انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

پیشخوان خبرهای مهم فدراسیون روسیه 1400/11/06

توجه: خبرهای مذکور برگرفته از سایت های خبری کشور روسیه می‌باشند.

Студенты СПбГУ выберут имя для малой планеты к 300-летию университета

انتخاب نام سیاره جدید کشف شده توسط دانشجویان دانشگاه دولتی سن پتربورگ!

خبرگزاری تاس به نقل از سرویس مطبوعاتی دانشگاه دولتی سن پتربورگ روسیه گزارش داد که نام سیاره کوچکی که اخیراً با کمک انستیتو نجوم کاربردی آکادمی علوم روسیه کشف شده است، به مناسبت سیصدمین سال تاسیس دانشگاه دولتی سن پتربورگ در سال 2024، توسط این دانشگاه انتخاب خواهد شد.

تعداد زیادی گزینه پیشنهاد شده است، اما بسیاری از آنها بدلیل محدودیت هایی که در نامگذاری اجرام آسمانی وجود دارد، رد شدند. از جمله این محدودیت ها این است که نام اجرام نباید بیش از 15 کاراکتر باشد و یا کلمه «دانشگاه» و اختصار در آنها ممنوع است.

پس از جلسه دانشگاه در این خصوص، دو نام پیشنهاد شد: «آلما ماتر 1724» (Альма Матер 1724) و «کالج پتر» (Петроколлегиум). نام اول از دیرباز تداعی کننده مفهوم «دانشگاه» بوده است. آلما ماتر در لاتین به معنای «مادر بخشنده» است. اعداد نیز نشان دهنده سال تاسیس دانشگاه است. نام دوم نشان دهنده نقش پتر کبیر به عنوان موسس دانشگاه  و ساختمان دوازده کالجی این دانشگاه است. مسئولان دانشگاه به این نتیجه رسیدند که «آلما ماتر 1724» ارجحیت دارد، اما تصمیم نهایی در جریان یک رای گیری توسط خود دانشجویان گرفته خواهد شد.

“ما در آستانه یک رویداد مهم هستیم – سیصدمین سالگرد تاسیس دانشگاه. شی فضایی که به نام دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ نامگذاری شده است، نام اولین دانشگاه در روسیه را برای فرزندان ما در یک سطح کیهانی کاملاً جدید و به تمام معنا ماندگار خواهد کرد. سرویس مطبوعاتی به نقل از رئیس دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ، عضو خبرنگار آکادمی علوم روسیه، نیکولای کروپاچف.

در سال 2024 دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ سیصدمین سالگرد خود را جشن می گیرد.

  منبع: www.tass.ru

Исторический музей подготовил специальную программу к своему 150-летию

 برنامه های ویژه موزه تاریخ روسیه به مناسبت 150 سالگی تأسیس آن!

خبرگزاری ریا نووستی به نقل از سرویس خبری موزه دولتی تاریخ روسیه  گزارش کرد که این موزه در نظر دارد امسال به مناسبت صد و پنجاهمین سالگرد تاسیس خود برنامه های متنوع ویژه ای را در طول سال برگزار کند.

در این پیام آمده است: «موزه دولتی تاریخ روسیه در سالگرد صد و پنجاه سالگی خود، بازدیدکنندگان را به صد و پنجاه رویداد مختلف در مجموعه مراکز زیر نظر خود دعوت می کند.»

این موزه از ماه ژانویه، هر جمعه‌ میزبان برنامه های نمایشی جذاب موزیکال با موضوعات مختلف خواهد بود.

به مناسبت این سالگرد، هر بازدیدکننده‌ای که بلیت برنامه‌های نمایشی را تحت عنوان «۱۵۰ شب با موزه دولتی تاریخ روسیه» خریداری کرده باشد، می‌تواند از تخفیف ۵۰ درصدی برای یکی از برنامه های ماه آینده  استفاده کند.

یکی دیگر از پروژه های این موزه «پنجشنبه در موزه تاریخ» خواهد بود. موزه یک بار در ماه ساعات کاری خود را تا ساعت 21:00 برای شرکت کنندگان در این برنامه تمدید می کند و اشیا و نمایش های ویژه ای از موزه را برای آن ها به نمایش خواهد گذاشت. بازدیدکنندگان می توانند در تورهای دسته جمعی با موضوعات مختلف شرکت کنند.

این موزه موسیقی را نیز فراموش نکرده است. موسیقی کلاسیک توسط ارکسترها، گروه های کر و تک نوازان برجسته کشور، مانند گروه ویولن بالشوی تئاتر، تکنوازان ارکستر سمفونیک دولتی سوتلانوف، گروه چارنوازی زهی ارکستر فیلارمونیک آکادمیک دولتی مسکو اجرا خواهد شد.

منبع: www.ria.ru

Книга: “Московский союз художников. Взгляд из XXI века” Иогансон Б. И  (2019)

معرفی کتاب: «اتحادیه هنرمندان مسکو؛ نگاهی از قرن بیست و یکم» نوشته باریس ایوگانسون (2019)

کتاب «اتحادیه هنرمندان مسکو؛ نگاهی از قرن بیست و یکم» نوشته باریس ایوگانسون به بررسی ویژگی‌های زندگی هنری تاریخ روسیه در یکی از مهمترین دوره‌های توسعه هنرهای زیبای شوروی، یعنی در سال‌های 1962-1932 از دریچه تاریخ سی ساله اتحادیه هنرمندان مسکو می پردازد. اتحادیه هنرمندان مسکو در سال 1932 تأسیس گردید. در این اثر چینش داخلی نیروهای هنری پس از ادغام گروه های مختلف هنری در یک اتحادیه واحد نشان داده شده است. رابطه اتحادیه هنرمندان مسکو با مقامات در دوره های مختلف دنبال شده و روشهای اجرای سیاست فرهنگی مقامات و تغییرات آن در طول این 30 سال فعالیت اتحادیه نشان داده می شود. به طور کلی در این اثر، تصویری گسترده از زندگی هنری روسیه شوروی در این دوره ارائه شده است.

این کتاب در سال 2019 توسط انتشارات بوکس مارت (БуксМарт) در مسکو در 296 صفحه به چاپ رسیده است.

منبع: .www.moscowbooks.ru

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *