انجمن دوستی ایران و روسیه

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به انجمن دوستی ایران و روسیه می باشد. طراحی و پیاده سازی گروه امین رایان

آدرس:تهران خیابان انقلاب
تلفن:02188950000
ایمیل: email@gmail.com

حقایقی درباره وسعت روسیه

روسیه با وسعتی برابر با 17,098,242 کیلومتر مربع، به عنوان پهناور‌ترین کشور جهان، در شمال اوراسیا واقع شده است. این کشور با چهارده کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی دارد؛ کشورهایی نظیر چین، گرجستان، لتونی، لیتوانی و … شاید درک وسعت بسیار زیاد این کشور فقط با ارائه یک عدد برای ما ملموس نباشد. بنابراین در این نوشتار با مقایسه وسعت این کشور با مواردی که برای ما ملموس‌تر باشند، سعی می‌کنیم حقایقی جالب درباره وسعت روسیه را به شما ارائه دهیم.

 

روسیه، یک و نیم برابر ماه شب 14

مساحت سطح کره ماه 37,930,000 کیلومتر مربع و قطر آن 3,476 کیلومتر است. برای به دست آوردن مساحت تصویر دریافتی ما از روی زمین، باید مساحت دایره‌ای به قطر ماه را محاسبه کنیم که مقدار 10,921 کیلیومتر مربع است. بنابراین مساحت روسیه تقریباً یک و نیم برابر تصویری است که ما از ماه شب 14 میبینیم.

 

روسیه: سرزمین بدون غروب

هنگامی که خورشید در منطقه کالینگراد، غربی‌‌ترین نقطه از خاک روسیه (منطقه‌ای کوچک که بین دو کشور لهستان و لیتوانی قرار گرفته است) غروب می‌کند، روز بعد در منطقه ولادی واستوک، شرقی‌ترین نقطه سیبری آغاز شده است.

 

ده درصد خاک زمین در چنگال روسیه

29 درصد زمین را خشکی تشکیل داده که سهم روسیه از این میزان خشکی، 10 درصد است.

 

روسیه : با اختلاف در صدر

وقتی صحبت از رده‌بندی کشورها از نظر وسعت می‌شود، گمان می‌بریم که اختلاف وسعت بین کشورها در این رده‌بندی نباید چشمگیر باشد، اما جالب است بدانید که کشور کانادا به عنوان دومین کشور بزرگ جهان، فقط 58 درصد مساحت روسیه را دارد.

 

دارای 9 ساعت اختلاف زمانی رسمی

وسعت بسیار بالای کشور روسیه سبب ایجاد 9 ساعت اختلاف زمانی رسمی بین غربی‌ترین نقطه در روسیه با شرقی‌ترین نقطه آن شده است.

 

وسعت روسیه : بیش از ده برابر ایران

کشور ایران 1,648,000 کیلومتر مربع وسعت دارد. بنابراین وسعت روسیه بالغ بر 10 برابر ایران است.

 

آفریقا : کمتر از دو برابر روسیه

مساحت خاک روسیه بیش از یک دوم مساحت قاره آفریقا می‌باشد. هرچند که بیشتر وسعت روسیه خالی از سکنه است.

مقایسه مساحت روسیه و آفریقا
مقایسه مساحت روسیه و آفریقا

 

روسیه : دو برابر کانادا، آمریکا و چین

کشورهای کانادا، آمریکا و چین به نوبه خود جزء کشورهای بزرگ دنیا هستند. اما جالب است بدانید که مساحت روسیه کمی کمتر از دو برابر مساحت کشورهای کانادا، آمریکا و چین است.

 

روسیه : بزرگتر با پلوتون

کشور روسیه دارای وسعتی بیشتر از وسعت سیاره پلوتون می‌باشد. وسعت کل کره زمین (با احتساب بخشهای پوشیده از آب) حدودا 30 برابر کشور روسیه است.

مقایسه وسعت روسیه و سیاره پلوتون
مقایسه وسعت روسیه و سیاره پلوتون

 

روسیه : 77 درصد اتحاد جماهیر شوروی

حال که به تصور ملموسی از وسعت بسیار بالای کشور روسیه رسیدیم، بهتر است اشاره‌ای نیز به وسعت اتحاد جماهیر شوروی روسیه داشته باشیم که جهان تا کنون، اتحادی به این وسعت به خود ندیده است. اتحاد جماهیر شوروی دارای مساحتی حدود 22.5 میلیون کیلومتر مربع بوده است که 77 درصد آن را روسیه و مابقی را کشورهای دیگر تشکیل می‌دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *