انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

پیشخوان خبرهای مهم فدراسیون روسیه 1400/07/03

توجه: خبرهای مذکور برگرفته از سایت های خبری کشور روسیه می‌باشند.

Еще в одном российском городе все школы перейдут на удаленку

 برگزاري مدارس به شكل غير حضوري در روسيه

 به گفته الکسی سمنوف، رئیس اداره آموزش و پرورش شهري روسیه: «همه مدارس از 25 سپتامبر تا 8 اکتبر، در یاکوتسک و حومه آن، به دلیل افزایش شیوع عفونت های حاد تنفسی ویروسی و آنفولانزا در ميان کودکان، از راه دور به ادامه کار می پردازند».

به گفته سمنوف، بر اساس اطلاعات منطقه ای روسپوتربنادزور، 8171 مورد عفونت حاد تنفسی ویروسی و آنفلوانزا، در طي یک هفته در یاکوتسک ثبت شده و آستانه همه گیری 2.6 بار فراتر رفته است. این میزان 12.8 برابر بیشتر از هفته قبل است.

در همین راستا، پزشک وزارت بهداشت، پیشنهاد انتقال مدارس شهر و ساير سازمانهای آموزشي را، به روش از راه دور، ارائه کرد.

پیش از این گزارش شده بود که در ساراتف، تمام مدارس و موسسات آموزشي به دلیل گسترش كوويد 19، از 27 سپتامبر به صورت از راه دور بکار ادامه خواهند داد.

همچنین، از 22سپتامبر، دانش آموزان اورنبورگ (به جز دانش آموزان ابتدایی) به شكل غير حضوري به تحصيل پرداخته اند.

منبع: www.lenta.ru

Молекулы будущего.В России нашли способ упростить борьбу с раком. Как он работает?

كشف راهی برای ساده سازی مبارزه با سرطان توسط روس ها

یکی از فناوری های پزشکی آینده، آپتامرها هستند، مولکول های کوتاه DNA یا RNA که کاربردهای مختلفی دارند، از جمله عملکرد آنتی بادی هایی که با عوامل بیماری زا مبارزه می کنند. با این حال، برای به دست آوردن آپتامرها برای کارهای خاص مشکلاتی وجود دارد، زيرا پیش بینی اینکه یک مولکول برای اتصال به هدف مورد نظر باید به چه شکل باشد، دشوار است.

دانشمندان روسی و همکاران خارجی آنها تکنیک جدیدی را برای مدل سازی آپتامرهای اصلاح شده با طول کوتاهتر از روش قبلی خود، توسعه داده اند.

اسیدهای نوکلئیک، که شامل DNA و RNA هستند، یکی از نقش های اصلی را در عملکرد هر موجود زنده ایفا می کنند. آنها اطلاعات مربوط به رشد یک جاندار، فیزیولوژی و تکامل آن را در خود ذخیره می کنند.

آنها نه تنها اطلاعات مربوط به پروتئین ها را رمزگذاری می کنند، بلکه بسیاری از عملکردهای مهم از جمله تنظیم ژن ها را نیز انجام می دهند. به عنوان مثال، RNA های کوتاه تک رشته ای، به راحتی مجتمع های پیچیده ای از جمله ریبوزیم ها را تشکیل می دهند. ریبوزیمها مولکولهای RNA خاصی هستند که می توانند اثر آنزیمی مشابه پروتئین ها داشته باشند. به همین دلیل است که اعتقاد بر این است که این ریبوزیم ها هستند که می توانند مدتها قبل از ظهور اولین سلول زنده وجود داشته باشند، تولید مثل خود را کاتالیزه کنند و در روند تکامل شیمیایی جهش کرده و به پیدایش حیات بر روی زمین کمک کنند.

به لطف پیشرفت های زیست شناسی مولکولی و فناوری بیونانوتكنولوژي، DNA تک رشته ای به ابزاری مفید در پزشکی تبدیل شده است. DNA تک رشته ای طولانی برای ساخت اوریگامی DNA استفاده می شود؛ مولکول ها تقریباً به هر شکلی که برای ایجاد مواد جدید از جنس نانو، دستگاه های محاسباتی و حتی کامپیوترهای DNA اي مناسب هستند.

اسیدهای نوکلئیک کوتاه، که اولیگونوکلئوتیدها نیز نامیده می شوند، قادر به تقلید آنتی بادی ها هستند؛ پروتئین های خون که عوامل بیماری زا، از جمله ویروس ها و سلول های سرطانی را شناسایی و خنثی می کنند.

آنالوگ های DNA آنتی بادی ها، به آپتامرها اشاره دارند، یعنی مولکول هایی که می توانند به طور خاص به مولکول های هدف متصل شوند.

آپتامر برای اولین بار در دسامبر 2004 به دست آمد و در حقيقت «سدیم پگپتانيب» بود، كه توسط فایزر و آي تك، توسعه یافته بود. آپتامرها به مدت 20 سال به طور گسترده در پزشکی برای درمان هدفمند (روشی برای مبارزه با سرطان و هنگامی که داروها با تأثیر بر روی مولکول های خاصی که برای توسعه نئوپلاسم ضروری هستند، رشد و گسترش سلول های تومور را مسدود می کنند)، مورد استفاده قرار گرفتند.

دانشمندان دانشگاه دولتی مسکو و مرکز علمی کراسنویارسک، به همراه همکارانی از فنلاند، آلمان، کانادا، ژاپن و ایالات متحده، مشکل بهینه سازی دشوار مولکول آپتامر، برای تشخیص سلول های سرطانی را حل کرده اند.

بر خلاف ترکیب قبلی خود، توالی جدید دارای 45 نوکلئوتید، کمتر است. این برش عملکردهای آپتامر را بهینه کرده و امکان اتصال مولکول به سلولهای توموری را به دلیل انطباق بیشتر ویژگی هاي آن با پروتئینهای هدف خاص، بهبود بخشيده است.

 منبع: www.lenta.ru

Раскрыт наиболее уязвимый к коронавирусу возраст детей

رده سني آسيب پذيرتر در ميان كودكان در برابر كرونا ويروس

کودکان زیر یک سال، و نوجوانان، آسیب پذیرترین گروه برای كوويد 19 در بین کودکان هستند.

الکساندر گورلوف، معاون فعالیتهای علمی موسسه تحقیقات مرکزی اپیدمیولوژی روسپوتربنادزور، گفت: «این به این دلیل است که کودکان زیر یک سال توسط والدین خود آلوده می شوند، در حالي كه خود در مرحله تشکیل ایمنی سازگار هستند».

به گفته گورلوف، شیوع گسترده بیماری در افراد بالای 14 سال به دلیل فعالیت اجتماعی جوانان است. این متخصص دلیل ديگر شيوع بالا در نوجوانان را، تغییر ژن متغیر ویروس کرونا به سویه دلتا، نامید. گورلوف تأکید کرد که اين سويه اکنون در روسیه و در جهان غالب است.

پیش از این، ولادیمیر بولیبوک ایمونولوژیست روسی دلیل دوره شدید كوويد 19 در کودکان را، توضیح داده بود. وی گفت: «امسال شمار بیشتری از کودکان مبتلا به عفونت کرونا ويروس با برخی از علائم، وجود دارند».

این متخصص دو دلیل براي سیر شدید بیماری، ذكر كرد:

دلیل اول اينكه گونه دلتا ویروس، گسترده تر و تهاجمی تر است، دلیل دیگر، به گفته بولیبوک، شرايط قرنطینه ای است، که در آن برخی از کودکان همراه با والدین خود قرنطينه مي شوند.

 منبع: www.lenta.rui

Открылась Московская международная книжная ярмарка

افتتاح نمایشگاه بین المللی کتاب مسکو

خبرگزاری ریا نووستی گزارش داد: سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب مسکو 24 سپتامبر افتتاح شد. این نمایشگاه امسال در مجموعه نمایشگاهی مرکزی «اکسپوسنتر» مسکو از 24 لغایت 27 سپتامبر برگزار می شود.

بیش از 200 ناشر از مناطق مختلف روسیه کتاب ها و برنامه های خود را در غرفه ها و چادرهای نمایشگاهی به نمایش می گذارند. در این نمایشگاه می توان جدیدترین کتاب های 2021، پرفروش ترین آثار سال، کتاب های ادبیات داستانی، غیرداستانی، ادبیات کودک، کتاب های آموزشی و کمک آموزشی و انتشارات موزه ها را یافت. کتاب ها با قیمت انتشارات به فروش می رسند.

نمایشگاه بین المللی کتاب مسکو در این چهار روز میزبان بیش از 300 رویداد مختلف است. در این نمایشگاه برنامه هایی همچون ملاقات با نویسندگان مشهور، رونمایی کتاب، بحث های آزاد و کارگاه های آموزشی برگزار خواهد شد.

 منبع: www.ria.ru

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *