انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

پیشخوان خبرهای مهم فدراسیون روسیه 1400/04/01

توجه: خبرهای مذکور برگرفته از سایت های خبری کشور روسیه می‌باشند.

Ъ”: РАН и МГУ предложили программу развития технологий нейроинтерфейсов

آکادمی علوم روسیه و دانشگاه دولتی مسكو برنامه ای را برای توسعه «فناوری های رابط های عصبی» پیشنهاد كردند

روزنامه «كامرسانت» با استناد به نامه آلكساندر سرگیِف، رئیس آكادمی علوم روسیه به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور فدراسیون روسیه به همراه نسخه كاری برنامه، در این باره می نویسد: برنامه جدید فدرال تحت عنوان «مغز، سلامت، هوش، نوآوری برای 2029-2021» به منظور رشد و توسعه فناوری های مجموعه های نرم افزاری و سخت افزاری توسط آکادمی علوم روسیه (РАН) به همراه دانشگاه دولتی لامانوسف مسکو (МГУ) طراحی و برنامه ریزی شده است.
این سند در ماه مارس توسط ولادیمیر پوتین تصویب شد و بررسی آن به میخائیل میشوستین، نخست وزیر روسیه و همچنین آنتون واینو، رئیس دفتر ریاست جمهوری سپرده شد.
به گفته این روزنامه، هزینه این برنامه 54 میلیارد روبل برآورد شده است. تخصیص اعتبار برای اجرای آن از پروژه های ملی «علم» (Наука)، «جمعیت شناسی» (Демография)، «بهداشت» (Здравоохранение)، «بهره وری نیروی کار و حمایت از اشتغال» (Производительность труда и поддержка занятости) و «اقتصاد دیجیتال» (Цифровая экономика) برنامه ریزی شده است.
این برنامه بر اساس توسعه فناوری های مجموعه های نرم افزاری و سخت افزاری است که امکان کنترل مستقیم دستگاه های خارجی را با کمک سیگنال های الکتریکی مغز فراهم می کند. آنها به نوبه خود با استفاده از فناوری های هوش مصنوعی به تیم های کنترل تبدیل می شوند.
نویسندگان سند همچنین به ضرورت ایجاد یک پایگاه علمی در زمینه این فناوری ها و تولید انبوه نمونه های پیشرفته، از جمله ایجاد رابط هایی میان «انسان-تکنیک» برای کنترل و مدیریت سیستم های پیچیده، هم به طور مستقیم و هم از راه دور، بر اساس اصل حضور از راه دور و آواتار اشاره کردند. این موضوع برای افراد این امکان را فراهم می کند تا در مکانهای غیرقابل دسترس با اشعه زیاد و همچنین در فضا کار کنند. علاوه بر این، برنامه ریزی شده است تا رابط هایی ساخته شود که «شکل گیری مستقل اهداف، ارزیابی موقعیت ها، پیش بینی رشد و توسعه آنها و تصمیم گیری» را فراهم کند.
منبع: www.nauka.tass.ru

Крымов ставит спектакль о встрече Чаплина и Михоэлса

کریموف ملاقات چاپلین و میخوئلس را به روی صحنه خواهد برد

به گزارش سرویس خبری تئاتر «آرت-پارتنر» (Арт-Партнер)، نمایش «دو نفر» (Двое) به کارگردانی دمیتری کریموف که یک پروژه مشترک میان تئاتر «آرت-پارتنر» و موزه مسکو است، در 28 سپتامبر به روی صحنه می رود. این نمایش، ملاقات چارلی چاپلین و سلیمان میخوئِلس را روایت می کند.
ایده این نمایش و اجرای آن به دمیتری کریموف تعلق دارد. رزا خایرولینا، بازیگر زن سینما و تئاتر روسیه در نقش چارلی چاپلین، ماکسیم ویتورگان و ماکسیم سوخانُف در نقش سلیمان میخوئلس، یوگنی استیچکین و آلکساندر کوبانین در نقش جوزف استالین بازی خواهند کرد.
«دو نفر» نمایشی در مورد دیدار دو هنرپیشه بزرگ کمدی و تراژیک جهان است. این نمایش تئاتر، یک صحنه تخیلی درباره این دیدار است که در واقعیت ملاقاتی دو دقیقه ای بوده است.
در سال 1943، اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی برای مبارزه با آلمان به پول احتیاج داشت که به دستور شخص استالین، سلیمان میخوئلس، رئیس کمیته ضد فاشیست به ایالات متحده رفت. او با یهودیان ثروتمندی دیدار کرد که در آن زمان، مبلغ هنگفت 33 میلیون دلار به اتحاد شوروی اهدا کردند. چارلی چاپلین یکی از این اهدا کنندگان بود.
«دو نفر» سومین پروژه مشترک کریموف و لئانید روبرمان، تهیه کننده این تئاتر و پروژه دومی است که آنها در موزه مسکو به روی صحنه می برند. چندی پیش نیز، نمایش «بوریس» توسط این کارگردان برای اولین بار در این موزه به نمایش درآمد.

منبع: www.ria.ru

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *