انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

پیشخوان خبرهای مهم فدراسیون روسیه 1400/05/06

توجه: خبرهای مذکور برگرفته از سایت های خبری کشور روسیه می‌باشند.

Глава Ростуризма попросила не медлить с запуском единой электронной визы

 رئیس آژانس فدرال گردشگری روسیه: صدور ویزای الکترونیکی را به تأخیر نیندازید!

زارینا دوگوزووا، رئیس آژانس فدرال گردشگری روسیه در جلسه دولت در سن پترزبورگ اعلام کرد: انتظار داریم که در آینده نزدیک مجددا ویزای الکترونیکی برای خارجی ها صادر شود.

وی گفت: «با بهبود اوضاع همه گیری ویروس کرونا، نیاز به صدور ویزای الکترونیکی داریم. به نظر من، نمی توان در این مسئله تعلل کرد… چرا که گردشگران خارجی، مشاغل و صنایع، مناطق مختلف کشور و… منتظر آن هستند. این یک تصمیم مهم است… باید آن را به طور موثر، کارآمد و بدون مشکل اجرا کرد.» به گفته وی، این امر «در آینده ای نزدیک» اتفاق خواهد افتاد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز چندی پیش گفته بود که روسیه پس از پایان همه گیری، پذیرش خارجیان با ویزای الکترونیکی را از سر می گیرد. پیش از این، دومای روسیه هم در اولین جلسه خود، لایحه مربوطه را تصویب کرد. پیش بینی شده بود که از اول ژانویه 2021 شهروندان 53 کشور از جمله ایران بتوانند از راه دور ویزای روسیه بگیرند.

در لایحه قانون فدرال پیشنهاد شده است که ویزای الکترونیکی برای اهداف دیپلماتیک، کاری، معمولی و ترانزیتی نیز باشد. این ویزا به صورت یک بار ورود، برای مدت زمان 60 روز با حداکثر مدت اقامت مجاز در فدراسیون روسیه یعنی تا 16 روز صادر می شود. این فرایند بیش از چهار روز از تاریخ ارسال درخواست طول نخواهد کشید.

 منبع: www.ria.ru

28 июля отмечается День крещения Руси: что нельзя делать в этот день

 28  ژوئیه روز غسل تعمید روس ها: در این روز چه کارهایی ممنوع است؟

روس ها، امروز 28 ژوئیه، روز غسل تعمید را جشن می گیرند. در تقویم کلیسای ارتدکس، این تاریخ روز یادبود شاهزاده ولادیمیر است که مقام و منزلت او برای روس ها با حواریون برابری می کند. این روز در تقویم قدیمی مصادف با 15 ژوئیه است.

طبق کتاب تاریخی معروف «قصه سالیان گذشته»، شاهزاده ولادیمیر در سال 988 میلادی در کریمه غسل تعمید یافت. پس از آن بود که مسیحیت ارتدکس به دین رسمی حکومت روسِ کی یفی تبدیل شد. بعد از آن شاهزاده ولادیمیر دستور تخریب مقدسات بت پرستان در شهرهای مختلف روسیه، غسل تعمید مردم کی یف و بعد از آن بقیه ساکنان دولت روسیه باستان را صادر کرد.

غسل تعمید دسته جمعی کی یفی ها در محل تلاقی رودخانه پوچاینا به رودخانه دنیپر انجام شد. در منابع تاریخی آمده است: شاهزاده ولادیمیر با تعدادی از کشیش ها به رودخانه دنیپر رفت. مردم بی شماری آمده بودند. آنها وارد آب رودخانه شدند. برخی از آن ها تا گردن های خود و عده ای دیگر تا قفسه سینه خود در آب فرو رفتند. کودکان نیز در میان آن ها دیده می شدند. برخی نوزادان خود را هم آورده بودند. عده ای در کنار رودخانه قدم می زدند و کشیشان در آن جا ایستاده بودند و دعا و نیایش می خواندند…

غسل تعمید به شکوفایی فرهنگ، گسترش سواد و کتابخوانی، توسعه شمایل نگاری و سایر اشکال هنری و همچنین معماری کمک کرد: در پایان قرن دهم، اولین کلیساهای سنگی و چوبی در روسیه باستان ساخته شد. به طور کلی، روند مسیحی شدن روسیه در قرون 13-12 به پایان رسید.

اعتقادات و باورهایی نیز برای این روز در میان مردم وجود دارد: در این روز نباید از سرنوشت و مشکلات خشمگین شده و یا گله و شکایت کنید، در غیر این صورت برای خود بدبختی طلب کرده اید. نباید با عزیزان و نزدیکان خود جر و بحث و دعوا کنید. همچنین استفاده از کلام زشت و ناپسند در گفتار توصیه نمی شود. گفته می شود که در این روز هر آرزو و خواسته ای که داشته باشید، بی شک در آینده ای نزدیک برایتان محقق خواهد شد.

مومنان واقعی این روز را به راز و نیاز و نیایش می گذرانند و در مراسم کلیسا شرکت می کنند. طبق سنت، در ساعت 12 ظهر 28 ژوئیه، زنگ کلیساها در سراسر کشور روسیه به صدا در می آیند.

 منبع:   www.sibkray.ru

 Минцифры планирует координировать развитие производственных технологий

  وزارت توسعه دیجیتال و ارتباطات جمعی روسیه در نظر دارد فن آوری های نوین تولید را توسعه دهد

 در بیانیه وزارت توسعه دیجیتال و ارتباطات جمعی فدراسیون روسیه آمده است: این وزارتخانه قصد دارد در چارچوب پروژه فدرال «فن آوری های دیجیتال» در برنامه ملی اقتصاد دیجیتال، توسعه حوزه های «فن آوری های نوین تولید» و «فن آوری های نوین ارتباطات اینترنتی» را با یکدیگر هماهنگ کند.

در این پیام آمده است: برای تحقق این امر، نقشه های راه مربوطه در راستای توسعه دیجیتال، استفاده از فن آوری اطلاعات برای بهبود کیفیت زندگی مردم و بهبود شرایط انجام فعالیت های کارآفرینی توسط هیئت رئیسه کمیسیون دولتی تصویب شده است.

نقشه راه «فن آوری های نوین تولید» با هدف توسعه راه حل های نرم افزاری برای حوزه صنعت از جمله فناوری های طراحی دیجیتال، مدل سازی ریاضی، مدیریت چرخه حیات محصولات و تولیدات «هوشمند» شکل گرفت. در این نقشه راه همچنین ساخت مراکز تست نرم افزارهای صنعتی روسیه که شرکت های بزرگ «روس اتم» و «روس تِخ» مسئول اجرای آن ها هستند، در نظر گرفته شده است.

هدف از نقشه راه «فناوری های نوین ارتباطات اینترنتی» ایجاد و راه اندازی خدمات رقابتی و خدمات مربوط به اوقات فراغت و بازی های روسی است. در این راه از پروژه های مختلف شرکت های نوپا و استارتاپ ها تا شرکت های جا افتاده و بزرگ حمایت خواهد شد. این نقشه راه توسط شرکت مخابراتی «روس تلکام» و با مشارکت شرکت خصوصی اینترنتی «دیالوگ» تهیه شده است.

 منبع:   www.ria.ru

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *