انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

پیشخوان خبرهای مهم فدراسیون روسیه 1400/05/24

توجه: خبرهای مذکور برگرفته از سایت های خبری کشور روسیه می‌باشند.

МГУ стал лучшим среди российских вузов в рейтинге ARWU-2021

دانشگاه لومونوسوف مسکو، بهترین دانشگاه روسیه در رتبه بندی ARWU-2021

بر اساس رتبه بندی ARWU-2021 (رتبه بندی آکادمیک دانشگاه های جهان) دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو در بین دانشگاه های روسیه بهترین شد. این دانشگاه همچنین با کسب رتبه 97 در میان فهرست 100 دانشگاه برتر جهان قرار گرفت.
رتبه بندی آکادمیک دانشگاه های جهان (ARWU) که با عنوان رتبه بندی شانگهای نیز شناخته می شود، هر ساله از سال 2003 با هدف شناسایی دانشگاه های برتر جهان منتشر می شود. هر سال، هنگام جمع آوری رتبه علمی دانشگاه های جهان، شاخص های بیش از دو هزار دانشگاه مورد مطالعه قرار می گیرد و هزار دانشگاه از بهترین آنها در رتبه بندی قرار می گیرند. دانشگاه ها بر اساس شش شاخص رتبه بندی می شوند: تعداد فارغ التحصیلان و کارمندانی که جوایز نوبل و مدال فیلدز (این مدال به جای نوبل ریاضی اهدا می شود) دریافت کرده اند؛ تعداد مقالات چاپ شده در مجلات Nature وScience ؛ تعداد محققان و مقالاتی که اغلب مورد استناد قرار می گیرند که بر اساس اطلاعات پایگاه داده Web of Science تعیین می شوند و همچنین متوسط عملکرد علمی به ازای هر عضو هیئت علمی.

دانشگاه های برتر فدراسیون روسیه
امسال، تنها 9 دانشگاه از روسیه در رتبه بندی ARWU 2021 قرار گرفتند.
دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو برترین دانشگاه روسیه معرفی شد و در فهرست 100 دانشگاه برتر جهان در رتبه 97 قرار گرفت.
دانشگاه دولتی سن پترزبورگ مقام دوم را در بین دانشگاه های روسیه کسب کرد و همچنان در لیست 500 دانشگاه برتر جهان در فاصله 400-301 باقی ماند. جایگاه سوم را موسسه فیزیک و فناوری مسکو در فاصله 600-501 این فهرست هزارتایی به خود اختصاص داد. در گروه 700-601 دو دانشگاه روسیه یعنی مدرسه عالی اقتصاد که به گفته نویسندگان این رتبه بندی، موقعیت خود را نسبت به سال گذشته که در گروه 900-801 قرار داشت، به شدت ارتقا بخشیده است و دانشگاه دولتی نووسیبیرسک که برعکس، کمی جایگاه خود را نسبت به سال قبل از دست داده است. این دانشگاه سال گذشته در گروه 600-501 قرار داشت.
در گروه 800-701 دو دانشگاه روسیه قرار گرفته اند: دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای در مسکو و دانشگاه فدرال اورال در یکاترینبورگ. هر دو دانشگاه عملکرد خود را در سطح سال گذشته حفظ کردند.
دانشگاهی که به تازگی وارد این فهرست هزارتایی شده است، دانشگاه دولتی علوم پزشکی سچنوف مسکو است که در گروه 900-801 قرار گرفته است. دانشگاه دولتی تومسک نیز امسال وارد گروه 1000-901 شد. این دانشگاه سال گذشته در گروه 900-801 قرار داشت.
در مقایسه با سال گذشته، 3 دانشگاه روسیه از رتبه بندی خارج شدند: دانشگاه ملی علم و فناوری «MISiS»، دانشگاه فدرال کازان (منطقه ولگا) و دانشگاه ملی تحقیقات، فناوری اطلاعات، مکانیک و اپتیک سن پترزبورگ (ITMO).

منبع: www.ria.ru

Завершается период регистрации кандидатов на
выборах в Госдуму

ثبت نام نامزدهای انتخابات دومای روسیه به پایان رسید

اِلا پامفیلوا، رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات، پیشتر گزارش داده بود که مرحله دوم ثبت نام نامزدها در 15 آگوست به پایان می رسد. به گفته وی، 26 حزب نامزدها یا لیست های خود را برای انتخابات در همه سطوح و 14 حزب به دومای دولتی معرفی کردند. در همین حال، بیش از 60 هزار نامزد از 22 جنبش سیاسی ثبت نام کرده اند.
پامفیلوا همچنین خاطرنشان کرد که ثبت نام فهرست های فدرال نامزدهای دومای دولتی که شامل 3909 نفر است، به پایان رسیده است. بیشترین تعداد نامزدها برای نمایندگی در فهرست های فدرال توسط حزب «روسیه متحد» (394) و «کمونیست های روسیه» (391)، کمترین تعداد توسط «حزب لیبرال دموکرات روسیه» (208)، «افراد جدید» (211) ، «آلترناتیو سبز» (214) ثبت شده است.
بر اساس اطلاعات اعلام شده در جلسه 11 آگوست، دیگر 14 حزب، 1993 نامزد را در حوزه های تک نفره ثبت کرده اند و دو نامزد خودخوانده نیز قبلاً ثبت نام کرده اند. قرعه کشی برای تعیین محل احزاب در رای گیری انتخابات دومای دولتی در 16 آگوست انجام می شود.
ثبت نام فهرست نامزدهای انتخابات پارلمانی منطقه ای نیز در 15 آگوست به استثنای سرزمین آلتای و استان های لنینگراد، نیژنی نووگورود و پسکوف، که در آن ها چند روز دیگر ادامه خواهد داشت، پایان می یابد.
انتخابات دوما و سایر انتخابات امسال از 17 لغایت 19 سپتامبر برگزار می شود. اعضای دومای دولتی به مدت پنج سال با یک سیستم انتخاباتی مختلط انتخاب می شوند: 225 نماینده – بر اساس فهرست های حزبی، 225 نماینده دیگر – در حوزه های تک نمایندگی یک مرحله ای.

منبع: www.ria.ru

Первый мобильный офис соцгазификации открыт в Подмосковье

اولین دفتر سیار گازرسانی عمومی در حومه مسکو افتتاح شد!

به گزارش ریا نووستی، اولین دفتر سیار گازرسانی عمومی در روستای «کراسنایا استوروژکا» در شهر «سرگی یف پوساد» در حومه مسکو افتتاح شد.
در آینده نزدیک، 11 دفتر سیار دیگر از این نوع در منطقه افتتاح می شود. آن ها به مکان هایی می روند که قبل از هر چیز به گازرسانی نیاز دارند.
آندری وارابیوف، فرماندار حومه مسکو که از کار این دفتر بازدید کرده بود، گفت: برنامه ریاست جمهوری برای گازرسانی عمومی در حومه مسکو بسیار مورد نیاز است. در این روستا، به نیمی از خانه ها لوله های گاز رسیده است. حال در عرض 3-2 روز به سرعت شبکه هایی را برای آن ها ایجاد می کنیم و گاز را به داخل خانه ها می آوریم. من شک ندارم که ما تعداد بی سابقه ای گازرسانی خواهیم داشت. شرکت بزرگ گازرسانی Mosoblgaz تلاش های خود را دو چندان کرده است. برای این برنامه منابع جداگانه ای اختصاص داده شده است که اجازه گازرسانی به همه خانه های ثبت شده واقع در محدوده مناطق مسکونی را می دهد.
در چارچوب پروژه گازرسانی عمومی، یک لوله گاز به صورت رایگان به هر منطقه که در آن خط لوله اصلی گاز وجود دارد متصل می شود. برای کشیدن گاز به خانه، افراد می توانند به دفتر گازرسانی عمومی یا به صورت آنلاین به آدرس mosoblgaz.ru یاminenergo.mosreg.ru مراجعه کرده و درخواست بدهند.
در دفتر سیار گازرسانی عمومی، کارکنان Mosoblgaz و مرکز خدمات دولتی و شهرداری مستقر هستند که کمک می کنند قرارداد مربوطه را تنظیم کنند.
در استان مسکو 5 دفتر ثابت گازرسانی عمومی در مناطق شهری دمیتروفسکی، دوموددوو، اودینتسوفسکی، رامنسکی و روزسکی وجود دارد.
منبع: www.ria.ru

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *