انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

پیشخوان خبرهای مهم فدراسیون روسیه 1400/11/17

توجه: خبرهای مذکور برگرفته از سایت های خبری کشور روسیه می‌باشند

Археологи в Хакасии нашли уникальную каменную плитку

باستان شناسان در جمهوری خاکاسیا تخته سنگ بی نظیری یافتند!

آنتون ویبورنف، از باستان شناسان مؤسسه باستان شناسی و قوم نگاری آکامی علوم روسیه شعبه نووسیبیرسک به خبرنگاران گفت که باستان شناسان در حین کار در محل گسترش راه آهن در منطقه «آسکیزکی» در جمهوری خاکاسیا، تخته سنگ منحصر به فردی را متعلق به قرن های نخستین پس از میلاد با تصویر فضایی کشف کردند که تحقیقات درخصوص کشف معنای آن همچنان ادامه است.

حوضه خاکاس-مینوسینسک در خاکاسیا حدود 300 سال است که مورد کاوش قرار گرفته است. بسیاری از اصول مطالعه عصر برنز و آهن در اینجا بنا نهاده شد. باستان شناسان این تخته سنگ را در حین کاوش در مجموعه سکونتگاهی «تاشتیک» (قرن یک تا هفت پس از میلاد) پیدا کردند.

این باستان شناس گفت: «تا آنجا که من می دانم، یک تخته سنگ با ساختار فضایی آشکارا غیرانسانی، نخستین بار است که کشف می شود. می توان چیزهای زیادی را در این تخته سنگ مشاهده کرد. ما از یک طرف، یک منطقه بندی سه بخشی در بالا، وسط و پایین می بینیم. این مناطق به وضوح دیده می شوند. از طرف دیگر، می توانیم آن را از بالا نگاه کنیم که آن وقت یک جورهایی ما را به یاد جنگل، رودخانه و تپه ها می اندازد. خیلی مایل هستم که پس از اتمام تحقیقاتمان بر روی این تصویر، بیش از پیش آگاه شویم که مردمان فرهنگ تاشتیک چگونه به دنیای خود نگاه می کردند و جایگاه خود را در آن می دیدند.

جالب است بدانید که سال 2022 در جمهوری خاکاسیا، سال باستان شناسی نامگذاری شده است. 300 سال پیش، در قلمرو خاکاسیای امروزی، به دستور پتر کبیر، دانشمند آلمانی دانیل گوتلیب مسرشمیت اولین گشت علمی را انجام داد و کورگان ها (گورپُشته) را در این منطقه کشف کرد.

منبع: www.ria.ru

В Музее Тропинина открылась выставка графики первой половины XIX века

نمایشگاهی از طراحی های نیمه اول قرن نوزدهم در «موزه تروپینین»

به گزارش سرویس مطبوعاتی موزه «واسیلی تروپینین و نقاشان مسکویی هم عصر او» یک نمایشگاه نقاشی با عنوان «طراحی های نیمه اول قرن نوزدهم از مجموعه های رایج» در این موزه بر پا شده است.

این نمایشگاه شامل بیش از 70 اثر طراحی و همچنین آبرنگ از آثار کلاسیک هنر روسیه و اروپا از 17 مجموعه در مسکو و سن پتربورگ است. در این نمایشگاه، آثار برادران الکساندر و کارل بریولوف، اُرِست کیپرنسکی، پیوتر سوکولوف، الکساندر اورلوفسکی، ژان اوگیوست دومینیک اینگر، موریتس میشائل دافینگر و دیگران به نمایش گذاشته شده است.

زمانی این آثار، زینت بخش تالار کاخ ها و دیوارهای اتاق ها در املاک روسیه بودند و اکنون بازدیدکنندگان «موزه تروپینین» می توانند آنها را تماشا کنند. این یک فرصت منحصر به فرد برای علاقمندان است، چرا که این گونه آثار به دلیل شرایط حفظ و نگهداری به ندرت به نمایش گذاشته می شوند.

معروف ترین اثر این نمایشگاه، پرتره آبرنگی از شاهزاده خانم آنا لوپوخینا اثر کارل بریولوف است. این اثر که متعلق به سال 1833 است، از مجموعه استپان ویشنفسکی، نتیجه بنیانگذار این موزه، کلکسیونر فلیکس ویشنفسکی تهیه شد.

این نمایشگاه تا 13 آوریل در این موزه در خیابان شتینسکی پِرِاولوک در مرکز مسکو برقرار است.

منبع: www.ria.ru

Исследование показало, когда россияне активно покупают продукты онлайн

روس ها چه روزهایی در هفته بیشتر خواربار آنلاین می خرند؟

 بر اساس مطالعه شرکت CloudPayments که یک سرویس پرداخت برای فروشگاه های آنلاین است، اکثر روس ها خرید آنلاین خواربار خود را در روز پنجشنبه انجام می دهند و روز شنبه از این نظر، کمترین روز هفته به حساب می آید.

کارشناسان این شرکت فروش آنلاین مواد غذایی و کالاهای ضروری در ماه ژانویه 2022 را تجزیه و تحلیل کرده و آنها را با داده های دوره مشابه در سال گذشته مقایسه کردند.

در این مطالعه آمده است: بیشتر روس ها به طور فعال خواربار مورد نیاز خود را در روز پنجشنبه خریداری می کنند: گردش مالی آنلاین در پنجشنبه ها بیشتر از سایر روزهای هفته بود. به عنوان مثال، در این دوره گردش مالی فروش آنلاین در روز پنجشنبه به طور متوسط ​​57 درصد بیشتر از روز دوشنبه بود.

بعد از پنجشنبه، روز چهارشنبه در رتبه دوم با میانگین رشد 48 درصدی نسبت به دوشنبه قرار گرفت و در رتبه سوم نیز جمعه قرار گرفت که فروش آنلاین به طور متوسط ​​18 درصد از آمار روز دوشنبه فراتر رفت. شنبه کمترین روز برای فروش آنلاین اعلام شد. در این روز، گردش مالی آنلاین به طور متوسط ​​20 درصد کمتر از روز دوشنبه بود. حداکثر میانگین مبلغ خرید آنلاین در روز پنجشنبه 3025 روبل و شنبه 2487 روبل عنوان شد.

دمیتری اسپیریدونف، بنیانگذار و مدیرعامل CloudPayments در روسیه می گوید: «این توزیع بر اساس روز هفته کاملاً منطقی است: در روز پنجشنبه مردم تمایل دارند قبل از تعطیلات آخر هفته همه چیز مورد نیاز خود را خریداری کنند و عصرهای جمعه و شنبه را برای استراحت، پیاده روی و بازدید از مکان های مختلف چون کافه ها، رستوران ها، موزه ها و تئاترها بگذارند.»

وی در ادامه افزود: «جالب است که تقاضا برای محصولات «سالم» در روز دوشنبه به طور قابل توجهی افزایش می یابد: در این روز مردم بیشتر سبزیجات و غلات می خرند، اما در پایان هفته یعنی در روزهای جمعه و آخر هفته، خود را با چیزهای خوشمزه و بعضا «منع شده» خوشحال می کنند! در این روزها تقاضا برای شیرینی، نان های بولکی، چیپس و محصولات دودی  به طور قابل توجهی افزایش می یابد. ظاهراً این انتخاب به دلیل همان گفته معروف «شروع زندگی جدید از دوشنبه» است. در حالی که در پایان هفته، مردم خسته از استرس های کاری می‌خواهند خودشان را با چیزی خوشمزه خوشحال کنند.»

منبع: www.ria.ru

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *