انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

زیباترین مناظر روسیه از دید عکاسان

زیباترین مناظر روسیه
از دید عکاسان مسابقه «روسیه با جزئیات»

کانال تلویزیونی «مایا پلانتا» روسیه («مایا پِلانِتا» به معنای «سیاره من») مسابقه عکاسی ای را با عنوان «روسیه با جزئیات» از تاریخ 14 آوریل تا 20 می 2021 به صورت آنلاین برگزار کرد. هیئت داوری 2500 عکس رسیده به این جشنواره را بررسی کرد و از میان آنها 41 اثر را به عنوان آثار برگزیده انتخاب کرد. این آثار به زودی در نمایشگاه هایی در شهرهای سن پترزبورگ، نیژنی نووگورود و کالینینگراد به نمایش در خواهند آمد.
در زیر 10 اثر برگزیده برای علاقمندان به طبیعت زیبای روسیه آورده شده است:

1. توفان شن – یوری استولیپین
عکس در شهرک «اِلتون» در استان ولگوگراد گرفته شده است. بزرگترین دریاچه آب های معدنی اروپا در این شهرک قرار دارد. به جای آب، با محلول غلیظی از آب و نمک مواجه می شوید! در کنار این دریاچه یک مرکز درمانی وجود دارد.

2. جزیره امید – ایوان لوکاسِویچ
کلیسای کوچک در تصویر به یاد همه کسانی که از کوه بِلوخا در جمهوری آلتای برنگشته و کشته شده اند- کوهنوردان، گردشگران، گروه های امداد و نجات – بنا شده است. کلیسا در میان انبوه صخره ها و برف و یخ های کوهستان زیبا و شکننده به نظر می رسد: استعاره ای از زندگی بشر در این شرایط سخت!
کوه بلوخا بلندترین قله در رشته کوه آلتای با 4509 متر ارتفاع است. از نظر مردم محلی، این کوه مقدس است. آنها اعتقاد دارند که صاحب و فرمانروای این سرزمین در آنجا زندگی می کند.

3. شکارچیان کهربا – گِنادی پریخودکو
سنگ کهربا گرانبهاترین منبع استان کالینینگراد محسوب می شود. حدود 90 درصد از ذخایر جهانی این سنگ در اینجا قرار دارد. استخراج آن ممنوع است، اما می توان این «اشک های دریا» را که برآورده کننده آرزوهاست، پس از طوفان جمع آوری کرد، زمانی که امواج قدرتمند آنها را با خود به ساحل می آورند.

4. یخ هایی که بایکال را ترک می کنند – دمیتری کوپراتسویچ
دریاچه بایکال در روسیه بزرگترین مخزن طبیعی آب شیرین جهان است. سطح این دریاچه از ژانویه تا می با یخ شفاف همچون شیشه ای پوشانده می شود که این منظره یکی از زیباترین مناظر روی زمین است. عمق دریاچه بایکال تا بیش از ده متر قابل مشاهده است. طبق یک نظرسنجی، از هر سه نفر گردشگر که به روسیه سفر می کند، یک نفر دوست دارد این مکان را ببیند.


5. مدیتیشن در قطب شمال – آندری پارشین
در ماه ژوئن، زمانی که در بسیاری از شهرهای روسیه گرمای غیرمنتظره فرا می رسد، «دروازه قطب شمال» در استان آرخانگلسک بیشترین توجه علاقمندان را به خود جلب می کند. در ماه ژوئیه دمای هوا به حدود 19 درجه می رسد، با این حال در سواحل دریای بِلی و بارِنتس هوا باز هم خنک تر است. گردشگران در پارک ملی «قطب شمال» می توانند نهنگ، بلوگا یا همان نهنگ سفید، گراز دریایی و خرس های قطبی را ببینند.

6. جنگل مرده – پاول کاراسیوف
«جنگل مرده» منطقه وسیعی در شبه جزیره کامچاتکا است که پس از فوران کوه آتشفشانی «تولباچیک» در سال 1975 با خاکستر و گدازه پوشانده شد. در آن زمان این پدیده طبیعی در یک لحظه درختان را از بین برد و علف ها را سوزاند. تنها قوی ترین درختان با تنه های قطورشان توانستند تاب بیاورند. حالا آنها سیاه هستند و خاک اینجا هم گرم!

7. غروب پرتقالی رودخانه مسکو – آنا تیشِنکو
عکاس این اثر می گوید: رودخانه در شهر زِوِنیگورود استان مسکو سر به طغیان گذاشت و دشت اطرافش را اینگونه در بر گرفت. اما در همین طغیان نیز می توان انعکاس باورنکردنی زیبای درختان را تماشا کرد. تصویر آنها شبیه نقش و نگارهای پارچه های توری یا نقاشی های فانتزی است.


8. منتقدین کاناپه ای – استانیسلاو استاراوویتوف
عکس در پتروپاولوفسک-کامچاتسکی، مرکز کرای کامچاتکا گرفته شده است. کرای کامچاتکا شرقی ترین منطقه روسیه است. دیدن حیوانات در زیستگاه طبیعی آنها و بازدید از پارک های ملی این سرزمین زیبا دلیل سفر بسیاری از گردشگران به کامچاتکا است.

9. دگرگونی – یلنا کولتیشِوا
چهره شهرها در حال دگرگونی است؛ معماری های قدیمی جای خود را به ساختمان های مدرن ساخته شده از مصالح جدید می دهند. لحظات زندگی ما نیز چون تصویر می لغزند و به گذشته می پیوندند. عکس در سن پترزبورگ گرفته شده است.

10. نبرد بر سر محصول – ایگور کلیاخین
این عکس در دهکده واروار-بورکی در استان لیپتسک روسیه گرفته شده است.
عکاس آن می گوید: کمباین ها در جبهه ای وسیع در حال برداشت گندم هستند. آنها منظم و به شکل مورب پیش می روند تا نه تنها با یکدیگر برخورد نکنند، بلکه حتی یک خوشه را هم از دست ندهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *