انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

پیشخوان خبرهای مهم فدراسیون روسیه 1400/01/25

توجه: خبرهای مذکور برگرفته از سایت های خبری کشور روسیه می‌باشند.

О визите Министра иностранных дел Российской Федерации С.В.Лаврова в Исламскую Республику Иран

ملاقات وزیر امورخارجه فدراسیون روسیه سرگئی لاوروف در جمهوری اسلامی ایران

به گزارش خبرگزاری وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه، در تاریخ 13 آوریل 2021، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، سفری كاری به تهران داشت و در آنجا با همتای ایرانی خود محمدجواد ظریف گفتگو كرد. میهمان روسی از سوی رئیس جمهوری اسلامی ایران حسن روحانی و رئیس مجلس محمدباقر قالیباف پذیرفته شد. این جلسات در یک فضای سنتی و دوستانه برگزار گردیدند.
طرفین به طور مشخص تمام روابط دو جانبه و چند جانبه را مورد بررسی قرار دادند، از جمله توسعه گفتگوی سیاسی، همکاری های تجاری و اقتصادی با تأکید بر اجرای پروژه های مهم مشترک و همچنین تعامل عملی برای مبارزه با بیماری همه گیر ویروس کرونا.
وزرا توافق نامه  بین دولتی در مورد تأسیس و شرایط بهره برداری از مراکز فرهنگی امضا کردند که فرصت های جدیدی را برای گسترش روابط انسانی و به طور کلی آشنایی عمیق تر با فرهنگ و سنت های منحصر به فرد فدراسیون روسیه و جمهوری اسلامی ایران فراهم می نماید.
در رابطه با برنامه جامع اقدام مشترک پیرامون برنامه هسته ای ایران، هماهنگی رویکردهای روسیه و ایران در بسترهای چندجانبه و سایر موضوعات مهم و قابل توجه بین المللی در دستور قرار گرفت.
کانون توجهات موضوعات منطقه ای بود: حل و فصل مسائل سوریه، اوضاع کشور یمن، افغانستان و منطقه خلیج فارس و وضعیت قره‌باغ. روسیه و ایران بر مواضع مشترک خود در مورد حل و فصل قطعی منازعات و بحران ها از طریق مسالمت‌آمیز و بر اساس احترام متقابل و در نظر گرفتن منافع یکدیگر تأیید کردند.
طرفین توافق کردند که گفتگو در مورد همه موضوعات مورد علاقه طرفین را ادامه دهند.

منبع: www.mid.ru

В Госдуме предложили оплачивать допотпуска отцам после рождения ребёнка

مرخصی استحقاقی به پدران روس

ایوان سوخاریف، نماینده دومای دولت روسیه، به وزیر کار، آنتون کوتیاکوف پیشنهاد داد، پدرانی که به تازگی فرزندانشان متولد شده اند، بتوانند پنج روز مرخصی استحقاقی بگیرند.
علت طرح این پیشنهاد، نیاز مادر و کودک به حمایت و توجه ویژه پدر در روزهای اول پس از زایمان مادر می باشد. همانطور که نماینده مجلس خاطرنشان کرد، اکنون مردان این فرصت را دارند که حداکثر تا پنج روز مرخصی کوتاه مدت بگیرند، اما حقوق روزهای مرخصی توسط کارفرما پرداخت نمی شود. به دلیل اینکه خانواده ها برای آماده شدن تولد کودک خود هزینه های مالی قابل توجهی می پردازند، معاون دومای دولت، این ایده را قابل توجه دانسته است.

منبع: www.ria.ru

Стоимость биткойна впервые достигла 64 тысяч долларов

تعداد بی سابقه ای از کارگران زیر 30 سال، بازار کار در روسیه را ترک کردند

آمار سال گذشته نشان می دهد، که تعداد 1/65 میلیون نفر از افراد شاغل در روسیه کاهش یافته است، که یک میلیون نفر از آنها روس های زیر 30 سال هستند.
این آمار با مطالعه و حسابرسی شرکت مشاور و بازرسی بین‌المللی «فاین‌اکسپرتیزا»(FinExpertiza) ارائه شده است. به گفته «ایزوستیا»، از سال 2009 چنین افتی در اشتغال کارمندان جوان به یک رکورد تبدیل شده است. بیشترین میزان خروج از کار در بخش خدمات و صنعت و حمل و نقل رخ داده است.
وزارت کار دلیل این وضعیت را با امتناع جوانان از کارآموزی، خودداری کارفرمایان از استخدام نیروهای غیر ماهر و طبق نظر جامعه شناسان، تأثیر آمار جمعیتی دهه 1990 و خروج مهاجران مرتبط می دانند.

منبع: www.mk.ru

В России разработан алгоритм для анализа сценариев уроков

الگوریتمی برای تجزیه و تحلیل متون درسی در روسیه ایجاد شد

دانشمندان دانشگاه تربیت معلم شهر مسکو (МГПУ) الگوریتمی برای پردازش داده های بزرگ با هدف تجزیه و تحلیل محتوای اسکریپت های دروس مدرسه الکترونیکی مسکو (MES) ایجاد کرده اند.
به گفته نویسندگان، در آینده این روش پیشنهادی قادر خواهد بود به طور خودکار «بهترین» نسخه متن را تعیین کرده و محتوای بی کیفیت را کنار بگذارد.
بیش از 2 میلیون متن درسی در بستر اینترنت MES ارسال شده است که از این تعداد حدود 54 هزار مورد در حوزه عمومی است. این متون هنگام تدریس حضوری و تدریس از راه دور توسط معلمان ساخته و مورد استفاده قرار می گیرند. روند ایجاد محتوای جدید دیجیتالی با افزایش حجم داده های روزانه، بی وقفه در حال رشد است.
النا پتریایوا، دانشیار و محقق ارشد گروه اطلاعاتی و تحلیلی دانشگاه دولتی آموزشی مسکو گفت: «ما محتوای اسکریپت های درسی مدرسه الکترونیکی را با چارچوب موضوعی و مطابق با استانداردهای آموزشی دولتی فدرال مقایسه کردیم و برای همه مباحث و واحدهای تعلیمی در MES متن های درسی با موضوعات مشخصی را در نظر گرفته ایم. با این حال، توزیع آنها بر اساس مباحث و واحدهای تعلیمی نابرابر است. برای برخی موارد، درس های بیشتری در نظر گرفته شده است و برای برخی کمتر. به عنوان مثال، در سطح آموزش عمومی ابتدایی، موضوعات میان رشته ای مانند:«جنگ کبیر میهنی»، «جهان اطراف من»، «اصوات و کلمات» و «مطالعات مسکو» ثبت شده است. در گروه معنایی، کلمه جنگ در متن های درسی با موضوعات زیر ترکیب شده است: تاریخ عمومی، تاریخ روسیه و ادبیات و موسیقی. اما به طور کلی، نتایج نشان دهنده  انزوای موضوعی مضامین مدرسه از یکدیگر است.

منبع خبر (لینک): www.ria.ru

В российском прокате – редкое сочетание фильмов, которые стоит посмотреть

وضعیت فیلم های روسیه در جشنواره «اسکار»

کمتر از دو هفته به اهداء جوایز اسکار باقی مانده است. سینماها پر از فیلم های جدید شده اند و نمی توان راحت در خانه ماند و به سینما نرفت. هر کسی دلش می خواهد تمام این فیلم ها را ببیند اما نه وقت کافی خواهد داشت و نه شرایط اقتصادی این امکان را می دهد.
اگرچه این بار فیلم های روسی مدعی دریافت جایزه اسکار نیستند، اما فیلم های جدید دیگری در سینماها وجود دارد که ارزش دیدن دارند. فیلم «درس های فارسی» ساخته «وادیم پرلمن» سال گذشته در «برلیناله» مورد توجه قرار گرفت و اکنون فقط در کشور ما به اکران خواهد رسید. از جمله هنرپیشه هایی که در این فیلم به ایفای نقش پرداخته اند لارس آیدینگر آلمانی است.
اولین نمایش فیلم (Sheena667) ساخته گئورگی دوبریگین نیز در برلین اکران شده است. یولیا پرئسیلد و ولادیمیر سویرسکی در این فیلم نقش همسران جوان، ساکن یکی از استان های روسیه را بازی می کنند.
«کتاب دریا» نیز فیلمی است که در آن «الکسی واخروشف»، سینمای مستند و انیمیشن را در هم آمیخته است. این یک فیلم غیرمعمول از شکارچیان دریایی «چوکوتکا» (Chukotka) است که در آن هیچ مرزی بین واقعیت و افسانه وجود ندارد. نویسندگان برای ساخت این فیلم به چوکوتکا سفر نموده و در آنجا فیلمنامه را نوشته اند.

منبع خبر (لینک): www.rg.ru

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *