انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

پیشخوان خبرهای مهم فدراسیون روسیه 1400/10/02

توجه: خبرهای مذکور برگرفته از سایت های خبری کشور روسیه می‌باشند.

Редкую алмазную пыль заметили в атмосфере Москвы

کشف گرد و غبار نادری از الماس در جو مسکو!

یوگنی تیشکوتس، کارمند ارشد مرکز هواشناسی فوبوس، گفت که غبار کمیابی از الماس در جو مسکو دیده می شود.

همانطور که این پیشگوی وضعیت آب و هوا توضیح داد، گرد و غبار الماس نوعی بارش جامد به شکل کریستال های یخ کوچک شناور در هوا است که ظهور آنها با یخبندان غیرعادی 20 درجه ای و رطوبت بالای هوا تسهیل شده است. در هواشناسی روسیه به این پدیده سوزن های یخی گفته می شود.

به طور معمول، گرد و غبار الماس زمانی تشکیل می شود که آسمان صاف یا تقریباً صاف باشد. این پدیده اغلب در قطب جنوب و قطب شمال مشاهده می شود، اما وقوع آن در مرکز روسیه نادر است.

غبار الماس شبیه مه است، اما بر خلاف آن، از قطرات آب مایع تشکیل نشده، بلکه از کریستال های یخ تشکیل شده است. علاوه بر این، دید در آن به شدت بد نمی شود.

این پدیده طبیعی برای انسان ها خطرناک نیست، اما می تواند برای ایستگاه های هواشناسی خودکار فرودگاه ها در اندازه گیری دید و پایگاه ابری مشکلاتی ایجاد کند.

10 دسامبر، یک پدیده طبیعی نادر دیگر به نام هاله در آسمان پایتخت روسیه مورد توجه قرار گرفت. به عنوان یک قاعده، این پدیده نیز در هوای صاف و شرایط یخبندان رخ می دهد. دانشمندان اثر هاله را به شکست نور در ذرات یخ موجود در هوا نسبت می دهند.

منبع: www.moslenta.ru

Искусственный интеллект поможет врачам следить за ходом лечения пациентов

هوش مصنوعی و نظارت بر دوره درمان بیماران!

دانشمندان دانشگاه دولتی پزشکی سیبری در حال توسعه فناوری هوش مصنوعی هیبریدی جهت کنترل سیستمهای سایبری-فیزیک پزشکی هستند که ترکیبی از دو سیستم مبتنی بر داده ها و دانش، برای حمایت از تصمیم گیری های پزشکی است.

کوچک و ارزان سازی دستگاه های محاسباتی و ارتباطی مدرن، ایجاد سیستم های سایبری فیزیکی را در یک مدار واحد ممکن می سازد.

این سیستم ها با کمک چندین دستگاه حسی و اجرایی اطلاعاتی را در خصوص موضوعات فیزیکی، بیولوژیکی و فرایندهای کنترلی در آنها، جمع آوری و پردازش می کنند. به کمک ارتباط متقابل سیستم های فیزیکی و بیولوژیکی، تاثیری روی سیستمهای محاسباتی و برعکس، گذاشته می شود.

توسعه این فناوری به ایجاد راه‌حل‌های جهانی در مرحله جدیدی از هوشمند‌سازی فناوری پزشکی، کمک می‌کند.

چنین سیستم هایی در آینده، امکان ترکیب انواع تجهیزات تشخیصی و درمانی پزشکی را در یک مجموعه واحد و با یک سیستم کنترل خودکار، فراهم می کنند که در شرایط واقعی امکان مراقبت از بیماران به خصوص در وضعیت بحرانی را محقق می سازند.

در حال حاضر، این فناوری به طور موفقیت آمیزی برای ارزیابی پارامترهای بیومکانیکی حرکتی انسان در طول توانبخشی اختلالات حرکتی و نیز در بهینه سازی تغذیه نوزادان نارس، با پایش مداوم سطح گلیسمی، مورد استفاده قرار می گیرد.

 

منبع: www.ria.ru

От Подмосковья до Иркутска: самые интересные этнопарки страны

از حومه مسکو تا ایرکوتسک: جالب ترین پارک های قومی در کشور روسیه!

کارشناسان رتبه بندی پنج روستای قومی جالب را جمع آوری کرده اند که در آنجا می توان با زبان ها، اعتقادات، آداب و رسوم و غذاهای مردم بومی روسیه آشنا شد.

  1. منطقه مسکو:

پارک قومی «قبایل» زندگی، فرهنگ و خانه های اصیل ملل مختلف را معرفی می کند. مهمانان می توانند از خانه های قبایل مغول و ترک (از جمله بزرگترین موارد در روسیه)، «چوکچی یارانگا» و «ننتس چامز» دیدن کنند.

 

در این دهکده قومی، می توان با شترها و بوفالو های مغولی بیرون رفت و همچنین در کنسرت گروهی که آهنگ و رقص قبایلی را اجرا می کنند، شرکت نمود.

کارگاه‌های خلاق در تمام طول سال در اینجا برگزار می‌شوند و در زمستان این پارک محلی، سورتمه‌سواری با سگ و گوزن شمالی را ارائه می‌دهد.

  1. منطقه نیژنی نووگورود:

بازدیدکنندگان از «مزرعه شلکوفسکی» یعنی موزه معماری و زندگی مردم منطقه ولگا، به عنوان یک مکان اسرارآمیز یاد می کنند.

این پارک یک خیابان روستایی واقعی است. گردشگران در میان کلبه‌های دهقانی، سازه های بیرونی و کلیساهای مؤمنان قدیمی قدم می‌زنند.

این پارک با جنگل های انبوه و آبشاری از برکه های زیبا احاطه شده است.

  1. منطقه کمروو:

در منطقه کمروو در ساحل رودخانه تُم یک موزه تاریخی، فرهنگی و طبیعی به نام «تُمسکایا پیسانیتسا» وجود دارد. در قلمرو پارک بیش از 300 حکاکی و سنگ نوشته هست که برخی از آنها در هزاره چهارم قبل از میلاد نقاشی شده اند.

  1. منطقه پرم:

اولین موزه معماری چوبی در اورال و در فضای باز به نام «خاخلُفکا»، در این منطقه واقع شده است.

در ساحل زیبای رودخانه بهترین نمونه های معماری مردمان منطقه کاما، 23 بنای منحصر به فرد معماری با چوب وجود دارد. علاوه بر این، مناظر جالب زیادی در این قلمرو هست، به عنوان مثال مجتمع نمک، که بازدیدکنندگان همه چیز را در مورد فرآیند استخراج، ذخیره و حمل نمک در طول رودخانه یاد خواهند گرفت.

در این دهکده اغلب جشنواره هایی برگزار می شود. موزه در شب سال نو، برنامه های جشن، گردش های موضوعی و کلاس های خلاقی را ارائه می دهد.

گردشگران خاطرنشان می کنند که این پارک برای بازدید به همراه کودکان، عالی است.

  1. منطقه ایرکوتسک:

موزه معماری و قوم نگاری «تالتسی» شامل آثار فرهنگی منحصر به فرد مردم محلی اسلاوها، بوریات ها، اِونکی ها و تفالار ها است.

این پارک به چهار بخش تقسیم می شود که در آنجا می توان با باورها و زندگی مردم منطقه آشنا شد.

این پارک در طول تعطیلات سال نو، تفریحات زمستانی مانند سرسره های یخی، درخت کریسمس، و همچنین اسب سواری و سورتمه سواری با سگ را به بازدیدکنندگان ارائه می دهد.

همچنین یک مسافرخانه در قلمرو موزه وجود دارد که کیک ها و پنکیک های خوشمزه ای دارد.

 منبع: www.ria.ru

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *