فرصت یادگیری زبان روسی

زبان روسی توسط ۲۶۰ میلیون نفر در سرتاسر جهان در حال استفاده است و حدودد ۱۰.۵ میلیون خارجی به طور منظم در حال یادگیری این زبان می باشد

زندگی هیجان‌انگیز دانشجویی

دانشجویان در روسیه هیچوقت پس از اتمام کلاس خود دچار مشکل بیکاری نمی‌شوند. آنها می‌توانند در رقابت‌های ورزشی، مسابقات، فستیوال‌های دانشجویی و رویدادهای تفریحی شرکت کنند.

هزینه تحصیل در روسیه ۲۰۱۸

هزینه تحصیل در روسیه به‌صورت آزاد بسیار ارزان تر از هزینه های مشابه در کانادا و آمریکاست و از لحاظ امکانات آموزشی، دانشگاه‌های برجسته روسیه با موسسات آموزشی غربی رقابت می‌کنند.

امکان دریافت دو مدرک دانشگاهی

دولت روسیه در سال ۲۰۱۳ بیانیه بلونیا (Bologna Declaration) را امضا کرد که چندین تعهد را به عنوان بخشی از خلق فضای آموزشی مشترک کشورهای شرکت کننده بر عهده گرفت.

مزایای تحصیل در روسیه و ایران

طبق گزارشات سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD)، روسیه دارای بیشترین جمعیت تحصیل کرده در جهان می‌باشد که در مقایسه با کانادا، ژاپن و آمریکا  عملکرد بهتری دارد. بیش از نیمی از مردم روسیه دارای تحصیلات عالی هستند و بیش از ۲۰۰.۰۰۰ نفر از سراسر جهان برای تحصیل در دانشگاه های روسیه به این کشور سفر می‌کنند.؟

رنکینگ دانشگاه های روسیه

۲۵ دانشگاه در روسیه وجود دارند که در رتبه بندی کیو اس دانشگاههای برتر جهان  قرار دارند، ۱۳ مورد از این دانشگاه ها جزء ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند.

03
دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ

دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ،  قدیمی ترین و یکی از معتبر ترین دانشگاه های روسیه است که در رتبه بندی EECA در سال ۲۰۱۸ رتبه چهارم را کسب نمود.

02
دانشگاه دولتی نووسیبیرسک

بهترین دانشگاه زیر ۱۰۰ سال  روسیه، دانشگاه دولتی نووسیبیرسک (Novosibirsk State University ) است که در سال ۱۹۵۹ تاسیس شد و دررتبه بندی EECA رتبه دوم را دارد.

01
دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو

دانشگاه دولتی لومونسوف مسکو  (Lomonosov MSU) موسسه عالی رتبه روسیه است که در جدول QS EECA University Rankings  سه سال متوالی، رتبه اول را کسب کرده است.

سطوح تحصیلات عالی در روسیه

نظام آموزشی امروز روسیه بر اصول بولونیا (Bologna) استوار است و شامل سطوح تحصیلی مانند دوره کارشناسی (bachelor’s degree)، دوره تخصص، دوره کارشناسی ارشد (master’s degree)، دوره تحصیلات تکمیلی (postgraduate)، کارآموزی بالینی و غیره می شود.

 • تحصیل کارشناسی در روسیه
 • سطح ۲ – دوره تخصص
 • کارشناسی ارشد در روسیه
 • بالاترین سطح آموزش حرفه ای (دکترا در روسیه)

دانشگاههای دارای رشته زبان روسی در ایران

دانشگاهای معتبر در ایران که دارای رشته زبان روسی هستند یه ترتیب عبارت از:

 1. دانشکده ادبیات دانشگاه الزهرا
 2. دانشگاه شهید بهشتی
 3. دانشگاه تربیت مدرس
 4. دانشکده ادبیات دانشگاه گیلان
 5. دانشگاه علامه طباطبایی
 6. دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی
 7. دانشکده ادبیات دانشگاه مازندران
 8. دانشکده علوم انسانی دانشگاه گنبد کاووس

بورسیه تحصیلی روسیه

بورسیه دولتی فدراسیون روسیه: هر سال تعدادی بورسیه تحصیلی دولتی برای تحصیل در روسیه به دانشجویان خارجی ارائه می شود که شامل تامین هزینه شهریه، اسکان دانشجویی و کمک هزینه زندگی می شود که در سال ۲۰۱۷ معادل مبلغ ۱۵۰۰ روبل در ماه (تقریبا ۲۴ دلار آمریکا) بود. در سال ۲۰۱۷ به ۱۵ هزار نفر، بورسیه دولتی اعطاء گردید.

هزینه تحصیل در روسیه ۲۰۲۰

هزینه تحصیل  و زندگی در روسیه برای دانشجویانی که از بورسیه تحصیلی برخوردار نیستند بسته به دوره و شهر محل تحصیل متفاوت خواهد بود و دانشجویان باید آمادگی پرداخت هزینه ای در حدود ۶۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار را در هر سال داشته باشند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های روسیه اخیرا افزایش یافته است، اما در مقایسه با سایر کشورها نسبتا کمتر می باشد و بسته به دوره و رشته تحصیلی، احتمالا در حدود ۳۹۰۰ تا ۷۷۰۰ دلار در سال خواهد بود. همچنین دانشجویان در حین تحصیل اجازه کار در پردیس دانشگاه و یا خارج دانشگاه خواهند داشت تا برای خود کمی درآمد کسب کرده و آن را صرف هزینه‌های زندگی‌شان کنند.