انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

پیشخوان خبرهای مهم فدراسیون روسیه 1400/09/14

توجه: خبرهای مذکور برگرفته از سایت های خبری کشور روسیه می‌باشند.

ГУМ-Ярмарка на Красной площади 2021–2022

نمایشگاه ویژه سال نو در میدان سرخ مسکو

از 29 نوامبر 2021 تا 13 مارس 2022، یک نمایشگاه ویژه کریسمس و سال نو در میدان سرخ مسکو در کنار مرکز خرید بزرگ «گوم»( ГУМ) برپا شده است. در این نمایشگاه در کنار غرفه های رنگارنگ وسایل و محصولات سال نو، وسایل بازی و سرگرمی کودکان مثل چرخ و فلک نیز دیده می شود. گروه هایی از هنرمندان نیز به نمایش های جذاب خیابانی می پردازند. در این نمایشگاه به راحتی می توانید توپ های کوچک نقاشی شده تزئینی برای درخت کریسمس، چکمه های نمدی، کوکوشنیک یا همان کلاه زنانه سنتی روسی، عروسک های ماتریوشکا و شال های رنگی معروف شهر پاولوو ​پوساد و موارد دیگر را بیابید.

ساعات کار نمایشگاه: دوشنبه تا پنجشنبه – از ساعت 11:00 تا 22:00. جمعه – از ساعت 11:00 تا 23:00. شنبه، یکشنبه و تعطیلات – 10:00 صبح تا 23:00

 منبع: www.kudamoscow.ru

 Редкие предметы показывают на выставке “Российская империя” в ГИМе

نمایش اشیاء کمیاب در نمایشگاهی به نام «امپراتوری روسیه» در موزه دولتی تاریخ روسیه

پروژه نمایشگاه «امپراتوری روسیه» در موزه دولتی تاریخ روسیه واقع در میدان سرخ مسکو افتتاح شد. در این نمایشگاه پرتره های کمیاب، یونیفرم ها و تاج امپراتوران روسیه به نمایش گذاشته شده است.

ناتالیا کارگاپولوا، متصدی پروژه به ریانووستی توضیح داد: «این پروژه به‌طور چشمگیر و واضح تاریخ امپراتوری روسیه را با استفاده از نمونه اشیایی، که بسیاری از آنها برای اولین بار نشان داده می‌شوند، ارائه می‌کند. نمایشگاه به هیچ وجه سنگین نیست: هیچ تقسیم بندی خاصی بر اساس کتابهای تاریخی وجود ندارد. در عوض از عناصر جذاب و چند رسانه ای استفاده شده است.»

به گفته مدیر موزه، آلکسی لِویکین، هدف از این نمایشگاه ایجاد تصویری از امپراتوری روسیه است که برای هر بازدید کننده قابل درک باشد. وی خاطرنشان کرد که این نمایشگاه برای موزه تاریخ روسیه مهم است، چرا که از ابتدا با نام بسیار غرورآفرین «موزه امپراتوری روسیه» ساخته شد و در واقع می توان گفت یک موزه امپراتوری تمام و کمال است.

در مجموع، این نمایشگاه شامل 400 شئی است که در مورد شهرهای مختلف کشور، موضوع حکومت مطلقه و حوزه های اجتماعی و معنوی صحبت می کند.

از جمله موارد منحصر به فرد می توان به نماد قدرت روسیه یعنی تاج امپراتوران روسیه، لباس پتر کبیر، لباس هنگ پرئوبراژنسکی اشاره کرد. به گفته متصدی، این مورد نادری است که تقریباً کل لباس از جمله شمشیر حفظ شده است.

گلدانی که نیکلای اول به کارخانه چینی سازی امپراتوری سفارش داد، برای اولین بار نمایش داده می شود؛ گلدانی که ارتفاع آن حدود دو متر است و در اتاق شخصی امپراتور قرار داشته است. در یک طرف آن، تصویر پتر کبیر و در طرف دیگر آن نبرد لسنایا نقاشی شده است. این گلدان بزرگترین و گرانترین محصول ساخته شده در این کارخانه بوده که باقی مانده است.

لوستر زیبا و مجلل ونیزی ساخته شده از شیشه در قرن نوزدهم که تالار گربوف در کاخ یوسوپوف را زینت داده بود نیز جالب توجه است.

در این نمایشگاه همچنین ماکتی از کشتی ساخته شده بر اساس طراحی پتر کبیر، سلاح هایی که به عنوان جایزه اهدا می شد، اولین نشان «آندری پِروازِوانی» و لباس های اسقف اعظم نستور کامچاتسکی، لباس های ندیمه ها،  یک کپی از نقاشی رافائل به نام «دگرگونی» توسط استاد موزاییک فئودور وکلر، لباس ستوان تالیزین، که کاترین اول در هنگام کودتای کاخ پوشیده بود، نشان داده شده است.

این نمایشگاه همچنین شامل پرتره های رسمی امپراتوران روسیه، جوایزی برای خدمات به میهن و امپراتور و همچنین ظروف و اقلام تزئینی کلیسایی است.

این نمایشگاه تا 1 مارس 2022 ادامه خواهد داشت.

 منبع: www.ria.ru

Книга: Русская повседневная культура. Обычаи и нравы с древности до начала Нового времени

 معرفی کتاب: فرهنگ روزمره روسیه؛ آداب و رسوم مردم روسیه از دوران کهن تا آغاز عصر نو

کتاب «فرهنگ روزمره روسیه؛ آداب و رسوم مردم روسیه از دوران کهن تا آغاز عصر نو» به آداب و رسوم روس ها از دوران بکهن تا آغاز تحولات پتر کبیر اختصاص دارد. سلسله ای از قرن ها، پیش روی خواننده می گذرد. نسل هایی از مردم روسیه با ویژگی های زندگی، روابط خانوادگی، مذهب، صنایع دستی، آیین ها، تعطیلات و خرافات، که بازتابی از دوران بت پرستی را در خود دارد، آورده شده است. نویسنده، ذره ذره روند شکل‌گیری فرهنگ روسی را بازسازی می‌کند و سعی می‌کند، همراه با خواننده دریابد که چرا یک فرد روس اکنون اینگونه است. منابع بایگانی کمیاب به درک بهتر مراحل تمدن روسیه، چگونگی تغییر گفتار روسی و تغییر ظاهر اجداد آن ها، به یادگیری چگونگی پیدایش، از دست رفتن و تغییر سنت ها و البته به درک هسته فرهنگی که روس ها را همیشه به عنوان یک ملت واحد حفظ کرده و می کند، کمک کرده است.

تاتیانا سرافیمونا گئورگیِوا، دکترای فلسفه، استاد کرسی یونسکو و نویسنده تعدادی کتاب و برنامه های تلویزیونی، از جمله مجموعه ای اختصاص داده شده به «ارمیتاژ دولتی» است.

این کتاب در 224 صفحه در سال 2014 توسط انتشارات «لومونوسف» در مسکو به چاپ رسیده است.

 منبع: www.livelib.ru

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *