انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

پیشخوان خبرهای مهم فدراسیون روسیه 1400/09/27

توجه: خبرهای مذکور برگرفته از سایت های خبری کشور روسیه می‌باشند.

Археологи нашли в центре Ростова-на-Дону бутылку с посланием  1901 года

باستان شناسان بطری حاوی پیامی از سال 1901 را در مرکز روستوف-نا-دونو پیدا کردند!

رامان یلکین، مدیرکل انجمن باستان شناسی «میراث» به ریانووستی گفت که باستان شناسان در حین کاوش در مرکز تاریخی روستوف-نا-دونو یک بطری مهر و موم شده با پیامی از پیشه ور ایوان اسمارکوف را کشف کردند که 120 سال پیش نوشته بود.

به گفته وی، اکنون دانشمندان در حال حفاری در گوشه ای از خیابان چخوف و سدوف هستند، جایی که بنای یادبود شهر مردگان شهرک روستوف قرار دارد.

یلکین گفت: «در عمق حدود 40-30 سانتی متری، یک بطری مهر و موم شده که حاوی یادداشتی است که توسط پیشه ور ایوان فدوروویچ اسمارکوف در 11 آوریل 1901 نوشته شده است، یک برگه تقویم، روزنامه «پریازوفسکی کرای»، سیگارهایی از تنباکوی کارخانه «و.ای. آسمولوف و کو» و دو کوپک آلکساندر اول یافت شد.

وی همچنین گفت که در یادداشت اسمارکوف آمده است که او «نوه ماکاگون پیر» است و نامه خطاب به نسل های بعد از او و «برای یادگار ماندن از خود» است.

محتویات بطری پس از تحقیقات به موزه دانشگاه فدرال جنوبی منتقل می شود.

منبع: www.ria.ru

Ученые исследовали мечты младших школьников

مطالعه آرزوهای دانش آموزان مقطع دبستان در مسکو!

اساتید دانشگاه تربیت معلم مسکو (МГПУ) در یک مطالعه، آرزوهای دانش آموزان مقطع دبستان را در شهر مسکو مورد بررسی قرار دادند. کارشناسان معتقدند که آرزوی یک شغل در دوران کودکی می تواند به یکی از مراحل اولیه کلیدی در شکل گیری هدف زندگی تبدیل شود. به گفته کارشناسان، این داده‌ها به روانشناسان و مربیان کمک می‌کند تا کودکان را در انتقال از مرحله آرزو-تخیل به آرزو-برنامه بهتر یاری کنند. نتایج این تحقیق در مجله «نارودنوی آبروزوانیه» (آموزش ملی) منتشر شده است.

در این تحقیق 414 کودک 7 تا 11 ساله از مدارس مسکو شرکت کردند. برای انجام این کار، دانش‌آموزان پرسشنامه‌ای با عنوان «سوالات یک جادوگر» را پر کردند. چهار سوال در این پرسشنامه وجود داشت: آیا آرزوی چیزی را داری؟ می توانی بگویی که آرزویت درباره چیست؟ وقتی بزرگ شدی میخواهی چکاره شوی؟ برای این کار باید چکاری انجام بدهی؟

بر اساس نتایج این نظرسنجی، 39 درصد از پسران و 24 درصد از دختران علاقه زیادی به پول داشتند. آرزو- ایده آل در 33 درصد از دختران به شکل ایده هایی در مورد حیوانات خانگی عنوان شد، در 17 درصد از پسران در مورد وسایل حمل و نقل مختلف، که در میان آنها اتومبیل های مسابقه ای درجه یک در جایگاه اول قرار دارند.

به گفته کارشناسان، آرزوی شغل و حرفه آینده یکی از موارد جالب توجه این مطالعه بود؛ برای 18 درصد از پسران و 13 درصد از دختران، محبوبیت آن حرفه مهم بود. 32 پسربچه (16 درصد) فوتبالیست شدن و 35 دختربچه (17 درصد) پزشک شدن را به عنوان اولین حرفه انتخاب کردند.

 منبع:www.ria.ru

В будущем году впервые в России пройдет выставка работ Арчимбольдо

نمایشگاهی از آثار آرچیمبولدو برای نخستین بار در روسیه

به گزارش سرویس مطبوعاتی موزه دولتی هنرهای زیبا پوشکین، نمایشگاه نقاشی هنرمند مشهور ایتالیایی جوزپه آرچیمبولدو با عنوان «قرن آرچیمبولدو» در سال 2022 در این موزه برگزار خواهد شد. نمایشگاه آثار این هنرمند برای نخستین بار در روسیه به نمایش درمی آید.

در این پیام آمده است: نمایشگاه «قرن آرچیمبولدو» از 21 نوامبر 2022 تا 19 فوریه 2023 در موزه دولتی هنرهای زیبا پوشکین برگزار می شود. شرکت کنندگان پروژه، موزه های اروپایی و مجموعه های خصوصی هستند. این نمایشگاه در روسیه برای نخستین بار برگزار می شود و اهمیت خاصی دارد، چرا که آثار این هنرمند در مجموعه های کشور ما وجود ندارد و تنها تعداد کمی از آنها در جهان باقی مانده است.

به گفته برگزارکنندگان این رویداد فرهنگی، هدف این نمایشگاه، نمایش آثار جوزپه آرچیمبولدو در بستر وسیع فرهنگ اروپایی و سبک مَنِریسم (شیوه گرایی) متاخر در قرون 17-16 میلادی است.

جوزپه آرچیمبولدو (1593-1527) یکی از اسرارآمیزترین استادان در اواخر قرن 16 میلادی است، زمانی که منریسم، سبک پیشرو در هنر اروپای غربی بود. این هنرمند آثاری را خلق کرد که اغلب به آنها «معمای مصور» (rebus) می گویند، یعنی مظاهری از محیط و نیروی طبیعت و استعاره از فصول سال که از عناصر واقعیت تشکیل شده است.

این نقاش ایتالیایی  برای آفرینش تک‌ چهره های ذهنی تماماً ساخته شده از ترکیب اشیایی مانند میوه‌ها، سبزیجات، گل‌ها، جانوران و کتاب‌ها نیز شناخته می ‌شود.

منبع: www.ria.ru

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *