انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

آیا به راستی «روسیه از اینجا آغاز می شود»؟!

آیا به راستی «روسیه از اینجا آغاز می شود»؟!
پسکوف و جاذبه های گردشگری آن

مرکز استان پسکوف

شهر پِسکوف (Псков)، مرکز استان پسکوف، در شمال غربی روسیه و بر روی رودخانه ویلیکایا واقع شده است. این شهر یکی از قدیمی ترین شهرهای روسیه محسوب می  شود و نخستین بار در تاریخ لاورنتیفسکی در سال 903 میلادی به آن اشاره شده است. در سال های 1510-1348 پایتخت جمهوری مستقل پسکوف بوده است که پس از آن به دولت مرکزی روسیه ملحق می شود. پسکوف تا قبل از قرن هجدهم یکی از بزرگترین شهرهای روسیه و حتی اروپا و مهم ترین مرکز دفاعی و تجاری کشور بوده است. بعد از تأسیس شهر سنت پترزبورگ توسط پتر کبیر، این شهر موقعیت برتر خود را از دست داد.

پسکوف از مراکز مهم گردشگری شمال غرب روسیه به شمار می آید. در ادامه به چند مکان زیبا و دیدنی این شهر اشاره می شود:

 

1. کرملین پسکوف Псковский Кром (Кремль): از بناهای تاریخی- معماری شهر و هسته مرکزی قلعه دفاعی پسکوف است. این بنا در اواخر قرن یازده و اوایل دوازده ساخته شد. مساحت آن سه هکتار است. کرملین پسکوف در نظرسنجی سال 2013 روسیه جزو ده سمبل برتر کشور شناخته شد.

پسکوف Псковский Кром (Кремль)

2. صومعه میروژسکی (Мирожский монастырь) : یکی از قدیمی ترین صومعه های سرزمین پسکوف و شمال غرب روسیه در کنار رودخانه میروژا که به خاطر فِرِسک ها یا همان نقش و نگارهای دیواری پیش از حمله مغول (قرن 12) خود مشهور است. گفته می شود که بیش از 80 درصد این نقش و نگارها به همان شکل اولیه تا به امروز باقی مانده است که به نوبه خود یک رکورد محسوب می شود.

صومعه میروژسکی (Мирожский монастырь)

3. معبد آلکساندر نِفسکی مقدس (Храм Святого Александра Невского) : این معبد به دستور تزار نیکالای دوم در سال 1908-1907 به منظور استفاده نظامی برای هنگ شماره 96 پیاده نظام ارتش امپراتوری روسیه ساخته شد. سبک معماری آن روسی است. مهندس معمار آن فئودور میخایلوویچ وِرژبیتسکی از طراحان پروژه ساخت کلیساهای نظامی در سال 1901 بود. طبق این پروژه، 66 کلیسا در سرتاسر روسیه ساخته شد.

معبد آلکساندر نِفسکی مقدس

 

4. موزه راه آهن پسکوف (Псковский железнодорожный музей) : این موزه در سال 1967 به ابتکار آلکساندر ایوانوویچ والنتیک، مهندس راه آهن و کهنه سرباز جنگ کبیر میهنی تأسیس شد. او در زمینه کشف، سازماندهی و مطالعه منابع بایگانی شده، جمع آوری و پردازش خاطرات افراد فعال در این حوزه، زحمات بسیار کشید.

موزه راه آهن پسکوف (Псковский железнодорожный музей)

5. تئاتر درام آکادمیک پوشکین (Псковский академический театр драмы им. А. С. Пушкина) : این تئاتر که یک شعبه از «تئاتر ملی روسیه» یا همان «تئاتر آلکساندرینسکی» سنت پترزبورگ است، در سال 1906 در پسکوف ساخته شد. سبک معماری آن «سبک امپراتوری» (Ампир) است. از سال 1994 با حمایت مقامات استان، هر ساله جشنواره بین المللی تئاتر پوشکین در این مکان برگزار می شود. در این سال ها بهترین نمایش های تئاتر از کشورهایی چون فرانسه، بریتانیا، سوئیس، هلند، آلمان و غیره اجرا شده اند. از معروفترین بازیگران و کارگردانان سینما و تئاتر شوروی که در این تئاتر هنرنمایی کردند، می توان از اِمانوئل ویتورگان (Эммануил Виторган)، ویکتور لوکین (Виктор Лукин) و والری پروخوروف (Валерий Прохоров) نام برد.

تئاتر درام آکادمیک پوشکین

6. پارک کووپیو (Парк Куопио) : این پارک حدود 30 سال پیش توسط طراحانی از شهر کووپیو فنلاند در کنار رودخانه شهر و بین دو پل آن ساخته شد. شهر کووپیو از شهرهای خواهرخوانده پسکوف به شمار می رود. ساکنین شهر این پارک را پارک فنلاندی می نامند.

 

7. تابلوی معروف «روسیه از اینجا آغاز می شود» (Россия начинается здесь) : این تابلوی معروف در ساحل رودخانه ویلیکایا در زیر دیوارهای کرملین پسکوف قرار دارد. تاریخچه آن به سال 2015 بر می گردد، زمانی که این حروف فلزی به عنوان بخشی از برنامه جشنواره هنر «Заповедник» و به یاد هتل معروف «روسیه» در مسکو، که در سال 2006 تخریب شده بود، در این محل ساخته شد. یک سال بعد، در مراسم باشکوهی با اجرای دنیس ماتسوئف، پیانیست معروف روسیه، تابلوی درخشان و نورانی «روسیه از اینجا آغاز می شود” به طور رسمی افتتاح شد. امروزه این مکان یکی از محبوب ترین مکان ها برای گردشگران و خود ساکنین پسکوف محسوب می شود. به گفته آنها، جمله «روسیه از اینجا آغاز می شود» به حق متعلق به این شهر است؛ چرا که شاهزاده خانم اولگای مقدس در اواسط قرن دهم این شهر را در شمال غرب روسیه بنا کرد. او اولین حاکم روس بود که دین مسیحیت را پذیرفت. زادگاه اولگای مقدس شهر پسکوف بود. در نتیجه می توان گفت که سرزمین مقدس روسیه از اینجا آغاز می شود!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *