انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

پیشخوان خبرهای مهم فدراسیون روسیه 1400/02/15

توجه: خبرهای مذکور برگرفته از سایت های خبری کشور روسیه می‌باشند.

РОСКОШЬ ЗАКАТА: ИРАН ЭПОХИ КАДЖАРОВ

نخستین نمایشگاه اشیاء لوکس ایران دوره قاجار در روسیه

در تاریخ 15 ماه می، در «موزه دولتی شرق» نمایشگاهی با نام « غروب اشیاء لوکس: ایران دوره قاجار» افتتاح خواهد شد. پروژه این نمایشگاه گسترده، بازدیدکنندگان را با صفحه ای از تاریخ ایران که کمی شناخته شده تر است آشنا می نماید که اواخر قرن 18 تا اوایل قرن 20 را در برمی گیرد. کل مجموعه، در هفت سالن این نمایشگاه برگزار خواهد شد.
برای نخستین بار است که در روسیه بیش از 300 مورد از ارزشمندترین مجموعه آثار ایرانی موزه شرق یکجا به نمایش گذارده خواهد شد. این مجموعه آثار شامل نقاشی و مینیاتور، سرامیک و شیشه، محصولات هنری چوبی و فلزی، فرش و پارچه های منقش، دست نوشته ها و اسلحه ها می باشد.
نمایشگاه مذکور، با اسناد تاریخی آرشیو دولتی فدراسیون روسیه، آثار نمایشگاهی بنیاد «مرجانی» و همچنین تصاویری از اولین موزه دولتی روسیه به نام «کونستکامرا» (Kunstkamera) که در زمان پترکبیر تاسیس شده است، همراه خواهد بود. اکثر این آثار هرگز از این مراکز خارج نشده اند و برای اولین بار است که به نمایش گذارده می شوند.
مجموعه هنرهای قاجاری در «موزه دولتی شرق» شامل بیش از 1000 اثر هنری است و یکی از برترین نمایشگاه های جهان محسوب می شود که در کنار مجموعه های لوور پاریس، موزه ویکتوریا و آلبرت لندن و موزه دولتی ارمیتاژ قرار می گیرد.

منبع: www.orientmuseum.ru

Зачем нужна вторая доза вакцины от COVID

دلیل نیاز به تزریق دوز دوم واکسن ضد COVID-19

«الكساندر گاریلوف»، معاون موسسه تحقیقات مرکزی اپیدمیولوژی «روسپاتربنادزور» گفت: دومین دوز واکسن ویروس کرونا برای تقویت اثربخشی و ایجاد ایمنی با ثبات تر مورد نیاز است و انجام آن الزامی است؛ در غیر این صورت، فرد سلامتی خود را به خطر می اندازد و در واقع اثر دوز اول را از بین می برد.
وی افزود: «بعد از تزریق اولین دوز، آنتی بادی هایی تولید می شوند که ایمنی هومورال (Humoral immunity) ایجاد می کنند. همان موردی که با وجود ایمونوگلوبولین های IgM و IgG تعیین می شود. ایمنی هومورال ناپایدار است و دوام آن به 2 تا 3 ماه بیشتر نمی رسد. بنابراین، دوز دوم واکسن مورد نیاز است، که به لطف ایمنی سلول T یا به اصطلاح سلول های حافظه که نقش آنها محافظت در برابر عفونت است، انجام می شود».
وی تصریح کرد، قاعدتا، فاصله مطلوب بین تزریق هر دوز واکسن، یک دوره 30 تا 45 روزه است، اما برای بیماری های همه گیر، یک ماه و نیم زمان زیادی است. به همین علت، تشکیل ایمنی کامل در اسرع وقت در اولویت قرار دارد، بنابراین در حال حاضر، این فاصله به 21 روز کاهش یافته است.
واکسیناسیون ضد ویروس کرونا در سرتاسر کشور روسیه انجام می شود. در آگوست سال 2020، وزارت بهداشت روسیه اولین واکسن جهان را برای پیشگیری از کوید-19 ثبت کرد که توسط مرکز تحقیقات الکتروشیمی گامالیا (Gamaleya) ساخته شده که نام آن «اسپوتنیک-وی» است. همچنین در روسیه، دو واکسن دیگر به نام های «اپی واک کرونا» از مرکز وکتور و واکسن «کووی واک»، توسط مرکز چوماکوف آکادمی علوم روسیه تولید می شوند.
منبع: www.ria.ru

Каждый четвертый россиянин покупает машину в кредит

از هر چهار مالک خودرو در روسیه، یک نفر خودروی اعتباری می خرد

در روسیه بیش از نیمی از دارندگان اتومبیل با هزینه شخصی، کمی بیش از یک چهارم نیز خودروی اعتباری خریداری کرده اند. گفتنی است محبوب ترین اتومبیل روس ها «سدان» است.
بیش از نیمی (58٪) از دارندگان خودروهای روسی در آخرین خرید خود یک خودروی کار کرده خریده اند، 36٪ خودروی خارجی مونتاژ شده در خارج یا در روسیه، 22٪ – هم خودری تولید داخل انتخاب کرده اند. بقیه افراد، خودروهای جدید را ترجیح می دهند: 27٪ خودروی خارجی خریده اند، 15٪ – هم از تولیدات صنعت خودروی روسیه.
محبوب ترین نوع اتومبیل در بین روس ها «سدان» است که توسط 45٪ از رانندگان روس خریداری شده است. در جایگاه های بعدی، خودروهای هاچ بک، استیشن، کراس اوورها، کوپه ها و مینی ون ها و … قرار دارند.

منبع: www.ria.ru

Не только газ: Россия нашла новый способ заработать на Европе

گاز کافی نیست؛ راه جدید روسیه برای کسب درآمد از اروپا

به گزارش ریانوستی: با وجود همه موانع، «نورد استریم 2» در آستانه تکمیل است. با این حال، اروپا به زودی به منابع انرژی دیگری نیاز پیدا خواهد کرد. روسیه قادر خواهد بود از صادرات هیدروژن، سالیانه صد میلیارد دلار درآمد کسب کند. اینها اهداف بلند پروازانه ای هستند اما ما می توانیم تا سال 2030، 20 درصد از بازار جهانی را کنترل کنیم و در نهایت به یک پیشرو تبدیل شویم. برنامه های اتحادیه اروپا برای خنثی سازی کامل کربن، در اینجا به نفع ما بوده است.
هیدروژن تا سال 2050، روسیه را از 6/23 به 2/100 میلیارد دلار در سال می رساند. طبق طرح مفهومی توسعه انرژی هیدروژن تا سال 2024، صادرات روسیه به بازار جهانی از 9/7 تا 4/33 میلیون تن خواهد رسید. این پروژه با شرکت ها، بخش های تخصصی هماهنگ شده و به دولت ارسال شده است.
تفاوت پیش بینی ها با این واقعیت توضیح داده شده که درحال حاضر کاملاً مشخص نیست که بر اساس کدام سناریو، بازار انرژی هیدروژن توسعه می یابد، و این امکان هنوز بوجود نیامده است. حمل و نقل در مقیاس وسیع، از مراکز تولید به مراکز مصرف در قیاس با نفت و گاز طبیعی مایع (LNG) . یا مثلاً تولید و مصرف در کشورها و مناطق خاص امکان پذیر است.
روسیه به عنوان یک تامین کننده بالقوه بزرگ، به این بازار علاقه مند است. در سال 2020، برای اولین بار بخش انرژی هیدروژن در استراتژی انرژی گنجانده شد. و از اهداف آنها: تا سال 2024 صادرات 0/2 میلیون تن، و تا سال 2035 ده برابر بیشتر از آن، تعیین شده است.
قصد ما دستیابی به این اهداف است که با سرمایه گذاری و افزایش تولید هیدروژن بر پایه گاز طبیعی، به ویژه با استفاده از منابع تجدیدپذیر و انرژی هسته ای و همچنین با توسعه فن آوری های داخلی کم کربن، عنصر شماره یک یعنی تجزیه در اثر حرارت، الکترولیز متان و سایر روش های دیگر از جمله بومی سازی دانش فنی خارجی را به دست آوریم.

منبع: www.ria.ru

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *