انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

پیشخوان خبرهای مهم فدراسیون روسیه 1400/11/25

توجه: خبرهای مذکور برگرفته از سایت های خبری کشور روسیه می‌باشند.

Рейтинг российских регионов по качеству жизни — 2021

رتبه بندی مناطق روسیه بر اساس کیفیت زندگی – 2021

این مطالعه توسط کارشناسان خبرگزاری ریانووستی «ریا ریتینگ» (РИА Рейтинг) بر اساس داده‌های مرکز آمار روسیه، وزارت بهداشت، وزارت دارایی، بانک مرکزی و سایر منابع باز برای سال‌ 2021-2020 تهیه شده است. رتبه بندی بر اساس یک محاسبه جامع از ویژگی های مختلف که کیفیت زندگی در مناطق را مشخص می کند تشکیل شده است. هنگام محاسبه، 67 شاخص مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت که در 11 گروه ترکیب می شوند: سطح درآمد افراد، اشتغال و بازار کار، شرایط مسکن، امنیت زندگی، وضعیت جمعیت، شرایط محیطی و اقلیمی، سطح بهداشت و تحصیل، خدمات و امکانات زیرساخت اجتماعی، سطح توسعه اقتصادی، سطح توسعه کسب و کارهای کوچک، بهره برداری و توسعه زیرساخت های حمل و نقل. امتیاز رتبه بندی از 1 تا 100 متغیر است.

در سال 2021، کیفیت زندگی در اکثر مناطق روسیه افزایش یافته است. جایگاه نخست این فهرست مانند سال گذشته به مسکو، سن پتربورگ و استان مسکو اختصاص دارد. امتیازها به ترتیب352/82 ، 241/80 ، 858/75  می باشند.

بعد از این مناطق نیز به ترتیب جمهوری تاتارستان(361/69)، سرزمین کراسنودار(327/67)، استان بلگورود(149/64)، استان لنینگراد(698/62)، ناحیه خودگردان خانتی-مانسی(002/62)، استان سامارا(706/60) و استان نیژنی نووگورود(917/59) قرار دارند.

در آخر این فهرست نیز استان خودگردان یهودی با امتیاز940/28، جمهوری کاراچای-چرکس با 542/25 و جمهوری تیوا با 105/19 جای گرفتند.

منبع: www.ria.ru

 Исследование показало книжные предпочтения россиян

روس ها بیشتر ترجیح می دهند چه کتاب هایی بخوانند؟

بر اساس داده­‌های وبسایت معروف روسی «ЛитРес» (LitRes) که در زمینه کتاب­های الکترونیکی و صوتی روسی و خارجی فعالیت می­کند، مشخص شد که روس‌­ها ترجیح می­دهند رمان‌های عاشقانه مدرن بخوانند. البته رمان‌های کلاسیک اثر شارلوت برونته و جین آستن نیز محبوب هستند.

رتبه بندی کلی نشان می دهد که پرفروش ترین اثر جان مارس، نویسنده بریتانیایی با نام «تنها یک نفر» (The One. Единственный) که در سال 2021 فیلمی بر اساس آن توسط کمپانی نتفلیکس ساخته شد، جایگاه نخست را در میان خوانندگان این وبسایت به خود اختصاص داد. در رتبه دوم رمان صوتی «شهر زنان» (Город женщин) اثر الیزابت گیلبرت، نویسنده آمریکایی قرار دارد و رمان جذاب «بعد» (После) اثر آنا تاد نیز در ردیف سوم این فهرست است. بر اساس این رمان هم فیلمی در سال 2019 ساخته شده است.

رمان «بلندی های بادگیر» (Грозовой перевал) اثر امیلی برونته و «پس از دعوا» (После ссоры) اثر آنا تاد به ترتیب در جایگاه چهارم و پنجم قرار دارند.

منبع: www.ria.ru

 Названы самые популярные у туристов кладбища Москвы

محبوب ترین گورستان های مسکو در بین گردشگران!

آرتیوم یکیموف، مدیر مؤسسه دولتی «ریتوآل» («Ритуал»ГБУ )، بزرگترین مؤسسه ارائه دهنده خدمات کفن و دفن و مراسم تشییع جنازه در شهر مسکو، در مصاحبه با ریانووستی گفت که بازدید از گورستان های واگانکوفسکی، نوودویچی و وِوِدِنسکی بیش از دیگر گورستان ها توجه گردشگران را به خود جلب می کند.

یکیموف گفت: «برای گردشگران بازدید از گورستان هایی که به نوعی برای آنها قابل درک است، محبوبیت بیشتری دارد. به عنوان مثال، گردشگران چینی از گورستان نوودویچی بیشتر بازدید می کنند. موضوع این است که وان مین، یکی از رهبران برجسته حزب کمونیست چین در در دهه 1930 در آنجا دفن شده است و قبر او به نوعی محل عبادت است.»

گورستان واگانکوفسکی به راستی گورستان بزرگان اهل ادب و هنر است: سرگئی یسنین، ولادیمیر ویسوتسکی و افرادی مانند آن ها.

گورستان نوودویچی، در مجموع محل دفن مقامات عالی رتبه سیاسی است.

و گورستان وِوِدِنسکی یک چهره اروپایی دارد، یک چهره اروپایی قدیمی!

منبع: www.ria.ru

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *