انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

پیشخوان خبرهای مهم فدراسیون روسیه 1400/03/12

توجه: خبرهای مذکور برگرفته از سایت های خبری کشور روسیه می‌باشند.

В Петербурге открывается Международный экономический форум

افتتاح همایش بین المللی اقتصادی در سنت پترزبورگ

رویداد مهم اقتصادی در روسیه از شروع همه گیری کووید 19 – اجلاس بین المللی اقتصادی در سنت پترزبورگ از 2 تا 5 ژوئن برگزار می شود.
نمایندگان جوامع تجاری در اینجا دور هم می آیند تا در خصوص مهمترین مسائل اقتصادی گفت و گو کنند.
این همایش با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی مورد درخواست سازمان بهداشت جهانی بصورت سنتی در محل نمایشگاه و همایش های expoforum برگزار می شود.
در چهار چوب برنامه مجمع بین المللی اقتصادی سنت پترزبورگ، بصورت سنتی جلسات مجمع بین المللی رایزنی و گفت و گوی والدای برگزار می شوند. امسال یکی از آنها به خطرات تحریم ها برای سیستم مالی جهانی و تجارت اختصاص خواهد داشت، به ویژه ولادیمیر کولیچف معاون وزیر دارایی، ولادیمیر چیژوف نماینده دائم روسیه در اتحادیه اروپا، عبدالعزیز ناصر الخلیفه، مدیر کل بانک توسعه قطر، در آن شرکت می کنند.
جلسه دیگر والدای با موضوع حق حریم خصوصی در دنیای داده های بزرگ برگزار می شود.
همان طور که فرماندار سن پترزبورگ الکساندر بگلوف روز قبل گفت: حداگثر تعداد شرکت کنندگان امسال در این رویداد پنج هزار نفر خواهد بود که از ظرفیت ایمنی سایت، فراتر نخواهد رفت.
طبق برنامه بازرگانی بیش از صد جلسه رایزنی در نظر گرفته شده است، که بصورت سنتی به موضوعات اقتصاد جهانی و روسیه، برنامه های اجتماعی و فناوری اختصاص دارد.
رویداد اصلی مجمع بین المللی اقتصادی سنت پترزبورگ شرکت رییس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین در اجلاس عمومی است.

برنامه تجاری
این برنامه تجاری توسط ماریا زاخارروا، مدیر بخش اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه افتتاح می شود.، ایشان همچنین در حاشیه این گردهمایی صبحانه ی کاری را برای نمایندگان رسانه های شناخته شده به عنوان نمایندگان خارجی در روسیه برگزار می کند.
در چهار چوب برنامه های تجاری، گفتگو های تجاری با ایالت متحده آمریکا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، سوئد، فنلاند، ژاپن، آمریکای لاتین و شمال آفریقا برنامه ریزی شده است. همچنین انتظار می رود صحبت در خصوص چشم انداز های همکاری های اقتصادی در چهار چوب بریکس و سازمان همکاری های شانگهای و همچنین بررسی خطرات تحریم ها برای سیستم مالی جهانی و تجارت بین المللی مورد بحث و گفت و گو قرار بگیرد.
یکی از موضوعات مهم و کلیدی مجمع بین المللی اقتصادی سنت پترزبورگ حمایت و اجرای پروژه های سرمایه گذاری خواهد بود. در این مجمع رتبه بندی ملی سالانه سرمایه گذاری در مناطق روسیه ارائه می شود.
به غیر از این، برنامه ریزی شده است که در خصوص مدرن سازی سیستم های بهداشت ملی پس از همه گیری و ایجاد یک سیستم واحد مراقبت های پزشکی عملیاتی برای شهروندان، فناوری های ژنتیکی و طب شخصی گفتگو صورت بگیرد.
توجه ویژه به اجرای بسته اسناد استراتژیک در راستای توسعه قطب شمال و همچنین دستور کار سبز، انرژی آینده و فناوری های 5G و BIG DATA ، خواهد شد.
در یکی از جلسات این مجمع نیز در خصوص تجربه روسیه در میزبانی جام جهانی فوتبال 2018 و همچنین آمادگی قطر برای جام جهانی 2022 مورد بجث قرار خواهد گرفت.

پوتین و مهمانان برجسته
ولادیمیر پوتین،رییس جمهور روسیه در اجلاس عمومی مجمع شرکت خواهد کرد.سخنرانی رئیس دولت به توسعه اجتماعی-اقتصادی کشور و جذابیت سرمایه گذاری اختصاص خواهد داشت.مجمع بین المللی اقتصادی سنت پترزبورگ-این اولین رویداد به این بزرگی است که پس از همه گیری کووید 19 رییس دولت روسیه در آن شرکت میکند.
پس از سخنرانی در اجلاس عمومی رییس دولت در یک گفتگو ی تعدیل شده شرکت خواهد کرد،در حاشیه این مرسام پوتین همچنین با خبرنگاران و روزنامه نگاران آژانس های خبری جهان،تاجران و بازرگانان و سرمایه گذاران گفتگو خواهد کرد.
رهبران خارجی دعوت شده به این مراسم نخست وزیر فدرال اتریش سباستین کورز و امیر قطر تمیم بن حمد آل تانی بصورت مجازی در این همایش حضور پیدا خواهند کرد.
همچنین پاسگال کایاگبِلِ که نماینده وزیر در امور ساخت سرمایه و سرمایه گذاری استراتژیک نهاد ریاست جمهوری هست نیز در مجمع بین المللی اقتصادی سنت پترزبورگ حضور خواهد داشت.ریاست هیئت ایرانی را رضا اردکانیان وزیر انرژی ایران بر عهده خواهد داشت.
در مجمع اقتصادی بین المللی سنت پترزبورگ همچنین رئیس توتال،پاتریک پویانه،رئیس Wintershall dea ماریو مِرِن،رئیس siemens energy AG کریستین بروخ و رئیس مجمع جهانی اقتصاد ،برگ برند حضور خواهند داشت.در این مجمع سه بنده جایزه صلح نوبل،ریکاردو والنتینی ،را کوُن چونگ و رادنی جُن آلام در مورد سناریو های توسعه انرژی های جهانی بحث و گفتگو خواهند کرد.
پوتین از دولت و فرمانداران روسیه درخواست کرد که با حداکثر توان از مجمع بین المللی سنت پترزبورگ در راستای ارتباط با بازرگانان استفاده کنند. و همچنین گفتگو های سازنده و موثر در راستای حل مشکلات نگران کننده کار آفرینان روسی د اشته باشند.

قاب فرهنگی
شرکت کنندگان و مهمانان این مجمع مانند همیشه منتظر نه فقط یک برنامه تجاری غنی بلکه انتظار برنامه ی فرهنگی غنی را دارند،در چهار چوب برنامه های یک کنسرت سنتی ستارگان در میدان قصر برگزار خواهد شد،یک رویداد فرهنگی مهم هم اختصاص به پزشکان و داوطلبان و کادر درمان که شبانه روز در طول بیماری همه گیر کرونا تلاش کردند،دارد. در این کنسرت دایانا آربنینا رهبر گروه تک تیر اندازان شب و ارکستر سمفونیک تئاتر ایتالیایی پتروزلی برگزار میشود.
اولین جشنواره بادبان های کرونشتات زیر نظر مجمع بین المللی اقتصادی سنت پترزبورگ برگزار میشود.این جشنواره نه تنها برای رواج یافتن قایقرانی و فرهنگ تفریح در آب ،بلکه برای کمک به توسعه کرونشتات به عنوان یک مقصد محبوب در جغرافیای جدید گردشگری سنت پترزبورگ در نظر گرفته شده است.علاوه بر این ،مراسم افتتایحه فصل ناوبری پایتخت شمال برگزار خواهد شد. تئاتر میخائیلوفسکی ، به عنوان بخشی از برنامه فرهنگی مجمع بین المللی اقتصادی سنت پترزبورگ ، سه کنسرت بزرگ را به نمایش می گذارد که در آن ستارگان روسی قطعاتی از شاهکارهای اپرا و باله را اجرا می کنند.
نمایشگاه ها و گشت و گذارها برای شرکت کنندگان و میهمانان این مجمع برنامه ریزی شده است.
طبق گفته بلگوف مقامات شهری توجه ویژه ی امنیتی و اپیدمیولوژیک خاصی را همراه با ROSCONGREES در آماده سازی برگزاری این همایش دارند.
شرط پذیرش میهمانان و شرکت کنندگان در سایت مجمع ،تست منفی برای COVID-19 خواهد بود. که باید یک روز قبل از بازدید تحویل داده شود. سازمان دهندگان و کارکنان ملزم به واکسیناسیون علیه ویروس کرونا هستند و همچنین آنها هر روز موظف به انجام آزمایش می شوند. این آزمایش همچنین توسط کل کارکنان هتل ها ، جایی که شرکت کنندگان و مهمانان انجمن اقامت دارند ، انجام می شود. 51 مرکز تخصصی تست PCR در سن پترزبورگ وجود خواهد داشت.
شرکت کنندگان خارجی در این بخش پس از ورود به روسیه نیازی به قرنطینه برای ویروس کرونا ندارند ، کافی است گذرنامه معتبر خارجی ، ویزا (در صورت لزوم) و جواب تست را که نتیجه منفی آزمایش PCR برای COVID-19 را تأیید می کند ،و زودتر از 72 ساعت تا ورود به روسیه انجام شده را،به همراه داشته باشند.
در مجمع از یک سیستم یکپارچه برای مراقبت های اپیدیمیلوژی با تصاویر حرارتی و سیستم شناسایی چهره استفاده میشود،نصب دستگاه های چرخش هوا و دستگاه های ضد عفونی نیز از برنامه ها هستند.
مجمع بین المللی اقتصادی سنت پترزبورگ از سال 1997 برگزار میشود و از سال 2006 بصورت مستقیم تحت حمایت و مشارکت رئیس جمهور فدراسیون روسیه برگزار میشود، در سال 2020 این مجمع به دلیل بیماری همه گیر کرونا لغو شد که امسال در سال 2021 برگزار می شود.

منبع:www.ria.ru

Выход россиян в открытый космос с борта МКС

فضانوردان روس از ایستگاه فضایی بین المللی بیرون آمدند

کشف شی مرموز در مدار زمینفضانوردان روس، اولگ نوویتسکی و پیوتر دوبروف از ایستگاه فضایی بین المللی بیرون آمدند.
همانطور که پیشتر نیز سازمان فضایی فدرال روسیه (Роскосмос) اعلام کرده بود، فضانوردان مأموریت دارند محفظه اتصال را قبل از ورود ماژول آزمایشگاهی چند منظوره «نائوکا» (Наука) آماده کرده و پنل دستگاه تنظیم کننده مصرف مایعات سیستم تامین کننده حرارت بدنه را تعویض کنند.
در ماه سپتامبر امسال نیز، فضانوردان برای اتصال کابل های الکتریکی بین ماژول های «نائوکا» و «زِوِزدا» (Звезда) دو بار از ایستگاه فضایی بیرون خواهند رفت.

منبع:www.ria.ru

Названы самые популярные детские писатели

محبوب ترین نویسندگان کودک معرفی شدند

ریا نووستی به نقل از سرویس بین المللی کتاب صوتی Storytel و سرویس اشتراک کتاب MyBook و بر اساس نتایج تحقیقاتی که دیروز 1 ژوئن به مناسبت روز جهانی حمایت از کودکان بین کاربران این سرویس ها انجام شد، نوشت: جی. کی. رولینگ نویسنده مجموعه کتابهای هری پاتر، محبوب ترین نویسنده کودک در جهان شد. کودکان روسی علاوه بر این نویسنده محبوب به ژول ورن و الکساندر پوشکین نیز رای دادند. مجموعه داستان های مانیونیا اثر نارینه آبگاریان، نویسنده روس ارمنی تبار و «جادوگر شهر زمرد» اثر آلكساندر ولكوف نیز از جمله كتاب های مورد علاقه کودکان در بین روس ها است.
سرویس خبری Storytel با اشاره به اینکه در روسیه کتابهای صوتی هری پاتر به زبان اصلی گوش داده می شود، گفت: «این بدان معناست که کودکان و بزرگسالان در روسیه با کمک قهرمان محبوب خود با ادبیات انگلیسی آشنا می شوند.»
این سرویس کتاب صوتی همچنین عنوان کرد: «ویکتوریا لِدِرمان، نویسنده روسی کتابهای کودکان به لطف کاربران روسی وارد لیست 100 نویسنده برتر در سراسر جهان شد.»
در رتبه بندی MyBook، ژول ورن، نویسنده فرانسوی با بیش از 37.8٪ رای در جایگاه اول و به دنبال آن الكساندر پوشكین با 31.7٪ در جایگاه دوم قرار گرفتند. نیكالای نوسوف و مارك تواین نیز با مجموع آرای 28٪ به ترتیب در مکان های سوم و چهارم قرار گرفتند.
سرویس مطبوعاتی MyBook در آخر عنوان کرد: «از دیگر کتابهای محبوب کودکان در روسیه می توان از رمان «خانه ای که در آن …» اثر ماریام پطروسیان، نویسنده ارمنی که در سال 2009 به چاپ رسید (این رمان با عنوان «خانه خاکستری» به انگلیسی ترجمه شده است)، کتاب «سگی به نام مانی» نوشته بودو شفر، تاجر و مشاور مالی آلمانی که در مورد مدیریت پول برای کودکان نوشته شده است، «قلب ویفری» اولین اثر نویسنده جوان اهل نروژ، ماریا پار، سری کتاب های تخیلی نویسنده اوکراینی ناتالیا شِربا با عنوان «سرزمین ساعت سازها»، مجموعه داستان «مدرسه تعطیل است!» از ویکتوریا لدرمان نام برد. از میان کتابهای صوتی محبوب باید به «نیزنایکا بر روی ماه» اثر نیکالای نوسوف، «سونیا سگ معروف» از آندری اوساچیوف و «سِوِتلیک توچکین و حباب آرزوها» اثر لدرمان اشاره کرد.»

به گفته Storytel، گوش دادن به کتاب های صوتی بیشتر در میان کودکان کشورهای سوئد، دانمارک، نروژ و هلند رواج دارد. روسیه در جایگاه هفتم این رتیه بندی قرار دارد.

منبع: www.sn.ria.ru

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *