انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

پیشخوان خبرهای مهم فدراسیون روسیه 1400/11/16

توجه: خبرهای مذکور برگرفته از سایت های خبری کشور روسیه می‌باشند.

Объявлены лауреаты литературной премии “НОС

برندگان جایزه ادبی «نوس» معرفی شدند!

به گزارش خبرگزاری ریانووستی، اوکسانا واسیاکینا، نویسنده معاصر روسیه برای رمان «زخم» (Рана) برنده جایزه ادبی «نوس» شد. این مراسم به صورت زنده از کانال یوتیوب بنیاد پروخوروف پخش شد.

رمان «زخم» داستان شاعره جوانی است که خاکستر مادرش را از استان ولگوگراد به سیبری می برد تا آن را در زادگاهشان در کنار مادربزرگ و خاله اش به خاک بسپارد. از ولگوگراد تا مسکو، از مسکو تا نووسیبیرسک و ایرکوتسک را با هواپیما و سپس 14 ساعت را با اتوبوس از میان تایگا تا شهر کوچک اوست-ایلیمسک سفر می کند.

همچنین ولادیمیر شپاکوف با اثر «اسیران آمالگام» (Пленники Амальгамы) با رأی خوانندگان و یوگنیا نکراسووا با اثر «پوست» (Кожа) در بخش «دماغ سرگردان» برنده جایزه شدند. جایزه آکادمی منتقدان نیز به خود واسیاکینا و رمان «زخم» تعلق گرفت.

جایزه ادبی سالانه «نوس» (ادبیات جدید) توسط بنیاد خیریه میخائیل پروخوروف از سال 2010 با هدف شناسایی و حمایت از جریان های جدید ادبی در ادبیات معاصر روسیه اعطا می شود. اولین برنده آن لنا اِلتانگ با رمان «افراهای سنگی» بود.

«نوس» (нос) در زبان روسی به معنای دماغ و نام اثر مشهور نیکالای گوگول نیز است.

 منبع: www.ria.ru

 Правительство поручило отказаться от бумажного документооборота в портах

دولت دستور داد سیستم کار کاغذی در بنادر روسیه کنار گذاشته شود!

سرویس مطبوعاتی کابینه وزیران فدراسیون روسیه گزارش داد، دولت روسیه به سازمان‌های دولتی دستور داده است که سیستم کار کاغذی در بنادر دریایی و رودخانه‌ای را کنار گذاشته و از سیستم الکترونیکی مخصوص استفاده کنند.

این دستور برای نهادهای کنترل دولتی «اداره گمرک فدرال»، «سرویس امنیت فدرال»، «سرویس فدرال نظارت بر بهداشت دامی و گیاهی»، «سرویس فدرال نظارت بر حمایت از حقوق مصرف کننده و رفاه انسانی روسیه»، « آژانس فدرال حمل و نقل دریایی و رودخانه ای» و همچنین ادارات بنادر دریایی و رودخانه ای اعمال می شود. هدف از کنار گذاشتن سیستم کاغذی گردش اسناد، تسهیل فرآیند جابجایی افراد و کالاها، تسهیل کنترل حمل و نقل، بهبود کیفیت خدمات بندری و کاهش زمان صرف شده برای محموله در بنادر است.

در این خبر آمده است: سیستم گردش اسناد الکترونیکی در پورتال روسی «Морской порт» باید اطلاعات افراد، وسایل نقلیه، محموله ها و کالاهایی را که از مرز روسیه در بنادر دریایی یا رودخانه ای عبور می کنند، ثبت کند. این دستور توسط نخست وزیر میخائیل میشوستین امضا شد.

پورتال «Морской порт» به آدرس https://sea.customs.ru در اواخر سال 2015 مورد بهره برداری آزمایشی قرار گرفت.

 منبع: www.ria.ru

Книга: «Кавказ в революционную пору»

معرفی کتاب: «قفقاز در دوران انقلاب» (2017)

قفقاز چگونه با وقایع 1917 روبرو شد؟ چرا شور و شوق انقلاب فوریه نزد مقامات منطقه ماوراء قفقاز با رد شدید انقلاب اکتبر، تلاش برای تجزیه طلبی و فروپاشی سیاسی جایگزین شد؟

کتاب «قفقاز در دوران انقلاب» نوشته وادیم موخانوف در سال 2017 توسط انتشارات IA REGNUM در 80 صفحه به چاپ رسیده است که شامل مهمترین اتفاقات سال 1917 و نیمه نخست 1918 است که سرنوشت سیاسی منطقه ماوراء قفقاز را به خوبی نشان می دهد. خواننده با استفاده از منابع آرشیوی و مطالب تحقیقاتی ذکر شده در این اثر در می یابد که در آن زمان نخبگان اداری محلی چگونه واکنش نشان دادند و چه اقداماتی انجام دادند! این کتاب که روایت کننده آن دوران بر اساس اسناد و خاطرات موثق به جا مانده از شرکت کنندگان مستقیم در آن رویدادهاست، بی شک اثری بسیار ارزشمند است.

فایل pdf این کتاب قابل دانلود است.

منبع: www.regnum.ru

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *