انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

پیشخوان خبرهای مهم فدراسیون روسیه 1400/02/07

توجه: خبرهای مذکور برگرفته از سایت های خبری کشور روسیه می‌باشند.

Россия начала отказываться от доллара

روسیه شروع به کنار گذاشتن دلار کرد

درآمد شهرهای کشور روسیه

روسیه در برابر افزایش فشار تحریم های ایالات متحده، شروع به کنار گذاشتن تدریجی دلار کرد. خبرگزاری «بلومبرگ» خاطرنشان کرد: سهم دلار در محاسبات صادراتی روسیه در سه ماهه چهارم سال گذشته برای اولین بار به زیر 50 و به 3/48 % رسید، در حالی که یک سال قبل این رقم از 61 درصد فراتر رفته بود.
وضعیت فعلی، عمدتا به دلیل افزایش تجارت بین روسیه و چین است. در پایان سه ماهه چهارم، بیش از 80 درصد معاملات به یورو انجام می شد. در پایان ماه های اخیر، مقامات روسی در تلاش برای جداسازی اقتصاد روسیه از مداخله آمریکا در میان تهدیدهای فزاینده تحریم ها علیه روسیه هستند.
در 15 آوریل، واشنگتن تحریم های جدیدی علیه روسیه اعمال کرد. بخشی از محدودیت ها بر بدهی ملی روسیه تأثیر گذاشت. از 14 ژوئن، خرید مستقیم اوراق مدت دار روسیه توسط بانک مرکزی، صندوق ثروت ملی یا وزارت دارایی از شرکت های آمریکایی ممنوع می شود. با این وجود آنها همچنان قادر به خرید و فروش اوراق قرضه دولتی روسیه در بازار ثانویه خواهند بود. سرمایه گذاران و کارشناسان آمریکایی چنین تحریم هایی را بسیار ملایم خواندند.
چین نیز به نوبه خود آماده حمایت از مسکو شد. وانگ ونبن، نماینده وزارت امور خارجه چین اطمینان داد که «در امور مربوط به محافظت از حاکمیت دولت چین و روسیه، دو طرف از یکدیگر حمایت خواهند کرد». وانگ گفت: «در عین حال، پکن امیدوار است که واشنگتن و مسکو بتوانند گفتگوی سازنده ای را آغاز کنند و اختلافات را بر اساس احترام متقابل حل و فصل نمایند».

منبع: www.lenta.ru

Сибирские ученые разработали модуль для экономии энергии в космосе

دانشمندان سیبری، ماژولی برای صرفه جویی انرژی در فضا طراحی کردند

ماهواره های روسیه در مدار زمیندانشمندان دانشگاه دولتی سیبری یک ماژول هوشمند ساخته اند که به صرفه جویی در مصرف انرژی برای فضاپیماها کمک می کند.
دانشمندان دانشگاه دولتی سیبری یک ماژول هوشمند منحصر به فرد برای کنترل تجهیزات تبدیل انرژی فضاپیماها ساخته اند. این اختراغ به فضانوردان امکان می دهد انرژی الکتریکی مورد استفاده جهت تأمین انرژی تجهیزات فضاپیما را به میزان قابل توجهی صرفه جویی نمایند.
به گزارش خبرگزاری دانشگاه مذکور، این سیستم از ماژول هایی تشکیل شده که به یکدیگر وابسته نیستند و این امکان را فراهم می کند تا در صورت لزوم منبع تامین انرژی فضاپیما را افزایش داده و از بقاء بالای آن اطمینان حاصل کنند. بدین معنا که، اگر یک ماژول خراب شود، بقیه به کار خود ادامه خواهند داد.
این ماژول بر اساس الگوریتم های کنترل شده برای تثبیت کننده ها و مبدل ها ساخته شده است. در عمل، از چنین دستگاه هایی می توان در هر سیستم خودمختاری استفاده کرد؛ از تلفن های همراه گرفته تا وسایل نقلیه الکتریکی.
در حال حاضر، این کنترل گرها در شرایط مختلف در حال آزمایش هستند. دانشمندان قصد دارند این ماژول را به تجهیزات روی فضاپیما برای ارتباط، ناوبری و ژئودزی (زمین سنجی) نصب کنند.

منبع: www.ria.ru

Пятая часть россиян поменяла планы на майские праздники после указа Путина

یک پنجم روس ها پس از فرمان رئیس جمهور پوتین برنامه خود را برای تعطیلات ماه می تغییر دادند

یک پنجم روس ها پس از حکم ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، راجع به تعطیلات غیررسمی، برنامه های خود را برای تعطیلات ماه می تغییر دادند.
بر همین اساس، 18 درصد از پاسخ دهندگان پس از افزایش تعداد روزهای تعطیل، برنامه های تعطیلات خود را تغییر دادند. 70 درصد از روس ها گفتند که برنامه های آنها تغییری نکرده، باقی افراد نیز ترجیح دادند در این زمان به کار خود ادامه دهند.
بیش از نیمی از پاسخ دهندگان (55 درصد) تعطیلات ماه می را در شهر خود خواهند ماند. 13 درصد دیگر گفتند که می خواهند در روستاها استراحت کنند. 7 درصد برای تفریح در فضای باز برنامه ریزی می کنند و 3 درصد خواهان سفر در داخل روسیه هستند. هیچ یک از پاسخ دهندگان برای سفر به خارج از کشور برنامه ای نداشتند.
این نظرسنجی از 24 تا 26 آوریل در تمام مناطق روسیه انجام شده است و 1600 شهروند بالای 18 سال در آن شرکت داشتند.
در 23 آوریل، ولادیمیر پوتین، از 1 تا 10 ماه می را تعطیل اعلام کرد و در همان روز فرمان مربوطه را امضا کرد. مطابق این فرمان روس ها 10 روز استراحت می کنند و اولین روز کاری آنها سه شنبه، 11 می خواهد بود. 30 آوریل یک روز قبل از شروع تعطیلات خواهد بود و روز کاری آنها هم یک ساعت کوتاه تر خواهد بود. در ابتدا قرار بود روس ها ازتاریخ 1 تا 3 و 8 تا 10 ماه می را به استراحت بپردازند.

منبع: www.lenta.ru

Тур в самый чистый город России. Как провести время в Тамбове

گردشگری در پاکیزه ترین شهر روسیه. چگونه وقت خود را در «تامبوف» بگذرانیم

پرواز مسکوتامبوف (Tambov) بارها و بارها به عنوان دوست داشتنی ترین شهر روسیه شناخته شده است. گردشگران در خیابان های آراسته و دارای خانه های قدیمی قدم می زنند، به نقاشی های دیواری بی نظیر در کلیساها نگاه می کنند، غذاهای لذید را می چشند و سوغاتی هایی با تصویر گرگ می خرند.
اصطلاح عامیانه معروف «گرگ تامبوف رفیق شماست» این جانور را به نماد غیر رسمی شهر تبدیل کرده است.
جاذبه ای که نباید از دست داد املاک آسییف است که در ساحل رودخانه تسنی واقع شده است. این ملک شعبه ای از موزه پترگوف است که یک کاخ، یک چشمه و یک پارک زیبا دارد.
این بنا در قرن نوزدهم ساخته شده و معماری آن با سبک های باروک، کلاسیک و مدرن با هم آمیخته است.
ماریا پروسکوریاکووا راهنمای گردشگری این شهر می گوید: «تامبوف منحصر به فرد است. جنگ آن را دور زده است. بنابراین، همچنان به صورت یک موزه در فضای باز باقی مانده است، جایی که بناهای باستانی به شکل اصلی خود حفظ شده اند».
منبع: www.ria.ru

В России создают первый климатический научный центр

اولین مرکز تحقیقات اقلیمی در روسیه تاسیس می شود

به گزارش ریا نوستی، 27 آوریل در دانشگاه دولتی سیبری واقع در کراسنویارسک، اولین مرکز علمی و آموزشی اقلیمی (НОЦ) در روسیه تاسیس شد. جزئیات این خبر در مصاحبه ریانوستی با «ماکسیم رومیانتسف» رئیس دانشگاه دولتی سیبری:
– اولین مرکز علمی و آموزشی اقلیمی روسیه در دانشگاه دولتی سیبری در کراسنویارسک ایجاد می شود. این سازمان چیست؟ و چه وظایفی دارد؟
– این سازمان و بسیاری از تیم های علمی، درگیر مسائل زیست محیطی، آب و هوا و مدیریت منطقی طبیعت هستند، ما باید نیروهای خود را متحد کنیم و «نوآوری اکوسیستم» را در رابطه با بهبود کیفیت زندگی و رقابت اقتصادی تشکیل دهیم.
یکی از شاخص های کلیدی اثربخش در اجرای این پروژه ملی، ایجاد حداقل 15 مرکز علمی و آموزشی در روسیه با همکاری شرکای صنعتی می باشد. در واقع این مرکز، یک پل ارتباطی بین علم، تجارت و دولت است. پیش از این 10 مرکز با هدف حل مشکلات پیشرفت علمی کشور، تاسیس شده و مورد حمایت دولت قرارگرفته اند.
تقریباً تمام شرکت هایی که توسعه اقتصادی روسیه را تعیین می کنند، در قلمرو منطقه کراسنویارسک نمایندگی دارند: مجموعه منابع معدنی، استخراج مواد معدنی، فلزات، «روس نفت»، «پالیوس»، «روسال» و غیره. ما بیش از 80% از حجم کل نیکل روسیه، بیش از 70% از مس، تقریبا 98% از فلزات گروه پلاتین را تولید می کنیم. علاوه بر این، همه این شرکت ها نه تنها در این منطقه حضور دارند، بلکه به عنوان مسئول اجتماعی و تجارت جهانی شناخته شده اند.

منبع: www.ria.ru

Общая заболеваемость в России снизилась в 2020 году

شیوع بیماری های عمومی در روسیه در سال 2020 کاهش داشته است

بنابر گزارش نهایی وزارت بهداشت فدراسیون روسیه، در سال 2020 میزان کلی جمعیت بیماران روسیه 3/5 درصد کاهش یافته است.
در این سند آمده است: «میزان کلی جمعیت بیماران در سال 2020 به اندازه 3/5 درصد کاهش یافته است».
به گفته وی، در سال 2020 ، در مقایسه با سال 2019 ، میزان بروز بیماری فقط در گروه بیماری های تنفسی 7/2 درصد افزایش را نشان می داد. اما تعداد جمعیت مبتلا به بیماری های سیستم گردش خون در فدراسیون روسیه 7/6، و بیماران مربوط به نئوپلاسم ها 3/5 درصد کاهش یافته است.
منبع: www.ria.ru

Россияне назвали оптимальную длительность идеального отпуска

مدت زمان مطلوب برای تعطیلات ایده آل روس ها

گردشگران روس بر این باورند که تعطیلات ایده آل باید بیش از یک هفته باشد.
78% از شرکت کنندگان در این نظرسنجی اظهار داشتند که برای آغاز مجدد مشاغل خود به بیش از هفت روز استراحت نیاز دارند. 24/5 درصد از پاسخ دهندگان تعطیلاتی به مدت سه هفته تا یک ماه را ترجیح می دهند، 22/5 درصد، تعطیلات مطلوب را دو تا سه هفته می دانند و 21/3 درصد از پاسخ دهندگان حداقل یک بار در سال برای یک یا دو ماه به تعطیلات می روند.
تعداد کمی از روس ها قادر به برنامه ریزی سفر برای سه سال بعد بودند و اعتراف کردند که هرگز بیش از یک هفته استراحت نکرده اند. علاوه بر این، بررسی ها نشان داد که بیش از نیمی از روس ها ترجیح می دهند به طور منظم به سفرهای کوتاه بروند.
پیش از این، در ماه آوریل، گزارش شد که پس از انتشار خبر در مورد تمدید تعطیلات آخر هفته، اکثر روس ها تمایل دارند به سه شهر سفر کنند. گلنجیک (Геленджик) و همچنین آب های معدنی قفقاز و سوچی در میان گردشگران به محبوب ترین مقصد سفر تبدیل شده اند.
منبع: www.lenta.ru

В России назвали отрасли с наибольшим ростом зарплат

معرفی مشاغلی که بالاترین رشد دستمزد را در روسیه دارند

کارشناسان مناطقی را که در طی همه گیری ویروس کرونا بیشترین میانگین حقوق را دریافت کرده اند، مشخص کردند.
تحلیلگران برآورد کردند که در صدر لیست، مراقبت های بهداشتی و پس از آن به ترتیب فناوری اطلاعات و کشاورزی قرار دارند. همچنین، متوسط حقوق سال در امور مالی و بیمه، معدن، تجارت، آموزش، ساخت و ساز و تدارکات افزایش یافته است. در بخش هتل ها و پذیرایی، متوسط دستمزد 9/5 درصد کاهش یافته است. که علت این امر کاهش تعداد کارمندان در حوزه صنعت است.
اوایل ماه آوریل، «دیمیتری مدودف»، معاون رئیس شورای امنیت و رهبر حزب «روسیه واحد»، به افزایش بی سابقه حقوق در روسیه اشاره کرد. وی یادآور شد حقوق افراد 20 ساله پیش از این تنها 50 دلار بوده و از مردم خواست تا تفاوت را احساس کنند.
از سوی دیگر این براوردها نشان داد که درآمد شهروندان یک چهارم کاهش یافته است. روس ها ناگزیر از پس انداز کردن شده اند. فقط 55 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی اظهار داشتند که می خواهند پس انداز ماهانه خود را افزایش دهند. مقدار پس انداز مطلوب برای زندگی راحت یک خانواده به طور متوسط 3/1 میلیون روبل است.
در ماه آوریل، وزارت توسعه اقتصادی پیش بینی خود را برای رشد دستمزدها در روسیه از2/2 درصد به 2 درصد در سال جاری اصلاح کرد. بر اساس برآوردهای آژانس، رشد کندتری در پس زمینه افزایش قیمت ها رخ خواهد داد. پیش بینی شده رشد درآمد خالص مردم روی 3 درصد حفظ خواهد شد. این وزارتخانه نتیجه گیری کرد که در پایان سال گذشته، حقوق در روسیه 5/2 درصد افزایش داشته است.

منبع: www.lenta.ru

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *