انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

زادروز آلکساندر پوشکین و روز زبان روسی

6 ژوئن سالگرد تولد آلکساندر پوشکین، شاعر و نویسنده پرآوازه روس و بنیانگذار زبان ادبی روسی معاصر، به عنوان روز زبان روسی در روسیه و جهان شناخته می شود.
آلکساندر سرگیویچ پوشکین، شاعر، نویسنده، نمایش نامه نویس، منتقد ادبی، مترجم، نظریه پرداز ادبی، مورخ و روزنامه نگار بزرگ روسیه در 6 ژوئن 1799 در مسکو بدنیا آمد و در 10 فوریه 1837 در سن پترزبورگ در یک دوئل کشته شد. از آثار معروف او می توان به رمان منظوم «یوگنی آنگین»، رمان تاریخی «دختر سروان»، منظومه های «سوارکار برنزی»، «روسلان و لودمیلا»، «اسیر قفقاز»، «فواره باغچه سرای»، داستان بلند «بی بی پیک» و نمایشنامه «باریس گادونوف» اشاره کرد. سبک وی در ابتدا رمانتیسم و سپس رئالیسم بود. آلکساندر پوشکین در عمر نسبتاً کوتاه خود، نه تنها به جامعه روسیه و فرهنگ و ادبیات آن، بلکه به گنجینه ادبی جهان نیز خدمات ناب و ارزنده ای تقدیم کرد. در دورانی که زبان روسی در روسیه به علت تسلط زبان های بیگانه، از جمله زبان فرانسه، به قهقرا می رفت، وی کوشید با قلم خود، جانی دوباره به آن بخشیده و به غنای هر چه بیشتر آن کمک کند. بیهوده نیست که او را بنیانگذار زبان و ادبیات روسی معاصر می دانند.
برگزاری روز زبان روسی به عنوان یکی از زبان های رسمی سازمان ملل در سال 2010 توسط این سازمان تصویب شد و دمیتری مدودف، رئیس جمهور وقت روسیه در سال 2011 این روز را روز زبان روسی اعلام کرد. این روز هر ساله در سرتاسر روسیه گرامی داشته می شود.
زبان روسی در کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان و قرقیزستان زبان رسمی محسوب می شود و در سراسر قفقاز، آسیای میانه و تا حدودی کشورهای حوزه بالتیک به عنوان زبان دوم بکار می رود. در روسیه بیش از 137 میلیون نفر و در جهان حدود 260 میلیون نفر به زبان روسی صحبت می کنند. این زبان از نظر تعداد گویشوران در جایگاه هشتم جهان قرار دارد. زبان روسی یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل است. جالب است بدانید که پس از زبان انگلیسی، دومین زبان پرکاربرد در اینترنت به شمار می رود. زبان روسی به خانواده زبان های هند و اروپایی تعلق دارد. روسی با خط سیریلیک نوشته می شود و الفبای آن از 33 حرف تشکیل شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *