انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

پیشخوان خبرهای مهم فدراسیون روسیه 1400/11/09

توجه: خبرهای مذکور برگرفته از سایت های خبری کشور روسیه می‌باشند.

В Русском музее открылись выставки, посвященные Низами и Анатолию Звереву

دو نمایشگاه با موضوع آثار نظامی گنجوی و آناتولی زورف در موزه دولتی روسیه!

«موزه دولتی روسیه» در شهر سن پتربورگ از امروز 29 ژانویه میزبان دو نمایشگاه به نام های «هفت پیکر» و «شمایل ها / چهره ها / چانه ها» خواهد بود.

نمایشگاه «هفت پیکر» را می توان در کاخ مرمر بازدید کرد. این نمایشگاه به هشتصد و هشتادمین سالگرد شاعر و فیلسوف بزرگ نظامی گنجوی اختصاص دارد. در این نمایشگاه آثار چندین دوره تاریخی به نمایش گذاشته شده است.

در متن خبر مربوط به این نمایشگاه آمده است: «شعر نظامی قرن ها الهام بخش آثار بسیاری از هنرمندان بوده است. یکی از آثار قابل توجهی که به یک اثر کلاسیک تبدیل شده است، باله «هفت پیکر» اثر کارا کارایف آهنگساز برجسته آذربایجانی است.»

این باله بر اساس یکی از منظومه های «پنج گنج» نظامی به روی صحنه رفت. اولین نمایش آن بر روی صحنه تئاتر دولتی اپرا و باله آذربایجان در سال 1956 برگزار شد.

این دو اثر ادبی و موسیقیایی موضوع نمایشگاه «هفت پیکر» هستند. این نمایشگاه تا 9 مه 2022 برپاست.

همچنین در این کاخ یکی از موفق ترین پروژه های موزه AZ مسکو (موزه آناتولی زِوِرِف) با عنوان «شمایل ها / چهره ها / چانه ها» برپاست. این نمایشگاه به مناسبت نودمین سالگرد نقاش معروف اهل مسکو آناتولی زورف (1986-1931) برگزار می شود. موضوع نمایشگاه به پدیده چهره های غیرتشریفاتی در هنر قرن 20 و 21 روسیه اختصاص دارد.

این نمایشگاه شامل بیش از 90 اثر نقاشی از هنرمندان دهه شصت و هنرمندان معاصر است. از میان آن ها می توان به آثار آناتولی زورف، دیمیتری پلاوینسکی، ولادیمیر یاکولف، ولادیمیر نموخین، ولادیمیر یانکیلفسکی و غیره اشاره کرد.

در خبر مربوط به این نمایشگاه آمده است: «چهره» در هنر دهه شصت ها و هفتادی های روسیه هم در طرح پرتره سنتی با تأکید بر روان‌شناسی و حالت های عاطفی و هم در نمایش گروتسک (زشت نمایی) به تصویر کشیده شده است.

آناتولی زورف بیش از 30 هزار اثر خلق کرد. آثار او در مجموعه‌های مجموعه‌داران غیررسمی هنر شوروی و در موزه‌های سراسر جهان وجود دارد.

نمایشگاه «شمایل ها / چهره ها / چانه ها» تا 10 مارس 2022 برپاست.

منبع: www.ria.ru

Кому вручили юбилейную кинопремию Золотой орел

جوایز جشنواره سینمایی «عقاب طلایی» روسیه به چه کسی رسید؟

 بیستمین مراسم اهدای جوایز فیلم و سریال روسیه به نام «عقاب طلایی» دیروز 28 ژانویه در سالن «موسفیلم» در مسکو برگزار شد.

امسال فیلم «اسکیت های نقره ای» (Серебряные коньки) به کارگردانی میخائیل لوکشین به عنوان بهترین فیلم 2021 شناخته شد. موضوع فیلم درباره ملاقات تصادفی یک مرد فقیر و یک بانوی اشراف زاده در سال 1899 در سن پتربورگ است. این فیلم در شش بخش برنده جایزه شد و از نظر تعداد جوایز جایگاه نخست را بدست آورد.

جایزه بهترین سریال تلویزیونی به اثر «سمفونی هفتم» (Седьмая симфония) اثر آلکساندر کوت رسید. این سریال تاریخی درباره اولین اجرای سمفونی هفتم دمیتری شوستاکوویچ در زمان محاصره پتربورگ است.

از دیگر جوایز این جشنواره می توان به سریال «ورتینسکی» (Вертинский) به عنوان بهترین سریال در پلت فرم های آنلاین؛ گلب پانفیلوف، بهترین کارگردانی برای فیلم «ایوان دنیسوویچ» (Иван Денисович)، الکسی آیگی، بهترین موسیقی برای اثر برف سفید» (Белый снег)، ماریا آرونووا، بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم کمدی «زن و شوهری از آینده» (Пара из будущего) به کارگردانی الکسی نوژنی و فیلیپ یانکوفسکی، بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم «ایوان دنیسوویچ» اشاره کرد.

 منبع: www.gazeta.ru

Экономист напомнила, какие выплаты вырастут в 2022 году

کدامیک از کمک هزینه های دولتی در سال 2022 در روسیه افزایش می یابند؟

لاریسا سوروکینا، دانشیار دانشکده اقتصاد دانشگاه دوستی ملل روسیه به خبرگزاری «پرایم» از افزایش برخی کمک هزینه های دولتی در سال 2022 گفت.

از اول فوریه، برخی کمک هزینه ها در روسیه افزایش می یابد. به عنوان مثال، کمک هزینه به خانواده هایی که کودکی را به فرزندخواندگی می پذیرند. این کمک هزینه یک بار پرداخت می شود. اگر کودک بیشتر از هفت سال سن داشته باشد یا معلول باشد و یا موضوع فرزندخواندگی خواهر و برادر باشد، مبلغ 156429 روبل پرداخت خواهد شد.

همچنین همسران و فرزندان سربازان وظیفه نیز کمک هزینه دریافت خواهند کرد. به گفته این کارشناس، همسر باردار یک سرباز وظیفه می تواند یکبار مبلغ 32420 روبل و مادر یا سرپرست یک کودک 13895 روبل دریافت کنند.

به همه خانواده های روس از اول فوریه، صرف نظر از سطح درآمد، در زمان تولد فرزند مبلغ 19981 روبل پرداخت خواهد شد.

سوروکینا در این خصوص خاطرنشان کرد: «علاوه بر پرداخت هزینه زایمان و کمک هزینه ماهانه برای کودک تا سن 1.5 سالگی، کمک هزینه ماهانه تا سه سال نیز برای خانواده ها در نظر گرفته شده است.»

وی تاکید کرد که حداکثر کمک هزینه «زایمان» برای 140 روز، 360164 روبل خواهد بود و حداکثر کمک هزینه مراقبت از فرزند اول 31282 روبل و حداقل 7493 روبل خواهد بود.

 منبع: www.ria.ru

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *