارهای گلخانه ای به 106.5 هزار تن (12.9%) و گوجه فرنگی به 64.7 هزار تن (70.4%) رسیده است.
در ده منطقه برتر به لحاظ تولید سبزیجات گلخانه ای زمستانی، مناطق مسکو، ولگاگراد، لیپتسک، کالوگا، نووسیبیرسک، سرزمین های کراسنودار و استاوروپول، جمهوری های قره چای و چرکس (کاراچای-چرکسیا)، تاتارستان و باشقیرستان، قرار دارند.

منبع:www.ria.ru

Аэрофлот” повысит топливный сбор на рейсы по России

“آئروفلوت” هزینه سوخت پروازهای داخلی روسیه را افزایش می دهد

بزرگترین شرکت هواپیمایی روسی، آئروفلوت از 4 مارس 2019، هزینه سوخت را برای پروازهای داخلی به استثنای شهرهای شرق دور، کریمه و کالینینگراد، به میزان 200 روبل افزایش داد.
به گفته نماینده این شرکت، افزایش هزینه ها به دلیل کاهش ارزش روبل و افزایش هزینه نفت مورد استفاده در سیستم هواپیما است.

منبع:www.ria.ru

Минкультуры России предлагает провести Год музеев и культурного наследия в 2023 или 2024 году

پیشنهاد وزارت فرهنگ روسیه برای برگزاری “سال موزه ها و میراث فرهنگی” در سال 2023 یا 2024

وزارت فرهنگ روسیه ابتکاری برای برگزاری سال موزه ها و میراث فرهنگی در سال 2023 یا 2024 ارائه داده است. این پیشنهاد توسط وزیر فرهنگ روسیه، اولگا لیوبیموا در جریان مراسم “ساعت دولت” در پانصدمین جلسه عمومی شورای مجمع فدرال فدراسیون روسیه ابراز شد. ریاست این جلسه را رئیس نهاد قانونگذاری، والنتینا ماتوینکو بر عهده داشت.
اولگا ایوبیموا گفت:”وزارت فرهنگ ایده ای را برای برگزاری سال موزه ها و میراث فرهنگی در سال 2023 یا 2024 ارائه داده است. هنوز سالی با این موضوع وجود نداشته است و تصویب آن می تواند انگیزه ای قدرتمند برای توسعه بخش موزه ها، بیش از هر چیز در استان ها و مناطق مختلف باشد”.
وی در سخنان خود گفت که امروزه بیش از 90 هزار موسسه فرهنگی وجود دارد که نیاز به نوسازی بنیادی دارند، آنها باید با محتواهای مدرن و به روز غنی شوند تا برای افراد در سنین و علایق مختلف، جالب باشند.
وی افزود:”اکثر موسسات فرهنگی، فضاهای خود را به روز می کنند، تکنیک های خاصی با هدف توسعه توانایی های خلاقانه افراد معلول (کم توان) گسترش می دهند. در سال 2019، به دستور رئیس جمهور، خانه فرهنگ چند منظوره در مسکو تاسیس شد که هنوز هم یک پدیده منحصربه‌فرد در حوزه فرهنگ است. امسال در سراسر کشور کارگاه های خلاقیت بر پایه خانه های خلاقیت های مردمی ایجاد خواهیم کرد”.
در پایان جلسه “ساعت دولت”، رئیس کمیته شورای علوم، آموزش و پرورش و فرهنگ فدراسیون روسیه، لیلیا گومرووا، پیش‌نویس مصوبه شورای فدراسیون “در مورد اجرای توسعه طرح ملی “فرهنگ” با موضوع: ابعاد منطقه ای” را ارائه داد.

منبع:www.ria.ru

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *