انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

پیشخوان خبرهای مهم فدراسیون روسیه 1400/11/05

توجه: خبرهای مذکور برگرفته از سایت های خبری کشور روسیه می‌باشند.

Путин поручил оперативно внедрять в работу генетические инновации

پوتین دستور داد نوآوری های ژنتیکی به سرعت بکار گرفته شوند!

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به دولت دستور داد تا سازوکاری را برای بکارگیری سریع نتایج حاصل از فعالیت ها در زمینه فناوری های ژنتیکی ایجاد کند. فهرست دستورالعمل های مربوطه در وب سایت کرملین منتشر شده است.

در پیام آمده است: «دولت فدراسیون روسیه همراه با شورای اجرایی برنامه علمی و فنی فدرال توسعه فناوری های ژنتیکی 2027-2019، باید تضمین کند:… ایجاد سازوکاری برای بکارگیری سریع نتایج کاربردی فعالیت‌ها در زمینه فناوری‌های ژنتیکی در تولیدات صنعتی، از جمله از طریق جذب شرکای صنعتی (فناوری) در مراحل اولیه تحقیق و توسعه و آزمایش‌های دارویی پیش بالینی.»

این گزارش باید تا 1 سپتامبر و سپس سالانه ارائه شود و افراد زیر به عنوان مسئول اجرا تعیین می شوند: نخست وزیر میخائیل میشوستین، معاون نخست وزیر تاتیانا گولیکووا و معاون رئیس جمهور آندری فورسنکو.

منبع: www.ria.ru

Татьянин день – история и традиции праздника

25 ژانویه – «روز تاتیانا»: روز دانشجو در روسیه. تاریخچه و سنت

«روز تاتیانا» هر ساله به طور سنتی در 25 ژانویه جشن گرفته می شود. این روز در روسیه به عنوان «روز دانشجو» شناخته می شود.

تاریخچه این روز

طبق روایتی، دختری به نام تاتیانا در قرون دوم یا سوم میلادی در رم زندگی می کرد. پدر و مادرش مسیحی بودند و دختر را با تقوا تربیت کردند. زمانی که تاتیانا بزرگ شد، تصمیم گرفت خود را وقف خدا کند، بنابراین نذر تجرد کرد. او همیشه به فقرا و نیازمند جامعه مسیحی کمک می کرد.

با به قدرت رسیدن الکساندر سِوِروس، امپراتور روم، مسیحیان مورد تعقیب و آزار و اذیت گسترده ای قرار گرفتند. تاتیانا نیز دستگیر شد. به او دستور داده شد در برابر بت آپولون تعظیم کند. او نپذیرفت و به همین دلیل او را شکنجه کردند. طبق افسانه، «آثار شکنجه به طور معجزه آسایی از بدن او ناپدید شد.»

بت پرستان که به هدف خود نرسیده بودند، سر او را بریدند. این اتفاق در سال 226 رخ داد.

از آنجا که تاتیانای مقدس قبل از تقسیم کلیسا به ارتدکس و کاتولیک، که در قرن یازدهم اتفاق افتاد، زندگی می کرد، بنابراین معتقدان هر دو شاخه مسیحیت به او احترام می گذارند. برای کاتولیک ها، روز یادبود او 12 ژانویه است.

این روز در روسیه اگرچه در کلیساها جشن گرفته می شد، اما قرن های متمادی زیاد مورد توجه نبود، تا اینکه در سال 1755 این جشن کلیسایی معنای جدیدی پیدا کرد.

در چنین روزی در سال 1755 بود که ملکه یلیزاوتا پترونا فرمان «تأسیس یک دانشگاه و دو دبیرستان در مسکو» را امضا کرد. ایوان شووالوف، دولتمرد مشهور، سرپرست دانشگاه شد. او به همراه میخائیل لومونوسف، دانشمند بزرگ روس ایده ساخت «معبد علوم» مسکو را به هر طریق ممکن ترویج و توسعه داد. گفته می شود که شووالوف یکی از افراد مورد اعتماد ملکه و یک مقام مهم بود. او را «وزیر روشنگری نوین روسیه» نیز می نامیدند.

با گذشت زمان، دانشگاه امپراتوری مسکو به دانشگاه برتر کشور تبدیل شد. در سال 1850، دانشجویان این روز را به افتخار تأسیس این دانشگاه جشن گرفتند. در اوایل قرن بیستم، این روز به یکی از مهم ترین روزها در تقویم مسکو تبدیل شده بود.

پس از انقلاب اکتبر، دانشگاه امپراتوری به «دانشگاه دولتی مسکو» تغییر نام داد و این روز نیز به نام «روز دانشجویان پرولتاریا» خوانده شد. این روز در زمان اتحاد جماهیر شوروی همانند قبل گرامی داشته نمی شد و تا دهه نود تقریبا به فراموشی سپرده شده بود.

این روز از سال 2005 دوباره در روسیه احیا شد. اکنون به آن «روز دانشجو» گفته می شود.

سنت های این روز

محبوبیت این روز به این دلیل بود که در قرن نوزدهم به شکل گسترده و مفصل جشن گرفته می شد. هنگامی که روز تاتیانا فرا می رسید، دانشجویان دانشگاه امپراتوری مسکو به افتخار این شهیده مقدس برای برگزاری مراسم دعا در کلیسای نزدیک دانشگاه جمع می شدند. این سنت، در دهه 90 قرن بیستم، پس از فعالیت دوباره «کلیسای تاتیانا» در خیابان موخووایا در نزدیکی دانشگاه، دوباره احیا شد.

اکنون نیز همانند گذشته، پس از مراسم نیایش در کلیسا، رئیس دانشگاه به ایراد سخنرانی می پردازد. پس از آن نیز دانشجویان به تفریحات و گشت و گذارهای دسته جمعی و خوشگذرانی می پردازند.

 منبع: www.ria.ru

 Фильм: Легенда №17 (2012)

 معرفی فیلم: افسانه شماره 17 – (2012)

 راه رسیدن به شهرت و موفقیت همیشه دشوار است. با این حال، با پشتکار، اراده و استعداد می توان به هر چیزی دست پیدا کرد. والری خارلاموف، قهرمان هاکی اتحاد جماهیر شوروی باید قبل از ورود به تاریخ ورزشهای جهانی تمرینات طاقت فرسا، آسیب های مداوم، مشکلات زندگی شخصی و سایر موانع را برطرف کند. او پس از دو گل زده در بازی تاریخی روسیه – کانادا در سال 1972 برای همه جهان شناخته شده بود، اما آن زمان همه چیز تازه شروع شده بود…

فیلم محبوب «افسانه شماره 17» توسط نیکلای لبدف کارگردانی شد و جایزه معتبر «عقاب طلایی» روسیه را در چندین شاخه از آن خود کرد.

منبع: www.kinover.ru

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *