انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

تاریخ زبان روسی

زبان روسی همچون زبان های اوکراینی و بلاروسی از گروه زبان های اسلاو شرقی، از شاخه اسلاوی هند و اروپایی است. زبانهای اسلاوی بیشتر از دیگر زبانهای هند و اروپایی، به زبانهای بالتیکی نزدیک هستند، زبان های اولیه اسلاوی به هیچ شکلی نوشته و ثبت نشده اند. زبان روسی باستانی با گذر زمان و با توجه به مهاجرت و تغییرات رفتاری و اخلاقی انسانی پیش آمده، همچون زبان‌های دیگر دستخوش تغییراتی گردید و به شکل امروزی خود درآمد. درحال حاضر بخش های عظیمی از اوراسیا به این زبان صحبت می کنند. بسیاری آن را زبان مادری خود می دانند و بسیاری نیز زبان روسی را به عنوان زبان دوم خود پذیرفته اند. در این نوشتار به بررسی تاریخ زبان روسی می‌پردازیم.

نقشه گستره زبان روسی
نقشه گستره زبان روسی در جهان – قسمت‌های آبی رنگ مربوط به کشورهایی است که زبان رسمی آنها زبان روسی است. قسمت‌های سبزرنگ نیز مربوط به کشورهایی است که دارای گویشور زبان روسی هستند.

 

تاریخ گسترش زبان روسی

بطور کلی می توان تاریخچه زبان روسی را به چهار دوره تقسیم کرد:

  • از ابتدا تا دوره کیٍف و فروپاشی رژیم فئودالی
  • دوران مسکو (قرون 17-15)
  • دوره امپراطوری تزارها (قرون 18 و 19)
  • دوران شوروی و پس از آن (از قرن بیستم تا کنون)

 

به دلیل عدم وجود اسناد کافی نمی‌توان درباره تغییر و تحولات زبان روسی در دو دوره نخست به تصویر روشنی رسید. ترویج مسیحیت، نقطه آغازین تشکیل تاریخچه زبان روسی بود. با ترویج مسیحیت در، کتابت به سرعت در روسیه رواج یافت و شروعی برای ثبت زبان روسی باستانی شد. بنابراین هدف این گسترش زبانی، ترجمه کتب مذهبی از زبان یونانی به زبان روسی باستانی بود. با گذر زمان، کتابت در اوج خود قرار گرفت و زمان تکمیل زبان فرا رسیده بود. در این برهه بود که زبان اسلاوی کلیسایی با زبان عامیانه ترکیب شد.

متن یک کتاب به زبان اسلاوی کلیسایی
متن یک کتاب به زبان اسلاوی کلیسایی

زبان روسی جدید بر مبنای لهجه نواحی شهر مسکو ایجاد گشته که از قرن پانزدهم به عنوان پایتخت فرهنگی روسیه شناخته شده است.

 

زبان روسی در دوره تزارها (قرون 18 و 19)

از آنجا که در زمان پادشاهی پطر اول در تمام زمینه های زندگی کشور تغییراتی زیادی صورت گرفت، در زمینه زبانی هم تغییراتی پیش آمد. در همین دوران زبان اسلاوی کلیسایی از زبان عامیانه مردم جدا شد. از آنجا که پطر کبیر سعی داشت در تمام عرصه ها تمدنی نظیر کشور های اروپایی بر کشور خود حاکم کند، اصلاحاتی با نظارت وی بر حروف الفبای روسی انجام شد، که بدین ترتیب حروف الفبا ساده سازی شد و اولین کتاب دستور زبان روسی در سال 1755 به نگارش درآمد.

به دلیل علاقمندی و پیگیری های کاترین کبیر (جانشین پطر کبیر) و به کمک استعداد نویسندگانی چون الکساندر پوشکین، زبان روسی روز به روز غنی تر شد و درحالی که تاثیرپذیری زیادی از اروپا داشت، از قالب زبان اسلاوی بیرون آمد.

 

زبان روسی در دوره شوروی و پس از آن (از قرن بیستم تا کنون)

بعد از انقلاب کمونیستی روسیه در سال 1917 تغییرات بسیاری در زبان روسی اعمال گردید و استاندارد سازی مجدد در قواعد و آئین نگارشی آن باعث شد که آموختن این زبان از قبل ساده تر و برای بیان مطالب علمی مناسب تر گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *