انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

پیشخوان خبرهای مهم فدراسیون روسیه 1400/07/27

توجه: خبرهای مذکور برگرفته از سایت های خبری کشور روسیه می‌باشند.

Музей русской иконы

موزه «نمادهاي روسي» در مسكو!

موزه نمادهای روسی تنها مجموعه خصوصی هنرهای بیزانسی و قدیمی روسی، در روسیه است که رسماً به موزه عمومی تبدیل شده است و وضعیت آن با درج در سازمان شورای بین المللی موزه ها و اتحادیه موزه های روسیه، تأیید می شود.
برای اولین بار، نمایشگاهي در سال 2006 در سالن های مرکز تجاری مسکو «وِرِيسكايا پالازا»، افتتاح شد. با وجود كوچكي فضا، موزه جوان بلافاصله به دلیل اجرای تعدادی از پروژه های هنری در محافل علمی و اجتماعی به طور گسترده ای شناخته شد.
از جمله فعاليت هاي هنري موزه، نمايشگاه هاي «بازگشت دارايي» (در موزه دولتي ترتياكف، سال2008) و «شاهکارهای نقاشی نماد روسی قرن های XIV-XVI از مجموعه های خصوصی» (در موزه دولتی هنرهای زیبا به نام پوشکین، 2009)مي باشد، که به پدیده های قابل توجهی در زندگی فرهنگی روسیه تبدیل شده اند.
مجتمع موزه ای جدید در تاگانکا در ژانویه 2011، به طور رسمی برای بازدیدکنندگان افتتاح شد كه دو عمارت قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم را در خیابان گنچارنایا، بازسازی و براي نمایشگاه و ذخیره آثار تاریخی، مجهز و متحد می کند.
موزه نماد روسیه بزرگترین مجموعه خصوصی در روسیه و از نظر سطح آثار قابل توجه است كه حدود 5000 نمایشگاه دارد. اين موزه شامل آثار باستانی مسیحی و بیزانسی قرنهای 6 تا 14 است که برخی از آنها، مثل بناهای تاریخی یونانی؛ و همچنین موزه اي کامل از فرهنگ مسیحی اتیوپی، حتی در موزه های بزرگ کشور مشابه ندارند.
در اين مجموعه حدود 1000 اثر از نقاشی های شمایل روسی وجود دارد كه به بازه زمانی گسترده اي تعلق دارند.
ساعات كار موزه:
از پنج شنبه تا سه شنبه: از ساعت 11 تا 19.
چهارشنبه ها موزه تعطيل است.
بازديد از اين موزه با تعيين وقت قبلي، در گروه هاي حداكثر ده نفره و رايگان است.
با توجه به کوچک بودن سالن، بازديد از «کارگاه نقاشي شمایل» همچنان محدود به 5 نفر در یک گروه است.

منبع: www.kudamoscow.ru

Курс доллара на Московской бирже снизился до 71,25 рубля

كاهش نرخ دلار در بورس مسكو!

نرخ دلار به روبل در افتتاحیه معاملات امروز 19 اكتبر در بورس مسکو، در مقایسه با سطح پایانی معاملات قبلی، 3،75 کوپک کاهش داشت و به 71.25 روبل رسید.
نرخ یورو به ميزان 5،5 کوپک افزایش داشت و به 82.755 روبل رسید.
منبع: www.tass.ru

Выставка памяти Таира Салахова

نمايشگاه «يادبود طاهر صلاح اُف» در مسكو!

از 16 اکتبر تا 29 نوامبر 2021 ، نمایشگاه عکسي به یاد طاهر صلاح اُف، هنرمند مردمی اتحاد جماهیر شوروی، جمهوری آذربایجان و روسیه و قهرمان کار سوسیالیستی، در غرفه شماره 14 جمهوری آذربایجان در ودنخا، برگزار می شود.
تمام علاقه مندان می توانند از نمایشگاه عکس های طاهر صلاح اُف كه به یاد یکی از بنیانگذاران نقاشی «سبک شديد/сурового стиля» در هنر آذربایجان و روسیه در نیمه دوم قرن 20، اختصاص داده شده، دیدن کنند.
آثار او را می توان در گالری دولتی ترتیاکوف، موزه هنرهای مدرن مسکو، موزه دولتی شرق، موزه هنرهای روسی (تایوان)، موزه ملی هنر آذربایجان (باکو)، پیدا کرد.
در این نمایشگاه عکسهای کمیابی از آرشیو خانواده هنرمند ارائه می شود، که هر دو دوره زندگي حرفه ای و زندگی شخصی نقاش را نشان می دهند. همچنین ویدئو «بی انتها» كه توسط کیخان صلاح اُف، نوه استاد بزرگ، تهيه شده است، پخش مي شود.

منبع: www.kudamoscow.ru

Температура воздуха в Московском регионе с 27 октября может опуститься ниже нуля

احتمال كاهش دماي هوا به زير صفر، در مسكو از 27 اكتبر!

دمای هوا در منطقه مسکو از 27 تا 29 اکتبر در طول روز می تواند به زیر صفر برسد.
الکساندر سیننکوف، متخصص برجسته مرکز آب و هوایی فوبوس، به خبرگزاري تاس گفت: «این هفته دمای هوا در طول روز بالای صفر خواهد بود و روز پنجشنبه تا مثبت 12درجه هم مي رسد».
وی افزود: «کاهش دما از روز یکشنبه 24 اکتبر آغاز می شود و هوا مجددا سرد می شود. در 24 تا 26 اکتبر، ميزان سرما قابل توجه خواهد بود. دمای منفی در طول روز می تواند تا زمانی که پوشش برفي موقتي ایجاد شود، ادامه یابد و به عنوان یک قاعده، این امر در 27 تا 28 اکتبر اتفاق می افتد، اما هر سال وضعیت به گونه ای متفاوت پیش می رود. حداقل در آینده قابل پیش بینی، در نقشه های آب و هوا كه ما در حال تجزیه و تحلیل آنها با استفاده از مدل سازی ریاضی برای مدت حدود هفت روز هستیم، چنین دمای منفی پایداری مشاهده نمي شود».
وی در مورد اینکه آیا ارزش تغییر لاستیک های تابستانی اتومبیل ها با لاستيك هاي زمستاني وجود دارد يا خير، خاطرنشان کرد: «افراد عاقل قبلاً اينكار را كرده اند. برخی هم اكنون برای قرارگيري در صف ثبت نام می کنند».
به گفته سیننکوف، این هفته ساکنان منطقه مسکو با تغییرات شدید دمايي و وزش باد، با آب و هوای متغیري روبرو می شوند. همچنين در طول بارندگي هاي كوتاه، ممکن است دانه های برف نیز در عرض چند دقیقه ذوب شوند.
اين متخصص توضيح داد: «اگر بخواهيم دقيق صحبت كنيم بايد بگوييم كه صحبت نه بر سر برف، بلكه بر سر دانه هاي برفي است. فردا انتظار دماي 4 تا 6 درجه وجود دارد (در شبِ چهارشنبه دماي هوا، بين صفر تا منفي دو درجه و در برخي مناطق تا منفي چهار درجه خواهد بود) و پس از وزش گردباد، هنوز امکان بارش های كمي وجود دارد. مدت زمان این باران ها به معنای واقعی کلمه چند دقیقه است، زیرا سرعت جابجایی توده های هوا بسیار زیاد است و البته، آنها از همه جا نيز عبور نمی کنند. در چنین شرایطی، ممکن است دانه های برف هم در میان قطرات باران وجود داشته باشد».
وی افزود: «هنوز برای صحبت درباره پوشش برفي زود است. حتی اگر بارش برف به ميزان 0،5 سانتی متر در جایی رخ دهد، زیاد دوام نمی آورد. این بارش ها به معنای واقعی کلمه، حدود چند دقیقه هستند. در عین حال، سیننکوف دما و تغییرات وزش باد را ویژگی اصلی آب و هوايي، در این هفته نامید. این هفته تغییرات شدید در شرایط آب و هوایی وجود دارد. جهت وزش باد از شمال غربی به جنوب است و سرعت زیادي دارد». او اين چنين ادامه داد: «در روز چهارشنبه و پنجشنبه درجه حرارت طي روز، دو تا چهار درجه خواهد بود كه در حال حاضر 10-12 درجه است. روزهای جمعه تا شنبه، حتی تا 13 درجه هم ممکن است افزایش یابد. در عین حال، اگر روز چهارشنبه عملاً بارندگی قابل توجهی وجود نداشته باشد، در روز پنج شنبه باران می بارد».

منبع: https://tass.ru/obschestvo/12697009

Выставка «Гений в юбке и ее эпоха«

نمايشگاه «نابغه اي در دامن و عصر او»، در مسكو!

از 15 اکتبر تا 25 نوامبر 2021، در غرفه کارگر و زن كشاورز در ودنخا، نمایشگاهی با عنوان «نابغه اي در دامن و عصر او»، درباره سرنوشت روشن نادژدا پتروونا لامانووا، طراح مد و هنرمند بزرگ تئاتر روسی، برگزار مي شود. اين پروژه منحصر به فرد، که برای اولین بار در چنین قالبي به عموم ارائه شده است، به 160 اُمين سالگرد تولد استاد اختصاص دارد.
این نمایشگاه علاوه بر لباس ها و لوازم جانبی معتبر، شامل عکس ها، طرح ها، پوسترها و اسناد موضوعی است. علاوه بر این، مهمانان مي توانند از کارگاه لامانووا كه شامل میزي براي كارهاي دستی و چرخ خیاطی است، بازديد كنند.
نادژدا پتروونا لامانووا، کوکو شانل (طراح مد فرانسوي) روسی نامیده می شود، زیرا او گل سرسبد در میان کهکشان طراحان مد روسیه و شوروی است. تا سال 1917 این هنرمند، لباس ملكه و افراد ممتاز را پوشید و پس از انقلاب نيز از پيشتازان در طراحي مد شوروی شد.
از سال 1901، لامانووا چندین دهه با کارگردان کنستانتین استانیسلاوسکی کار کرد و لباس هایی را برای اجراهای تئاتر هنری مسکو آماده كرد. بخش قابل توجهی از نمایشگاه اين تئاتر، شامل لباس هایی است که استاد برای نمایش «آنا کارنینا» آماده کرده است.
یک صحنه تئاتر ویژه در نمایشگاه بازسازی شده است که به بیننده کمک می کند تا فضایی سرزنده را احساس كند. در سال 1904، نادژدا پتروونا عنوان «تأمین کننده دربار سلطنتی اعلیحضرت» را دریافت کرد.
پرنسس های روسی، بازیگران زن بزرگ، حامیان هنر، نویسندگان، هنرمندان و کارگردانان، لامانووا را مانند هاله ای از عظمت احاطه کردند. دوستان لامانووا، پل پوئرت، نابغه فرانسوی مد؛ والنتین سرو، هنرمند بزرگ؛ نویسنده ماکسیم گورکی و آناتولی لوناچارسکی، اولین کمیسر روشنگر مردم از جمهوری سوسیالیستی فدراتیو روسیه شوروی، بودند.
یاکوف پروتازانوف و سرگئی آیزنشتاین، نابغه های سینما هم با او کار کردند. برگزاري نمایشگاه در ودنخا، تصادفی نیست. نزدیکترین دوست لامانوا، ورا موخینا، مجسمه ساز برجسته شوروی، نویسنده آهنگ معروف «کارگر و زن كشاورز» بود که اين غرفه تاریخی نيز، همین نام را دارد.
در سال 1925، هنرمند به همراه ورا موخینا، اوگنیا پربیلسکایا و نادژدا ماکاروا، در نمایشگاه جهانی هنر دکو در پاریس، با افتخارترین جایزه- جایزه بزرگ، را تحت عنوان «براي هویت ملی همراه با روند مد مدرن» دریافت کردند.
این همکاری بین لامانوا و موخینا به همین جا ختم نشد. بعدها، آنها مفهوم چيزهايي جهانی را ایجاد کردند، چیزی که هر زنی می تواند با دستان خود بدوزد: لباس یا بلوزي، با استفاده از یک سفره قدیمي، پرده یا روسری. در دسترس بودن مد براي مردم، هدف اين هنرمند بود. در سال 1928، نادژدا پتروونا یک نظریه مبتکرانه در زمینه مدل سازی صنعتی ایجاد کرد. پایان نامه های مختصر او به یک انقلاب واقعی در هنر لباس تبدیل شد.

منبع: www.kudamoscow.ru

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *