انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

پیشخوان خبرهای مهم فدراسیون روسیه 1400/04/20

توجه: خبرهای مذکور برگرفته از سایت های خبری کشور روسیه می‌باشند.

Эксперт рассказал, какие пациенты с ковидом могут оставаться заразными долгое время

کدام یک از بیماران مبتلا به کرونا می توانند برای مدت طولانی ناقل باقی بمانند؟

ایوان کنووالوف، پزشک بیماری های عفونی مرکز «دیاواکس» و دانشیار دانشگاه پزشکی پیروگوف مسکو به خبرگزاری تاس گفت: برخی از افراد در مقایسه با یک فرد معمولی، می توانند ویروس کرونا را برای مدت طولانی تری انتقال داده و اطرافیان را آلوده کنند. پزشکان چنین افرادی را «فوق پخش کننده» می نامند.
وی گفت: «برخی از افراد از نظر ژنتیکی منحصر به فرد هستند و سیستم ایمنی بدن آنها با ویروس مدارا می کند و این افراد ویروس را به مدت بیشتری نسبت به دیگران پخش می کنند. این ها ناقلان بی علامت هستند. ما به این افراد «فوق پخش کننده» می گوییم. درصد این افراد زیاد نیست، ولی با انتقال ویروس به افراد دیگر روند اپیدمی را طولانی تر می کنند، در حالی که خود علائمی ندارند.»
آلکسی نیکیشنکوف، متخصص ریه که با بیماران در «منطقه قرمز» سروکار دارد، در این باره توضیح داد: «در سایر موارد، بیماری که مبتلا به ویروس کرونا بوده است، در طی 10-7 روز پس از بروز اولین علائم، دیگر ناقل نیست. باقی دوره بیماری می تواند بدون وجود ویروس در بدن طی شود. یک فرد بهبودیافته دیگر ناقل نیست، زیرا ویروس معمولاً مدت زیادی در بدن نمی ماند؛ حدود 10-7 روز پس از بروز اولین علائم. بیماری های بعدی و سایر عوارض ناشی از آن می توانند حتی پس از آنکه ویروس دیگر در بدن باقی نمانده است، وجود داشته باشند.»
این پزشک همچنین توضیح داد: «پس از اولین ورود ویروس به بدن، فرد همان موقع شروع به انتشار آن نمی کند. یک فرد از همان روز اول ناقل نمی شود، زیرا ویروس باید وارد سلول شود. در آنجا تکثیر می شود. برای اینکه فرد را ناقل کند، باید یک حجم معینی از ویروس را در بدن جمع کند. من فکر می کنم دو شبانه روز باید بگذرد. با این حال، باید در نظر داشت که حتی اگر فرد هنوز علائم را در خود احساس نکرده باشد هم ممکن است ناقل باشد.»
کنووالوف نیز در آخر خاطرنشان کرد: «در مورد کرونای نوع دلتا نیز باید گفت که ممکن است دوره نهفتگی آن افزایش یابد. البته، تاکنون هیچ مقاله رسمی در این باره وجود ندارد، اما طبق برخی مشاهدات، ممکن است دوره آن افزایش یابد. با این وجود، دو هفته زمان کافی است برای اینکه ببینیم یک شخص آلوده شده است یا خیر.»
منبع: www.tass.ru

Космонавты хотели найти утечку на МКС с помощью мыльной пены

فضانوردان قصد داشتند یک نشتی را با استفاده از کف صابون در ایستگاه فضایی بین المللی پیدا کنند

به نقل از ریا نوستی و بر اساس مکالمه های فضانوردان با زمین که توسط ناسا انتشار یافت، نوشت: فضانوردان می خواستند با استفاده از کف صابون نشتی را در بخش روسی ایستگاه فضایی بین المللی پیدا کنند، اما کارشناسان زمینی آنها را از این کار منصرف کردند.
پیش از این معلوم شد که خدمه این ایستگاه، جستجو برای نشت هوا در ماژول «زِویزدا» (به معنای ستاره) روسیه را که از دو ماه پیش در آن وقفه ایجاد شده بود را از سر گرفتند.
پیوتر دوبروف، فضانورد و متخصص امور هوا و فضا بر روی زمین در این باره گفت: «بله، ما یک بار در مورد آن بحث کرده ایم. اما اگر واقعا در آنجا نشتی وجود داشته باشد، آنوقت مسئله بحث برانگیز خواهد بود. اگر بقایای کف صابون روی سطح نزدیک به ترک باقی بماند، جلوگیری از ترک دشوار خواهد بود.»
یک نشتی کوچک هوا در ایستگاه فضایی بین المللی در سپتامبر 2019 ثبت شد. در اکتبر سال 2020، خدمه اولین شکاف را در محفظه میانی ماژول «زِویزدا» کشف کردند و آن را در مارس 2021 ترمیم کردند. این ترک ایستگاه و خدمه را تهدید نمی کرد. بعداً مشخص شد که یک ترک دوم وجود دارد که خدمه آن را نیز در ماه مارس ترمیم کردند. با این حال، نشتی متوقف نشد، اگرچه کمتر شد. فضانوردان از آن زمان به جستجوی محل نشت و مهر و موم آن ادامه دادند.
منبع: www.ria.ru

Художники рассказывают о прошлом Тамани на выставке “De Profundis”

هنرمندان در نمایشگاه «De Profundis» از گذشته تامان می گویند!

پروژه ای درباره گذشته باستان شناسی شبه جزیره تامان با عنوان «De Profundis. نمایشگاه هنر مربوطه» در منطقه «کالوبیتسکایا» در سرزمین کراسنودار افتتاح شد.
در این نمایشگاه آثاری از لئونید باتالوف، گریشا بروسکین، گروه میکرو هنر «شهر اوستینوف»، کنستانتین زِوِزدوچِتوف، ایرینا ناخُوا و گروه ХУ به نمایش درآمده است. سرپرست نمایشگاه آندری یرافِیِف است.
آلیسا باگدونایته، سرپرست کل بنیاد هنر «گالوبیتسکایا» گفت: «سرپرست نمایشگاه کار خود را با منطقه گالوبیتسکایا و در امتداد مسیری که در باغ های انگور وجود دارد، آغاز می کند. ما را به سمت محوطه ای که به طور خاص برای نمایشگاه و این فضا ساخته شده است، هدایت می کند. به سمت پروژه های هنری که تصاویر گذشته را به طرق مختلف نشان می دهند: تصاویری که بر اساس شواهد باستان شناسی، تحقیقات تاریخی، اسطوره های عامیانه یا آثار نویسندگان ساخته شده اند.»
آثار به نمایش گذاشته شده، از یافته های باستان شناسی و آثار معاصر هستند. یک قسمت از نمایشگاه شبیه به موزه مردم شناسی و بخش دیگر به یک اردوگاه باستان شناسی با گودال های حفاری شده می ماند.
این نمایشگاه از 10 ژوئیه تا 26 سپتامبر دایر خواهد بود.
منبع: www.ria.ru

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *