انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

پیشخوان خبرهای مهم فدراسیون روسیه 1400/06/10

توجه: خبرهای مذکور برگرفته از سایت های خبری کشور روسیه می‌باشند.

В Сбербанке спрогнозировали рекордный за много лет рост ВВП

اسبربانک رشد تولید ناخالص داخلی روسیه را رکورددار پیش بینی کرد!

آلکساندر ودیاخین، نایب رئیس اول هیئت مدیره بانک اسبربانک (Sberbank)، در آستانه «مجمع اقتصاد شرق» در مصاحبه با ریا نووستی گفت: بر اساس نتایج امسال، اقتصاد روسیه می تواند 4.3-4.2 درصد رشد کند.

طبق داده های سازمان آمار روسیه، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی پیش بینی شده روسیه توسط این موسسه اعتباری از سال 2012 بالاترین نرخ خواهد بود. مقایسه با دوره های پیش از این به دلیل تغییر روش محاسبه، نادرست است.

وی خاطرنشان کرد: اکنون ظاهراً موج سوم کرونا در روسیه سپری شده است، محدودیت ها کم شده است و این موجب افزایش هزینه های مصرف کننده می شود. پیش بینی رشد اقتصادی براساس پویایی تقاضای مصرف کننده است. در حال حاضر ساختار مصرف، بیشتر و بیشتر شبیه به شرایط قبل از بحران می شود و بخش خدمات در حال بازگشت به رشد پایدار به صورت اسمی است. در عین حال، ما هنوز در مورد بهبود شرایط پس از افت شدید در سال گذشته صحبت می کنیم. من معتقدم که خطرات اصلی رشد اقتصادی نه با عوامل داخلی بلکه با عوامل خارجی همراه است. کند شدن نرخ رشد سایر اقتصادها مانند چین می تواند منجر به کاهش تقاضای خارجی و در نتیجه کاهش سرعت رشد ما شود.

آژانسBloomberg  پیشتر اشاره کرده بود که پس از برداشته شدن محدودیت های مربوط به همه گیری کرونا، اقتصاد روسیه بالاترین نرخ رشد را از سال 2000 نشان داد: تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه دوم سال 10.3 درصد افزایش یافت.

آژانسMorgan Stanley  پیش بینی خود برای رشد تولید ناخالص داخلی روسیه اصلاح کرده و آن را به 4.6 درصد در سال 2021 و 3.2 درصد در سال 2022 با در نظر گرفتن داده های مثبت غیر منتظره و پیش بینی عملی تر پویایی قیمت نفت افزایش داده است.

پیش بینی وزارت توسعه اقتصادی روسیه در سال 2021 به میزان بیش از 3.8 درصد است. رشد این شاخص در شش ماهه نخست سال جاری در مقایسه با دوره مشابه سال 2020، 4.6 درصد برآورد شده است.

مجمع اقتصاد شرق (EEF) در تاریخ 4-2 سپتامبر در دانشگاه فدرال شرق دور در ولادی وستوک برگزار می شود. ریا نووستی، خبرگزاری رسمی این رویداد خواهد بود.

 منبع: www.ria.ru

  Названа идеальная температура для борьбы с вирусом

دمای ایده آل بدن برای مبارزه با ویروس ها کدام است؟

اعتقاد بر این است که افزایش دمای بدن در طول بیماری، نشان دهنده عملکرد خوب سیستم ایمنی بدن و عدم وجود آن نشان دهنده ضعف آن است. ولادیمیر بولیبوک، متخصص آلرژی و ایمنی بدن به رادیو اسپوتنیک در خصوص سازوکار بدن در این مواقع توضیح داد.

وی ضمن اشاره به این موضوع که افزایش دما بخشی از واکنش دفاعی بدن در برابر نفوذ عفونت ها است، گفت: «کار سیستم ایمنی بدن توسط سیتوکین ها تعیین می شود: مولکول هایی که در لحظه فعال شدن سلول های سیستم ایمنی آزاد می شوند. سیستم ایمنی به ویروس ها یا باکتری ها واکنش نشان می دهد، سیتوکین ها وارد سیستم عصبی مرکزی می شوند، جایی که مرکز تنظیم دمای بدن است و بدن سیگنالی برای افزایش دما دریافت می کند، چرا که مبارزه با عفونت شروع شده است.»

این متخصص تصریح کرد که سیستم های آنزیمیِ باکتری ها و دستگاه ژنتیکی ویروس ها طوری طراحی شده اند که در دمای خاصی کار می کنند و وقتی دما بالا می رود، تکثیر این میکروارگانیسم ها دشوارتر می شود. اگر فردی با وجود بیماری عفونت حاد تنفسی، تب نداشته باشد، این بدان معناست که سیستم ایمنی وی در واقع به ویروس پاسخ نمی دهد. با این حال، واکنش بیش از حد این سیستم نیز می تواند بسیار خطرناک باشد.

وی در ادامه گفت: «هنگامی که تعداد زیادی سیتوکین آزاد شود، یک واکنش به اصطلاح افزایش فشار رخ می دهد و درجه حرارت از 40-39 درجه فراتر می رود. چنین افزایش دمایی بر عملکرد اندام های داخلی، به ویژه در کار سیستم قلبی عروقی اثر بدی دارد. در برخی موارد، چنین واکنشی از بدن می تواند منجر به نقص عملکرد قلب  و حتی به ایست آن منجر شود. بنابراین، بیمار با چنین درجه حرارت بالا نیاز به نظارت مداوم پزشکی دارد.»

به گفته این پزشک، دمای «ایده آل» که در آن بدن در مبارزه با عفونت بیشترین کارایی را دارد، از 37 درجه تا 38.5 درجه است.

ما در تمام توصیه های پزشکی خود می گوییم که اگر درجه حرارت بدن کمتر از 38.5 درجه باشد، نیازی به مصرف داروهای ضد تب ندارید. بدن در این دما به خوبی با عفونت مبارزه می کند و به تنهایی از عهده مقابله با آن بر می آید.

منبع: www.ria.ru

Путин поздравил Алексея Учителя с юбилеем

 ولادیمیر پوتین سالروز تولد آلکسی اوچیتل را تبریک گفت!

 در پیامی که در وب سایت کاخ کرملین منتشر شد، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، هفتادمین سالروز تولد کارگردان و هنرمند مردمی روسیه، آلکسی اوچیتل را تبریک گفت و کارهای او را یک بخش مهم و ارزشمند در زندگی فرهنگی کشور خواند.

در این پیام آمده است: «من هفتادمین سالروز تولد شما را تبریک می گویم. شما یک کارگردان شناخته شده، با استعداد و فوق العاده هستید که صفحات درخشانی را در تاریخ هنر سینمای روسیه ثبت کرده اید. آثار شما همیشه در مرکز توجه و علاقه مردم بوده است و یک بخش مهم و ارزشمند در زندگی فرهنگی کشور محسوب می شود».

رئیس جمهور برای این کارگردان آرزوی سلامتی، موفقیت و الهام بخشی های بیشتر کرد.

آلکسی اوچیتل در 31 آگوست 1951 در لنینگراد متولد شد. در سال 1975 از موسسه سینمایی گراسیموف مسکو فارغ التحصیل شد. پس از 15 سال، استودیوی فیلمسازی خود به نام «راک» را تاسیس کرد و پنج سال بعد اولین فیلم بلند خود به نام «شیدایی ژیزل» (Мания Жизели) را فیلمبرداری کرد. علاوه بر آن، فیلم هایی مانند «دفتر خاطرات همسر او» (Дневник его жены) که جوایز مختلفی دریافت کرد و همچنین «فضا همچون پیش بینی» (Космос как предчувствие)، «تسوی» (Цой) و غیره در کارنامه وی دیده می شود.

آلکسی اوچیتل در سال 2002 عنوان «هنرمند مردمی روسیه»، در سال 2007 «نشان دوستی» و در سال 2013 «نشان افتخار» را دریافت کرد.

 منبع:   www.ria.ru

 

 

 

 

 

 

 

Фестиваль «Цветочный джем» 2021

 

 

تیتر خبر:

از يكم سپتامبر تا يكم اکتبر ۲۰۲۱، فستیوال گل در مسکو برگزار می شود!

 

متن خبر:

طراحان چشم انداز پایتخت را با ترکیبات متفاوتی از گیاهان تزیین کرده و مکانهای راحتی به عنوان سالن ایجاد می نمایند.

در مکانهای جشنواره که همه روزه برپاست، نه تنها می توان باغهای طراحی شده را تحسین کرده و لذت برد و عکسهای دیدنی گرفت، بلکه می توان از دسرهای تابستانی و غذاهای تهیه شده توسط شرکت کنندگان در نمایشگاه «تابستان در شهر» را هم امتحان کرد. متصدیان این پروژه، برندگان مسابقه «مربای گل» سالهای گذشته و کارشناسان و اعضای هیئت داوران بودند. البته همکاران خارجی هم با طراحان روس همکاری می کنند. آنها توجه دارند که چقدر مهم است که جشنواره، علیرغم مشکلات مربوط به همه گیری کرونا، برگزار شود و مسکو بار دیگر عنوان «شکوفاترین پایتخت اروپا» و طراحان چیدمان باغ را دریافت کند!

مکانهای اصلی فستیوال:

میدان انقلاب   площадь революции

در این میدان یک جنگل به تمام معنا با توس های باریک،کاج های همیشه سبز و صنوبرهایی با میوه های مخروطی خود به شکلی واقعی، دیده می شود.

هم چنین می توان در آنجا ترکیبات درختچه ها و گلهای حجیم و نیز توت فرنگی را به همان صورتی که در یک جنگل واقعی در روسیه باید باشد؛ دید. این طراحی اشاره به یک رویداد تاریخی دارد که شهر مسکو در ابتدا در میان جنگلها ساخته شد و اکنون نیز اطراف این شهر را عرصه های جنگلی در بر می گیرند. غذاهای روسی مثل بلینی یا پنکیک، سوپ بَرش و پیراشکی در این محل نیز سرو می شوند.

محل عبور از میدان مانژنیا به سمت میدان انقلاب

مسیر استالشنیکف؛ این مسیر به یک تفرجگاه جنوبی واقعی تبدیل می شود.

خیبان «کوزنتسکی مُست» در ورودی فروشگاه «تسوم»(ЦУМ)

در ورودی فروشگاه ترکیب باغ گیاهان آبزی و به صورت یک ماهی به همراه بیدها و ترکیبات بامبوی زرد، نی و شاخه های گل و نیز گیاهان قاب می شود.

 

تپلی ستان

در این محل از تمهای افسانه های روسی بهره گرفته می شود. این مکانها با درختان مخروطی و برگریز، درختچه های سرسبز و غلات معمولی روسیه، تزیین شده اند. در این مکان می توانید کلوچه سیب، تورتیلای اسپانیایی، راپانای کبابی، پنکیک با مربای کدوسبز و سایر غذاهای غیر معمولی را بچشید.

فستیوال در چند مکان دیگر نیز برگزار می شود.

 

منبع خبر(لینک):  

https://kudamoscow.ru/event/festival-tsvetochnyj-dzhem-2021/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *