انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

پیشخوان خبرهای مهم فدراسیون روسیه 1400/10/13

توجه: خبرهای مذکور برگرفته از سایت های خبری کشور روسیه می‌باشند.

В Госдуме призвали убрать “кладбище” лидеров СССР с Красной площади

دومای دولتی روسیه خواستار انتقال «گورستان» رهبران اتحاد جماهیر شوروی از میدان سرخ شد!

 بوریس چرنیشوف، نایب رئیس دومای دولتی از حزب لیبرال دموکرات روسیه پیشنهاد کرد که گورستان یادبود کنار دیوار کرمل را با قبرهای جوزف استالین و دیگر دولتمردان برجسته اتحاد جماهیر شوروی و همچنین جسد ولادیمیر لنین که در مقبره ای نگه داری می شود، از میدان سرخ منتقل کنند.

آرامگاه دیوار کرملین یک گورستان یادبود در میدان سرخ است. در دیوار آن محل هایی برای نگه داری کوزه‌های خاکستر اجساد وجود دارد. این آرامگاه محل دفن رهبران نظامی و سیاسی دولت شوروی است. در دهه‌های 1920 و 1930، کمونیست‌های خارجی از جمله جان رید، سن کاتایاما و کلارا زتکین نیز در آنجا به خاک سپرده شده اند. جوزف استالین، فلیکس ژرژینسکی، میخائیل کالینین، آندری ژدانوف، کلیمنت وروشیلف، سمیون بودیونی، میخائیل سوسلوف، لئونید برژنف در این مکان دفن شده اند. بر بالای سنگ قبرها، پرتره های یادبود اثر مجسمه ساز نیکالای تومسکی نصب شده اند.

چرنیشوف به ریانووستی گفت: «نگهداری همه اینها (مزارهای یادبود رهبران اتحاد جماهیر شوروی) امکان پذیر است، اما نه در میدان سرخ، زیرا کفرآمیز است، نباید در محلی باشد که پیست اسکیت و مراکز خرید مستقر است، جایی که از مناطق دیگر روسیه می آیند، جایی که مردم سال نو را جشن می گیرند، پیاده روی و تفریح می کنند.»  وی افزود که فراکسیون حزب لیبرال دموکرات چند لایحه در این زمینه ارائه کرده است.

این نماینده مجلس همچنین گفت: «این گورستانی است که افرادی در آن به خاک سپرده شده اند. اما یکی از این افراد حتی طبق هنجارها، حتی ساده بگوییم، بصورت اخلاقی دفن نشده است. من در مورد لنین صحبت می کنم. میدان سرخ باید مدت ها پیش، از این مجموعه آزاد می شد.» به گفته وی، این دفن ها نوعی تمسخر مردم است.

چرنیشوف در آخر افزود: «علاوه بر این، لنین خود هرگز نخواست که به صورت مومیایی در مرکز مسکو به نمایش گذاشته شود. من مطمئن هستم که زمان آن فرا رسیده است که رهبر همه زمان ها و همه ملت ها (استالین) و رهبر پرولتاریا (لنین) در نهایت به آرامش برسند.»

 منبع: www.ria.ru

Онищенко: Пандемия COVID-19 может закончиться к маю

 همه‌گیری کووید-19 ممکن است تا ماه مه پایان یابد!

 گنادی اونیشنکو، پزشک و نماینده دومای روسیه در مصاحبه با خبرگزاری «تاس» گفت که اگر روس ها آنچه لازم است را انجام دهند، تا ماه مه تعداد موارد ابتلا به ویروس کرونا به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت و همه گیری پایان خواهد یافت. به گفته وی، در حال حاضر دلیلی برای وحشت و تعطیلی در کشور وجود ندارد، چرا که واکسن دیگر به اندازه کافی ساخته شده است و فقط باید روی واکسیناسیون تمرکز کرد.

وی همچنین گفت:«دانشمند یونانی دموسفن ساریانیس پیش بینی خوش بینانه تری کرده است و آن این است که سویه اومیکرون احتمالا آخرین جهش ویروس کرونا باشد و همه گیری در پایان فوریه به پایان خواهدد رسید.»

منبع: www.rg.ru

Книга: роман Санькя

معرفی کتاب: رمان «سانکیا» اثر زاخار پریلِپین

«سانکیا» رمانی از زاخار پریلِپین نویسنده معاصر روس است که به انقلابیون معاصر روسیه تقدیم شده است.

موضوع رمان درباره یک جوان ساده شهرستانی روس به نام سانکیا تیشین است. سانکیا اگر در زمانی دیگر به دنیا می آمد، شاید مهندس یا کارگر می شد. اما «نفرت سربی» دنیای معاصر چنین فرصتی به او نمی دهد و او به امید تغییر این جهان و بهتر کردن آن به حزب انقلابی جوانان می پیوندد. زمانی که اختلافات بین سازمان و دولت تشدید می شود، وی به زیرزمینی پناه می برد.

«سانکیا» دومین رمان زاخار پریلپین با نام اصلی یوگنی نیکالایویچ پریلپین، نویسنده با استعداد، شناخته شده و جنجالی معاصر روسیه است که در سال 2006 توسط انتشارات « Ad Marginem» منتشر شد و سپس بارها تجدید چاپ شد.

این رمان جایزه ادبی لف تالستوی به نام «یاسنایا پالیانا» را در سال 2007، جایزه ادبی بین المللی چین به نام «بهترین کتاب خارجی سال 2006» و همچنین جایزه ادبی روسی «اِوریکا» را در سال 2006 دریافت کرد.

این رمان تاکنون به زبان های چینی، فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی، لهستانی، صربی و رومانیایی ترجمه شده است.

 منبع: www.bookshake.net

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *