انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

پیشخوان خبرهای مهم فدراسیون روسیه 1400/07/04

توجه: خبرهای مذکور برگرفته از سایت های خبری کشور روسیه می‌باشند.

Всемирный день туризма на ВДНХ 2021

 برگزاري مراسم روز جهانی گردشگری در ودنخا مسکو!

27 سپتامبر روز جهانی گردشگری است. به همين منظور از 25 تا 27 سپتامبر 2021 ودنخا میزبان تورهای گردشگری دسته جمعی رایگان در مرکز «سلوا» (Слово) و غرفه « مرد کارگر و زن کشاورز» مي باشد.

همچنین سخنرانی در مورد سفرهای فضایی در مرکز فضانوردی و هوانوردی، برگزار مي شود.

تاریخچه­ ای کوتاه از ودنخا:

«ودنخا» کوتاه شده­ی عبارت «Выставка достижений народного хозяйства»  به معنای «نمایشگاه دستاوردهای اقتصاد ملی» است که در سال­های 1959-1939 «نمایشگاه کشاورزی سراسری اتحاد جماهیر شوروی»، در سال­های 1991-1959 «نمایشگاه دستاوردهای اقتصاد ملی اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی» و در سال­های 2014-1992 «مرکز نمایشگاهی سراسری روسیه» نامیده می­شد. ودنخا در واقع یک پارک و مجموعه نمایشگاهی بسیار بزرگ در محله اوستانکینسکی در شمال شرقی مسکو است که از نظر وسعت پس از مجموعه نمایشگاهی «اکسپوسنتر» در مرکز مسکو، جایگاه دوم را دارد. این مجموعه جزو 50 مرکز بزرگ نمایشگاهی در جهان محسوب می­شود. این پروژه عظیم در سال 1939 و در زمان ژوزف استالین افتتاح شد. سالانه 30 میلیون علاقمند از این مجموعه شگفت انگیز بازدید می­کنند.

مساحت این مجموعه به همراه یکی از قدیمی­ترین پارک­های مسکو به نام «اوستانکینو»، بزرگترین باغ گیاه­شناسی اروپا به نام «باغ گیاه­شناسی ن. و. تسیتسین»، موزه و مرکز نمایشگاهی «مرد کارگر و زن کشاورز» و محوطه جلوی طاق ورودی اصلی در مجموع 700 هکتار است. در محوطه «ودنخا» حدود 100 بنای مختلف وجود دارد که 49 مورد از آن­ها جزو آثار میراث فرهنگی به شمار می­آیند. از آن­جا که اغلب بناها بین سال­های 1935 تا 1954 و در زمان حکومت ژوزف استالین ساخته شده­اند، دارای سبک معماری استالینی هستند.

منبع: www.kudamoscow.ru

Выставка «Жизнь с вирусами«

برگزاري نمايشگاه «زندگي با ويروس ها»، در مسكو!

از 17 سپتامبر تا 20 دسامبر 2021، در غرفه شماره 67 «کارلیا» در ودنخوا، نمایشگاه «زندگی با ویروس ها» برگزار مي شود. موضوع اين نمايشگاه، ویروس ها و همه گیری ها در دوره های مختلف تکامل انسان و نحوه مبارزه با آنها، مي باشد.

چهار سالن موضوعي تاریخی، سمعی، بصری و تعاملی در انتظار مهمانان نمایشگاه است.

در اولین سالن، می توان فهمید که بشر در طول تاریخ، با چه اپیدمی ها و همه گیری هایی که جان میلیون ها نفر را گرفته، مواجه بوده كه تاثير خود را در فرهنگ نيز به جا گذاشته است.

برای مثال، فوکیدید، مورخ یونان باستان، آفت معروف آتنی را خشم خدایان می دانست.

ما اکنون همه گیری ها را متفاوت از مردم دوران باستان درک می کنیم. ما ماهیت عوامل بیماری زا را مطالعه کرده و راه هایی را برای مقابله با آنها ابداع کرده ایم. رعايت بهداشت، داروها و واکسن، زندگی را در بین باکتری ها و ویروس ها نسبتاً ایمن کرده اند.

سالن دوم اسرار پاتوژن های موجود در زندگی انسان، از ویروس ها تا پریون ها را، نشان می دهد. بازديدكندگان درخواهند يافت كه آنها چگونه ايجاد شده و چه تفاوتي با يكديگر داشته اند، واكسن ها چگونه ساخته شده اند. علم به سوالات و افسانه هاي پيرامون واكسيناسيون، پاسخ مي دهد.

سالن سوم نمایش می دهد که سيستم ایمنی انسان چگونه عمل می کند و چه اهميتي دارد، ایمنی جمعي چیست و چگونه با واکسیناسیون جمعیت ارتباط دارد. همچنین در این سالن می توان در خصوص شرایط دشوار فرآیند حمل واکسن، اطلاعاتي بدست آورد.

اتاق آخر، کاملاً به همه گیری امروز اختصاص داده شده است. در اين سالن می توان آموخت که چگونه متخصصان حوزه های مختلف، از اقتصاد دانان تا جامعه شناسان، در مورد چگونگی تأثیر این بیماری همه گیر، بر پدیده های مختلف اجتماعی، صحبت می کنند.

منبع: www.kudamoscow.ru

 Московский Марафон 2021

 ماراتن مسکو 2021!

 در 26 سپتامبر 2021، بزرگترین مسابقه در روسیه، ماراتن مسکو، در مسکو برگزار می شود. این یک فرصت منحصر به فرد برای دویدن 42.2 کیلومتر یا 10 کیلومتر در مرکز پایتخت و تبدیل شدن به بخشی از رویداد اصلی دویدن کشوري است. اين ماراتن يكبار در سال برگزار مي شود. مسیرهای هر دو فاصله ماراتن مسکو، در یک دایره با منظره نماهای دیدنی شهر قرار گرفته است. بنابراين مي توان بخشی از یک رویداد در مقیاسي بزرگ شد و جعبه دستاوردهای شخصی خود را با مدال ماراتن اصلی کشور پر کرد.

مسیر اين ماراتن، از مرکز پایتخت می گذرد: در امتداد ساحل رودخانه مسکو، باغ و بلوار، از مسير پل کریمه، در امتداد خیابان تورسكايا و گذرگاه تئـ‌‌اتر و در زیر دیوارهای کرملین.

شرکت کنندگان در مسابقه، از مكانهاي دیدنی شهر مسكو با شهرت جهاني، از جمله: آسمان خراش های شهر مسکو، کاخ سفید، چهار مورد از هفت آسمان خراش استالینیستی، تئاتر بولشوی، ساختمان FSB، موزه پلی تکنیک، کرملین و کلیسای جامع مسیح منجی؛ دیدن خواهند کرد.

ماراتن مسکو، یکی از اعضای انجمن ماراتن ها و مسابقات بین المللی است. مسیرهاي 42.2 کیلومتري و 10 کیلومتري، از سال 2013 توسط اين سازمان معتبر بین المللی، تایید شده است.

برنامه:

26 سپتامبر:

07:00-افتتاح اولیه در شهر، رختکن و کمد؛

08:45- شروع مسابقه با دوچرخه های دستی و ویلچر؛

09:00- شروع مسابقه؛

15:40- بسته شدن خط پایان.

شرایط اولیه:

شرکت در مسابقه از سن 18 سال به بالا امكان پذير است.

ارائه گواهی پزشکی ضروری است.

جانبازان ملزم به ارائه گواهی جانبازي هستند. مبلغ پرداختی ثبت نام قابل استرداد نیست.

هزینه: ثبت نام از 17 فوریه تا 16 ژوئن – 3000 روبل.

ثبت نام از 17 ژوئن تا 24 آگوست – 4000 روبل.

ثبت نام از 23 تا 25 سپتامبر – 5000 روبل.

براي افراد زير 21 سال، مردان بالاي 60 سال و زنان بالاي 55 سال، تخفيف وجود دارد و قيمت ها نصف مي شوند.

براي افراد معلول و جانبازان جنگي، ثبت نام رايگان است.

 منبع: www.kudamoscow.ru

 

Фестиваль «Техносреда» 2021

جشنواره «دنياي تكنولوژي» 2021!

25 و 26 سپتامبر 2021، ودنخا، میزبان جشنواره «تكنوسردا»- رویدادي کلیدی در سال علم و فناوری، نشان دادن جايگاه و نقش علم در دنياي مدرن و ضرورت معرفی دانش علمی در زندگی مدرن مردم.

این رویداد جامعه علمی روسیه را در یک بستر متحد می کند. شرکت های علمی و فناوری برجسته، دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی، و همچنین دانشمندان و رهبران جامعه علمی، پیشرفت ها و پروژه های منحصر به فرد خود را به عموم مردم ارائه می دهند. سازمان دهنده اصلی این رویداد، وزارت علوم و آموزش عالی فدراسیون روسیه و شریک فکری جامعه روسی «دانش» است.

بیش از 500 محصول، از جمله وسايل نقلیه و هواپیمای بدون سرنشین، ماكت های تاسيسات هسته ای، هوش مصنوعی که آثاری را در زمان واقعی توليد می کند، اسکلت بیرونی، روبات های «انكوربات»، مورد استفاده در امور پزشكي، و روباتهای پیشاهنگ کوچک که در حوزه های مختلف زندگی استفاده می شوند؛ در اين جشنواره براي بازديد عموم به نمايش گذاشته مي شود.

22 مخترع روس سخنرانی هایي تعاملی را در خصوص روباتهاي نابود كننده، روباتهاي مرتب کننده زباله ها، موتورسیکلت با یک خانه همراه، لوازم جانبی ویلچر و پروتزهایي براي حیوانات، ارائه می دهند.

در منطقه «آینده»، شرکت های روسی نمایشگاه های منحصر به فردی از جمله پروتزهای مصنوعي و کششی دست، اسکلت بیرونی، محرك هاي عصبي، عناصر محیطي شهر هوشمند، آخرین فناوری های طبقه بندي و بازیافت زباله ها و پلتفرم واقعيتِ مجازي ( برنامه اي برای همگام سازی اقدامات فرد در دنیای واقعی با اقداماتي که او در دنیای مجازی براي كنترل شخصيت رايانه اي انجام مي دهد)، را ارائه می دهند. اين امر کمک می کند تا با روند ایجاد پروژه های مهندسی آینده، هوش مصنوعی در زمینه امنیت، تاکسی پروازكننده، و لیزر حرارتی آشنا شد.

به عنوان بخشی از برنامه تجاری این جشنواره، گفتگوهای عمومی، سخنرانی جامعه «دانش» روسیه و موزه پلی تکنیک، برنامه ریزی شده است. برخي از موضوعات اصلی عبارتند از: پزشکی نوين، اکتشافات فضایی، آب و هوا و محیط زیست، هوش مصنوعی، دیجیتالی شدن و انرژی آینده.

این جشنواره همچنین چندین مکان را براي كودكان در نظر گرفته است. می توان در کلاس هاي مونتاژ و برنامه نویسی روبات ها، به كمك پلتفرم هاي واقعيت مجازي، چاپگرهاي سه بعدی و بالگردها، و همچنین نمایش علمي و محبوب الکسی ایوانچنکو، مشهورترین شومن روسیه در زمينه علمي، شرکت کرد.

مهمانان این رویداد می توانند از سينماي جشنواره هم دیدن کنند، جایی که بهترین مستندهای روسی و بین المللی در آن نمایش داده می شود.

اين فیلم ها را می توان در قالب گفتگوی عمومی با کارگردانان، دانشمندان برجسته و نویسندگان کتابهای علمی محبوب مورد بحث قرار داد. سینماهای واقعیت مجازی، فیلم هایی درباره قطب جنوب و توندرا (نوع مناطق طبیعی خارج از محدوده شمالی پوشش گیاهی جنگلي، فضایی با خاک همیشه یخ زده، که با آب دریا یا رودخانه پوشيده نشده است)، معماری و تاریخ، نمایش می دهند.

شركت در اين جشنواره، براي عموم رايگان است.

منبع: www.kudamoscow.ru

Названы причины массового отравления зверей в российском зоопарке

 دلایل مسمومیت دسته جمعی حیوانات در باغ وحش روسیه!

سرویس مطبوعاتی باغ وحش چلیابینسک در مورد دلایل مسمومیت دسته جمعی حیوانات گفت: «یک کیسه با گوشت چرخ کرده و گوشت آب پز به وزن حدود هفت کیلوگرم در قلمروي باغ وحش پیدا شده است و احتمالا سعی کرده اند با این محصولات حیوانات را بکشند».

دامپزشکان به طور خاص برای وضعیت خرس هیمالیا خریتون، نگران هستند. خرس قهوه ای، خرس استپان و ماشا نجات پیدا نکردند. مدیریت باغ وحش با درخواست درک دلایل این حادثه، به سازمان های اجرای قانون مراجعه کرد.

کارن دالاکیان، فعال حقوق حیوانات، در مصاحبه با رِن تي وي، اظهار داشت: «ممكن است حیوانات با انگيزه انتقام مسموم شده باشند، چنین مواردی قبلاً در باغ وحش چلیابینسک تحت مدیریت دیگری، هنگامی که مدیر جدید کارگران غیر ضروری را اخراج کرد، رخ داده است.  فردي از روی انتقام جويي چنين عملي را مرتكب مي شود و منزجر کننده ترین چیز این است که همه چیز بر روی حیواناتی منعکس می شود که هیچ ارتباطی به آن ندارند و فقط در این موسسات گروگان هستند».

دالاکیان خاطرنشان کرد که شخصاً خرس های مرده را ندیده است، اما آنها در عکس خوب تغذیه شده و سالم به نظر می رسند. بنابراين لازم است دریافت که با چه سم یا دارویی مسموم شده اند، چه کسی مقصر است و  بايد او را تا بیشترین حد ممكن، مجازات کرد.

او افزود که برای جلوگیری از چنین حوادثی، لازم است یک سرویس امنیتی در باغ وحش سازماندهی شود.

در 23 سپتامبر مشخص شد که مسمومیت گسترده اي مابين حیوانات باغ وحش چلیابینسک، رخ داده است. خرس قهوه ای استپان و خرس ماشا قبلاً مرده اند و در اوایل سپتامبر نيز یک گوزن شمالی ماده و یک بره گوزن خال خالي، از بين رفتند. مقامات نهادی معتقدند که این حیوانات کشته شده اند. خرس ها دچار تشنج، استفراغ و اسهال شدند و علیرغم تلاش های دامپزشکان، همگي مردند.

منبع: www.lenta.ru

Эпидемиолог заявил об отсутствии в России штаммов коронавируса опаснее «дельты

دلتا خطرناكترين سويه ويروس كرونا در روسيه!

کمیل خفیزوف، سرپرست گروه علمی توسعه روشهای جدید تشخیص بیماریهای انسانی در موسسه تحقیقات مرکزی اپیدمیولوژی روسپوتربنادزور، گفت: «در روسیه هیچ گونه از ویروس کرونا، خطرناکتر از «دلتا» نيست. به گزارش تاس، اين سويه، تقریباً 100 درصد از کل گردش های موجود در کشور را شامل می شود».

این اپیدمیولوژیست توضیح داد که در روسیه، مانند دیگر کشورهای جهان، تغييرات جدیدی در داخل RNA سويه دلتا ظاهر می شود و هنوز مشخص نیست که آیا اين تغييرات ويروس كرونا را عفونی تر می کند یا خیر. وی افزود که بر اساس برخی گزارشات، اثر حفاظتي آنتي بادي ها در این سویه عملا كمتر است. وي تاكيد كرد كه در حال حاضر سويه اي خطرناك تر از دلتا ثبت نشده است.

این کارشناس تصریح کرد که از ميان انواع سويه هاي ویروس کرونا، در جمعیت روسیه، تنها سويه «دلتا» وجود دارد و مشتقات آن که قبلاً «آلفا»، «بتا» و «گاما» نامگذاری شده بودند، همگي از خارج از كشور وارد شده اند.

خفیزوف افزود که گونه «ميو» تهدیدی برای روسیه محسوب نمي شود، حتی اگر در خاک این کشور هم ظاهر شود، زيرا ميزان آن در آمریکای جنوبی، جایی که در زمان اوج نيز، حدود پنج درصد بود، کاهش یافته است. این اپیدمیولوژیست نتیجه گيري كرد که هيچ سويه اي خطرناك تر از «دلتا» نه تنها در روسیه، بلکه در جهان نیز ثبت نشده است.

پیش از این، الکسی آگرانوفسکی، پروفسور گروه ویروس شناسی دانشکده زیست شناسی، دانشگاه ایالتی مسکو، پیش بینی کرده بود که تا پایان همه گیری کدام نوع ویروس کرونا، غلبه خواهد داشت. به نظر وی، نوع دلتا ممکن است در روسیه غالب باقی بماند.

 منبع: www.lenta.ru

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *