انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

پیشخوان خبرهای مهم فدراسیون روسیه 1400/09/18

توجه: خبرهای مذکور برگرفته از سایت های خبری کشور روسیه می‌باشند.

10 دسامبر 2021، روز حقوق بشر!

در 10 دسامبر، جامعه جهانی روز حقوق بشر را جشن می گیرد . اين روز به طور رسمی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در دسامبر 1950انتخاب شد و از تمامی دولت ها و سازمان های علاقه مند دعوت شد تا این روز را پذیرفته و فعالیت های مناسبی را انجام دهند.

تاریخ 10 دسامبر به افتخار تصویب و بيان اعلامیه جهانی حقوق بشر، سندی برجسته که حقوق مسلم ذاتی هر فرد را بدون توجه به نژاد، رنگ، جنسیت، زبان، مذهب، عقاید سیاسی یا سایر عقاید، منشاء ملی یا اجتماعی، دارایی، طبقه یا موقعیت دیگر، اعلام می‌کند؛ توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد در 10 دسامبر 1948 انتخاب شد.

این سند که تقریباً بلافاصله پس از جنگ وحشتناک جهانی دوم که کلیه حقوق ممکن از جمله حق زندگی میلیون ها نفر را نقض می کرد به تصویب رسید، اولین سند جهانی بود که مقرراتی در مورد حقوق بشر تدوین کرد. این اعلامیه شامل طیف وسیعی از حقوق سیاسی، مدنی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است. این متن بیشتر از هر سند دیگری در جهان ترجمه می شود و به بيش از 500 زبان موجود است که گواه ماهیت جهانی و دامنه این اعلامیه است. بر اساس آن، توسعه قراردادهای بین المللی دیگر نيز صورت گرفته است.

در دهه گذشته هر ساله براي روز حقوق بشر، شعاری خاص در نظر گرفته شده است، از جمله: «کرامت انسانی و عدالت برای همه ما» و «عدم تبعیض» و «مدافعان حقوق بشر در سراسر جهان برای ریشه کن کردن تبعیض مبارزه می کنند» و «احترام به حقوق بشر!»، «صدای من مهم است»، «20 سال مبارزه برای حقوق شما»، «حقوق بشر 365 روز در سال»، « امروز برای حقوق کسی مبارزه كن!» و غيره.

در روسیه، به طور سنتی در این روز، سازمان های مختلف عمومی، حقوق بشر و آموزشی، انواع رویدادهای رسمی و غیر رسمی را با هدف آموزش مردم در مورد حقوق بشر و حمایت از آنها، توضیح ماهیت قانون و فعالیت های موسسات قانونی و غیره، برگزار می کنند.

ضمناً هر 5 سال یکبار در 10 دسامبر در سالگرد اعلامیه جهانی حقوق بشر، مراسم جایزه حقوق بشر سازمان ملل برگزار می شود. برنامه اهداي جايزه در سال 1966 به منظور قدردانی از کسانی که سهم برجسته ای در ترویج و حمایت از حقوق بشر داشته اند تأسیس و اولین بار در سال 1968 اعطا شد.

منبع: www.libkids51.ru

              Мемориальный музей-квартира Н.А. Некрасова

 موزه-خانه یادبود نکراسوف!

موزه نکراسوف در سال 1946 در خانه شاعر بزرگ روسی نکراسوف در شهر سن پتربورگ و در خیابان لیتینی افتتاح شد. خانه اي که بارها و بارها در طول تاريخ طولاني اش (از پایان قرن هجدهم)، بارها صاحبان خود را تغيير داده است. نکراسف در سال 1857 در اینجا ساکن شد و بیست سال پاياني عمر خود را اينجا سپري كرد.

نمایشگاه موزه در مورد زندگی و کار خلاقانه نکراسوف و معاصرانش در عصر پس از پوشکین است.

در آپارتمان شاعر، دفتر تحریریه بهترین مجلات روسی نیمه دوم قرن نوزدهم قرار داشت: «ساورِمنيك- معاصر»، که توسط پوشکین طراحی و منتشر شد و «آتِچِستوِنيه زاپيسك- يادداشت هاي داخلي».

تمام شکوفایی ادبیات روسیه در آن زمان، اینجا بود: تورگنیف، تولستوی، استروفسکی، داستایوفسکی، سالتیکوف-شچدرین و بسیاری از شاعران و نویسندگان مشهور دیگر.

به گفته یکی از شاعران معاصر: «تاریخ این اتاق ها، تاریخ روابط ادبی کامل یک دوره است، تاریخ روزنامه نگاری روسيه». در سال 1985، اتاق‌هایی که ويراستار نکراسوف و دوست بزرگش پانایف در آن زندگي مي كردند، بازسازي شد. نيمي از موزه به پانايف اختصاص داده شده است.

دهم دسامبر، دویستمين سالگرد تولد نكراسوف، شاعر بزرگ روس است.

منبع: www.museum.ru

Зимний Томск: где насладиться морозным воздухом и подпитать мозг

زمستان تومسک: جایی که می توان از هوای سرد لذت برد و مغز را تغذيه كرد!

اولین چیزی که در خصوص اين شهر توجه را جلب می کند این است که تومسک شهر جوانان است و دانشگاه های زیادی در آن وجود دارد.

مورد دیگر خانه های چوبی قرن 19-20 است که به طور غنی با کنده کاری هاي سبک گوتیک، روسی، کلاسیک مدرن و سبک امپراتوری تزئین شده است. غیر معمول ترین آنها در «میدان طلایی»، مرکز تاریخی، در خیابان های هرتسن، کارتاشوف، کوزنتسوف، بلینسکی و کراسنو ارمیسکایا هستند. به عنوان مثال، خانه زمرد یک عمارت کنده کاری شده سال 1904 است. راهنماها می گویند که این یک نمونه اولیه از قلعه افسانه «جادوگر شهر زمرد» است. نویسنده آن، الکساندر ولکوف، در تومسک تحصیل کرد و البته این ساختمان را دیده است. سعی کنید آناناس را در میان عناصر تزئینی، نماد ثروت و رفاه، در تصوير پیدا کنید. پرندگان آتشین روی پشت بام تصویری از هماهنگی و عشق هستند. این ساختمان مسکونی است اما می توان به داخل حیاط رفت و عکسبرداري كرد.

در سکونتگاه تاتارها تقریباً همه چیز از چوب ساخته شده است. در دهه 1990، ساختمان‌های آجری مدرن نیز در اینجا ساخته شد. تاتارها حتی قبل از تأسیس تومسک در اینجا زندگی می کردند. آنها در سال 1603 به فرمانداران روسی پیشنهاد ساختن قلعه ای برای محافظت از آنها در برابر کوچ نشینان را دادند.

یکی از دیدنی هاي ديگر، خانه اسب ها است که متعلق به یک پرورش دهنده اسب بوده است.

در حومه شهر مشهورترین ديدني، قصر سنگی کریم خمیتوف (کریم بای) است كه در سال 1896 به سبک شرقی ساخته شد. وي نيز با پرورش اسب به ثروت رسيد. اين قصر از زیرزمین و از طريق راه های زیرزمینی به خانه های دیگر متصل می شد. ناتالیا لیسوفسكایا ادعا می کند که حداقل 30 ساختمان در تومسک چنین تونل هایی دارند. سرگردانی البته در آنها مسدود شده و تا حدی پوشیده شده اند.

مناطق سبز هم در اين شهر وجود دارند: پارک گاومیش، باغ گیاه شناسی و بیشه دانشگاهي یا باغ کمپ، جایی که می‌توان با چوب‌های نوردیک اسکی کرد يا به سبك پیاده روی هاي شمال اروپايي(اسكانديناويايي) راه رفت. مي توان برای سنجاب ها هم مقداری آجیل یا تخمه آورد. و در قرن 19 و20، در طول فصل گرما، در اينجا اردوگاه های نظامی وجود داشت.

20 پیست اسکیت، در قالب سرگرمی های زمستانی و برخی به صورت شبانه روزی و در میدان نُوُ سابُر، سرسره ها و مجسمه های یخی وجود دارد.

در رستوران های تامسک، غذاهایی وجود دارد که برای ساکنان بخش اروپایی کشور روسيه غیرمعمول است: پيراشكي خروس ناريم، پیراشکی با گوشت گوزن یا ماهي سيكو قطب شمال، استروگانينا از ماهي موكسون.

در تومسک، در زمستان میانگین دماي هوا منفی 20 درجه است، كه البته یخبندان و سرماي بیشتر هم رخ مي دهد!

منبع: www.ria.ru

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *