انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

کاخ کاترین در سنت پترزبورگ

در منطقه ای به نام «دهکده تزارها» واقع در شهر «پوشکین» در 30 کیلومتری شهر زیبای سنت پترزبروگ، مجموعه باشکوه کاخ کاترین قرار گرفته است. به جرأت می‌توان گفت، تمامی گردشگران شهر سنت پترزبورگ، دیدن این کاخ دیدنی را در برنامه بازدید خود قرار می‌دهند.

کاخ کاترین

تاریخچه ساخت کاخ کاترین

زمین کاخ در سال 1710 توسط پتر کبیر به همسرش کاترین اول هدیه داده شد. در سال 1717 ساختمان چوبی موجود در این ملک تخریب و ساخت کاخ سنگی کاترین آغاز شد. این کاخ دو طبقه بود، 16 اتاق داشت و به منظور ایجاد یک اقامتگاه تابستانی برای تزار و همسرش ساخته می‌شد. یوهان فردریش براون اشتاین معمار آلمانی این کاخ بود که آن را به سبک هلندی بنا نمود.

برهه بعدی تغییرات در کاخ کاترین مربوط به دوران سلطنت الیزابت پتروونا است. وی در سال 1743 به معماران روسی نظیر میخائیل زمتسوف و آندری واسیلیویچ کواسوف دستور داد تا کاخ را بازسازی کنند. مجدداً در سال 1752 به دستور الیزابت پتروونا، فرانچسکو بارتولومئو راسترلی که یک معمار روسی ایتالیایی تبار بود، به بازسازی مجدد کاخ کاترین پرداخت و آن را شکوه و جلال بخشید. بازسازی مجدد کاخ به سبک باروک روسی انجام شد و به مدت 4 سال بطول انجامید. برای انجام تزئینات داخلی مجسمه‌های موجود در این کاخ بیش از 100 کیلوگرم طلا استفاده شده است.

آنچه از تاریخچه ساخت کاخ کاترین نمایان است، این کاخ در برهه های مختلف تاریخ و به سبک و سلیقه زمام‌داران هر دوران تغییراتی یافته است. اگرچه نام «کاترین» را بر روی این کاخ گذاشته‌اند، اما عمده تغییرات و شکل نهایی کاخ مربوط به دوره الیزابت پتروونا می‌باشد. اصولاً ملکه کاترین تمایلی به صرف هزینه‌های بالا برای شکوه و جلال کاخ‌ها نبود و نسبت به ملکه الیزابت خوی و خلق متواضعانه‌تری داشت.

 

تخریب و غارت در جنگ جهانی دوم

متأسفانه در جنگ جهانی دوم، ساختمان کاخ و اشیاء موجود در آن مورد غارت و چپاول آلمانی‌ها قرار گرفت. آلمانی‌ها حتی از جزئیات ساختمان نظیر قفل‌های در و کاشی‌های رنگی نیز صرفنظر نمی‌کردند. پس از پایان یافتن جنگ جهانی و با پیگیری روسها، بسیاری از اموال به سرقت رفته به روسیه بازگردانده شد.

این کاخ مجسمه‌ها و جزئیات تزئینی زیادی داشت که ارزش ربودن داشته باشد. یکی از این اقلام، اتاق کهربای کاخ کاترین است. اتاقی که هدف اصلی برخی گردشگران از بازدید کاخ است. تمام تزئینات و نمای داخلی این اتاق با استفاده از کهربا ساخته شده است:

اتاق کهربا - کاخ کاترین
اتاق کهربا – کاخ کاترین

 

امروزه در راهروی خروجی کاخ کاترین، نمایشگاه عکسی دایر است که تصاویری از وضعیت غارت و چپاول آلمانی‌ها از کاخ کاترین را به نمایش می‌گذارد:

تخریب کاخ کاترین در جنگ جهانی دوم
تخریب کاخ کاترین در جنگ جهانی دوم

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *