انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

چهار پیشنهاد زیرساختی در راستای تحول روابط اقتصادی ایران و روسیه

رییس انجمن دوستی ایران و روسیه با اشاره به چهار محور پیشنهادی جمهوری اسلامی در سفر رئیسی به مسکو تاسیس بانک آفشور یا فراسرزمین و ایجاد سوئیفت روبل پایه را از این جمله دانست.

امیر محمودزاده رییس انجمن دوستی ایران و روسیه با بیان اینکه، از حدود دو‌ماه قبل که زمزمه سفر آیت الله رییسی به روسیه شکل گرفت فعالیتها ی مختلف در این حوزه آغاز شد، گفت: این سفر تاریخ ساز و استراتژیک بوده و برای هر دو کشور و حتی منطقه حساس و سرنوشت ساز است. این دیدار به دعوت آقای پوتین انجام شده و دلیل برگزاری سفر در ژانویه 2022 اهمیت فوق العاده اقتصادی و فرهنگی حضور رییس جمهور ایران در روسیه است.
وی افزود، بایستی فرهنگ زیربنای توسعه قلمداد شود، همان اندازه که ما به روسها نیاز داریم و به همان اندازه آنها نیز به ما نیاز دارند. اگر روسیه به بندر استراتژیک چابهار و روابط با هند و چین می اندیشد یعنی این کشور به ایران نیاز دارد. هر سفری از این دست پر خیر و برکت بوده و بسیاری از موضوعات منطقه و جهانی مربوط به کشور در این سفر بحث خواهد شد.
وی افزود، روسها اعلام کرده اند به احیا سند فرهنگی قدیمی دو کشور علاقه مند بوده و این سند بایستی توسعه پیدا کند، به طور خلاصه بر خلاف تصور رایج آنها خواستار توسعه حوزه فرهنگ دو کشور هستند.
اگر سند و تفاهم نامه ای که قرار است امضا شود در اختیار متخصصان قرار گیرد، میتوان از ظرفیت سازمانهای مردم نهاد برای تدوین و تدقیق سندها استفاده کرد. بر این اساس باید نگاه و مطالبات مردمی به ظرفیت دولتی افزوده شود. به صورت خلاصه برای اینکه این سند عملیاتی شود، بایستی از سوی مردم و تشکلهای مردمی مورد پذیرش قرار گیرد.
رییس انجمن دوستی ایران و روسیه گفت: در موضوع بازگشت محصولات کشاورزی، از شش ماه قبل به ایران و نهادهای دولتی کشور هشدار داده شده بود اما توجه لازم به این هشدارها نشد. در این راستا به نظر میرسد بایستی از ظرفیت دیپلماسی فرهنگی برای حل و فصل چالشهای اقتصادی در تعامل با شرکای خارجی استفاده شود.
محمودزاده گفت: اگر چالش مربوط به هم افزایی لازم بین دو‌ کشور حل و فصل شود میتوان بخشی از مشکلات اقتصادی فعلی را حل کرد. در این بین یک سوال مطرح می‌شود که چرا تا امروز در امر ارتباط با روسیه مشکل داشته ایم، به نظر می رسد عدم تعامل زیرساختی نقش اصلی را در این نقیصه بازی کرده است.
وی با بیان اینکه، باید افق سند همکاری دو کشور حداقل تا 2050تعریف شود، گفت: در بحث برجام تمام طرفین به قدرت ایران اعتقاد داشته و بخشی از پیشرفت های این حوزه با کمک روسیه و‌ چین انجام شد.
محمود زاده با اشاره به چهار محور پیشنهادی جمهوری اسلامی در سفر رییس جمهور به این کشور گفت ابتدا باید یک بانک آفشور یا فراسرزمین ایجاد و سوئیفت روبل پایه شکل گیرد. از طرف دیگر توسعه گردشگری در خزر میتواند زمینه ساز توسعه فرهنگی دو‌‌کشور شود. تا امروز از اقتصاد مرز غافل بوده ایم در حالی که ظرفیت قابل توجهی در این حوزه وجود دارد. در این بین حذف روادید سفر یک پیشنهاد استراتژیک است. بسیاری از کارشناسان اقتصادی تاکید دارند، آینده از آن کریدورهاست و در این بین نقش کریدور شمال جنوب غیر قابل اغماض است.

آخرین خبر

خبرگزاری فصل اقتصاد

در حاشیه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *