انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

پیشخوان خبرهای مهم فدراسیون روسیه 1400/09/15

توجه: خبرهای مذکور برگرفته از سایت های خبری کشور روسیه می‌باشند.

Названы регионы-лидеры по отсутствию вредных привычек

مناطق پیشرو روسیه از نظر عدم وجود عادات بد و مضر شهروندان آن!

بر اساس نتایج مطالعه کارشناسان خبرگزاری ریانووستی، جمهوری های قفقاز شمالی در رتبه بندی مناطق روسیه از نظر عدم وجود عادات بد و مضر پیشرو هستند. به دنبال آن، مناطق سیبری و خاور دور قرار دارند.

منظور از عادات بد و مضر در این تحقیق، استعمال دخانیات، نوشیدن الکل و استفاده از مواد مخدر است که در میان مردم روسیه کاملاً رایج است و این عادات نه تنها بر خود این افراد، بلکه بر زندگی جامعه اطراف آنها نیز تأثیر منفی می گذارد، که در صورت گسترش، منجر به پیامدهای منفی اقتصادی و اجتماعی برای کل کشور می گردد.

کارشناسان ریانووستی، بر اساس آمار رسمی، رتبه ‌بندی مناطق مختلف روسیه را از نظر عدم وجود این عادات بر اساس شش شاخص: مصرف فرآورده های دخانی و الکل، تعداد جرایم ارتکابی تحت تأثیر الکل و مواد مخدر، مرگ و میر ناشی از علل ناشی از مصرف الکل و همچنین تعداد جرایم مربوط به مواد مخدر و مشابه آنها برای سه سال 2018-2020 تهیه کردند.

به گفته کارشناسان، امسال نیز در مقایسه با نتایج سال گذشته هیچ تغییری در پنج رتبه اول مشاهده نشده است. چچن و داغستان از نظر عدم وجود عادات بد و مضر در ردیف اول و دوم فهرست قرار دارند و پس از آنها اینگوشتیا و کاباردینو-بالکاریا جای دارند و استان ولگوگراد نیز رتبه پنجم را دارد. تحلیلگران علت این امر را در قفقاز شمالی، سبک زندگی چند صد ساله و سنت های سختگیرانه مخصوص این مناطق می دانند.

پس از این مناطق، استان های اولیانوفسک و بریانسک، جمهوری ماری اِل، استان ریازان و جمهوری آدیگیا قرار دارند.

 منبع: www.ria.ru

 Выставка «Музею Москвы — 125. История коллекции»

نمایشگاه «125 سال – موزه مسکو. تاریخچه مجموعه»

از 22 نوامبر تا 22 دسامبر 2021 نمایشگاه «125 سال – موزه مسکو. تاریخچه مجموعه» در «موزه مسکو» واقع در بلوار زوبوفسکی شماره 2 در حال برگزاری است.

امسال 125سالگی تأسیس «موزه مسکو» است. یکی از قدیمی‌ترین موزه‌ های پایتخت روسیه که در سال 1896 تأسیس شد. این موزه در طول عمر خود چندین بار تغییر نام داده است: موزه اقتصاد شهری (1896)، موزه خدمات عمومی (1920)، موزه تاریخ و بازسازی مسکو (1940)، موزه تاریخ مسکو (1986) و در نهایت «موزه مسکو» (2009).

در «موزه مسکو» بیش از 750 هزار شی و مجموعه های متنوع نگه داری می شود که به بازدیدکنندگان امکان می دهد تا بتوانند بیشتر با تاریخ این شهر و زندگی روزمره شهروندان آن آشنا شوند. در این موزه می توان اشیاء مربوط به باستان شناسی، نقاشی، گرافیک، نقشه ها، پوسترها، کارت پستال ها، عکس ها، منابع مستند، کتاب های کمیاب، سکه، مبلمان، فلز، لباس، پارچه، شیشه، چینی و اشیاء مختلف خانگی را مشاهده کرد.

 منبع: www.kudamoscow.ru

Книга: Москва: Архитектура советского модернизма, 1991-1955

معرفی کتاب: «مسکو: معماری مدرنیسم شوروی، 1991-1955»

کتاب «مسکو: معماری مدرنیسم شوروی، 1991-1955» را می توان اولین کتاب راهنما در زمینه معماری مدرنیستی شهر مسکو دانست. در این کتاب حدود 100 بنا و سازه از ارزشمندترین بناهای دوران معماری شوروی یعنی عصر خروشف تا گورباچف گردآوری شده است. در این اثر از موضوع معماری مدرنیسم ساده لوحانه عصر «آب شدن برف ها» تا پست مدرنیسم و از بناهایی چون کاخ پیش آهنگان، برج تلویزیونی اوستانکینو، سینمای «روسیه»، ساختمان TASS، «مغزهای طلایی» آکادمی علوم و همچنین پروژه های کمتر شناخته شده، مانند «خانه زندگی جدید» یا موزه «تاریخ کارخانه اتومبیل سازی به نام سازمان کمونیستی جوانان لنین» صحبت شده است.

نویسندگان کتاب، آنا برونویتسکایا و نیکالای مالینین این بناهای معماری را در یک زمینه تاریخی، فرهنگی و سیاسی و همچنین در زمینه معماری جهانی نیمه دوم قرن بیستم بررسی کرده اند. عکاس این اثر ارزشمند یوری پالمین بوده است.

کتاب «مسکو: معماری مدرنیسم شوروی، 1991-1955» در 352 صفحه توسط انتشارات موزه هنر معاصر «گاراژ» در سال 2019 در مسکو به چاپ رسیده است.

 منبع: www.moscowbooks.ru

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *