انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

سخنرانی سالانه رئیس جمهور فدراسیون روسیه ولادیمیر پوتین در تاریخ ۲۱ آوریل ۲۰۲۱

توجه: این متن سخنرانی، صرفاً ترجمه از سخنرانی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور فدراسیون روسیه می باشد و هیچگونه دخل و تصرفی در آن نشده است.

 

متن سخنرانی سالانه رئیس جمهور فدراسیون روسیه ولادیمیر پوتین در تاریخ ۲۱ آوریل ۲۰۲۱

پیام ریاست جمهوری به مجمع فدرال
این مراسم سخنرانی در سالن نمایشگاه مرکز «مانژ» (Манеж) برگزار شده است.
اعضای شورای فدراسیون، نمایندگان دومای دولتی، هیئت دولت، روسای دادگاه‌های قوه قضاییه و عالی، فرماندهان نظامی، روسای مجامع قانون‌گذاری، نهادهای تشکیل دهنده فدراسیون، روسای فرقه‌های سنتی و شخصیت‌های عمومی به این مراسم دعوت شده بودند.
**
ولادیمیر پوتین:
اعضای محترم شورای فدراسیون، نمایندگان دومای دولتی! شهروندان عزیز روسیه!
پیام امروز عمدتاً به مسائل داخلی ما اختصاص خواهد داشت. البته این مسائل، مربوط به مراقبت‌های بهداشتی، سیاست‌های اجتماعی و اقتصادی است. البته، لازم است که چند کلمه‌ای در مورد مسائل امور خارجه و چند نکته نیز در مورد مسائل امنیتی گفته شود.
خب البته من سخنانم را با اشاره به حوادث سال گذشته آغاز می‌کنم، زمانی که کشور ما و در واقع، کل جهان با یک عفونت جدید، ناشناخته و بسیار خطرناک روبرو شد.
در آن روزها، از جمله در جلسات با کارشناسان و گفتگو با رهبران بسیاری از استانها، من اغلب ارزیابی زیر را از آنها میشنیدم: ما با عدم اطمینان کامل روبرو هستیم. و واقعاً همینطور بود.
من این را بر اساس اطلاعات مناطق خودمان میدیدم. تعداد مورد نیاز به بستری فوری به طور پیوسته افزایش می‌یافت. در واقع، همه به خوبی در آن مورد میدانند. بسیاری از بیمارستان‌ها شلوغ بودند و تهدید واقعی کمبود اکسیژن، از جمله در مراقبت‌های ویژه را گزارش می‌کردند. دستگاه‌های تهویه، دستگاه تنفس و تجهیزات مراقبت‌های شخصی به معنای واقعی کلمه، مقطعی توزیع می‌شدند. در شبکه کالاها، به دلیل افزایش تقاضا، سهام مهم‌ترین اقلام کاهش یافت: غلات، کره، شکر.
همه‌گیری در حال پیشرفت بود. اما در کنار این اضطراب طبیعی شدید، به شخصه اعتقاد جدی داشتم که قطعاً بر همه آزمایشات غلبه خواهیم کرد.
شهروندان، جامعه و دولت با مسئولیت و همبستگی رفتار کردند. پس از این همبستگی، ما توانستیم جلوتر از برنامه کار کنیم، شرایطی ایجاد کنیم که خطرات عفونت را کاهش دهد، تجهیزات پزشکی را برای کادر پزشکی و شهروندان فراهم کنیم. تعداد تختخواب‌ها در بیمارستان‌ها برای پذیرش بیماران مبتلا به ویروس کرونا بیش از 5 برابر افزایش یافته و به 280 هزار مورد رسیده است.
پشت فهرست کوتاهی از اقدامات، کار سخت و عظیم میلیون‌ها نفر در تمام مناطق فدراسیون روسیه قرار دارد. من می‌خواهم از همه شما برای این امر تشکر کنم. همگی به سرعت، کارآمد و وظیفه شناسانه عمل می‌کردید.
تحلیل وضعیت در آن روزها و حتی بعدها تقریباً به طور مداوم ادامه داشت. خوب به یاد دارم که چگونه به بیمارستان «کامونارکا» رفتم. ما باید احساس می‌کردیم، با چشمان خود می‌دیدیم که با چه خطری روبرو هستیم، چگونه، در چه شرایطی کادر پزشکی کار می‌کنند، زیرا آنها بلافاصله به خط مقدم رفتند، و خود را به خطر انداختند، برای تک تک زندگی‌ها جنگیدند.
امروز پزشکان، پیراپزشکان، پرستاران و کارکنان اورژانس‌ها در این سالن با ما هستند. بار دیگر، صمیمانه از شما و همکاران شما از تمام مناطق روسیه تشکر می‌کنم.
دستیابی به موفقیت واقعی توسط دانشمندان ما انجام شد و اکنون روسیه دارای سه واکسن قابل اعتماد ضد ویروس کرونا است. این دستاوردها و بسیاری دیگر از دستاوردهای سال‌های اخیر، تجسم مستقیم رشد بالقوه علمی و فناوری کشور است.
من می‌خواهم از همه، از همه کسانی که در مبارزه با این عفونت مشارکت داشتند، تشکر کنم: مجموعه کارخانه‌های تولید دارو، تجهیزات پزشکی، تجهیزات مراقبتی، شرکتهای با چرخه مداوم، خدمات مسکن و عمومی، تجارت و کسب و کار روسیه که در مدت زمان کوتاهی کل صنایع را برای تولید محصولات مورد نیاز مردم، تولیدکنندگان غیرنظامی و نظامی، کارگران کشاورزی (که یکی از رکوردهای برداشت در تاریخ کشور – بیش از 130 میلیون تن – را ثبت کردهاند) بازسازی کرد.
پرسنل آژانس‌های مجری قانون و خدمات ویژه در پست خود باقی ماندند. امنیت روسیه به طرز قابل اعتمادی توسط نیروهای مسلح ما تأمین شد.
من به ویژه به فداکاری کارکنان خدمات اجتماعی، مدارس شبانه روزی، خانه‌های سالمندان، مهمانسراها که وظایف خود را انجام داده و می‌دهند، توجه می‌کنم. احتمالاً با من موافقت خواهید کرد: گاهی اوقات به آنچه در این مؤسسات اتفاق میافتد نگاه میکنید، برای افرادی که در آنجا وظیفه خود را با چنین مسئولیتی انجام می‌دهند خوشحال می‌شوید. اشک انسان جاری می‌شود. می‌خواهم دوباره از آنها بسیار قدردانی کنم.
با این سخن، صادقانه از معلمان مدارس، اساتید دانشگاه‌ها و سایر مؤسسات آموزشی سپاسگزاری می‌کنم. با مشارکت و حمایت والدین دانش آموزان، همه تلاش خود را برای دانش آموزان انجام دادید تا دانش کسب کنند و با موفقیت در امتحانات موفق شوند.
زندگی فرهنگی روسیه قطع نشده بود. با کمک فناوری‌های مدرن و به صورت آنلاین، تئاترها، موزه‌ها و سالن‌های کنسرت به روی مردم باز بود. همه کسانی که در این حوزه بسیار مهم فعالیت می‌کنند ثابت کردند که به مأموریت عالی خود وفادار هستند.
شهروندان خویشتن‌داری نشان دادند، مراعات کردند، به صراحت میگویم،‌ طاقت‌فرسا است اما اقدامات احتیاط آمیز حیاتی است. بنابراین، با هم یک مانع قدرتمند در برابر همه‌گیری ایجاد کرده‌ایم.
همبستگی مردم در کارهای ملموس، در مراقبت از عزیزان، در تمایل به کمک به کسانی که نیاز به کمک دارند ابراز شد. میلیون‌ها نفر داوطلب شدند و مسیرهای همیاری از شخصی به شخص دیگر را ایجاد نمودند. اقدام سراسر روسیه با عنوان «ما با هم هستیم» نمایندگان انواع حرفه‌ها و سنین مختلف را گرد هم آورد.
حمایت معنوی جامعه، مانند همیشه در مواقع دشوار، به خدمات مذاهب سنتی ما تبدیل شده است. من رهبران فرقه‌هایمان را در اینجا می‌بینم و می‌خواهم در برابر شما سر تعظیم فرود آورم، بسیار متشکرم.
در طول تاریخ، مردم ما به لطف اتحاد خود پیروز شده‌اند، بر آزمایش‌ها فائق آمده‌اند. و اکنون خانواده، دوستی، کمک متقابل، بخشش و همبستگی برای ما جایگاه ویژه‌ای دارد.
برعکس، ارزش‌های معنوی و اخلاقی که در تعدادی از کشورها فراموش شده‌اند، ما را قویتر کرده اند. و ما همیشه مدافع این ارزش‌ها بوده و خواهیم بود.

همکاران محترم!
ما در شرایطی با اپیدمی روبرو شدیم که عواقب شوک‌های جمعیتی دهه‌های 40 و 90 قرن گذشته در شرایط همپوشانی با یکدیگر قرار گرفتند. و ما آگاهیم که امروز وضعیت جمعیتی فوق‌العاده است. متأسفانه این مسئله وجود دارد. ما باید این را بپذیریم، بیان کنیم، در ذهن داشته باشیم و بر اساس این شرایط عمل کنیم.
نجات مردم روسیه بالاترین اولویت ملی ما است. این اولویت، کلیه مفاد قانون اساسی به روز شده درباره حمایت از خانواده، نقش مهم والدین در تربیت فرزندان، تقویت ضمانت‌های اجتماعی، توسعه اقتصاد، آموزش و فرهنگ را تعیین می‌کند.
استراتژی ما بازگشت به رشد پایدار جمعیت است، تا به این نتیجه برسیم که در سال 2030 متوسط امید به زندگی در روسیه 78 سال است.
متأسفانه، آمار و ارقام ناامیدکننده و ناخوشایندی به ما ارائه می‌دهد. ما حتی شاهد کاهش محسوسی هستیم. روشن است که با وجود این همه‌گیری چه اتفاقی میافتد. اما در این شرایط، در این شرایط مهم، اهداف استراتژیک را لغو نخواهیم کرد.
من به خوبی درک می‌کنم که این کار بسیار سختی است. علاوه بر این، ویروس کرونا هنوز به طور کامل از بین نرفته است، و همچنان تهدید مستقیم محسوب می‌شود. ما می‌بینیم که در بسیاری از کشورهایی که تعداد عفونت‌ها در حال افزایش است، وضعیت به طور چشمگیری در حال توسعه است. اکنون باید تمام خطوط طراحی شده برای کاهش سرعت انتشار ویروس را کنترل کنیم: هم در مرزهای ورودی و هم خروجی کشور.
یک بار دیگر از شهروندان روسیه تقاضا می‌کنم: عزیزان من، ما نباید هوشیاری خود را از دست بدهیم. من از شما می‌خواهم که مراقب خود و عزیزانتان باشید، تا حد امکان با مسئولیت‌پذیری، تمام توصیه‌های پزشکان و ملاحظات بهداشتی را رعایت کنید.
اکنون واکسیناسیون از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. من از دولت، وزارت بهداشت و سران مناطق می-خواهم که روزانه به این موضوع بپردازند. امکان واکسیناسیون باید گسترده باشد، که به شما امکان ایجاد به اصطلاح مصونیت گل‌های را در پاییز ایجاد کند.
راه حل این مشکل فقط به من و شما، به همه شهروندان بستگی دارد. لطفاً؛ یک بار دیگر از همه شهروندان روسیه درخواست می‌کنم: واکسن بزنید. فقط از این طریق می‌توان از یک اپیدمی مهلک جلوگیری کرد. راه دیگری وجود ندارد. راه دیگر بدتر است: بیمار بودن با عواقب قابل پیش‌بینی.
تکرار می‌کنم، خطر ویروس هنوز هم باقیمانده است. اما اکنون باید به روشنی مشخص کنیم که چگونه زخم‌های وارد شده به آنها را التیام بخشیم و سلامت افراد را بازیابی کنیم.
در دوره‌های اوج فشار کاری، بیمارستان‌ها و کلینیک‌های اورژانسی مجبور به کاهش یا حتی تعلیق پذیرش روتین بیماران شدند. و این به معنای خطر تشدید بیماری‌های مزمن یا خطر از دست دادن افراد، عدم توجه به موقع تشخیص بیماری نیست.
من از دولت، وزارت بهداشت، همینطور سایر نهادهای فدراسیون می‌خواهم، ضمن در نظر گرفتن وضعیت اپیدمیولوژیک فعلی، برنامه‌های معاینه پزشکی و معاینات پیشگیرانه را گسترش دهند، تا آنها را از 1 ژوئن سال جاری برای تمامی افراد و در هر سنی به طور کامل راه‌اندازی کنند. حداکثر پوشش در اینجا مهم است. بنابراین، در آینده نزدیک عرضه سیستم‌های تشخیص سیار پزشکی را برای مناطق افزایش خواهیم داد.
یکی از اندام‌هایی که توسط ویروس کرونا مورد هدف قرار می‌گیرد رگ‌های خونی و قلب است. و این قضیه در حال حاضر یکی از اولین علل مرگ است. بنابراین، باید در معاینات پیشگیرانه، به شهروندان مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی توجه خاصی شود. من به دولت دستور می‌دهم، اقدامات مضاعف را برای مقابله با بیماری‌ها، كه عمده‌ترین دلایل مرگ و میر زودرس هستند، انجام دهد. این مساله، همانطور که قبلاً بیان شد، شامل بیماری‌های قلبی عروقی و علاوه بر آن، تومورهای بدخیم و بیماری‌های تنفسی است.
همچنین بسیاری از جوانان بیماری هپاتیت C دارند. در این حوزه نیز راه حل‌هایی لازم است که در دهه آینده، امکان به حداقل رساندن این تهدید برای سلامت کشور را فراهم نماید.
بنابراین تا آنجا که ممکن است افراد سعی کنند سلامت خود را در آسایشگاه‌ها و استراحتگاه‌ها بهبود بخشند، من پیشنهاد می‌کنم، این برنامه حداقل تا پایان سال تمدید شود، بر اساس آن هر شهروند 20 درصد از هزینه‌های خود برای سفرهای توریستی در روسیه را می‌گیرد.
ما باید توجه ویژه‌ای به سلامتی فرزندان خود داشته باشیم. در واقع، در دوران کودکی است که برای سال‌های بعدی زندگی پایه و اساس سلامت گذاشته می‌شود. استراحت کودکان باید تا حد امکان در دسترس باشد. در این راستا، من پیشنهاد می‌کنم نیمی از هزینه سهمیه امسال را که بچه‌ها به یک اردوی تابستانی سفر می‌کنند بازگردانده شود.
علاوه بر این، ما باید فرصت‌های بیشتری برای گردشگری دانشجویی ایجاد کنیم. در حال حاضر، امسال، برای شروع پروژه‌های آزمایشی در این زمینه، شرایطی مانند اقامت در پردیس‌های دانشگاهی و خوابگاه‌ها برای دانشجویان دیگر مناطق که در تابستان به سراسر کشور سفر می‌کنند ایجاد شود.
و البته، ما باید جوانان را تشویق کنیم که در المپیادها، طرح‌های داوطلبانه و خلاقانه خود را، در پلتفرم پروژه «روسیه – سرزمین فرصت‌ها» نشان دهند. برای چنین جوانانی، برنامه بازپرداخت جزئی وجه برای یک سهم توریستی ویژه تعطیلات تابستان، در فصل به اصطلاح طولانی- اجرا خواهد شد. ما قبلاً چنین تصمیماتی نگرفته بودیم.
من از همه جناح‌های مجلس، که از تصمیم در مورد مالیات بر درآمد بالا یا بهتر بگوییم بخشی از این درآمد بالا حمایت کردند، تشکر می‌کنم. از این وجوه دریافتی، صندوق ویژه‌ای با نام «دایره مهربانی» ایجاد شده و در حال حاضر برای کمک به کودکانی که از بیماری‌های نادر و صعب‌العلاج رنج میبرند، خرید داروهای گران قیمت، تامین تجهیزات پزشکی برای آنها و پرداخت هزینه‌های جراحی هزینه می‌شود.
در 28 آوریل، ما روز کارکنان فوریت‌ها پزشکی و اورژانس را جشن میگیریم. این روز به نشانه احترام به اولین افرادی که برای زندگی مردم وارد مبارزه می‌شوند، نام‌گذاری شده است. باید برای این متخصصان هر آنچه لازم است تهیه شود. ، علاوه بر این، طی سه سال آینده، ما پنج هزار آمبولانس جدید دیگر نیز به مناطق روستایی، انواع سکونتگاه‌های شهری و شهرهای کوچک خواهیم فرستاد که نوسازی ناوگان آمبولانس را به طور کامل میسر می‌سازد.
من می‌خواهم تأکید کنم: مراقبت‌های بهداشتی در بسیاری از کشورهای پیشرفته – ما این را خوب میدانیم، در واقع، آنها خودشان در این مورد صحبت می‌کنند – نمی‌توانند به همان اندازه که ما در روسیه کار کردیم، چالش‌های اپیدمی را منعکس کنند.
در عین حال، این مسئله باید شناخته و دیده شود، بهداشت جهانی در آستانه یک انقلاب واقعی است. ما نمی‌توانیم آن را از دست بدهیم.
این اپیدمی، ویزیت پزشکان از راه دور، هوش مصنوعی، رویکردهای جدید در تشخیص، در جراحی، توان‌بخشی و در تولید داروها را در همه جا و چندین برابر تسریع کرده است. و وظیفه ما این است که چنین فناوری‌هایی را در خدمت شهروندان کشورمان قرار دهیم.
ما باید کل سیستم مراقبت‌های بهداشتی را بر اساس پایگاه جدید فناوری ایجاد کنیم، در عین حال توجه ما به مشکلات حاد روزمره کاهش نخواهد یافت. و همانطور که میدانیم شامل بسیاری از آنها و در درجه نخست بخش مراقبت‌های اولیه است. در تعیین وقت برای مراجعه و تشخیص، برای تهیه نسخه پزشک و ترخیص بیمار نباید با هیچ صف و مشکلی مواجه باشد. ما اخیراً در این مورد زیاد صحبت کرده‌ایم. اعتباری نیز برای این مسئله تخصیص داده شده است. شما باید این کار را به طور مؤثر و سریع شروع کنید.
در مراقبت‌های بهداشتی ما، مانند سایر بخش‌های اجتماعی، هنوز بسیاری از موضوعات حل نشده وجود دارد: فنی، مالی، مدیریتی. اما افراد نیاز دارند تا به صورت فوری این کمک را دریافت کنند. از این نظر، پیشنهاد من این است که، مشکلات حوزه سلامت را در یکی از جلسات گسترده شورای دولتی بررسی کنیم. در اسرع وقت بررسی خواهد شد.
تکرار می‌کنم: اساساً ما تجربه جدیدی از کار در حوزه اجتماعی به دست آوردهایم. بنابراین، در طول این همه‌گیری، ما خانواده‌هایی را از طریق پرداخت مستقیم حمایت کردیم، که تقریباً 28 میلیون کودک در آن رشد می‌کنند و آنها این مبالغ را بدون گواهی، اوراق بهادار، یا سایر کاغذبازیها – به طور خودکار به عنوان نیاز دریافت می‌کنند. من میدانم که اعضای دولت در این زمینه کار کردهاند، هدفمند هم کار کردهاند، نه بدون اشکال، اما از هیچ کاری برای به سرانجام رساندن آن دریغ نکرده‌اند و با آن کنار آمدند. این عالی است؛ این یک نمونه خوب است. این رویکرد باید در همه سطوح کارهای دولتی به یک قاعده تبدیل شود.
این، مفهوم اصلی ابتکار اجتماعی ملی است که در جلسه مشترک اخیر هیئت رئیسه شورای دولتی و آژانس ابتکارات استراتژیک مورد بحث قرار گرفت.
من از فرمانداران تقاضا می‌کنم: مسئولیت مستقیم شما، سازماندهی كلینیكها، مهدکودک‌ها و مدارس، مراكز اشتغال، تأمین نیازهای روزمره خانواده‌ها و هر یک از افراد است. در بسیاری از مناطق، من به شخصه و با چشمان خود دیدهام، چنین کاری قبلاً در مناطق خاص ایجاد شده است و حالا باید همه جا و در همه بخش‌های اجتماعی انجام شود.
در سال آینده، سال 2022، ما باید یک اصولی را با عنوان «خزانه‌داری اجتماعی» را تعریف کنیم. این بدان معناست که کلیه مزایای فدرال، حقوق بازنشستگی، سایر کمک هزینه‌های اجتماعی و خدمات بدون مراجعه به دادگاه، فقط با تشکیل خانواده، تولد فرزند، بازنشستگی یا سایر شرایط زندگی در یک رژیم واحد با نام « پنجره واحد» صادر و پرداخت شود. در عرض سه سال، اکثریت قریب به اتفاق خدمات دولتی و شهری باید از راه دور، طی شبانه روز و هفت روز هفته، یعنی به صورت مداوم به شهروندان روسیه ارائه شود.
ما باید در مورد موضوع حساس بسیاری از خانواده‌ها مانند گرفتن نفقه به طور جداگانه، صحبت کنیم. متأسفانه این مسئله در کشور ما وجود دارد. این روش نباید باعث تحقیر شخص شود. عمده مسائل در اینجا باید از راه دور و از همه مهمتر، در جهت منافع طرف آسیب دیده حل و فصل شود. این چنین شرایطی اغلب برای مادری است که نوزادی در آغوش دارد و با سختی مواجه است. ساختن یک سیستم تعاملی بین ادارات، از جمله با بانکها، و نیز به ایجاد روشی لازم است که از اجرای بی قید و شرط تصمیمات دادگاه در مورد بازپرداخت نفقه اطمینان حاصل شود. دولت موظف است از حقوق کودک محافظت کند، این همان چیزی است که ما در مورد آن صحبت میکنیم. بعداً به این موضوع بازخواهم گشت.

همکاران گرامی!
ما میدانیم که همه‌گیری، اپیدمی، چه آسیبی به رفاه مردم وارد کرده است، ما این قضیه را با اعداد و ارقام میدانیم که چقدر مشکلات و نابرابری اجتماعی و فقر، تشدید شده است. این یک چالش برای همه کشورهای جهان است، برای همه، به خاطر داشته باشید، این اتفاق نه صرفا در اینجا، بلکه در همه جا یکسان است، برای روسیه نیز همین است. البته ما باید در وهله اول به وضعیت کشور خودمان توجه کنیم.
اکنون با افزایش قیمتی روبرو هستیم که درآمد شهروندان را می‌بلعد. البته تصمیمات فوری در این مورد اتخاذ شده است، اما مطمئناً نمی‌توان فقط به اقدامات هدفمند و در واقع دستورالعمل اعتماد کرد. ما به خاطر می‌آوریم که این اتفاق، هم در اواخر دهه 90 ، هم در اواخر دهه 80 در دوره اتحاد جماهیر شوروی منجر به تخلیه قفسه‌ها میشد. اکنون، حتی در اوج اپیدمی، ما این اجازه را ندادیم.
وظیفه دولت این است که شرایط با ثابت و دراز مدت ایجاد کند، من می‌خواهم تأکید کنم به همکاران محترم، دقیقاً با کمک سازوکارهای موجود در بازار، قابل پیش‌بینی بودن قیمتها و اشباع بازار از اجناس با کیفیت بالای تولیدات داخلی و به صورت دراز مدت، کنترل بازار را تضمین کنند.
هیچ فردی نمی‌گوید که ما طبق بخشنامه، قیمت‌ها را تعیین خواهیم کرد، نیازی به سایه انداختن روی حصار و ترساندن همگان نیست. مکانیسمهای تنظیم مقررات در بازار وجود دارد و آنها باید فقط به موقع و به میزان لازم مورد استفاده قرار گیرند و با شرایط خاص در حوزه اقتصادی و اجتماعی مطابقت داشته باشند. با کاهش خطرات تجارت، فعالیت‌های سرمایه‌گذاری را تشویق کنید. این دو تداخلی با یکدیگر ندارند.
همانطور که گفتم، البته مهم‌ترین چیز در حال حاضر، اطمینان از رشد درآمد واقعی شهروندان، بازگرداندن درآمد آنها و اطمینان از رشد بیشتر و دستیابی به تغییرات ملموس در مبارزه با فقر است.
پیش از همه، دولت باید مستقیما از خانواده¬های دارای فرزند که در شرایط دشواری زندگی می‌کنند حمایت کند. این سیاست ثابت ماست. ما در این مسیر به حرکت خود ادامه خواهیم داد. ما در حال حاضر یک سیستم پرداخت پول برای فرزند اول و دوم از تولد تا سه‌سالگی داریم. این مبالغ به خانواده‌هایی پرداخت می‌شود كه درآمد اعضای خانواده كمتر از حداقل میزان معیشت باشد. در کشور به طور میانگین، مقدار چنین مبلغی برای هر کودک 11300 روبل در ماه است. در 78 نهاد فدراسیون نیز مبلغی برای فرزند سوم تعیین می‌شود.
من به دولت دستور می‌دهم كه تا اول ژوئن یك سیستم تلفیقی از اقدامات در راستای حمایت از خانواده‌های دارای فرزند آماده كند. هدف این است که تهدید فقر برای چنین خانواده‌هایی به حداقل برسد.
اما برخی از تصمیمات جدید باید بلافاصله، امروز، همین امروز اجرایی شوند. تربیت فرزند در خانواده‌های ناکامل (خانواده‌های طلاق) همیشه دشوار است. این مساله دلایل زیادی میتواند داشته باشد. صحبت من در مورد دلایل آن نیست، بلکه در مورد حمایت از کودکان طلاق است. به ویژه هنگامی که چنین خانواده‌ای در وضعیت مالی دشواری قرار داشته باشد، و به‌ویژه هنگامی که کودکان به مدرسه میروند، بسیار دشوار است و هزینه‌های بودجه خانواده به طور عینی افزایش می‌یابد.
ما باید به طور مجزا از خانواده‌هایی که مادر و پدر، تنها فرزندشان را تربیت می‌کنند حمایت کنیم. و در شناسنامه – ببخشید که در مورد چنین چیزهای روزمره‌ای صحبت کردم، اما این مسالهای است که مردم با آن زندگی می‌کنند – یکی از والدین مشخص نشده است، یا والدین طلاق گرفتهاند، و یکی از آنها حق نفقه دارد. بنابراین، از اول ژوئن سال جاری، به کودکان 8 تا 16 ساله، از جمله آن‌هایی که در چنین خانواده‌هایی رشد می‌کنند، مبلغی تعیین و پرداخت خواهد شد. میزان آن به طور متوسط در کشور 5650 روبل خواهد بود.
و البته، ما باید به زنانی که در انتظار فرزند هستند و در عین حال مشکلات مالی نیز دارند، کمک کنیم. اهمیت بسیار زیادی دارد که مادر باردار از طرف دولت و جامعه احساس حمایت کند، طوری که کودک را نگهداری کند و اطمینان داشته باشد که به او کمک خواهد شد تا فرزندش را بزرگ کند تا روی پاهای خود بایستد (مستقل شود).
پیشنهاد من این است، برای زنانی که در مراحل اولیه بارداری هستند و در وضعیت مالی دشواری به سر می‌برند، مبلغ ماهیانه‌ای پرداخت شود. به طور متوسط، در کشور، میزان چنین پرداختی 6350 روبل در ماه خواهد بود.
بعلاوه، اکنون میزان دستمزد مرخصی استعلاجی برای مراقبت از نوزاد به طول دوره خدمت بستگی دارد، البته این در کل صحیح و منصفانه است. اما به نظر میرسد که برای زنان جوان این مبالغ به میزان قابل توجهی کمتر است. این موضوع در جلسه شورای دولتی مورد بحث قرار گرفت، همچنین توسط حزب روسیه واحد نیز مطرح شد. کلیه تصمیمات قانونی که در اینجا مطرح می‌شود، باید در آینده نزدیک اجرایی شود، به طوری که از همین امسال، مرخصی استعلاجی برای مراقبت از کودکان زیر 7 سال، به طور کامل، به میزان 100 درصد درآمد پرداخت خواهد شد.
کاملا روشن است که این موضوع در چه موردی است، اکثر کسانی که در سالن حضور دارند این را درک می‌کنند: هر چقدر تجربه کاری بیشتر باشد، حقوق هم بیشتر است. صد درصد زنانی که تجربه کاری مناسبی دارند، به طور معمول، باردار نمی‌شوند. و کسانی که زایمان می‌کنند حقوق صددرصدی ندارند. بنابراین ما باید از کسانی که در انتظار فرزند هستند حمایت کنیم.
همچنین یادآوری می‌کنم که برنامه سرمایه زایمان گسترش یافته و تا سال 2026 تمدید شده است. اکنون حق دریافت آن هم‌زمان با تولد فرزند اول به وجود میآید. ما قبلاً توانایی پرداخت این هزینه را نداشتیم. سرمایه زایمان جاری بوده و تقریباً به 640 هزار روبل خواهد رسید.
از اول ژانویه سال گذشته، وعده‌های غذایی گرم رایگان برای همه دانشآموزان دوره اول متوسطه فراهم شده است و این اقدام در راستای حمایت از خانواده‌ها نیز بوده است.
بگذارید تأکید کنم که در طول همه‌گیری، همه تصمیمات ما در راستای حمایت از شهروندان بود. اما من متوجهم که اکنون نیز برای خیلیها، برای خیلیها آسان نیست. بازار کار و درآمد واقعی مصرفی شهروندان قطعاً احیا خواهد شد و ما پیشرفت بیشتری خواهیم نمود.
اما هنوز این اتفاق نیفتاده است. و از این رو، من پیشنهاد می‌کنم که به خانواده‌هایی که کودکان در سن مدرسه دارند، مبلغ دیگری پرداخت شود، یعنی: 10 هزار روبل برای هر دانش‌آموز.
علاوه بر این، برای گسترش این میزان، برای بچههای کلاس اول سال آینده و برای دانشآموزانی که فقط امسال به مدرسه میروند نیز تعلق بگیرد. ما در اواسط ماه آگوست این مبالغ را پرداخت خواهیم کرد تا والدین فرصت کافی داشته باشند که فرزندشان را در مدرسه ثبت نام کنند.
مقررات مربوط به افزایش جمعیت، حمایت از خانواده و کودکان در قانون اساسی به روز شدهی روسیه شرح داده شده است، و تمامی آن قوانین باید در عمل و در همه سطوح دولت اجرایی شوند. من پیشنهاد می‌کنم در هر پروژه ملی، بخش ویژه‌ای با هدف حمایت از جوانان اختصاص داده شود.

دوستان محترم!
در طی این اپیدمی، بسیاری از پزشکان و پرستارانی که به تازگی مدرک خود را دریافت کرده بودند و دانشجویان دانشگاه‌های پزشکی، با جسارت تمام به مناطق به اصطلاح قرمز رفتند و در کنار همکاران ارشد خود ایستادند. در یک موقعیت فوق‌العاده، معلمان و دانش آموزان مدارس، اساتید و دانشجویان دانشگاه‌ها به تدریس و مطالعه پرداختند، امتحان گرفتند و امتحان دادند، بچه ها از والدین و اقوام بزرگ‌تر خود حمایت کردند. جوانان روسیه در طول این دوره آزمایش‌ها بسیار شایسته رفتار کردند. ما میتوانیم به آنها افتخار کنیم.
ما همه تلاش خود را خواهیم کرد تا فرصت‌های زندگی هر چه بیشتر برای نسل جوان روسیه فراهم شود. البته این مسیر، از دوران مدرسه آغاز می‌شود و من مطمئن هستم، مدرسه خانه دوم کودکان خواهد بود که باید دنج و مدرن باشد.
در چارچوب برنامه‌های موجود فدرال و با در نظر گرفتن منابع بانکی برای توسعه مدارس، تا پایان سال 2024 ، حداقل 1300 مدرسه جدید خواهیم ساخت که در آنها بیش از یک میلیون کودک قادر به تحصیل خواهند بود. علاوه بر این، ما طی چهار سال حداقل 16 هزار اتوبوس برای سرویس مدارس خریداری خواهیم کرد. تمام سرویسهای حمل و نقل مدارس باید مدرن و ایمن باشند.
از سال گذشته تا حالا، معلمان در خانه درس می‌دهند و ماهیانه حقوق مکمل دریافت می‌کنند. تصمیمی کاملاً لازم و مطمئناً منصفانه بود. من به خاطر می‌آورم که آخرین بار، سال گذشته، در این مورد صحبت کردیم. با این حال، معلمان آموزشگاه‌های متوسطه فنی و حرفهای به من مراجعه می‌کنند و می‌نویسند که آنها را فراموش کرده‌ایم. بله، واقعاً همینطور است. عدالت باید برقرار شود. برای رفع این مشکل و پرداخت همان مبلغ اضافی – پنج هزار روبل برای متولیان گروه‌های آموزشی مدارس فنی و کالجها باید اقدام شود.
من پیشنهاد می‌کنم طی دو سال آتی مبلغ 10 میلیارد روبل اضافه‌تر، برای تعمیرات بنیادی و تجهیزات فنی مراکز آموزشی تربیت معلم ما اختصاص یابد. من از دولت تقاضا می‌کنم که به آموزش مدرن معلمان آینده توجه خاصی نمایند. آینده روسیه تا حد زیادی به آنها بستگی دارد.
همچنین لازم است متخصصانی به مدرسه آورده شوند و در کلاسهای درس دستیار واقعی معلمان، مربیان و مربیان پرورشی باشند. آنها باید پروژه‌های جالبی را طراحی کنند که باعث جذب کودکان به مدرسه شود.
بسیار مهم است که جوانان، سرنوشت و پیروزی‌های نیاکان نامدار ما و البته زندگی معاصرین فرهیخته ما، عشق آنها به سرزمین مادری و تمایلشان به کمک فردی به توسعه کشور را به عنوان راهنمای زندگی برگزینند. کودکان باید این فرصت را داشته باشند تا با دستاوردهای ما در زمینه علم و فناوری، ادبیات و هنر در قالب‌های پیشرفته، با تاریخ ملی و فرهنگ چندملیتی کشور آشنا شوند. میدانید، من بعضی از کتاب‌های درسی مدرسه را مطالعه می‌کنم، از دیدن آنچه که در آنجا نوشته شده است تعجب می‌کنم، گویا در مورد ما نیست! چه کسی آن مطالب را می‌نویسد که این‌چنین آموزش‌هایی می‌دهد؟ تعجب‌آور است! همه چیز در آنجا نوشته شده است، حتی در مورد «جبهه دوم»، اما چیزی در مورد نبرد استالینگراد گفته نشده است. گاهی چنین مسائلی رخ داده است. واقعا تعجب‌آور است! من واقعا نمی‌دانم، حتی نمی‌خواهم نظری بدهم.
پیشنهاد من این است که در سه سال آینده 24 میلیارد روبل دیگر جهت بازسازی خانه‌های فرهنگ، کتابخانه‌ها، موزه‌ها در مناطق روستایی، در شهرهای کوچک تاریخی روسیه – که یکی از مناطق بسیار مهم روسیه هستند- اختصاص یابد.
راه‌اندازی مجدد فعالیت «انجمن دانش» در یک پلت فرم دیجیتالی مدرن الزامی است. همه ما آن انجمن را به خاطر می‌آوریم. هر چند که این انجمن در سال‌های اخیر فعالیت داشته است، اما به نظر میرسد هیچ کس متوجه آن نشده است. به منظور حمایت از پروژه‌های حوزه فرهنگ و هنر و خلاقیت، صندوقی را در مرکز ریاست جمهوری برای ابتکارات فرهنگی ایجاد نمودهایم. در حال حاضر، امسال، به لطف مساعدت‌های مالی آن صندوق به صورت رقابتی، بیش از هزار و پانصد تیم خلاق را تأمین مالی خواهیم کرد.

همکاران عزیز!
دانش آموزان پایه یازدهم یک ماه بعد امتحان خواهند داشت. طبق نتایج آنها، اکثر فارغ‌التحصیلان، یعنی حدود 60 درصد، می‌توانند با سهمیهٔ دولتی در دانشگاه‌ها ثبت نام کنند. با اطمینان می‌توان گفت که عملاً هیچ کشوری در جهان، مانند روسیه یک چنین دسترسی گسترده و رایگانی به آموزش عالی ندارد.
در دو سال آینده، 45 هزار سهمیه دولتی دیگر در دانشگاه‌ها افتتاح خواهیم کرد و حداقل 70 درصد آنها را دقیقا به مناطقی از فدراسیون روسیه که مورد نیاز فارغ‌التحصیلان است، اختصاص خواهیم داد.
با آغاز سال جاری، حداقل 100 دانشگاه در مناطق مختلف فدراسیون کمک مالی به مبلغ 100 میلیون روبل و حتی بیشتر برای افتتاح پارک های فناوری دانشجویی، مراکز حمایت از کارآفرینان، به روزرسانی امکانات آموزشی و آزمایشگاهی و برنامه‌های آموزشی دریافت می‌کنند. همه دانشگاه‌های دولتی می توانند درخواست چنین پشتیبانی داشته باشند که از جمله آنها می‌توان به دانشگاه‌هایی که معلمان آینده، پزشکان، کارکنان در زمینه حمل و نقل و فرهنگ را تربیت می‌کنند، اشاره کرد. من اطمینان دارم که نسل جوان روسیه و دانشمندان روسی ما آمادگی خود را در پروژه‌های مهم تحقیقاتی جدید اعلام می‌دارند.
امسال در کشور ما سال علم و فناوری نامیده شده است. ما درک می کنیم که علم در دنیای مدرن اهمیت کاملاً کلیدی دارد. تا سال 2024 ، روسیه 1 تریلیون و 630 میلیارد روبل از بودجه فدرال برای تحقیقات مدنی و همچنین بنیادی اختصاص خواهد داد. اما این همه ماجرا نیست.
ما در حال راه‌اندازی برنامه‌های نوآورانه در زمینه‌های حیاتی برای توسعه کشور هستیم. این برنامه‌ها اهمیت پروژه‌های ملی را برای ما خواهند داشت. در خصوص برخی از آنها، فقط به منظور آنکه یک تصویر کلی در ذهن تان داشته باشید، به صورت جداگانه اشاره خواهم کرد.
مورد اول، ما باید یک سپر قدرتمند و مطمئن در زمینه ایمنی بهداشتی و بیولوژیکی داشته باشیم. اکنون می‌دانیم در چه جایگاهی هستیم. استقلال روسیه باید در زمینه تولید هر نوع واکسن، مواد دارویی، از جمله داروهای ضد عفونت که به نسل فعلی آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند، حفظ شود. ضمنا، این کار باید با حداکثر استفاده از تجهیزات روسی و ترکیبات داخلی انجام شود. در صورت بروز یک بیماری خطرناک، همچون ویروس کرونا، یا شاید خدای ناکرده خطرناک‌تر از آن، روسیه باید ظرف چهار روز، دقیقاً ظرف چهار روز، آماده‌ طراحی و تهیه‌ سیستم های تست خود باشد و در کوتاه ترین زمان واکسن داخلی موثر را ساخته و تولید انبوه خود را آغاز کند. ما این وظایف را برای خود در نظر می‌گیریم و برای دستیابی به این اهداف، این دوره را تا سال 2030 تعریف می‌کنیم. البته هرچه زودتر این کار را انجام دهیم، بهتر است.
مورد دوم، ما به رویکردهای جامع جدیدی برای توسعه انرژی، از جمله راه حل‌های جدید در زمینه انرژی هسته‌ای برای حوزه‌هایی با چشم‌انداز امیدوارکننده همچون انرژی هیدروژن و ذخیره انرژی نیاز داریم.
مورد سوم، ما باید به چالش های تغییرات آب و هوایی پاسخ دهیم و آنها را با کشاورزی، صنعت، مسکن و خدمات عمومی و کل زیرساخت‌ها تطبیق دهیم، یک صنعت برای بازیافت آلاینده‌های کربنی ایجاد کنیم، به فناوری کاهش حجم آنها دست پیدا کرده و کنترل و نظارت دقیق داشته باشیم.
طی 30 سال آینده، حجم انباشته انتشار خالص گازهای گلخانه‌ای در روسیه باید کمتر از اتحادیه اروپا باشد. این مساله با توجه به وسعت کشور ما، مشخصات جغرافیایی، آب و هوایی و ساختار اقتصادی، کار دشواری خواهد بود. با این حال، من کاملاً مطمئنم که چنین هدفی، با در نظر گرفتن توان علمی و فناوری ما، کاملاً قابل دستیابی است.
انرژی جدید، داروهای جدید و حل مشکلات آب و هوایی باید انگیزه‌ای قوی برای نوسازی همه جانبه در تمام بخشهای اقتصاد و حوزه اجتماعی ما باشد. این یک مسیر مستقیم برای ایجاد مشاغل مدرن و پردرآمد است.
تلاش های دولت در هر سطح، تجارت ما، مؤسسات توسعه، آکادمی علوم روسیه همگی باید تابع اصلی ترین و محوری ترین وظیفه، یعنی بهبود کیفیت زندگی مردم باشد. و در اینجا تأکید می‌کنم که رویکردهای ما در زمینه حفاظت از محیط زیست کاملاً ماهیتی اصولی دارند و قطعا قابل تجدید نظر نیستند.
حوادث اخیر در نوریلسک، در اوسولیه-سیبیرسکویه و در برخی نقاط دیگر نشان داد که چه تهدیدهایی می‌تواند وجود داشته باشد. ما قطعاً به افرادی که در آنجا زندگی می کنند کمک خواهیم کرد و البته نباید اجازه بدهیم چنین شرایط محیطی دوباره به وجود آید.
من از شما می خواهم تصویب قانونی را که موجب ایجاد مسئولیت مالی برای صاحبان شرکت ها برای رفع ضرر و زیان‌های انباشته شده و احیای سایت های صنعتی می‌شود، تسریع بخشید. این رویکرد بسیار ساده است. به این صورت است: هر سود و منفعتی برای طبیعت داشته باشید، گویا برای خودتان داشته‌اید. در اینجا باید سختگیرانه عمل کنید. سازمان نظارت بر منابع طبیعی و سایر نهادهای نظارتی باید مسئولیت‌های خود را به‌درستی انجام دهند.
اضافه می‌کنم كه اصل «آلوده كننده پرداخت می‌کند» بايد در زمينه مديريت پسماند نیز به طور کامل فعال باشد تا انتقال به اقتصاد به اصطلاح چرخه بازیافت فراهم گردد. برای انجام این کار، لازم است در سال جاری سازوکاری برای دادن مسئولیت گسترده به تولیدکنندگان و واردکنندگان برای بازیافت کالاها و بسته‌بندی‌هایشان راه‌اندازی شود.
همچنین پیشنهاد می‌کنم که به پرداخت‌های زیست محیطی در بودجه فدرال «رنگ اهمیت» بزنید. می‌دانم که متخصصان و سرمایه‌داران خیلی مایل نیستند به هر چیز «رنگ اهمیت» بزنند، اما با این وجود این مهم‌ترین حوزه فعالیت ما است. در اینجا می‌شود استثنا قائل شد. و به طور هدفمند از این پول برای از بین بردن ضرر و زیان‌های انباشته و بهبود و سلامت محیط زیست استفاده کرد.
و همچنین، همانطور که قبلاً ذکر شد، در 12 مرکز بزرگ صنعتی کشور، میزان ورود آلاینده‌های مضر به جو باید تا سال 2024 ، 20 درصد کاهش یابد. ما قبلاً در این باره صحبت کرده ایم. این وظیفه، بی شک باید از طریق نوسازی جامع و کامل صنعت، مسکن و خدمات عمومی، حمل و نقل و انرژی انجام شود.
علاوه بر این، پیشنهاد می‌کنم سیستم سهمیه‌بندی آلاینده‌های مضر را به همه شهرهای روسیه که مشکل جدی کیفیت هوا دارند، تعمیم دهیم و نظارت سخت‌گیرانه‌ای برای رعایت چنین استانداردهای زیست محیطی در نظر بگیریم. البته این کار باید براساس نظارت شفاف صورت بگیرد.
ما قطعا از پروژه‌های تجاری در زمینه نوسازی زیست محیطی شرکت ها حمایت خواهیم کرد. بنابراین، از امسال، با کمک سازوکار تضمین‌های دولتی، عملیات نوسازی کارخانه‌های آلومینیوم سازی را در شهرهای براتسک، ایرکوتسک، کراسنویارسک و نووکوزنتسک آغاز خواهیم کرد. من بعدتر به دلایل دیگر از دیگر شهرها نیز نام خواهم برد، اما این بدان معنا نیست که کار ما فقط به این شهرها و مناطق محدود می‌شود، نه، اینها فقط یک مثال است.

همکاران عزیز!

سال گذشته، ما منابع بی سابقه‌ای را برای حمایت از اقتصاد در نظر گرفتیم. به عنوان مثال با دادن وام‌های اختصاصی برای پرداخت حقوق، بیش از پنج میلیون شغل را توانستیم حفظ کنیم. من توجه شما را به این واقعیت جلب می‌کنم که این برنامه کار کرد و دقیقاً به این علت کار کرد که صاحبان این کسب‌وکارها خود مسئولیت نشان دادند و سعی کردند همه نوع کاری برای حفظ کارکنان خود انجام دهند. این یک امر آشکار بود.
متأسفانه اجتناب کامل از کاهش مشاغل غیرممکن بود. من می‌فهمم که برای کسانی که شغل خود را از دست داده اند چقدر دشوار است. دولت موظف شده است تا پایان سال جاری بازار کار را احیا کند. البته باید سعی کنیم زودتر آن را حل کنیم تا افراد سریعتر بتوانند به درآمد پایدار خود برسند. برای حمایت از ایجاد مشاغل جدید، دولت، ابتکار در کارآفرینی را تشویق خواهد کرد و انگیزه بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری را بیشتر خواهد کرد.
همانطور که می‌دانید سال گذشته حق بیمه مشاغل کوچک و متوسط را، دو برابر، یعنی از 30 به 15 درصد کاهش دادیم. این تصمیم به طور مداوم اعمال خواهد شد و قابل تجدید نظر نیست.
به دولت دستور می‌دهم كه ظرف مدت یك ماه پیشنهادهای دیگری نیز برای حمایت از مشاغل كوچك و متوسط ارائه دهد، به عنوان مثال مشوق‌های مالیاتی، وام‌های مقرون به صرفه، افزایش فروش محصولات که از جمله آن می‌توان به خرید شركت های بزرگ دولتی از آن‌ها اشاره کرد.
در خصوص سایر تصمیمات در حوزه اقتصاد، مایلم به موارد زیر اشاره کنم:
مورد اول، ما دیگر بسیاری از هنجارها و الزامات قدیمی و منسوخ را در ساخت و ساز و سایر حوزه‌ها کنار گذاشته‌ایم، بسیاری از کنترل های غیرضروری را کنار گذاشته‌ایم، البته باید سرعت حرکت خود را افزایش دهیم و نتیجه حاصله در بهبود فضای کسب و کار باید اساسی، قابل درک و ملموس باشد. به عنوان مثال، ساخت کارخانه های کلیدی در روسیه باید سریعتر، بسیار سودآورتر و آسان‌تر از سایر مناطق جهان، از جمله کشورهای با اقتصاد پیشرفته باشد.
علاوه بر این، لازم است به طور قابل توجهی شرایط کار صادرکنندگان غیرنفتی را ساده کنیم. البته ما چندین سال است که این مسیر را دنبال می‌کنیم، اما باید تمام محدودیت‌های بیش از حد در زمینه کنترل ارز را برای این صادرکنندگان برطرف کنیم. این یکی از مشکلات است. این روش باید از ژوئیه سال جاری شروع به کار کند. ما بارها در خصوص این موضوع بحث کرده ایم. همه اصلاحات آن در قانون اساسی باید در اسرع وقت در طول اجلاس بهار تصویب شود.
مورد دوم: استعداد یک کارآفرین، اول از همه، استعداد یک خلق کننده است، میل به تغییر زندگی به سمت شرایط بهتر در پیرامون خود و ایجاد مشاغل جدید است. دولت قطعاً از این نگرش حمایت خواهد کرد.
در دنیای مدرن، برخی اوقات اوضاع بازار تقریباً هر روز تغییر می‌کند، خطرات زیادی برای تجارت وجود دارد، به ویژه هنگامی که صحبت از سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بلند مدت باشد. بنابراین، ما کل سیستم پشتیبانی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را راه‌اندازی خواهیم کرد. و اثربخشی آنها را با تولید محصولات جدید، خدمات و فناوری‌های جدید برای شهروندان، چگونگی رشد پتانسیل کشور و همچنین هر منطقه به‌صورت جداگانه، ارزیابی خواهیم کرد.
سازوکار قراردادهای سرمایه‌گذاری تخصصی دیگر تکمیل شده است، ابزار جدیدی ایجاد شده است و آن توافق‌نامه‌ای در مورد حمایت و تشویق سرمایه‌گذاری است. ما مؤسسات توسعه را با پایگاه « ВЭБ» (بانک توسعه اقتصادی) ادغام کرده ایم. وظیفه آنها کاهش خطرات برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ، کمک به ایجاد بازارهای جدید و سازو کارهای سرمایه‌گذاری است، همان برنامه‌ای که در چارچوب به اصطلاح «کارخانه تامین اعتبار پروژه» در حال انجام است. امروزه، در این برنامه بیش از 40 پروژه تجاری با سرمایه‌گذاری کل سه تریلیون روبل کار می کند.
من منتظر پیشنهادهای دولت در مورد اجرای ایده‌هایی هستم که در ماه مارس در جلسه‌ای با نمایندگان جامعه بازرگانی روسیه مطرح شدند. همکاران من، شما به خوبی از این موضوع آگاه هستید.
مورد سوم، ما کلیه تصمیمات اساسی در زمینه اقتصاد را در گفتگو با جامعه بازرگانی کشور اتخاذ می‌کنیم. این رویه در طول سال‌های متمادی گذشته شکل گرفته است. و البته، همه ما حق داریم انتظار داشته باشیم كه ابزارهای مالی اضافی و سازوكارهای حمایت از مشاغل، نتیجه اصلی را که همان تبدیل سود به سرمایه‌گذاری و توسعه نامیده می‌شود، به ارمغان بیاورد.
من اکنون یک نکته مهم را می‌گویم، البته چیز جدیدی نیست، حوزه کسب و کار دیگر در مورد آن می‌داند. علی رغم همه چالش هایی که با آن روبرو هستیم، امسال قرار است سود شرکت ها رکورد بالایی داشته باشد. با این وجود، اینطور به نظر می‌رسد. ببینیم که این سود چگونه استفاده خواهد شد، و با این حساب، در پایان سال ما در مورد امکان تنظیم مجدد قوانین مالیاتی تصمیم خواهیم گرفت. منتظر پیشنهادهای دولت در این خصوص هستم. چیزی را می‌گویم که آنها می‌گویند، بدون پروتکل: سود سهام. یک کسی هست که سود سهام را می‌گیرد و یک کس دیگر آن را در توسعه شرکت های خود و کل حوزه‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند. ما البته کسانی را تشویق خواهیم کرد که سرمایه‌گذاری می‌کنند.
سال گذشته بودجه را به میزان قابل توجهی افزایش دادیم و در همان حال ثبات دارایی دولت را حفظ کردیم. دولت به همراه بانک مرکزی باید به سیاست های مالی متعهدانه ادامه بدهد. تامین ثبات اقتصاد کلان، مهار تورم در پارامترهای تعیین شده یک مساله بسیار مهم است. من این فرض را در پیش می گیرم که مساله قطعا حل خواهد شد.
در عین حال، اکنون، با توجه به امکانات بودجه و اندوخته هایمان، می‌توانیم سرمایه‌گذاری هایمان را در حمایت از سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها افزایش دهیم و همچنین ابزارهای جدید توسعه را برای مناطق مختلف فراهم کنیم. برای راه‌اندازی آنها، اصلاحات در قانون نیز لازم است. امیدوارم همه جناح‌های پارلمانی: «روسیه عادل»، «حزب لیبرال-دموکراتیک روسیه»، «حزب کمونیست فدراسیون روسیه» و «روسیه متحد» از آنها حمایت کنند.
در همین راستا، من می‌خواهم از تمام نیروهای اجتماعی سازنده کشور برای رفتار مسئولانه و میهن پرستانه خود در دوره دشوار همه‌گیری ویروس کرونا تشکر کنم. این قضیه بسیار مهم بود، سخن بیهوده نیست، اهمیت اجرایی دارد، این امر به ما اجازه داد ثبات سیستم دولتی و سیاسی روسیه را حفظ کنیم. این امرهمیشه مهم است، خصوصاً در دوره آمادگی برای انتخابات دومای دولتی و سایر نهادهای دولتی و با در نظر گرفتن کار بزرگی که در پیش رو داریم. امیدوارم چنین نگرشی نسبت به یک رقابت سیاسی و در کل پیرامون وظایف مشترکمان همچنان باقی بماند.

همکاران عزیز!

کشور در حال توسعه است، به جلو حرکت می‌کند، اما این اتفاقات تنها زمانی قابل قبول است که بتوان گفت تمام مناطق فدراسیون روسیه در حال توسعه هستند. تلاش رهبران واحدهای مختلف فدراسیون برای موفقیت و خودکفایی منطقه خود باید از هر لحاظ مورد تشویق قرار بگیرد.
ما از کسانی که مسئولیت‌پذیر هستند و پروژه‌های خلاقانه راه‌اندازی می‌کنند حمایت خواهیم کرد. من اطمینان دارم که هر منطقه از روسیه پتانسیل بالایی دارد. برای کمک موثر و بازدهی بهتر، پیش از هر چیز چه چیزی را باید کاهش داد؟ – واضح است، فرمانداران می‌دانند – بار تعهدات بدهی، بار بدهی. این مسائل باید دوباره با دقت بررسی شود.
من از دولت می‌خواهم تا 1 ژوئن پیشنهادهایی را درخصوص تامین ثبات درازمدت بودجه مناطق و شهرداری و همچنین افزایش استقلال مناطق ارائه دهد. تابستان در جلسه شورای دولت در مورد آنها به تفصیل بحث خواهیم کرد. قطعا تصمیماتی که دارای اولویت هستند در نظر گرفته خواهند شد، که البته اکنون نیز در مورد آنها صحبت خواهم کرد.
اول از همه، ما باید به مناطقی که بدهی تجاری بالایی دارند کمک کنیم. موارد زیر را پیشنهاد می‌کنم: کل حجم بدهی تجاری یک واحد فدراسیون که بیش از 25 درصد از درآمد خود باشد، با وام‌های بودجه‌ای که تا سال 2029 تسویه بشوند، جایگزین می‌شود.
علاوه بر این، پیشنهاد می‌کنم در شرایط بازپرداخت وام‌های بودجه‌ای که سال گذشته برای اجرای اقدامات مربوط به مقابله با اپیدمی در اختیار مناطق قرار گرفته بود، بازنگری صورت گیرد. خوب، من فکر می‌کنم این عادلانه باشد. یادآوری می‌کنم که سررسید این وام‌ها طی دو ماه آینده یعنی اول ژوئیه منقضی می‌شود. پیشنهاد می‌کنم آنها را نیز تا سال 2029 تمدید کنید.
تأکید می‌کنم که بازنگری در شرایط بازپرداخت بدهی انباشته باید دقیقاً به عنوان سازوکاری برای افزایش خودکفایی اقتصادهای منطقه مورد استفاده قرار گیرد، خصوصاً اینکه ما ابزاری جدید برای توسعه به واحدهای فدراسیون ارائه خواهیم داد. منظورم چیست؟ منظورم به اصطلاح وام‌های بودجه‌ای زیرساخت‌ها با نرخ کمتر از سه درصد در سال و سررسید 15 سال است. تا پایان سال 2023 در نظر داریم مبلغی حداقل 0.5 تریلیون و 500 میلیارد روبل را به چنین وام‌های زیرساختی اختصاص دهیم.
درخصوص بازنگری در شرایط بازپرداخت بدهی‌های مناطق، باید اصل عدالت را همچون همیشه رعایت کنیم. برخی از واحدهای فدراسیون حجم بالایی از بدهی تجاری انباشته دارند، در حالی که برخی دیگر، همانطور که می‌دانید، برعکس، وامی دریافت نکرده اند. آنها ممکن است اکنون احساس یک بازنده را داشته باشند. البته این طور نباید باشد و نخواهد بود. ما دقیقاً از کسانی که یک سیاست مالی سنجیده را دنبال کرده و می‌کنند، حمایت خواهیم کرد. اصل توزیع وام‌های زیربنایی به شرح زیر خواهد بود: هرچه یک منطقه بدهی کمتری داشته باشد، می‌تواند وام زیرساختی بیشتری دریافت کند.
ما یک کشور هستیم. تمام مقامات دولتی در هر سطحی که هستند با فعالان حوزه تجارت باید در یک منطق واحد کار کنند. اصلاح ساختار بدهی و همچنین یک منبع سرمایه‌گذاری جدید در قالب وام‌های زیرساختی به ما امکان می‌دهد تا افق برنامه‌ریزی را گسترش دهیم و راه حل‌های جدیدی مرتبط با اجرای پروژه‌های ملی، با استراتژی های مربوط به حوزه‌های مختلف و با یک برنامه جامع برای نوسازی زیرساخت‌های اصلی ارایه دهیم. اعتبارات زیرساختی فدرال یک منبع قدرتمند است، اما میزان کارایی آن در توسعه و جذب سرمایه‌گذاری خصوصی، تا حدود زیادی به عملکرد تیم های مدیریت منطقه‌ای، استقبال آنها از گفتگوی صادقانه با فعالان حوزه تجارت ، سرمایه‌گذاران و البته، در درجه اول با شهروندان بستگی دارد. پروژه‌های زیربنایی باید در وهله اول در جهت منافع مردم اجرا شود، سرمایه‌گذاری‌ها باید در راستای ایجاد مشاغل جدید، رشد آسایش و رفاه میلیون‌ها خانواده روسی و آینده فرزندان ما باشد. اولویت‌ها بزرگراه‌ها، گذرگاه‌های شهری، بازسازی سیستم های مسکن و خدمات عمومی، سیستم های حمل‌ونقل عمومی، توسعه یکپارچه مناطق و ایجاد امکانات صنعت گردشگری خواهند بود.
توجه شما را به موارد زیر جلب کنم: وام‌های بودجه‌ای و زیرساختی تحت کنترل کامل خزانه‌داری فدرال و فقط برای پروژه‌های خاص که مورد بررسی دقیق کارشناسی در سطح فدرال قرار گرفته اند، ارائه می‌شود. در اینجا می‌خواهم هم به مدیران مناطق و هم به دولت خطاب کنم: گوش دهید، بیایید فقط به صورت هماهنگ و دقیق کار کنیم. من نمی‌خواهم از این تریبون کلمات تند یا بی‌ادبانه‌ای بگویم، اما ما باید همه چیز را به موقع و به جا انجام دهیم، باید این پروژه‌ها را واقعا آماده کنیم، نباید صرفا با چند دانه عکس که به دولت ارائه می‌دهیم، قضیه را تمام شده بدانیم. و دولت باید به سرعت آنها را پردازش کند و به مناطقی که نمی‌توانند از عهده این کار برآیند کمک کند. باید به همکاران خود کمک کنید، متوجه هستید؟ نباید پروژه‌های یکدیگر را به سطل آشغال بیندازید و راحت بگویید: بد کار کرده اند. برخی نمی‌توانند کار را آنطور که شما دقیقا می‌خواهید انجام دهند، باید به آنها کمک کنید. تنها در این صورت است که کار انجام خواهد شد.
مقیاس پروژه‌ها می‌تواند متفاوت باشد، نکته اصلی، همانطور که قبلاً گفتم، این است که آنها باید در راستای خدمت به مردم باشند و فرصت‌های جدیدی را ایجاد کنند. به عنوان مثال، ناحیه یامالو-ننتس، به همراه شرکت های بزرگ ما، با استفاده از سازوکار پیشنهادی قادر به ساخت خط عرضی شمالی هستند. این یک خط راه آهن است که برای دستیابی و بهره‌برداری از منابع غنی قطب شمال انگیزه‌بخش است. روی این پروژه مدت ها کار شده است، زمان راه‌اندازی آن است، تمام امکانات برای این امر موجود است. نیژنی نووگورود، به عنوان مثال، این فرصت را خواهد داشت که توسعه مترو را ادامه بدهد و مرکز شهر خود را نوسازی کند. چلیابینسک، یکی دیگر از شهرهای با جمعیت میلیونی ما نیز می تواند سیستم حمل و نقل خود را بر اساس همان پروژه طولانی مدت ساخت مترو به روز کند. پروژه‌های مشابه دیگر در کراسنویارسک و مناطق دیگر را نیز به خاطر دارم.
البته، ساخت امکانات جدید باید در سطح کیفی جدیدی باشد. من از دولت می‌خواهم که یک برنامه گام به گام و روشن برای استفاده گسترده از طراحی دیجیتال، تولید و اجرای پیشرفته ترین ابزار کم مصرف، تهیه کند. این مسئله برای پاسخگویی به چالش های آب و هوایی و زیست محیطی هم مهم است.
توسعه زیرساختی در مقیاس بزرگ اساساً چالش‌های جدیدی را پیش روی صنعت ساختمان‌سازی قرار می‌دهد. در عین حال، سال گذشته، که سال دشواری بود، این حوزه بی وقفه کار کرد و بیش از 80 میلیون متر مربع مسکن را راه‌اندازی کرد. نتیجه خوبی است. هر چقدر بیشتر بسازیم، مسکن برای خانواده‌های روسی در دسترس تر و ارزان‌تر خواهد بود.
هدف بلندپروازانه است، ما قبلاً نیز در مورد آن صحبت کرده ایم، و این مهم همچنان به قوت خود باقی است. این هدف بلند پروازانه، ساخت سالانه حدود 120 میلیون متر مربع مسکن است. ضمنا، پیش‌بینی یک سازوکار ویژه برای حمایت از ساخت‌وساز مسکن فردی نیز ضروری است.
در مورد ساختمان سازی در مقیاس بزرگ باید بگویم، موسسه ی توسعه «ДОМ.РФ» منابع خود را از طریق قرار دادن اوراق قرضه از بازار مالی جذب خواهد کرد. چنین سازوکاری طراحی شده است و در کل کار می کند و عملکرد خوبی دارد. این منابع باید به صورت وام‌های هدفمند در اختیار سازندگان مسکن قرار گیرد.
آنچه در اینجا مهم است و می‌خواهم به‌طور ویژه روی آن تأکید کنم این است که: با توجه به یارانه‌های بودجه فدرال، «ДОМ.РФ» قادر خواهد بود با حداقل نرخ بهره، یعنی سالانه چیزی حدود سه تا چهار درصد به سازندگان مسکن وام بدهد. پروژه‌های آزمایشی برای آزمایش چنین مدلی ساخت مناطق مسکونی در تولا، تیومن، استان ساخالین و کوزباس خواهد بود.
بهسازی شهرها و روستاها و رشد ساخت و ساز مهم‌ترین جنبه‌های توسعه یک منطقه است. در اینجا نباید دغدغه‌های مهم و روزمره شهروندان را فراموش کنیم. امروزه، بسیاری از مردم در مناطقی زندگی می کنند که مدت‌هاست دیگر گازرسانی شده اند، اما آن مردم به دلایلی که برایشان روشن نیست، هنوز به گاز دسترسی ندارند. به نظر می‌رسد لوله وجود دارد، اما گازی در خانه وجود ندارد.
من از دولت می‌خواهم، با همکاری مناطق، برنامه روشنی برای گازرسانی به چنین خانوارهایی تهیه کند. در اینجا از ابتکار عمل «روسیه واحد» حمایت می‌کنم: مردم نباید هزینه گازرسانی تا مناطق مسکونی شان را پرداخت کنند.
همانطور که گفتم، دولت باید تمام جزئیات را هم با «گازپروم»، هم با سایر شرکت ها و تشکیلاتی که در این حوزه کار می کنند، بررسی کند تا در این زمینه هیچ خطایی رخ ندهد. من از این تریبون گفتم، مردم منتظر می‌مانند، هیچ گونه مانع‌تراشی نکنید. نگذارید کار بخوابد. این کاملا غیر قابل قبول است، من خودم بررسی خواهم کرد، نگاه دقیق‌تری داشته باشید. «شرکت گاز مسکو» و سایر سازمان‌ها باید بدانند چه کاری را در چه بازه زمانی و به ازای چه مبلغی انجام دهند.
البته وظیفه در اینجا گسترده‌تر است. برای هر منطقه، باید راه حل‌های خود را برای دسترسی شهروندان به منابع انرژی مطمئن و پاک ارائه دهیم. این می تواند برق باشد، از جمله از طریق منابع تجدید پذیر، استفاده اکولوژیکی از زغال سنگ که امروزه امکان‌پذیر است و گاز طبیعی یا گاز مایع. به رهبران مناطق دستور می‌دهم با هماهنگی دولت یک چنین برنامه‌های عملیاتی مفصلی را تهیه کنند و اجرای آنها را در سال آینده آغاز کنند.
به عنوان مثال، برای کامچاتکا، نیاز به ایجاد زیرساخت دریافت کننده گاز محلی داریم تا بتوانیم با اطمینان و به طور طولانی مدت گاز ساکنان و شرکت های سرزمین کامچاتکا تأمین کنیم.

همکاران محترم!
ما نه تنها اساساً ابزارهای توسعه جدیدی در اختیار مناطق قرار می‌دهیم، بلکه منابع فدرال را نیز در جهت حل و فصل مهم‌ترین مشکلات سیستمی که تأثیر بسیاری در توسعه مناطق دارند و کیفیت زندگی مردم را بهبود می‌بخشند، هدایت خواهیم کرد.
بیایید با اختصاص بودجه از صندوق ثروت ملی برای بزرگراه‌های اصلی شروع کنیم. اول از همه، لازم است سرعت ساخت بزرگراه سریع‌السیر مسکو-کازان، که در حال انجام است، تسریع شود و علاوه بر این، آن را تا یکاترینبورگ امتداد دهیم و این پروژه را در مدت سه سال به اتمام برسانیم.
بنابراین، در سال 2024، با در نظر گرفتن آزادراه مسکو – سن‌پترزبورگ و جاده کمربندی مرکزی، ترافیک سریع و ایمن در کل قسمت اروپایی کشور از بالتیک تا اورال تضمین می‌شود.
با این وجود، صرفاً اتصال نقاط انتهایی به یکدیگر کافی نیست. چه فایده‌ای دارد اگر در زندگی مردم یک شهرک کوچک یا شهر تغییری حاصل نشود و تنها قطارهای سریع‌السیر و اتومبیل‌ها از کنارشان پروازکنان عبور کنند؟ بدون شک زیرساخت‌های اساسی باید توسعه تمام مناطقی را که این زیرساخت‌ها از آن عبور می‌کند، به همراه داشته باشند تا از آن به اصطلاح یک شبکه منطقه‌ای مدرن ساخته شود.
اکنون، با وجود وام‌های زیرساختی، واحدهای فدراسیون قادر به افزایش سرعت اجرای چنین پروژه‌هایی خواهند بود. همکاران باید این نکته را به خاطر بسپارند و آن را در برنامه‌های توسعه خود لحاظ کنند: بزرگراه‌های فدرال و منطقه‌ای باید به عنوان یک سیستم واحد در جهت منافع شهروندان، تجارت و شهرها و روستاهای ما عمل کنند. وام‌های زیرساختی و منابع صندوق ثروت ملی برای تمام مناطق روسیه در نظر گرفته شده اند.
پروژه ملی جدید ما در حوزه گردشگری نیز چنین است. در آینده‌ای نزدیک، برنامه وام‌های امتیازی برای ساخت و بازسازی هتل‌ها و سایر زیرساخت‌های گردشگری آغاز می‌شود. نرخ چنین وام‌هایی برای 15 سال محاسبه می‌شود و سه تا پنج درصد خواهد بود.
پروژه‌های آزمایشی بسیاری در دست است. فقط برخی از آنها را نام می‌برم: توسعه شِرِگِش، مرکز اسکی کوزباس، ایجاد یک تفریحگاه ساحلی در خلیج بالاکلاوا در سواستوپل، تقویت صنعت گردشگری در آلتای و در استان کالینینگراد.
با در نظر گرفتن منابع وام‌های زیربنایی، کل بخش‌های گردشگری انگیزه جدیدی پیدا خواهند کرد. به عنوان مثال، مناطق مرکزی روسیه در سطح جدیدی از نظر کیفی قادر به تجهیز و گسترش مسیرهای حلقه طلایی، از جمله شکوفایی پتانسیل گردشگری شهرهای کوچکی مانند تاروسا، پالخ، موروم، گوروخووتس، توتایف و بوروفسک خواهند بود. شهرهای منطقه ولگا، تفرجگاه های کریمه، به طور کلی سواحل دریای سیاه و سواحل اقیانوس آرام، استراحتگاه اِستارایا روسا در استان نوگورود و آب‌های معدنی قفقاز با مروارید خود، یعنی شهر کیسلوودسک توسعه خواهند یافت.
روسیه کشوری است که همیشه با گشاده‌رویی از دوستان واقعی خود استقبال کرده است. حتما به خاطر دارید که در جام جهانی چه اتفاقی افتاد. به محض اینکه شرایط اپیدمی اجازه بدهد، قطعاً محدودیت‌های موجود را برداشته و دوباره میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان به سوی ما خواهند آمد. وظیفه مشخص است: فراهم آوردن شرایطی که در آن برای اکثر کشورها بتوان از راه دور، بدون تشریفات غیرضروری و فقط در چهار روز ویزای الکترونیکی برای سفر به روسیه صادر کرد.

همکاران گرامی!

مفهوم و محتوای سیاست روسیه در صحنه بین‌الملل – در پایان چند کلمه ای در این مورد نیز صحبت خواهم کرد – تأمین صلح و امنیت برای رفاه شهروندان خود و توسعه پایدار کشور است. روسیه منافع خود را دارد که ما در چارچوب قوانین بین‌المللی از آنها دفاع کرده و آنها را حفظ خواهیم کرد، همانطور که سایر کشورهای جهان این کار را می‌کنند. و اگر کسی از درک این امر واضح امتناع ورزد، مایل به گفتگو نباشد و لحن خودخواهانه و متکبرانه‌ای را انتخاب کند، روسیه همیشه راهی برای دفاع از موقعیت خود پیدا خواهد کرد.
با این حال، متأسفانه در جهان به نظر می‌رسد که همه دیگر عادت کرده اند، عادت کرده اند به عمل تحریم‌های غیرقانونی باانگیزه‌های سیاسی در اقتصاد، به اقدامات ناهنجار برخی برای تحمیل اراده خود با زور به دیگران. اما امروز این رویه در حال تبدیل شدن به مسئله‌ای بسیار خطرناک‌تر است – منظور من واقعیت‌های اخیراً شناخته شده از تلاش مستقیم برای سازماندهی کودتا در بلاروس و ترور رئیس جمهور این کشور است. در عین حال، آنچه مسلم است این است که غربِ به اصطلاح جمعی حتی چنین اقدامات آشکاری را محکوم نمی‌کند. به نظر می‌رسد هیچ کس حتی متوجه این موضوع نشده است. همه وانمود می‌کنند که اصلاً اتفاقی نیفتاده است.
اما، گوش کنید، می‌توانید هر طور مایلید، مثلا با یانوکوویچ رئیس جمهور اوکراین یا با مادورو در ونزوئلا رفتار کنید. تکرار می‌کنم، می‌توانید هر طور مایلید با آنها رفتار کنید، با همان یانوکوویچ، که او هم نزدیک بود در کودتای مسلحانه کشته شود و بالاخره از قدرت برکنار شد. در مورد سیاست الکساندر گریگوریویچ لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس می‌توانید هر نقطه نظری داشته باشید. اما عمل سازماندهی کودتاها، برنامه‌های ترور سیاسی، از جمله ترور مقامات عالی رتبه، این دیگر بیش از حد انتظار است، عبور از خط قرمزهاست.
اما آخر اعتراف شرکت‌کنندگان بازداشت شده در توطئه، درباره آمادگی برای محاصره مینسک و گرفتن زیرساخت‌های شهر و وسایل ارتباطی و خاموشی کامل کل سیستم انرژی پایتخت بلاروس چه ارزشی دارد! اتفاقاً این بدان معناست که در واقع، مقدمات یک حمله سایبری گسترده صورت گرفته است. طور دیگری می‌تواند باشد؟ فقط می‌دانید، شما این کار را نمی‌توانید تنها با یک سوئیچ انجام دهید.
ظاهراً بیهوده نیست که همکاران غربی ما سرسختانه از پیشنهادهای بی‌شمار روسیه برای برقراری گفتگوی بین‌المللی در زمینه اطلاعات و امنیت سایبری سر باز می زنند. ما این را بارها پیشنهاد داده ایم. همه حتی از بحث در مورد این موضوع هم امتناع می‌کنند.
اگر واقعاً کودتا در بلاروس انجام می‌شد چه اتفاقی می‌افتاد؟ در حالی که همه چیز هم به همان سمت می رفت. چند نفر از مردم صدمه می‌دیدند؟ سرنوشت بلاروس چه می‌شد؟ هیچ کس در مورد اینها فکر نمی‌کند.
همانطور که هیچ کس به سرنوشت اوکراین هنگام کودتا در این کشور فکر نکرد.
از سوی دیگر، اقدامات غیردوستانه علیه روسیه نیز متوقف نمی‌شود. در بعضی از کشورها، رسم ناخوشایندی جا افتاده است: به هر دلیلی و اغلب کلا بدون هیچ دلیلی پای روسیه را به میان می کشند. انگار یک نوع مسابقه جدید است: هرکس بلندتر چیزی بگوید، برنده است.
ما در این زمینه کاملاً با خویشتن‌داری، و حتی می‌توان گفت متواضعانه رفتار می کنیم. اغلب نه تنها به اقدامات غیر دوستانه، بلکه به گستاخی‌های علنی نیز پاسخ نمی‌دهیم. ما می‌خواهیم با همه شرکت‌کنندگان جامعه بین‌الملل روابط خوبی داشته باشیم. اما می‌بینیم که در واقعیت چه اتفاقی می‌افتد: همانطور که گفتم، بدون دلیل اینجاوآنجا پای روسیه را به میان می کشند. و البته، بلافاصله در اطراف آنها، مانند شخصیت شیرخان در کتاب کیپلینگ، انواع و اقسام شغال‌های کوچک می‌پلکند و برای چاپلوسی حاکم خود زوزه می‌کشند. کیپلینگ نویسنده بزرگی بود.
ما واقعاً می‌خواهیم با همه شرکت‌کنندگان جامعه بین‌المللی روابط خوبی داشته باشیم، از جمله، اتفاقاً، با کسانی که اخیراً روابط ما با آنها خوب پیش نمی رود. ما واقعاً نمی‌خواهیم پل‌های پشت سرمان را خراب کنیم. اما اگر کسی نیت خیر ما را بی‌تفاوتی یا ضعف بداند و خودش قصد خراب کردن این پل‌ها یا حتی منفجر کردن آن‌ها را داشته باشد، باید بداند که واکنش روسیه نامتعارف، سریع و خشن خواهد بود.
سازمان دهندگان هرگونه تحریکاتی که منافع بنیادی امنیت ما را به خطر بیندازند، از کاری که انجام داده اند پشیمان خواهند شد، طوری که قبلاً پشیمان نشده اند.
در عین حال، باید این را بگویم که ما به اندازه کافی صبر، مسئولیت‌پذیری، حرفه‌ای بودن، اعتماد به خود و حقانیت خود و عقل سلیم در زمان تصمیم‌گیری داریم. اما امیدوارم که به فکر هیچ کس خطور نکند که از به اصطلاح خط قرمزهای روسیه عبور کند. و اینکه این خط قرمزها کجاست، خودمان در هر مورد خاص تعیین خواهیم کرد.
امروز نیز نمی توانم به این مساله اشاره نکنم، همانطور که معمولاً در سخنرانی‌های سالانه در مجمع فدرال مطرح می‌شود، بهبود و تقویت کیفی نیروهای مسلح روسیه همچنان ادامه دارد. به‌طور مثال، توجه ویژه ای به توسعه آموزش نظامی داریم، این کار هم زیر نظر مؤسسات آموزش نظامی و هم مراکز آموزش نظامی در دانشگاه‌های غیرنظامی انجام می‌شود.
تا سال 2024 سهم سلاح‌ها و تجهیزات مدرن در نیروها تقریباً 76 درصد خواهد بود. این شاخص بسیار خوبی است. و در سه گانه هسته‌ای نیز امسال بیش از 88 درصد خواهد بود.
جدیدترین سامانه‌های موشکی فراصوت قاره پیمای «آوانگارد» و سامانه‌های جنگی لیزری «پِرِسوِت» در حال آماده باش هستند و اولین هنگ کاملاً مجهز به موشک‌های بالستیک قاره پیمای سنگین «سرمت» طبق برنامه در پایان سال 2022 وارد حالت آماده باش می شود.
تعداد هواپیماهای تهاجمی با موشک فراصوت «کینژال»، کشتی‌های مجهز به سلاح‌های فراصوت با دقت بالا، همانطور که گفتم، «کینژال» و موشک‌های «کالیبر» در حال افزایش است. موشک‌های فراصوت «سیرکون» در آینده نزدیک در حالت آماده باش قرار می‌گیرند. کاملا مطابق با برنامه‌های توسعه نیروهای مسلح، کار بر روی جدیدترین سیستم های جنگی پیشرفته، از جمله «پوزیدون» ، «بوروِستنیک» و سایر سیستم ها نیز در حال انجام است.
روسیه بعنوان یک کشور پیشرو در ساخت سیستم‌های جنگی نسل جدید و توسعه نیروهای هسته‌ای مدرن، بار دیگر اکیداً از شرکای خود می‌خواهد در مورد مسائل مربوط به سلاح‌های استراتژیک، با اطمینان از تأمین ثبات جهانی به بحث و گفتگو بنشینند. موضوع و هدف از چنین مذاکراتی می‌تواند ایجاد یک محیط همزیستی آرام و بدون درگیری بر اساس معادله امنیت باشد، که نه تنها سلاح‌های استراتژیک سنتی و موشک‌های بالستیک قاره‌پیما، بمب‌افکن‌های سنگین و زیردریایی‌ها، بلکه، تأکید می‌کنم، تمام سیستم های تهاجمی و دفاعی را که بدون در نظر گرفتن تجهیزات شان، قادر به حل وظایف استراتژیک خود باشند، شامل شود.
پنج کشور دارای سلاح هسته‌ای در اینجا مسئولیت ویژه ای دارند. امیدوارم ابتکار جلسه شخصی سران کشورها – اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد – را که سال گذشته مطرح کردیم، عملی شود و به محض اینکه شرایط اپیدمی اجازه دهد، انجام شود.
روسیه همیشه برای همکاری گسترده بین دولت‌ها آماده است. ما به طور مداوم از حفظ و تقویت نقش اصلی سازمان ملل متحد در امور جهانی حمایت می‌کنیم، تلاش می کنیم تا در حل و فصل منازعات منطقه‌ای کمک کنیم و قبلاً نیز برای ایجاد ثبات در سوریه و ایجاد گفتگوی سیاسی در لیبی کارهای زیادی انجام داده ایم. همانطور که می‌دانید، روسیه نقش اصلی را در آتش بس منطقه قره‌باغ بازی کرد.
ما دقیقا بر اساس احترام متقابل است که با اکثریت مطلق کشورهای جهان ارتباط برقرار می‌کنیم: آسیا، آمریکای لاتین، آفریقا و بسیاری از کشورهای اروپایی. ما به طور مداوم و به عنوان یک اولویت در حال گسترش ارتباط با نزدیک‌ترین شرکای خود در سازمان همکاری شانگهای ، کشورهای عضو بریکس، کشورهای مشترک‌المنافع و متحدان در سازمان پیمان امنیت جمعی هستیم.
پروژه‌های مشترک ما در چارچوب اتحادیه اقتصادی اوراسیا با هدف تأمین رشد اقتصاد و رفاه شهروندان انجام می‌شود. در اینجا مسیرهای جالب جدیدی مانند توسعه کریدورهای حمل و نقل و تدارکات به وجود می آیند. من مطمئن هستم که آنها به چارچوب‌های زیربنایی مطمئنی برای یک همکاری بزرگ در اوراسیا تبدیل خواهند شد. ایده‌های روسی این اتحادیه باز و بزرگ عملاً از طریق همراهی با سایر فرایندهای ادغام، در حال اجرا می‌باشند.
همه اینها فرضیه‌های ژئوپلیتیکی خیالی نیستند، بلکه ابزارهای کاملاً کاربردی برای حل مسائل توسعه ملی هستند.

همکاران عزیز!

من امروز سخنرانی خود را با موضوعات روز در زمینه بهداشت آغاز کردم و در پایان می خواهم موارد زیر را بیان کنم. هیچ کس در دنیا نمی دانست با چه بلایی روبرو خواهیم شد. اما ما شهروندان روسیه تاکنون کارهای زیادی انجام داده ایم و در ادامه نیز هر آنچه که ممکن است برای دفع تهدیدات این اپیدمی انجام خواهیم داد. برای این منظور، کشور ما دارای پتانسیل قابل اعتمادی است که در سال‌های گذشته در زمینه بهداشت، علوم، آموزش و صنعت ایجاد شده است.
اما ما مطمئناً باید به جلو حرکت کنیم. ما اهداف توسعه ملی را ترسیم کردیم. واضح است که چالش اپیدمی تغییرات عینی در کار ما ایجاد کرده است. امروز در سخنرانی سالانه، دستورالعمل‌هایی در زمینه جمعیت، حمایت از خانواده، مبارزه با فقر و افزایش درآمد شهروندان، ایجاد شغل و بهبود فضای کسب و کار و کیفیت جدید مدیریت دولتی ارائه شده است.
از دولت می‌خواهم هنگام تهیه برنامه‌های مبتکرانه جدید برای توسعه اقتصادی – اجتماعی روسیه روی این مسائل تمرکز کند و دستور می‌دهم تا 1 ژوئیه سال جاری آنها را ارائه بدهد.
منظورم چیست؟ هم‌زمان با انجام کارهای فعلی، ما قطعا نباید اهداف توسعه استراتژیک خود، اهداف ملی توسعه و سازوکارهای دستیابی به این اهداف را فراموش کنیم.
ما در مورد پیشنهادات دولت با مشارکت کمیسیون های تخصصی شورای دولتی، مؤسسات تجاری، کارشناسان و اتاق امور اجتماعی بحث خواهیم کرد. براساس نتایج چنین بحث گسترده‌ای، ما در جلسه شورای توسعه استراتژیک و پروژه‌های ملی تصمیمات نهایی در زمینه اقدامات مالی و سازمانی بیشتر را اتخاذ خواهیم کرد.
و اکنون می‌خواهم یک بار دیگر به همه شهروندان روسیه اعلام کنم: ما هر کاری که لازم باشد برای رسیدن به اهداف در نظر گرفته شده، انجام خواهیم داد. اطمینان دارم که ما با هم پیش خواهیم رفت و به حل همه مسائلی که برای خود تعیین کرده ایم، خواهیم رسید.

از توجه شما بسیار سپاسگزارم.

منبع:

www.kremlin.ru

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *