انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

پیشخوان خبرهای مهم فدراسیون روسیه 1400/07/12

توجه: خبرهای مذکور برگرفته از سایت های خبری کشور روسیه می‌باشند.

Выставка «Женщины в войне»

برگزاري نمايشگاه «زنان در جنگ» در مسكو!

از 2 سپتامبر تا 20 اكتبر 2021 در موزه مسكو نمايشگاه «زنان در جنگ» برگزار مي شود كه به هشتادمین سالگرد نبرد مسکو اختصاص داده شده است.

معمولاً مردان بوده اند که همیشه به عنوان یک جنگجو و محافظ در سینما، نقاشی، ادبیات و سایر اشکال هنر هنرنمایی کرده  اند. با این حال، تنها آمار تاریخ نگاری رسمی نشان می دهد که تعداد کل زنان شوروی درگیر در جنگ ها بیش از 800000 نفر بوده است.

زنان مسکویی از اولین روزهای حمله نیروهای آلمانی به خاک اتحاد جماهیر شوروی مشتاق رفتن به جبهه بودند: آن ها کارکنان بخش درمان، مأموران شناسایی، خلبان، راننده تانک، توپچی ضد هوایی و تك تیرانداز بودند.

در پایتخت محاصره شده، زنان باید در تولید، حمل و نقل و دفاع غیرنظامی جایگزین مردان می شدند. در آغاز سال 1942 بیش از 40 درصد از کارگران مسکو زنان و نوجوانان بودند. تنها در سال اول جنگ، تعداد زیادی سلاح به دست آنها توليد شد.

هر روز کاری 12-16 ساعت به طول مي انجامید، پس از کار زنان مسکویی به حفاری سنگرها و خندق های ضد تانک در مزارع نزدیک مسکو مي رفتند، شبها بر روی پشت بام ها بمب های آتش زا را خاموش مي کردند، آتش ها و زباله ها را پس از حملات هوایی از بین مي بردند و مجروحان را از خانه های ویران شده بیرون مي کشیدند. در ماه های اول جنگ، 69 بیمارستان بزرگ در مسکو افتتاح شد. 200 هزار زن برای كار در آن ها داوطلب شدند.

در اكران نمایشگاه «زنان در جنگ» خاطرات، نامه های جنگی، مراسم تشییع جنازه، عکس ها، و همچنین مصنوعاتی را که مسکويي ها به موزه تحويل داده اند، به نمایش درآمده است. الفبای خانگی، نمادها، نقاشی های کودکان، اجاق گاز، پیراهن پسرانه، نيز در اين نمايشگاه ديده مي شود.

بازیگران اولگا و ماریا لاپشينا در اين نمايشگاه، خاطرات قهرمانان را اجرا خواهند كرد. هر مورد از نمایشگاه، با دقت تا به امروز حفظ شده و شواهدی از رنج هاي «نسل جنگ» است.

منبع: www.kudamoscow.ru

Архитектурный макет ВДНХ

ماكت معماري در ودنخا مسكو!

ماکت پارک و مجموعه نمایشگاهی «ودنخا» در مسکو در مقياس يك در هزار ساخته شده و تمام محوطه آن از جمله پارك «اوستانكينو» و غرفه «مرد كارگر و زن كشاورز» را نشان مي دهد. روی اين مدل می توان مینیاتورهای غرفه ها و ساختمان ها و همچنین موقعيت نمايشگاه را در شهر و مكان هاي قابل توجه، مثل «برج اوستانکینو» یا بنای یادبود «فاتحان فضا» مشاهده کرد.

دکمه های جلوی ماکت به شما کمک می کند بفهمید که هر منطقه در کجا قرار دارد؛ مثلا پارک چشم انداز، منطقه «اكسپو»، پارک صنایع، کوچه های مرکزی یا هر منطقه ديگر در پارك ودنخا. وقتی دکمه را در امتداد منطقه یا ساختمان مورد نظر فشار دهید، نور پس زمینه خاصی روشن می شود.

با کمک یک صفحه لمسی اطلاعاتی می توانید با تاریخچه و معماری غرفه ها، وضعیت و کاربرد فعلی آن ها آشنا شوید. برای راحتی بازدیدکنندگان منویی با بخش های زیر ارائه شده است: «معماری ودنخا»، «برای کودکان»، «ورزش»، «آموزش»، «مسیرها و گردش ها».

ارتفاع اين ماكت به گونه ای محاسبه شده که بازدیدکنندگان دارای معلولیت راحت بتوانند قلمرو نمایشگاه را مشاهده کرده و با صفحه لمسی اطلاعات ارتباط برقرار کنند. در اینجا، در مرکز اطلاعات، می توانید همه چیزهایی را که برای یک گردش از قبل برنامه ریزی شده نیاز دارید بیابید: یک کتاب راهنما و یک نقشه رایگان ودنخا تهیه کنید، بلیط نمایشگاه ها را بخرید، تور رزرو کنید، هر اطلاعاتی را بیابید و وسایل الکترونیکی خود را شارژ کنید.

منبع: www.kudamoscow.ru

Московский международный Дом музыки

خانه موسيقي بين المللي مسكو!

خانه بین المللی موسیقی مسکو در سال 2002 افتتاح شد كه اولین و تنها مرکز هنرهای نمایشی در روسیه و به نوعی مجموعه اي چند منظوره مي باشد.

در سه سالن مجموعه به نام های «سِوتلانوفسكي»، «كامرني» و «تئاترالنی» کنسرت ها و اجراهای تئاتر، گردهمایی های بزرگ بین المللی، شب شعرهای هنری، مراسم رونمایی، جشن ها، کنفرانس ها و جلسات مختلف برگزار می شود.

خانه موسیقی به ابتکار ولادیمیر اسپیواکوف، نوازنده برجسته و فعال اجتماعی و یوری لوژکوف، شهردار مسکو و با هزینه دولت مسکو ساخته شد. ساختمان اين خانه موسيقي، عنصر اصلی یک مجموعه معماری بزرگ در خیابان ساحلي کوسمودامیانسکایا در امتداد رودخانه مسكو است.

ساختمان به شكل مدور مي باشد. 11 طبقه بالاتر از سطح زمین و دو طبقه زیرزمین دارد و کاملاً شیشه ای است.

اين نمای خانه موسیقی بر اساس اصل نقطه مقابل بقیه ساختمانهای مجموعه «تپه های سرخ» ساخته شده است. پوشش شیشه ای، امکان نورپردازي طبيعي لابی ها، سرسرا، راه پله ها و معابر داخلي ساختمان را، به ویژه از بالای سرسرای گالری، چشم اندازهای رودخانه مسکو، صومعه نووسپاسکی و چشم انداز شهری، امکان پذیر می کند.

امروزه خانه موسیقی به دليل داشتن ظاهر، مفهوم و مدل فعالیت و کنسرت هاي خاص خود مکان ويژه اي است. تنوع برنامه هاي ساليانه، منحصر به فرد بودن اين فضای هنری را براي اجراي کنسرت هاي جهانی تاييد مي كند.

منبع: www.kudamoscow.ru

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *