انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

متن کامل سخنرانی سالانه رئیس جمهور فدراسیون روسیه ولادیمیر پوتین در تاریخ ۲۱ آوریل ۲۰۲۱

پیام ریاست جمهوری به مجمع فدرال
مراسم سخنرانی رئیس جمهور در سالن نمایشگاه مرکز «مانژ» (Манеж) در حال برگزاری است.
اعضای شورای فدراسیون، نمایندگان دومای دولتی، هیئت دولت، روسای دادگاه های قوه قضاییه و عالی، فرماندهان نظامی، روسای مجامع قانون گذاری، نهادهای تشکیل دهنده فدراسیون، روسای اعترافات سنتی و شخصیت های عمومی به این مراسم دعوت شده بودند.
**
رئیس جمهور روسیهولادیمیر پوتین: اعضای محترم شورای فدراسیون، نمایندگان دومای دولتی! شهروندان عزیز روسیه!
پیام امروز عمدتا به مسائل داخلی ما اختصاص خواهد داشت. البته این مسائل، مربوط به مراقبت های بهداشتی، سیاست های اجتماعی و اقتصادی است. البته، لازم است که چند کلمه ای در مورد امور خارجی گفته شود، کلامی هم در مورد مسائل امنیتی.
خب البته من صحبتم را با اشاره به حوادث سال گذشته آغاز میکنم ، زمانی که کشور ما و در واقع، کل جهان با یک عفونت جدید، ناشناخته و بسیار خطرناک روبرو شد.
در آن روزها، از جمله در جلسات با کارشناسان و گفتگو با رهبران بسیاری از استان ها، من اغلب ارزیابی زیر را از آنها می شنیدم: ما با عدم اطمینان کامل روبرو هستیم. و واقعاً همینطور بود.
من این را از اطلاعات مناطق خود می دیدم. تعداد مورد نیاز به بستری فوری به طور پیوسته افزایش می یافت. در واقع، همه به خوبی در مورد آن می دانند. بسیاری از بیمارستان ها شلوغ بودند و تهدید واقعی کمبود اکسیژن را گزارش می کردند، از جمله در مراقبت های ویژه. دستگاه های تهویه ، دستگاه تنفس و تجهیزات مراقبت های شخصی به معنای واقعی کلمه، قطعه قطعه توزیع می شدند. در شبکه کالاها، به دلیل افزایش تقاضا ، سطح توزيع مهمترین چیزها کاهش یافت: غلات، کره، شکر.
همه گیری در حال پیشرفت بود. اما در کنار این اضطراب طبیعی شدید، به شخصه اعتقاد جدی داشتم که قطعاً بر همه آزمایشات غلبه خواهیم کرد.
شهروندان، جامعه و دولت با مسئولیت و همبستگی رفتار کردند. پس از این همبستگی، ما توانستیم جلوتر از روند کار کنیم، شرایطی ایجاد کنیم که خطرات عفونت را کاهش دهد، تجهیزات پزشکی را برای کادر پزشکی و شهروندان فراهم کنیم. تعداد تختخواب ها در بیمارستان ها برای پذیرش بیماران مبتلا به ویروس کرونا بیش از 5 برابر افزایش یافته و به 280 هزار مورد رسیده است.
پشت لیست کوتاهی از اقدامات، کار سخت عظیم میلیون ها نفر در تمام مناطق فدراسیون روسیه قرار دارد. من می خواهم از همه شما برای این امر تشکر کنم. همگی به سرعت، کارآمد و وظیفه شناسانه عمل می کردید.
تحلیل وضعیت در آن روزها و حتی بعدها تقریباً به طور مداوم ادامه داشت. خوب به یاد دارم که چگونه به بیمارستان «کامونارکا» رفتم. ما باید احساس می کردیم، با چشمان خود می دیدیم که با چه خطری روبرو هستیم، چگونه، در چه شرایطی کادر پزشکی کار می کنند، زیرا آنها بلافاصله به خط مقدم رفتند، و خود را به خطر انداختند، برای تک تک زندگی ها جنگیدند.
امروز پزشکان، پیراپزشکان، پرستاران و کارکنان اورژانس ها در این سالن با ما هستند. بار دیگر، صمیمانه از شما و همکاران شما از تمام مناطق روسیه تشکر می کنم.
دستیابی به موفقیت واقعی توسط دانشمندان ما انجام شد و اکنون روسیه دارای سه واکسن قابل اعتماد ضد ویروس کرونا است. این دستاوردها و بسیاری دیگر از دستاوردهای سال های اخیر تجسم مستقیم رشد بالقوه علمی و فناوری کشور است.
من می خواهم از همه، از همه کسانی که در مبارزه با این عفونت مشارکت داشتند، تشکر کنم: مجموعه کارخانه های تولید دارو، تجهیزات پزشکی، تجهیزات مراقبتی، شرکت های با چرخه مداوم، خدمات مسکن و عمومی، تجارت، تجارت روسیه، که در مدت زمان کوتاهی کل صنایع را برای تولید محصولات مورد نیاز بازسازی کرد، سازندگان غیرنظامی و نظامی، کارگران کشاورزی که یکی از رکوردهای برداشت در تاریخ کشور بیش از 130 میلیون تن محصولات كشاورزي را برداشت کرده اند.
پرسنل آژانس های مجری قانون و خدمات ویژه در پست خود باقی ماندند. امنیت روسیه به طرز قابل اعتمادی توسط نیروهای مسلح ما تأمین شد.
من به ویژه به فداکاری کارکنان خدمات اجتماعی، مدارس شبانه روزی، خانه های سالمندان، مهمانسراها که در وظایف خود بوده و هستند، توجه می کنم. احتمالاً با من موافقت خواهید کرد: گاهی اوقات به آنچه در این موسسات اتفاق می افتد نگاه می کنید، خوشحال می شوید برای افرادی که در آنجا وظیفه خود را با چنین مسئولیتی انجام می دهند. اشک انسان جاری می شود. می خواهم دوباره از آنها بسیار قدردانی کنم.
با این سخن، صادقانه از معلمان مدارس، اساتید دانشگاه ها و سایر موسسات آموزشی سپاسگزاری می کنم. با مشارکت و حمایت والدین دانش آموزان، همه تلاش خود را برای دانش آموزان انجام دادید تا دانش کسب کنند و با موفقیت در امتحانات موفق شوند.
زندگی فرهنگی روسیه قطع نشده بود. با کمک فن آوری های مدرن و به صورت آنلاین، تئاترها، موزه ها و سالن های کنسرت به روی مردم باز بود. همه کسانی که در این حوزه بسیار مهم فعالیت می کنند ثابت کردند که به مأموریت عالی خود وفادار هستند.
شهروندان خویشتن داری نشان دادند، مراعات کردند، به صراحت می گویم،‌ طاقت فرسا است اما اقدامات احتیاط آمیز حیاتی است. بنابراین، با هم یک مانع قدرتمند در برابر همه گیری ایجاد کرده ایم.
همبستگی مردم در کارهای ملموس، در مراقبت از عزیزان، در تمایل به کمک به کسانی که نیاز به کمک دارند ابراز شد. میلیون ها نفر داوطلب شدند و مسیرهای همیاری از شخصی به شخص دیگر را ایجاد نمودند. اقدام سراسر روسیه با عنوان «ما با هم هستیم» نمایندگان انواع حرفه ها و سنین مختلف را گرد هم آورد.
حمایت معنوی جامعه، مانند همیشه در مواقع دشوار، به خدمات ادیان سنتی ما تبدیل شده است. من رهبران فرقه هایمان را در اینجا می بینم و می خواهم در برابر شما سر تعظیم فرود آورم، بسیار متشکرم.
در طول تاریخ، مردم ما به لطف اتحاد خود پیروز شده اند، بر آزمایش ها فائق آمده اند. و اکنون خانواده، دوستی، کمک متقابل، بخشش و همبستگی برای ما جایگاه ویژه ای دارد.
برعکس، ارزشهای معنوی و اخلاقی که در تعدادی از کشورها فراموش شده اند، ما را قویتر کرده اند. و ما همیشه مدافع این ارزشها بوده و خواهیم بود.
همکاران عزیز!
ما در شرایطی با اپیدمی روبرو شدیم که عواقب شوک های جمعیت شناختی دهه های 40 و 90 قرن گذشته در شرایط همپوشانی با یکدیگر قرار گرفتند. و ما آگاهیم که امروز وضعیت جمعیت فوق العاده است. متأسفانه این مساله وجود دارد. ما باید این را بپذیریم، بیان کنیم، در ذهن داشته باشیم و براساس این شرایط عمل کنیم.
نجات مردم روسیه بالاترین اولویت ملی ما است. این اولویت، کلیه مفاد قانون اساسی به روز شده درباره حمایت از خانواده، نقش مهم والدین در تربیت فرزندان، تقویت ضمانت های اجتماعی، توسعه اقتصاد، آموزش و فرهنگ را تعیین می کند.
استراتژی ما بازگشت به رشد پایدار جمعیت است، تا به این نتیجه برسیم که در سال 2030 متوسط امید به زندگی در روسیه 78 سال است.
متأسفانه، آمار و ارقام ناامیدکننده و ناخوشایندی به ما ارائه می دهد. ما حتی شاهد کاهش محسوسی هستیم. روشن است که با وجود این همه گیری چه اتفاقی می افتد. اما در این شرایط، در این شرایط مهم، اهداف استراتژیک را لغو نخواهیم کرد.
من به خوبی درک می کنم که این کار بسیار سختی است. علاوه بر این، ویروس کرونا هنوز به طور کامل از بین نرفته است، و همچنان تهدید مستقیم محسوب می شود. ما می بینیم که در بسیاری از کشورهایی که تعداد عفونت ها در حال افزایش است، وضعیت به طور چشمگیری در حال توسعه است. اکنون باید تمام خطوط طراحی شده برای کاهش سرعت انتشار ویروس را کنترل کنیم: هم در امتداد کانتور مرزهای خارجی و هم در داخل کشور.
یک بار دیگر از شهروندان روسیه تقاضا می کنم: عزیزان من، ما نباید هوشیاری خود را از دست بدهیم. من از شما می خواهم که مراقب خود و عزیزانتان باشید، تا حد امکان با مسئولیت پذیری، تمام توصیه-های پزشکان و ملاحظات بهداشتی را رعایت کنید.
اکنون واکسیناسیون از اهمیت ویژه ای برخوردار است. من از دولت، وزارت بهداشت و سران مناطق می خواهم که روزانه به این موضوع بپردازند. امکان واکسیناسیون باید گسترده باشد، که به شما امکان ایجاد به اصطلاح مصونیت گله ای را در پاییز ایجاد کند.
راه حل این مشکل فقط به من و شما، به همه شهروندان بستگی دارد. لطفاً؛ یک بار دیگر از همه شهروندان روسیه درخواست می کنم: واکسن بزنید. فقط از این طریق می توان از یک اپیدمی مهلک جلوگیری کرد. راه دیگری وجود ندارد. راه دیگر بدتر است: بیمار بودن با عواقب قابل پیش بینی.
تکرار می کنم، خطر ویروس هنوز هم باقی مانده است. اما اکنون باید به روشنی مشخص کنیم که چگونه زخم های وارد شده به آنها را التیام بخشیم و سلامت افراد را بازیابی کنیم.
در دوره های اوج فشار کاری، بیمارستانها و کلینیک های اورژانسی مجبور به کاهش یا حتی تعلیق پذیرش روتین بیماران شدند. و این به معنای خطر تشدید بیماری های مزمن یا خطر از دست دادن افراد ، عدم توجه به موقع تشخیص بیماری نیست.
من از دولت، وزارت بهداشت، همینطور سایر نهادهای فدراسیون، ضمن در نظر گرفتن وضعیت اپیدمیولوژیک فعلی، می خواهم برنامه های معاینه پزشکی و معاینات پیشگیرانه را گسترش دهند، تا آنها را از 1 ژوئن سال جاری برای تمامی افراد و در هر سنی به طور کامل راه اندازی کنند. حداکثر پوشش در اینجا مهم است. بنابراین، در آینده نزدیک عرضه سیستم های تشخیص سیار پزشکی را برای مناطق افزایش خواهیم داد.
یکی از اندامهایی که توسط ویروس کرونا مورد هدف قرار می گیرد رگ های خونی و قلب است. و این قضیه در حال حاضر یکی از اولین علل مرگ است. بنابراین، باید در معاینات پیشگیرانه، به شهروندان مبتلا به بیماری های قلبی عروقی توجه خاصی شود. من به دولت دستور می دهم، اقدامات مضاعف را برای مقابله با بیماری ها، كه عمده ترین دلایل مرگ و میر زودرس هستند، انجام دهد. این مساله، همانطور که قبلا بیان شد، شامل بیماری های قلبی عروقی و علاوه بر آن، نئوپلاسم های بدخیم و بیماری های تنفسی است.
همچنین بسیاری از جوانان بیماری هپاتیت C دارند. در این حوزه نیز راه حل هایی لازم است که در دهه آینده، امکان به حداقل رساندن این تهدید برای سلامت کشور را فراهم نماید.
بنابراین تا آنجا که ممکن است افراد سعی کنند سلامت خود را در آسایشگاه ها و استراحتگاه ها بهبود بخشند، من پیشنهاد می کنم، این برنامه حداقل تا پایان سال تمدید شود، بر اساس آن هر شهروند 20 درصد از هزینه های خود را برای سفرهای توریستی در روسیه می گیرد.
ما باید توجه ویژه ای به سلامتی فرزندان خود داشته باشیم. در واقع، در دوران کودکی است که برای سال های بعدی زندگی پایه و اساس سلامت گذاشته می شود. استراحت کودکان باید تا حد امکان در دسترس باشد. در این راستا، من پیشنهاد می کنم نیمی از هزینه سهمیه امسال را که بچه ها به یک اردوی تابستانی سفر می کردند بازگردانده شود.
علاوه بر این، ما باید فرصت های بیشتری برای گردشگری دانشجویی ایجاد کنیم. در حال حاضر، امسال، برای شروع پروژه های آزمایشی در این زمینه، شرایطی مانند اقامت در پردیس های دانشگاهی و خوابگاه ها برای دانشجویان دیگر مناطق که در تابستان به سراسر کشور سفر می کنند ایجاد شود.
و البته، ما باید جوانان را تشویق کنیم که در المپیادها ، طرح های داوطلبانه و خلاقانه، در پلتفورم پروژه «روسیه – سرزمین فرصت ها» خود را نشان دهند. برای چنین جوانانی، برنامه بازپرداخت جزئی وجه برای یک سهم توریستی ویژه تعطیلات تابستان، در فصل به اصطلاح طولانی اجرا خواهد شد. ما قبلاً چنین تصمیماتی نگرفته بودیم.
من از همه جناح های مجلس، که از تصمیم در مورد مالیات بر درآمد بالا یا بهتر بگوییم بخشی از این درآمد بالا حمایت کردند، تشکر می کنم. از این وجوه دریافتی، صندوق ویژه ای با نام «دایره مهربانی» ایجاد شده و در حال حاضر برای کمک به کودکانی که از بیماری های نادر و صعب العلاج رنج می برند، خرید داروهای گران قیمت، تامین تجهیزات پزشکی برای آنها و پرداخت هزینه های جراحی هزینه می شود.
در 28 آوریل، ما روز کارکنای فوریت ها پزشکی و اورژانس را جشن می گیریم. این روز به نشانه احترام به اولین افرادی که برای زندگی مردم وارد مبارزه می شوند، نامگذاری شده است. باید برای این متخصصان هر آنچه لازم است تهیه شود. ، علاوه بر این، طی سه سال آینده، ما پنج هزار آمبولانس جدید دیگر نیز به مناطق روستایی، انواع سکونتگاه های شهری و شهرهای کوچک خواهیم فرستاد که نوسازی ناوگان آمبولانس را به طور کامل میسر می سازد.
من می خواهم تأکید کنم: مراقبت های بهداشتی در بسیاری از کشورهای پیشرفته ما این را خوب می دانیم، در واقع، آنها خودشان در این مورد صحبت می کنند، نمی توانند به همان اندازه که ما در روسیه کار کردیم، چالش های اپیدمی را منعکس کنند.
در عین حال، این مساله باید شناخته و دیده شود، بهداشت جهانی در آستانه یک انقلاب واقعی است. ما نمی توانیم آن را از دست بدهیم.
این اپیدمی، معرفی پزشکی از راه دور، هوش مصنوعی، رویکردهای جدید در تشخیص، در جراحی، توان بخشی و در تولید داروها را در همه جا و چندین برابر تسریع کرده است. و وظیفه ما این است که چنین فناوری هایی را در خدمت شهروندان کشورمان قرار دهیم.
ما باید کل سیستم مراقبت های بهداشتی را بر اساس پایگاه جدید فناوری ایجاد کنیم، در عین حال توجه ما به مشکلات حاد روزمره کاهش نخواهد یافت. و همانطور که می دانیم، بسیاری از آنها، در درجه نخست مراقبت های اولیه وجود دارند. در تعیین وقت برای مراجعه و تشخیص، برای تهیه نسخه پزشک و ترخیص بیمار نباید هیچ صف و مشکلی داشته باشید. ما اخیراً در این مورد زیاد صحبت کرده ایم. پول برای این مساله تخصیص داده شده است. شما باید این کار را به طور موثر و سریع شروع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *